طراحی تجربه کاربری (UX) فرآیندی است که تیم‌های طراحی از آن برای ایجاد محصولاتی استفاده می‌کنند که تجربیات معنادار و مرتبط شامل رفتارها و احساسات کاربران برای استفاده از آن محصولات را رقم می‌زند. یکی از مسائل طراحی تجربه کاربری این است که سایت‌ها طوری طراحی شده باشند که هر بخش از آن به راحتی در دسترس کاربران قرار بگیرد و برای کار کردن با هر قسمت آسودگی و راحتی کاربر در نظر گرفته شود.

یک طراح UX بر تمام جنبه‌های توسعه یک محصول، از جمله طراحی، قابلیت استفاده، عملکرد و حتی برندسازی و بازاریابی متمرکز است که با توجه به نیاز کاربران و مشکلاتی که کاربران با آن‌ها دارند، انجام می‌دهد. توجه داشته باشید که طراحی ui متفاوت از طراحی تجربه کاربری است که در ادامه به تفاوت این دو خواهیم پرداخت.

طراحی تجربه کاربری یا همان طراحی ux را به صورت تخصصی با کیفیت بالا از دفتر گرافیکی سلام گرافیک بخواهید. نمونه طراحی ux را در سلام گرافیک ببینید و ایده بگیرید.

قیمت طراحی ux در مجموعه سلام گرافیک به عوامل مختلفی بستگی دارد که در مقاله پیوست شده توضیحات لازم را بیان کرده ایم.

تفاوت طراحی تجربه کاربری (UX) و رابط کاربری (UI)

اگر بخواهیم خیلی ساده تفاوت ui و ux را بگوییم، بایستی گفت که رابط کاربری به نحوه ارائه سایت، محصولات و اپلیکیشن مربوط می‌شود اما تجربه کاربری روی نحوه تعامل کاربر با سایت کار می‌کند. تیم طراحی تجربه کاربری میزان دسترسی کاربران به اطلاعات مورد نیازشان از طریق رابط‌های کاربری را مورد بررسی قرار می‌دهد ولی طراحان رابط کاربری به دنبال ایجاد ظاهر جذاب و مطلوب برای المان‌های بصری هستند. 

درنهایت با شناخت تفاوت‌های UI و UX متوجه شدید که این دو معیار به شکل مستقیم ارتباط کاربران با وب‌سایت‌ها و اپلیکشن‌ها را تعیین می‌کنند و با وجود تفاوت‌های گفته شده در بین UX و UI، طراحان باید برای بهبود هر دو مهارت طراحی UI و UX در کنار یکدیگر تلاش کنند. بنابراین UX و UI، هردو اهمیت زیادی در سئو دارند.

آیا طراح تجربه کاربری باید کدنویسی بلد باشد؟

طراحی تجربه کاربری نیازی به کدنویسی ندارد. با این حال، درک اصول کدنویسی می‌تواند به شما به عنوان یک طراح UX کمک کند.

آیا طراحی UX با طراحی گرافیک یکی است؟

یکی از بزرگ‌ترین تفاوت‌های طراحی گرافیکی و UX، حوزه آن است. طراحان گرافیک روی عناصر بصری تمرکز می‌کنند. طراحان UX بر تعامل بین یک کاربر و یک محصول تمرکز دارند. طراحی گرافیکی تنها بخشی از طراحی تجربه کاربری است.
4.5/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *