ابزار طراحی بسته بندی

طراحی بسته بندی همانند رشته های طراحی گرافیک دیگر برای پیاده سازی طرح ها نیاز به ابزارهای خاص دارد. ابزارهای طراحی بسته بندی شامل نرم افزارهای مختلف طراحی و ... است. نرم افزار های مختلفی برای طراحی بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرد که طراحان بسته بندی سلام گرافیک به معرفی هرکدام پرداخته اند.

کدام ابزار طراحی بسته بندی (Software Packaging design) مناسب‌تر است؟ از چه نرم افزار گرافیکی برای طراحی بسته بندی استفاده می‌شود؟ ابزارهای مختلفی برای طراحی بسته بندی مورد استفاده قرار می‌گیرند که از جمله این ابزارهای می‌توان به نرم افزارهای گرافیکی شامل، نرم افزار فتوشاپ، نرم افزار ایلاستریتور و… اشاره کرد. با شرکت طراحی گرافیک سلام گرافیک همراه باشید. نرم افزارهای مختلفی برای بسته بندی کردن وجود دارد که هر کدام دارای ویژگی‌ها و معایب و مزایای خاصی هستند.

این که از کدام ابزار ساخت بسته بندی باید استفاده کرد، وابسته به نوع بسته بندی، جنس بسته بندی و همچنین شرکت طراحی کننده می‌تواند متفاوت باشد.

پس به صورت قطعی نمی‌توان عنوان کرد که کدام نرم افزار برای پیاده سازی بسته بندی مناسب‌تر است یا کدام نرم افزار به صورت حرفه‌ای‌تری کار بسته بندی را می‌توان با آن پیش برد.

فرض کنید قصد طراحی بسته بندی کود، طراحی بسته بندی گل، طراحی بسته بندی لباس یا طراحی بسته بندی کشک را دارید. از چه ابزارهایی به عنوان یک طراح بسته بندی باید استفاده کرد؟

نرم افزار بسته بندی یا ابزار طراحی بسته بندی چیست؟

در دنیای گرافیک از نرم افزارهای متنوعی استفاده می‌شود، دلیل این موضوع را هم می‌توان تنوع طراحی، کیفیت‌های متفاوت بسته بندی و موارد دیگر در نظر گرفت. منظور از نرم افزارهای طراحی گرافیک یا بسته بندی به مواردی گفته می‌شود که به واسطه این ابزارها، فرآیند طراحی بسته بندی انجام می‌شود.

در مقاله بسته بندی چیه به صورت کامل در رابطه با انواع بسته بندی و نیازهای بسته بندی اطلاعات کاملی ارائه دادیم.

معرفی نرم افزارهای طراحی بسته بندی برای تیم

هر تیم طراحی گرافیک عموما برای پیاده سازی بسته بندی از نرم افزارهای مشابه استفاده می‌کنند. یک طراح گرافیک شاید از یک نرم افزار مانند ایلاستریتور استفاده کند، اما یک طراح دیگر شاید از یک نرم افزار دیگر مانند فتوشاپ استفاده کند. تیم طراحی گرافیک سلام گرافیک به دلیل نیازمند بودن به همه ابزارهای طراحی، در حال حاضر از تمامی ابزارهای موجود گرافیکی استفاده می‌کند.

معرفی ابزارهای طراحی بسته بندی برای تیم
معرفی ابزارهای طراحی بسته بندی برای تیم

نرم افزارهای طراحی بسته بندی

برای طراحی بسته بندی به نرم افزارهای مختلفی نیاز داریم که از جمله این نرم افزارها می‌توان به نرم افزارهای خانواده ادوبی اشاره کرد. نرم افزار ایلستریتور اولین و مهم‌ترین نرم افزاری است که باید هر طراح بسته بندی به آن مسلط باشد. تفاوتی ندارد که برای بسته بندی زعفران به دنبال نرم افزار هستید یا طراحی بسته بندی نبات، ابزارهای ساخت بسته بندی یکی‌اند و برای هر نوع بسته بندی نیازی نیست از ابزار متفاوتی استفاده کنید.

نرم افزار ادوبی ایلاستریتور

چرا برای طراحی بسته بندی از نرم افزار ایلاستریتور استفاده می‌کنیم؟ ایلاستریتور یکی از نرم افزارهای محبوب در زمینه طراحی گرافیک و بسته بندی است. طراحان گرافیک اکثر طراحی‌های خود را با این نرم افزار انجام می‌دهند. اما اگر می‌خواهید از نحوه طراحی بسته بندی با ایلاستریتور آگاه شوید.

packagingdesignwithillustrator
نرم افزار ایلاستریتور برای بسته بندی

این نرم افزار یکی از قدرتمندترین نرم افزارهای طراحی بسته بندی است که به دلیل وکتوری بودن استفاده از آن برای یک نرم افزار حرفه‌ای ساخت بسته بندی استفاده می‌شود. البته از نرم افزار ایلاستریتور برای بسته بندی نیز استفاده می‌شود، می‌توانید در مقاله طراحی بسته بندی با ایلاستریتور در رابطه با این ابزار بیشتر بخوانید.

طراحی بسته بندی با ایلاستریتور (Packaging design with Illustrator) یکی از روش‌هایی است که یک دیزاینر بسته‌بندی باید به آن تسلط داشته باشد. طراحی بسته‌بندی یکی از روش‌های بازاریابی خاموش محصول است که برای افزایش فروش و سلامت محصول الزامی است. معمولاً نرم‌افزارهای مختلفی از جمله طراحی بسته‌بندی با فوتوشاپ، طراحی بسته‌بندی با ایلاستریتور و طراحی بسته‌بندی با کورل انجام می‌دهند.

نرم افزارهای متعددی برای پیاده سازی بسته بندی وجود دارد که هر کدام دارای مزایا و معایبی است، از جمله این نرم افزار‌ها می‌توان به نرم افزارهای گرافیکی اشاره کرد که مهم‌ترین آن‌‌ها نرم افزار ایلاستریتور است.

امکانات عالی و طراحی رابط کاربری پیشرفته و همچنین وجود راهکارهای مناسب و حرفه‌ای برای پیاده سازی موارد و مورد نیاز در نرم افزار ایلاستریتور باعث شده است که این نرم افزار به یکی از بهترین و عالی‌ترین نرم افزارهای طراحی و ساخت انواع بسته بندی با هر نوع جنس جعبه محصول تبدیل شود.

همان‌طور که می‌دانید صرفاً دانستن اینکه نرم‌افزار ایلاستریتور چیست برای یک بسته‌بندی موفقی کفایت نمی‌کند بلکه باید اصول و قوانین طراحی بسته‌بندی را نیز بدانید.

چرا باید طراحی بسته‌بندی انجام دهیم؟

قبل از اینکه نرم‌افزار ایلاستریتور را معرفی کنیم و استفاده از آن را در طراحی بسته‌بندی را توضیح دهیم، لازم به ذکر است که به میزان اهمیت طراحی بسته‌بندی اشاره کنیم. با کمک طراحی بسته‌بندی و استفاده از خدمات تصویرسازی المان‌های مرتبط با محصول و لوگو مجموعه در کنار ساختار مناسب بسته بندی و جنس مناسب، می‌توان به محصول ارزش داد و همچنین درمورد محتویات داخل بسته بندی اشاره کرد تا مخاطب بتواند بهتر انتخاب کند.

برای هر نوع محصولی بسته بندی متفاوتی در نظر گرفته می‌شود به‌عنوان‌مثال برای بسته بندی نمک از بسته‌بندی پلاستیکی یا قوطی مانند استفاده می‌شود، برای بسته بندی شامپو از قوطی پلاستیکی و طراحی لیبل بسته بندی ،برای بسته‌بندی پیتزا از جعبه مقوایی، برای بسته‌بندی رب از قوطی فلزی و … استفاده می‌شود.

نحوه طراحی بسته‌بندی با نرم افزار ایلاستریتور

برای یک بسته بندی اصولی باید مراحل آنرا دقیق و به ترتیب پشت سر بگذارید تا بتوانید یک بسته‌بندی مناسب را طراحی کنید. به‌طورکلی طراحی بسته‌بندی به دو قسمت تقسیم می‌شود:

بخش اول: بخش هنری و خلاقانه

در این قسمت شما باتوجه‌به محصولی که قصد طراحی بسته‌بندی آن را دارید می‌توانید کاراکتر مرتبط، استفاده از رنگ مناسب و المان‌هایی که می‌توانند در کنار هم قرار بگیرد را به‌صورت نقاشی و یا ذهنی پیاده‌سازی کرده و یک شمای کلی از بسته‌بندی را طراحی کنید.

بخش دوم: بخش تکنیکال

بخش دوم که مربوط استفاده از نرم‌افزار طراحی بسته‌بندی و چاپ آن می‌شود. بعد از طراحی ذهنی طراحی که به نرم‌افزارهای طراحی بسته‌بندی تسلط دارد، شروع به طراحی می‌کند و محصول را به‌صورت تستی چاپ می‌کند تا ایرادات آن را بررسی کند.

نرم‌افزارهای طراحی بسته‌بندی

در بخش تکنیکال طراحی بسته‌بندی متوجه شدیم که طراح با استفاده از نرم‌افزارهایی مانند ایلاستریتور، فوتوشاپ و کورل بسته‌بندی مربوطه را طراحی می‌کند. باتوجه‌به اینکه نرم‌افزار ایلاستریتور یک نرم‌افزار برداری است و کار با وکتورها در آن بسیار راحت‌تر است و همچنین می‌تواند خروجی بهتری را به شما بدهد، برای طراحی بسته‌بندی مناسب‌تر است.

طراحی بسته‌بندی با ایلاستریتور

یکی از بهترین نرم افزارهای مناسب طراحی بسته بندی که در کمپانی‌های بزرگ استفاده می‌شود، نرم افزار ایلاستریتور است. نرم افزار ایلاستریتور یک نرم افزار برداری است و به شما این امکان را می‌دهد که از اشکال مختلف با زاویه و اندازه  دلخواه استفاده کنید. با این نرم افزار مهم نیست شما قصد طراحی یک بسته بندی کوچک را دارید یا بسته بندی به بزرگی کامیون، در هر ابعادی دست شما برای طراحی باز است.

این نرم افزار کتابخانه های بزرگ، ابزار و براش های مختلفی دارد که می‌توانید برای طراحی بسته بندی از آن استفاده کنید از جمله ویژگی‌های نرم افزار ایلاستریتور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نرم افزار بردای است که باعث عدم افت کیفیت می‌شود
 • محیط کاربری آسان
 • مناسب برای چاپ های خاص
 • خروجی‌های گسترده
 • امکان نصب پلاگین های مخصوص طراحی بسته بندی

مزایای استفاده از ایلاستریتور برای طراحی جعبه

مقایسه ایلاستریتور با دیگر نرم افزارهای طراحی بسته بندی

برای طراحی بسته بندی نرم افزار ایلاستریتور مناسب است؟

نرم افزار ایلاستریتور به نسبت به بقیه نرم افزار کارایی بیشتری دارد ومناسب تر است.

چگونه می‌توان کار با نرم افزار ایلاستریتور برای ساخت بسته بندی را یاد گرفت؟

نرم افزار ایلاستریتور کاربری ساده ای دارد و به راحتی می‌توانید با تمرین بر آن مسلط شوید همچنین ویدیوهایی آموزشی این نرم افزار در به صورت رایگان در دسترس است، همچنین تیم طارحی سلام گرافیک با برگذاری دوره های آموزشی می2تواند شمارا در این مسیر همراهی کند.

نرم افزار ادوبی فتوشاپ

چرا برای طراحی بسته بندی از نرم افزار فتوشاپ استفاده می‌شود؟ فتوشاپ از آن دسته از نرم افزارهایی است که امروزه طراحان گرافیک بسیاری از آن برای انواع ادیت و طراحی استفاده می‌کنند. فتوشاپ با ابزارهای قدرتمندی که دارد، به شما در طراحی بسته بندی‌های دلخواه کمک می‌کند. مزایای و تکنیک‌های طراحی بسته بندی با فتوشاپ را در این مقاله از سلام گرافیک بخوانید.

packagingdesignwithphotoshop
نرم افزار فتوشاپ و کاربرد آن در بسته بندی

طراحی بسته بندی با فتوشاپ (Packaging design with Photoshop) عموما به دلیل دارا بودن امکانات متنوع در فتوشاپ، بسیار آسان‌تر از طراحی بسته بندی با کورل است. اگر بخواهیم یک تقسیم بندی کنیم نرم افزار ایلاستریتور را می‌توان یکی از نرم افزارهای حرفه‌ای برای ساخت بسته بندی در نظر گرفت.

فریلنسر طراح بسته بندی عموما ترجیح می‌دهند که از نرم افزارهای گرافیکی متعددی برای ساخت بسته بندی استفاده کنند دلیل این موضوع را هم می‌توان مناسب بودن هر نرم افزار برای یک کاربرد خاص در نظر گرفت.

نرم افزار فتوشاپ یکی از نرم افزارهای میان رده برای ساخت و پیاده سازی بسته بندی است. عموما طراحی کردن با نرم افزار گرافیکی متفاوت برای بسته بندی تاثیری در قیمت نهایی طراحی بسته بندی ندارد و بیشتر نوع طراحی، انواع جنس بسته بندی و… اهمیت بیشتری دارد.

در دوره آموزش فتوشاپ به صورت دقیق به جزییات طراحی بسته بندی، طراحی لوگو، طراحی ست اداری و… با این نرم افزار حرفه‌ای

طراحی بسته بندی با فتوشاپ چگونه است؟

نرم افزار فتوشاپ برای طراحی بسته بندی مناسب است؟

نرم افزارهای گرافیکی متعددی وجود دارد که هر کدام دارای امکانات و ویژگی‌های منحصر به فردی است. به عنوان مثال نرم افزار ایلاستریتور به دلیل برداری بودن یک نرم افزار حرفه‌ای برای کارهای برداری است.

اما در حالت کلی می‌توان بیان کرد که نرم افزار فتوشاپ جزو دسته نرم افزارهای مناسب برای طراحی انواع بسته بندی، انواع طراحی لوگو، از طراحی لوگو دو بعدی گرفته تا انواع لوگوی سه بعدی است. همچنین با نرم افزار فتوشاپ می‌توان بهترین بسته بندی برای ادویه، بهترین بسته بندی برای خشکبار، بهترین بسته بندی برای حبوبات و… را طراحی و پیاده سازی کرد.

تکنیک‌های ساخته بسته بندی با فتوشاپ

تکنیک‌ها و قوانین برای ساخت بسته بندی با فتوشاپ وجود دارد. رعایت کردن این قوانین برای پیاده سازی بسته بندی در فتوشاپ باعث می‌شود تا روند طراحی به بهترین و مناسب‌ترین نحو انجام شود.

مزایای استفاده از فتوشاپ برای طراحی جعبه

فتوشاپ نرم مناسبی برای بسته بندی است؟

بله، نرم افزار فتوشاپ یکی از نرم افزاهای حرفه‌ای برای ساخت بسته بندی زعفران و انواع دیگر بسته بندی‌ها است.

برای بسته بندی نیاز به تسلط کامل به فتوشاپ وجود دارد؟

در حالت کلی می‌توان گفت که تسلط به هر نرم افزار طراحی گرافیک می‌تواند برای ساخت بسته بندی مناسب و حرفه‌ای باشد و کار طراح بسته بندی راحت و آسان می‌کند.

نرم افزار فتوشاپ از دیگر نرم افزارهای طراحی بسته بندی است که طراحی فوق حرفه‌ای دارد. نرم افزار فتوشاپ به قدری پیشرفته است که برای فعالیت های گرافیکی دیگری هم استفاده می‌شود.

طراحی بسته بندی با کورل

طراحی بسته بندی با کورل چگونه است؟ نرم افزار کورل برای طراحی بسته بندی چه ویژگی‌هایی دارد؟ برای داشتن بسته بندی‌های مناسب باید با نرم افزارهای طراحی بسته بندی آشنایی کافی داشت. یکی از این نرم افزارها کورل دراو است. کورل با ابزارهایی که دارد به شما در طراحی بسته بندی کمک ویژه‌ا می‌کند.

packagedesignwithcorel
طراحی بسته بندی در نرم افزار کورل

نرم افزار کورل یکی دیگر از نرم افزار های طراحی بسته بندی است که برای پیاده سازی برخی بسته بندی ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. نرم افزار کورل امکانات کمتری را به نسبت نرم افزار فتوشاپ یا ایلاستریتور دارد اما می تواند برای پیاده سازی طرح های بسته بندی استفاده شود.

طراحی بسته‌بندی با نرم‌افزار کورل (Package design with Corel) یکی از روش‌هایی است که طراحان بسته‌بندی از آن استفاده می‌کنند. این نرم‌افزار همانند نرم‌افزار ایلوستریتور یک نرم‌افزار برداری است و می‌توان به کمک آن وکتور و  فضاهای چند بعدی طراحی کرد. یکی از نرم‌افزارهای قوی در زمینه طراحی برداری است که می‌توان به کمک آن لوگو و بسته‌بندی را طراحی کرد.

در حال حاضر استفاده از نرم افزار کورل برای ساخت بسته بندی آنچنان رایج و مرسوم نیست، اما با این حال بخشی از جامعه طراحان بسته بندی از این نرم افزار استفاده می‌کنند.

ویژگی‌های نرم‌افزار کورل برای ساخت بسته بندی

نرم افزار کورل دراو مانند نرم‌افزار ایلوستریتور یک نرم‌افزار برداری است و می‌توان در طراحی بسته‌بندی از آن استفاده کرد. اما در بعضی شرایط ویژگی‌های متفاوتی نسبت به ایلوستریتور دارد. به‌عنوان‌مثال نرم‌افزار کورل هم برداری است و هم پیکسلی در صورتی نرم‌افزار ایلوستریتور فقط برداری است.

نرم افزار کورل می‌تواند از ۱۰۰ فرمت پشتیبانی کند و همچنین با نرم‌افزارهای آفیس مایکروسافت، فتوشاپ، فایل‌ها پی‌دی‌اف سازگار است. در نرم‌افزار کورل مدل‌های از پیش طراحی  شده زیادی در دسترس است که می‌توانید با رنگ‌بندی‌های مختلف، طراحی‌های جدیدی را طراحی کنید.

همچنین بیشترین کاربرد ویژگی مهم نرم افزار کورل خروجی مناسب برای دستگاه برش است. بسته‌بندی‌هایی مانند بسته‌بندی فلزی، جعبه‌های چوبی برای بسته‌بندی گز که به برش لیزری نیاز دارند باید خروجی کورل داشته باشد.

نحوه کار با نرم افزار کورل برای پیاده سازی بسته بندی

از ویژگی‌های مهم نرم افزار کورل، قلم‌های آن در ایجاد تصویر دقیق است. همچنین این نرم‌افزار قابلیت لایه بندی دارد که می‌توانید تصاویر را در لایه های مختلف بذارید و تقریبا مشابه به نرم افزار ایلاستریتور است فقط محیط کاربری متفاوتی دارد.

تفاوت نرم افزار کورل با فتوشاپ در ساخت بسته محصول

ایلاستریوتور، فتوشاپ و کورل سه نرم افزار قدرتمند در زمینه طراحی گرافیک است که هر کدام بر اساس ویژگی هایی که دارد جایگاه خاص خودشان را دارد. از آنجایی که در انجام بعضی کارها به صورت مشابه عمل می‌کنند لازم است مقایسه ای انجام شود.

در حوزه طراحی بسته‌بندی که از تصویر سازی استفاده می‌شود حوزه کورل و فتوشاپ می‌توان استفاده کرد که هرکدام مزیت های خاص خود را دارد. تصاویر در فتوشاپ پیکسلی است و با افزایش سایز از کیفیت آن کاسه می‌شود اما در کورل برداری یا وکتوری است و کیفیت را در هر سایزی حفظ می‌کند البته کورل از تصاویر پیکسلی نیز پشتیبانی می‌کند

استفاده از نرم افزار کورل برای پیاده سازی بسته بندی منطقی است؟

همان طور که در ابتدای مقاله طراحی بسته بندی با کورل بیان شد، استاده از این نرم افزار در حالت کلی مناسب برای پیاده سازی بسته بندی به صورت حرفه‌ای نیست، به نوعی می‌توان گفت که ارائه بسته بندی و پیاده سازی آن در نرم افزار کورل به دلیل وجود نرم افزارهای حرفه‌ای‌تر مانند فتوشاپ، ایلاستریتور و… زیاد مناسب و حرفه‌ای نیست.

به همین خاطر تیم طراحی گرافیک سلام گرافیک پیشنهاد می‌کند به جای استفاده از این نرم افزار از نرم افزارهای ایلاستریتور و فتوشاپ استفاده کنید.

طراحان حرفه‌ای از کورل استفاده می‌کنند؟

استفاده از نرم افزار کورل، بیشتر برای بسته بندی‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، دلیل این موضوع را هم می‌توان تخصصی بودن این نرم افزار برای دستگاه‌های برش لیزر و دستگاه‌های سی ان سی در نظر گرفت. پس می‌توان نتیجه گرفت در حال حاضر طراحان گرافیک از این نرم افزار استفاده زیادی نمی‌کنند.

کورل نرم افزار مناسبی برای بسته بندی است؟

در حالت کلی می‌توان گفت خیر! نرم افزارهای بهتری برای این کار وجود دارد.

امکانات نرم افزار کورل برای پیاده سازی بسته بندی؟

استفاده از کورل تنها زمانی منطقی بود برای پیاده سازی بسته بندی که نرم افزارهای دیگری مانند ایلاستریتور و فتوشاپ هنوز این حجم از کاربرد را نداشتند.

کاربردهای نرم افزارهای ساخت بسته بندی

هر نرم افزار طراحی که برای بسته بندی مورد استفاده قرار می‌گیرد، کاربرد خاصی دارد، به عنوان مثال در برخی از نرم افزارها مانند نرم افزارهای برداری ساخت بسته بندی، سعی می‌شود تا گسترده بسته بندی پیاده سازی شود و این خود باعث افزایش راندامان طراح گرافیک می‌شود.

کدام نرم افزار برای طراحی بسته بندی مناسب تر است؟

به طور کلی می توان گفت نرم افزار به نسبت طرح بسته بندی متفاوت است اما نرم افزار فتوشاپ امکانات جامع تری را در اختیار کاربران قرار داده است.

انتخاب نرم افزار برای پیاده سازی طراحی بسته بندی به نظر مشتری ربط دارد؟

مشتری یا کارفرما می تواند نرم افزار پیشنهادی خود را اعلام کند در صورتی که امکان پیاده سازی طرح با آن نرم افزار وجود داشت، طرح پیاده سازی خواهد شد.

4.4/5 - (13 امتیاز)
کاوه ملاکی
کاوه ملاکی
کاوه ملاکی‌ام؛ مشاور سئو، سئو یعنی موفقیت کسب و کار با سرعت چند برابری، از سال 90 به صورت تخصصی در حوزه محتوا و سئو فعالیت می‌کنم. دیدن نتایج رشد کسب و کارها جان تازه‌ای برای ادامه مسیر بهم می‌ده!
مقالات مرتبط بخوانید!

4 پاسخ

  1. سلام دوست عزیز. نرم افزار ایلاستریتور ابزارهایی مثل فتوشاپ داره و برای طراحی بسته بندی کاربردیه. اما ایلاستریتور تمام امکانات فتوشاپ رو به ما ارائه نمیده و باتوجه به کارکرد تخصصی فتوشاپ، بهتره برای طراحی بسته بندی حرفه‌ای از فتوشاپ استفاده کرد.

   1. ایلاستریتور برای طراحی چه چیز های بیشتر به کار میره ؟
    اگه کسی مسلط به فتوشاپ باشه لازمه حتما ایلاستریتور رو یاد بگیره ؟

    1. کاربردهای مختلفی داره این نرم افزار، و دستتون رو باز میذاره برای اجرای موارد مناسب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب این مقاله