طراحی بسته بندی با کورل

طراحی بسته بندی با کورل چگونه است؟ نرم افزار کورل برای طراحی بسته بندی چه ویژگی‌هایی دارد؟ برای داشتن بسته بندی‌های مناسب باید با نرم افزارهای طراحی بسته بندی آشنایی کافی داشت. یکی از این نرم افزارها کورل دراو است. کورل با ابزارهایی که دارد به شما در طراحی بسته بندی کمک ویژه‌ا می‌کند. برای دانستن تفاوت کورل با دیگر نرم افزارها و نحوه کار با نرم افزار در ادامه با ما همراه باشید.

طراحی بسته‌بندی با نرم‌افزار کورل (Package design with Corel) یکی از روش‌هایی است که طراحان بسته‌بندی از آن استفاده می‌کنند. این نرم‌افزار همانند نرم‌افزار ایلوستریتور یک نرم‌افزار برداری است و می‌توان به کمک آن وکتور و  فضاهای چند بعدی طراحی کرد. یکی از نرم‌افزارهای قوی در زمینه طراحی برداری است که می‌توان به کمک آن لوگو و بسته‌بندی را طراحی کرد.

در حال حاضر استفاده از نرم افزار کورل برای ساخت بسته بندی آنچنان رایج و مرسوم نیست، اما با این حال بخشی از جامعه طراحان بسته بندی از این نرم افزار استفاده می‌کنند.

ویژگی‌های نرم‌افزار کورل برای ساخت بسته بندی

نرم افزار کورل دراو مانند نرم‌افزار ایلوستریتور یک نرم‌افزار برداری است و می‌توان در طراحی بسته‌بندی از آن استفاده کرد. اما در بعضی شرایط ویژگی‌های متفاوتی نسبت به ایلوستریتور دارد. به‌عنوان‌مثال نرم‌افزار کورل هم برداری است و هم پیکسلی در صورتی نرم‌افزار ایلوستریتور فقط برداری است.

نرم افزار کورل می‌تواند از ۱۰۰ فرمت پشتیبانی کند و همچنین با نرم‌افزارهای آفیس مایکروسافت، فتوشاپ، فایل‌ها پی‌دی‌اف سازگار است. در نرم‌افزار کورل مدل‌های از پیش طراحی  شده زیادی در دسترس است که می‌توانید با رنگ‌بندی‌های مختلف، طراحی‌های جدیدی را طراحی کنید.

همچنین بیشترین کاربرد ویژگی مهم نرم افزار کورل خروجی مناسب برای دستگاه برش است. بسته‌بندی‌هایی مانند بسته‌بندی فلزی، جعبه‌های چوبی برای بسته‌بندی گز که به برش لیزری نیاز دارند باید خروجی کورل داشته باشد.

نحوه کار با نرم افزار کورل برای پیاده سازی بسته بندی

از ویژگی‌های مهم نرم افزار کورل، قلم‌های آن در ایجاد تصویر دقیق است. همچنین این نرم‌افزار قابلیت لایه بندی دارد که می‌توانید تصاویر را در لایه های مختلف بذارید و تقریبا مشابه به نرم افزار ایلاستریتور است فقط محیط کاربری متفاوتی دارد.

تفاوت نرم افزار کورل با فتوشاپ در ساخت بسته محصول

ایلاستریوتور، فتوشاپ و کورل سه نرم افزار قدرتمند در زمینه طراحی گرافیک است که هر کدام بر اساس ویژگی هایی که دارد جایگاه خاص خودشان را دارد. از آنجایی که در انجام بعضی کارها به صورت مشابه عمل می‌کنند لازم است مقایسه ای انجام شود.

در حوزه طراحی بسته‌بندی که از تصویر سازی استفاده می‌شود حوزه کورل و فتوشاپ می‌توان استفاده کرد که هرکدام مزیت های خاص خود را دارد. تصاویر در فتوشاپ پیکسلی است و با افزایش سایز از کیفیت آن کاسه می‌شود اما در کورل برداری یا وکتوری است و کیفیت را در هر سایزی حفظ می‌کند البته کورل از تصاویر پیکسلی نیز پشتیبانی می‌کند

استفاده از نرم افزار کورل برای پیاده سازی بسته بندی منطقی است؟

همان طور که در ابتدای مقاله طراحی بسته بندی با کورل بیان شد، استاده از این نرم افزار در حالت کلی مناسب برای پیاده سازی بسته بندی به صورت حرفه‌ای نیست، به نوعی می‌توان گفت که ارائه بسته بندی و پیاده سازی آن در نرم افزار کورل به دلیل وجود نرم افزارهای حرفه‌ای‌تر مانند فتوشاپ، ایلاستریتور و… زیاد مناسب و حرفه‌ای نیست.

به همین خاطر تیم طراحی گرافیک سلام گرافیک پیشنهاد می‌کند به جای استفاده از این نرم افزار از نرم افزارهای ایلاستریتور و فتوشاپ استفاده کنید.

طراحان حرفه‌ای از کورل استفاده می‌کنند؟

استفاده از نرم افزار کورل، بیشتر برای بسته بندی‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، دلیل این موضوع را هم می‌توان تخصصی بودن این نرم افزار برای دستگاه‌های برش لیزر و دستگاه‌های سی ان سی در نظر گرفت. پس می‌توان نتیجه گرفت در حال حاضر طراحان گرافیک از این نرم افزار استفاده زیادی نمی‌کنند.

کورل نرم افزار مناسبی برای بسته بندی است؟

در حالت کلی می‌توان گفت خیر! نرم افزارهای بهتری برای این کار وجود دارد.

امکانات نرم افزار کورل برای پیاده سازی بسته بندی؟

استفاده از کورل تنها زمانی منطقی بود برای پیاده سازی بسته بندی که نرم افزارهای دیگری مانند ایلاستریتور و فتوشاپ هنوز این حجم از کاربرد را نداشتند.

3.8/5 - (6 امتیاز)
کاوه ملاکی
کاوه ملاکی
کاوه ملاکی‌ام؛ مشاور سئو، سئو یعنی موفقیت کسب و کار با سرعت چند برابری، از سال 90 به صورت تخصصی در حوزه محتوا و سئو فعالیت می‌کنم. دیدن نتایج رشد کسب و کارها جان تازه‌ای برای ادامه مسیر بهم می‌ده!
مقالات مرتبط بخوانید!

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید