اهداف بسته بندی

هربسته بندی باید طبق یک هدفی پیاده سازی شود تا نتیجه بخش باشد. اهداف بسته بندی می تواند فروش بیشتر، جذابیت و خلاقیت، راحتی و ... باشد که هرکدام در تجربه کاربری تاثیری به خصوص دارد. بهتر است قبل از پیاده سازی بسته بندی خود، از اهداف بسته بندی با کارشناس طراحی بسته بندی سلام گرافیک صحبت کنید.

اهداف بسته بندی را می‌توان موارد مختلفی در نظر گرفت. اولین هدف هر ساخت بسته بندی را می‌توان محافظت از محصول در نظر گرفت. دومین دلیل یا هدف برای ساخت بسته بندی افزایش کیفیت محصول و در مرحله بعدی افزایش قیمت فروش و جذب مشتری بیشتر است.

اهداف بسته بندی چیست؟

همان طور که در مقاله بسته بندی چیست توضیح دادیم، فرآیند طراحی بسته بندی با اهداف مختلفی طراحی و پیاده سازی می‌شود. هدف‌های متعددی را برای بسته بندی می‌توان در نظر گرفت که از جمله این اهداف می‌توان به محافظت از محصول، ارائه محصول در بهترین حالت و مواردی از این دست اشاره کرد. در ادامه به اصلی‌ترین دلایل استفاده از بسته بندی اشاره خواهیم کرد.

اهداف بسته بندی چیست؟

اهداف بسته بندی چگونه تعیین می‌شوند؟

صنعت بسته‌بندی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و به نحوی رسانه‌ای برای معرفی آن کالا به حساب می‌آید. هنر طراحی بسته بندی فقط با این هدف نیست و هدف‌های دیگری را نیز شامل می‌شود:

حفظ و نگهداری کالا

باتوجه‌به میزان آسیب‌پذیر بودن کالا بسته بندی خاص و متناسبی برای آن طراحی می‌شود. بعضی از کالاها در شرایط آب و هوایی به سرعت تغییر خاصیت می‌دهند و یا بعضی‌ها با کوچک‌ترین ضربه می‌شکنند. به عنوان مثال دستمال کاغذی در برابر رطوبت و آب آسیب می‌بیند و بسته بندی دستمال کاغذی باید به گونه ای باشد که علاوه بر کاربری ساده، از حوادث نیز جلوگیری کند و یا قطعاً بسته بندی مواد غذایی و بسته بندی دارو از اهمیت بیشتری نسبت به بسته بندی قطعات خودرو دارد.

معرفی کالا

معمولاً روی بسته بندی نوشته‌هایی قرار می‌گیرد در مورد اینکه این محصول چگونه نگه داری شود، چگونه استفاده شود، چه مشخصه‌هایی دارد، ترکیبات محصول چیست و سایر موارد بیان می‌شود و کاربر به‌راحتی به این اطلاعات دسترسی دارد. در واقع مهم‌ترین و اصلی‌ترین هدف از طراحی بسته بندی اطلاع رسانی به مصرف‌کنندگان است که یک طراح بسته بندی باید به آن توجه داشته باشد

بازاریابی و فروش

کالاها در قفسه فروشگاه در کنار سایر محصولات قرار می‌گیرد و محصولی از همه بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرد که بسته بندی جذاب تری داشته باشد. به عنوان مثال در هنگام خرید عرقیات، بطری توجه شما را جلب خواهد کرد که بسته بندی کامل تری داشته باشد و اطلاعاتی مانند خواص، طریقه نگهداری، طریقه مصرف و شرکت تولید کننده روی بسته بندی عرقیات آن نوشته شده باشد.

امنیت کالا

امنیت کالا به طراحی بستگی بندی آن مربوط است. محصولات را همان‌طور که در کارخانه بسته بندی می‌کنند در دسترس مشتری قرار می‌گیرد و این باعث می‌شود که مشتری با اعتماد بیشتری به کالا خریداری شده داشته باشد. فرض کنید بسته بندی لوازم خانگی پلمب آن باز شده باشد و بسته بندی که درکارخانه دست‌کاری شده باشد. همین امر موجب می‌شود که مخاطب به اصالت کالا شک کند.

حمل و نقل راحت و انبار کردن

قطعاً اینکه بسته بندی شیشه‌ای را دانه به دانه جابه جایی کنید به مراتب سخت‌تر از زمانی است که شیشه‌ها در یک پالت کاغذی با روکش پلاستیکی قراردهید. انبار کردن محصولات مهم‌ترین فرایند در تولید و فروش محصولات است. بسته بندی باید به‌گونه‌ای باشد که بتوان به‌راحتی آنها را روی‌هم قرار داد تا فضای کمتری اشغال کند.

هدف از سفارش بسته بندی چیست؟

قبل از اینکه قصد سفارش بسته بندی داشته باشید باید اهداف آن مشخص باشد بهتر است از قبل سفارش طراحی بسته بندی این سؤالات را از خود بپرسید:

محصول شما چه ویژگی‌هایی دارد؟

چه کسی محصول شمارا خرید می‌کند؟

محصول شما چگونه به فروش می‌رسد؟

محصول شما چه ویژگی دارد؟

چقدر شکننده و حساس است؟

حمل‌ونقل آن چه میزان سختی باید داشته باشد؟

همه این سؤالات در مورد اینکه چه نوع طراحی و با چه جنس بسته بندی باید داشته باشید تا بیشترین سود و فروش را داشته باشید ضروری است. برای داشتن طراحی خوب، می‌توانید نمونه طراحی بسته بندی را مشاهده کنید و با تیم طراحی سلام گرافیک تماس بگیرید و از مشاوره طراحی بسته بندی داشته باشید.

اهداف بسته بندی چگونه تعیین می‌شوند؟
اهداف بسته بندی چگونه تعیین می‌شوند؟
3.6/5 - (10 امتیاز)
کاوه ملاکی
کاوه ملاکی
کاوه ملاکی‌ام؛ مشاور سئو، سئو یعنی موفقیت کسب و کار با سرعت چند برابری، از سال 90 به صورت تخصصی در حوزه محتوا و سئو فعالیت می‌کنم. دیدن نتایج رشد کسب و کارها جان تازه‌ای برای ادامه مسیر بهم می‌ده!
مقالات مرتبط بخوانید!

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید