تاریخ بروزرسانی: اکتبر 3, 2021

طراحی پوستر

طراحی پوستر (Poster design)، دیوار کوب، اعلان، آفیش و پلاکت عموما کاغذهایی در اندازه بزرگی است که در آن نوشته و طرح نقاشی چاپ می‌شود و به دیوارهای عمومی نصب می‌شود، طراحی پوستر انجام شده عموما در محل‌های عمومی نصب می‌شود. پوستر  یکی از راه‌های رایج به نمایش گذاشتن اطلاعات در رابطه با یک محصول، رویداد، آموزش و… است. به وسیله پوستر می‌توان جمع زیادی از افراد را در جریان یک موضوع قرار داد. خلاقیت در طراحی پوستر یکی از مهم‌ترین مواردی است که وابسته به جامعه هدف پوستر از درجه اهمیت بالایی است. 

پوسترها با هدف‌های مختلفث طراحی و پیاده سازی می‌شوند، طراحی اعلان می‌تواند با هدف تبلیغاتی، آگاهی بخشی عمومی، شرکت در یک کلاس خاص یا هر هدف دیگری طراحی شود. پوسترها در دو نوع تبلیغاتی و پوسترهای هنری طراحی می‌شوند. شرکت طراحی گرافیک سلام گرافیک یکی از از شرکت‌های طراحی پوستر سریع خدمات طراحی پوستر حرفه‌ای را به صورت آنلاین و حضوری ارائه می‌دهد. 

به چه کسی سفارش طراحی پوستر دهیم؟

امروزه هر شخصی تنها با کمی آشنایی با نرم‌افزارهای گرافیکی می‌تواند پوسترهای مختلفی طراحی کند. علاوه بر این نمونه‌های زیادی از پوسترهای تبلیغاتی در فضای مجازی به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می‌‌گیرند. اما مسئله‌ای که در این مورد اهمیت زیادی دارد کیفیت پوستر است. اگر پوستر شما از کیفیت کافی برخوردار نباشد به هیچ وجه نتایج دلخواهتان را به دنبال نخواهد داشت. به همین دلیل هم بهتر است برای سفارش طراحی پوستر به افراد متخصص و باتجربه در این زمینه مراجعه داشته باشید. می‌توانید برای اطمینان بیش‌تر نمونه کارهای پیشین طراحان مورد نظر خود را نیز بررسی کنید.         

تعرفه سفارش طراحی پوستر چگونه تعیین می‌شود؟

یکی از موارد مهمی که باید پیش از سفارش برای طراحی پوستر به آن توجه داشته باشید تعرفه انجام پروژه است. تعرفه طراحی پوستر با در نظر گرفتن فاکتورهای زیادی مشخص می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به پیچیدگی طراحی و وسعت آن، اعتبار و تجربه طراحان، و همچنین زمان مورد نظر برای اتمام پروژه اشاره داشت. هر یک از مجموعه‌های طراحی تعرفه خاصی را برای انجام پروژه‌های طراحی پوستر ارائه می‌دهند. واضح است که مجموعه‌های معتبر و شناخته شده هزینه بیش‌تری برای پروژه‌های خود دریافت می‌کنند. توجه داشته باشید که معمولاً بخشی از هزینه انجام پروژه پیش از شروع کار دریافت خواهد شد.

در قرارداد سفارش طراحی پوستر چه مسائلی درج می‌شوند؟

معمولاً برای رسمیت بخشیدن به سفارش‌های طراحی پوستر پس از صحبت‌های ابتدایی و پیش از شروع کار قراردادی تحت نظارت طرفین عقد می‌شود. در این قرارداد تمام موارد لازم و قابل توجه درج می‌شوند تا در هر زمان با بروز مسائل گوناگون طرفین بتوانند به مفاد قرارداد برای جبران زیان‌های خود مراجعه کنند. از جمله مواردی که در قراردادهای طراحی پوستر درج می‌شوند می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • موضوع قرارداد و شرح خدمات مجری
 • ذکر جزئیات مربوط به پروژه طراحی (مانند سبک کار، تعداد اتودها، ویرایش‌ها، و…)
 • مبلغ قرار داد با ذکر جزئیات مربوطه
 • نحوه پرداخت مبلغ قرار داد (مبلغ پس یا پیش از تحویل سفارش و به چه صورت پرداخت خواهد شد)
 • مدت زمان قرارداد (انجام پروژه در زمان تعیین شده تنها در صورتی قابل اجرا خواهد بود که تمام موارد لازم توسط کارفرما در زمان مقرر ارسال شوند. در غیر اینصورت مسئولیت طولانی شدن زمان قرارداد بر عهده کارفرما خواد بود.)
 • مراحل اجرای قرارداد
 • تعهدات مجری و کارفرما
 • فورس ماژورها (در صورت بروز شرایط اضطراری برای به اتمام رساندن پروژه چگونه عمل خواهد شد)
 • شرایط فسخ قرارداد
 • شرایط تمدید قرارداد

پادکست طراحی پوستر 

در این پادکست در رابطه با انواع طراحی پوستر و شیوه‌های رایج قیمت گذاری طراحی پوستر خواهیم پرداخت، همچنین به ویژگی‌هایی که خواهیم پرداخت که یک طراح پوستر باید داشته باشد. 

سفارش طراحی پوستر

امروزه بسیاری از کسب و کارهای بزرگ با پی بردن به اهمیت پوسترهای تبلیغاتی نسبت به سفارش آن اقدام می‌کنند. با استفاده از پوسترها می‌توانید علاوه بر تبلیغات، رویدادهای مهم مانند کمپین‌ها و تخفیفات را نیز به اطلاع مخاطبان خود برسانید. طراحی پوستر باید با توجه به رویداد مورد نظر و همچنین روحیات مخاطبین انجام پذیرد تا بتواند نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب کند. از این رو بهتر است به هنگام سفارش طراحی پوستر حساسیت لازم را به خرج دهید تا در انتها طرحی باکیفیت و جذاب داشته باشید.

سوالات متداول در رابطه با طراحی پوستر

وابسته به آن که نوع طراحی شما چه باشد و همچنین نوع کسب و کار شما و تجربه طراح گرافیست، امکان دارد مدت زمانی که برای طراحی و پیاده سازی یک پوستر نیاز باشد از 2 الی یک ماه زمان نیاز باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه می‌توانید با شماره 09355054580 تماس بگیرید. 

طراحی پوستر چیست؟

پوسترها صفحاتی هستند که معمولا برای تبلیغات و یا به طور کل اطلاع‌رسانی هر موضوعی استفاده می‌شوند. ابعاد پوسترها در اکثر مواقع بزرگتر از ابعاد A4 است تا موضوعی که به دنبال اطلاع‌رسانی آن هستند، به خوبی در معرض نمایش مردم قرار بگیرد و عموم مردم در کوتاه‌ترین زمان ممکن با اطلاعات موجود بر روی پوستر آشنا شوند. گفتنی است یکی از پرمصرف‌ترین ابعاد برای چاپ یک پوستر اندازه A3 است. پوسترها هم به صورت افقی و هم به صورت عمودی طراحی و تولید می‌شوند. حتما شما نیز تا به امروز انواع مختلفی از پوسترها را در جاهای مختلف اعم از همایش‌ها، دانشگاه‌ها، گردهمایی‌ها، اجراهای تئاتر، رویدادهای علمی، رویدادهای هنری، رویدادهای دانشجویی و … مشاهده کرده‌اید، از این رو می‌توان متوجه شد که پوسترها دارای انواع متنوعی هستند.

از آن جایی که پوسترها در موارد بسیاری استفاده می‌شوند، امروزه طراحان زیادی در زمینه طراحی پوستر فعالیت می‌کنند. در گذشته پوسترها را بر روی چوب طراحی می‌کردند و ابداع آن‌ها به اواخر قرن نوزدهم میلادی در انگلستان برمی‌گردد. پس از آن ژول شره که به پدر پوستر معروف اتاستس، راه طراحی پوستر را ادامه داد تا زمانی که طراحی پوستر و به طور کل هنر گرافیک پس از جنگ جهانی دوم جلوه‌ای تازه به خود گرفت و کم کم چاپ پوستر بر روی چاپ و مقوا انجام گرفت. گفتنی است روند چاپ پوستر بر روی کاغذ و به خصوص کاغذهای گلاسه تا به امروز پیش رفته و در حال حاضر طراحی پوستر و همچنین چاپ آن در نوع خود به تکامل رسیده است.

پوسترها دارای انواع مختلفی هستند و از این رو از پوسترها می‌توان در زمینه‌های مختلفی استفاده کرد. یکی از پرکاربردترین زمینه‌های استفاده از پوسترها، در زمینه تبلیغات است. پوسترهای تبلیغاتی از طرق مختلفی از جمله روزنامه‌ها، مجله‌ها، بیلبوردهای شهری و … در معرض نمایش مردم قرار می‌گیرند. طراحی پوسترهای تبلیغاتی این روزها با گذشته تفاوت‌هایی پیدا کرده است ولی هنوز هم مهم‌ترین رسالتش یعنی تبلیغات یک کالا و یا خدمات در کوتاه‌ترین زمان ممکن را انجام می‌دهد. پوسترهای سیاسی از دیگر انواع پوسترهاست که بیشتر در زمان جنگ مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور مثال در دوران جنگ جهانی اول از پوسترهای لرد کیچنر و یا عمو سم استفاده می‌شد تا این دسته از پوسترها به تبلیغ میهن‌پرستی برآیند و در این زمینه سربازان را به دفاع از کشور در حین جنگ تشویق کنند. یکی دیگر از پرکاربردترین انواع پوسترها، پوسترهای فیلم و سریال‌هاست. در دهه‌های اخیر این دسته از پوسترها نقش بسیار مهمی را در تبلیغ فیلم و سریال در بین عموم مردم برعهده داشته‌اند. گفتنی است پوسترهای فیلم و سریال باید دارای اطلاعات خوبی از فیلم و سریال مذکور باشند تا تاثیر خود را به خوبی بر روی مخاطبان بگذارند و تبلیغات مرتبط به فیلم و سریال را به خوبی انجام دهند. در گذشته و در دهه 90 از پوسترهای انگیزشی در کلاس‌های درس و یا ادارات به وفور استفاده می‌شد. این پوسترها حاوی تصاویر ساده‌ای مانند فردی در حال دوییدن به همراه پیامی انگیزشی بودند تا پوستر به ساده‌ترین شکل ممکن بتواند تاثیر خود را بر روی افراد بگذارد. پوسترهای رویدادها از دیگر انواع پوسترها هستند که برای معرفی یک رویداد به عموم مردم طراحی می‌شوند. این رویدادها اعم از نمایشگاه‌ها، کنسرت‌ها، رویدادهای شغلی، رویدادهای ورزشی و … هستند. پوسترهای مسافرتی از دیگر انواع پوسترها هستند که بیشتر توسط آژانس‌های مسافرتی استفاده می‌شوند تا مردم را تشویق به مسافرت و استفاده از امکانات این آژانس‌ها کند. این پوسترها را بیشتر در فرودگاه‌ها و هتل‌ها می‌توانید مشاهده کنید. از دیگر پوسترهای مورد استفاده، پوسترهای آموزشی هستند. از این دسته از پوسترها در محیط‌های آکادمیک، دانشگاه‌ها، مدرسه‌ها و … استفاده می‌شود. در پوسترهای آموزشی نسخه خلاصه شده‌ای از تحقیقات را معرفی می‌کنند تا افراد حاضر با جدیدترین تحقیقات انجام شده در محیط آکادمیک مذکور آشنا شوند.

طراحی پوستر با ایده پردازی همراه است و هیچ قانون خاصی ندارد، به همین دلیل طراحان به راحتی می‌توانند با پیاده کردن خلاقیت خود، پوستری جذب کننده را طراحی کنند. برای داشتن یک پوستر خوب بهتر است از تصاویر، فرم‌ها، خط‌ها و رنگ‌ها به جای خود و مناسب با موضوع استفاده کرد. طراحی پوستر باید دارای ویژگی‌هایی باشد تا بتواند رسالت خود را به خوبی ایفا کند. سلام گرافیک در زمینه طراحی انواع پوستر خلاقانه‌ترین روش‌ها را پیش می‌گیرد تا بهترین و با کیفیت‌ترین پوستر را در اختیار متقاضیان قرار دهد. در ادامه مطلب با ویژگی‌های طراحی پوستر خوب آشنا خواهید شد.

 • اولین و اصلی‌ترین هدف طراحی پوستر جلب توجه مخاطب است. یک پوستر در هر زمینه‌ای که باشد باید بتواند در کم‌ترین زمان ممکن هدف خود را به مخاطبان معرفی کند. برای این کار لازم است نوشته روی پوستر خوانا و ساده باشد و در کنار آن از طرح‌های گرافیکی جذاب استفاده شده باشد.
 • استفاده از چندین فونت متنوع می‌تواند پوستری مناسب و زیبا را خلق کند. البته این پوسترها باید با هم تناسب داشته باشند تا در نهایت یک تایپوگرافی منحصر به فرد و زیبا برای پوستر خلق شود.
 • برای این که طراحی پوستر به خوبی عمل کند، طراح پوستر نباید از هدف پوستر دور شود. به طور مثال طراح باید بداند برای طراحی پوسترهای علمی، بیشترین بخش از پوستر به نوشته‌ها تخصیص داده می‌شود و بخش کمتری برای عکس‌ها در نظر گرفته می‌شود تا پوستر علمی بتواند به خوبی رسالیت خود را ایفا کند و مطلب مذکور را در اختیار مخاطبان قرار دهد.
 • در کنار استفاده از عکس‌های مناسب، استفاده از اشکال هندسی نیز توصیه می‌شود. با استفاده از اشکال هندسی به خوبی می‌توان چشم مخاطب را به بخشی از پوستر که برای طراح مهم است، هدایت کرد.
 • توجه به این نکته حائز اهمیت است که همیشه زیبایی در شلوغی و استفاده از تصاویر بسیار برای طراحی پوستر نخواهد بود. در برخی از مواقع و با توجه به موضوع پوستر مورد نظر، طراحی ساده بهتر و سریع‌تر می‌تواند مفهوم را به مخاطب منتقل کند.

طراحی پوستر در فتوشاپ

طراحی پوستر آنلاین

طراحی پوستر کیست؟

آموزش طراحی پوستر

4.5/5 - (8 امتیاز)