بسته بندی ثانویه

بسته بندی ثانویه چیست و چه مزایایی دارد؟ امروزه طراحی‌های مختلفی برای بسته بندی‌ها وجود دارد. هر بسته بندی بسته به نوع محصول دارای طرح‌های متفاوتی است. بسته بندی اولیه و ثانویه جزو مهم‌ترین بسته بندی‌هایی است که در جلب نظر مشتری تاثیر به‌سزایی دارد. دومین بسته بندی که عملا مشتری به آن دسترسی بیشتری دارد، ثانویه است. برای دریافت اطلاعات بیشتر با سلام گرافیک همراه باشید.

بسته بندی انواع مختلفی دارد که یکی از آنها بسته بندی ثانویه (Secondary packaging) است. بسته بندی اولیه، بسته بندی است که محصول با آن برخورد دارد. به‌عنوان‌مثال بطری در بسته بندی روغن موتور، به‌عنوان بسته بندی اولیه است و یا پاکت پفک که پفک در آن ریخته می‌شود را به‌عنوان بسته بندی اولیه در نظر می‌گیرند. معمولاً محصولاتی که سریع استفاده می‌شوند و تاریخ مصرف پایینی دارند، بسته بندی اولیه طراحی دارند.

اما بسته بندی ثانویه، کیسه یا پاکت‌های بزرگی هستند که بسته بندی اولیه درون آنها قرار می‌گیرد. در همان مثال قبلی، کارتنی که بطری‌های روغن موتور در آن قرار می‌گیرد را بسته بندی ثانویه گفته می‌شود. یا کارتنی که بسته بندی کفش در آن جای می‌گیرد.

بسته بندی ثانویه

هدف از بسته بندی ثانویه چیست؟

بسته بندی ثانویه لایه دوم بسته بندی است و برای دسته‌بندی محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرد که نقش مهمی در جابه جایی درست و حفاظت از آنها دارد همچنین نقش بسزایی در بازاریابی دارد. به عنوان مثال بسته بندی جعبه صابون، یک بسته بندی ثانویه است که هم اطلاعاتی درمورد صابون به ما می‌دهد و از آنجایی که جای‌گذاری بسته های صابون روی هم کار سختی است، استفاده از جعبه به عنوان بسته بندی ثانویه چیدمان در قفسه های فروشگاه را راحت‌تر می‌کند.

نمونه ای بسته بندی ثانویه

نمونه های رایجی که به عنوان بسته بندی ثانویه استفاده قرار می‌گیرد بسته بندی پلاستیکی، بسته بندی مقوایی و کارتن های مقوایی است. جابه جایی این جعبه ها از جابه جایی خود محصولات راحت‌تر است و معمولا فروش آنها نیز به ظرفیت بسته بندی ثانویه مربوط است. به عنوان مثال فروش رب به این مربوط است که در بسته بندی ثانویه رب، چند عدد بسته بندی رب جای گرفته است؛ معمولا این بسته ها 12 تایی است.

مزایای بسته بندی ثانویه

بسته بندی ثانویه نیز به اندازه بسته بندی اولیه حائز اهمیت است. همانطور که می‌دانید در صنعت اهمیت زیادی به بسته بندی داده شده است به گونه ای که در کارخانه های بزرگ بخش جدایی را به ان اختصاص داده اند و به صورت خیلی حرفه ای بسته بندی تولید می‌کنند.

از جمله مزایای بسته بندی ثانویه می‌توان به کاهش هزینه های جابه جایی و حمل نقل آن اشاره داشت. همچنین با بسته بندی ثانویه میزان آسیب های ناشی از ضربه به محصولات کاسته می‌شود.

با ایجاد ابتکار در طراحی بسته بندی ثانویه می‌توان  به صورت مستقیم از آنها برای خرده فروشی استفاده کرد. فرض کنید برای فروش ادویه، بسته بندی ادویه که به صورت پاکت هستند را به صورت نواری روی یک صفحه نصب شده و به راحتی کنده می‌شود.

به بسته بندی ثانویه، بسته بندی مادر هم گفت می‌شود که این روزها شکل جدیدی به خود گرفته و مانند استند در فروشگاه ها استفاده می‌شود.

توجه داشته باشید که فارغ از هولد بودن بسته بندی ثانویه زمانی که قرار است محصول به شهری دیگری ارسال شود این بسته بندی می‌تواند کمک کننده باشد. مثلا برای بسته بندی در زاهدان استفاده از هولدر می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

بسته بندی مادر یا استند بسته بندی

در مجموعه سلام گرافیک شما می‌توانید از خدمات بسته بندی با بهترین ایده ها و کاربردی ترین بسته بندی بر اساس طرح های مدرن دنیا استفاده کنید.

تیم طراحی بسته بندی ثانویه
تیم طراحی بسته بندی ثانویه

چرا بسته بندی ثانویه اهمیت دارد؟

زیرا بسته بندی ثانویه همان بسته بندی است که به دست مشتری می‌رسد و باید دارای طراحی‌هایی باشد که مخاطب را به خود جذب کند؛ بنابراین طراحی این نوع بسته بندی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

تعرفه طراحی بسته بندی ثانویه چگونه محاسبه می‌شود؟

بسته به میزان سختی کار و پیچیده بودن طرح، طراح تعرفه‌های متفاوتی را لحاظ می‌کند.

4.6/5 - (7 امتیاز)
Picture of کاوه ملاکی
کاوه ملاکی
کاوه ملاکی‌ام؛ مشاور سئو، سئو یعنی موفقیت کسب و کار با سرعت چند برابری، از سال 90 به صورت تخصصی در حوزه محتوا و سئو فعالیت می‌کنم. دیدن نتایج رشد کسب و کارها جان تازه‌ای برای ادامه مسیر بهم می‌ده!
مقالات مرتبط بخوانید!

4 پاسخ

    1. سلام سینای عزیز. با بیشتر نرم‌افزارهای گرافیکی میشه کار طراحی بسته بندی ثانویه رو انجام داد. اما نرم‌افزارهای فتوشاپ و ایلاستریتور و کورل دراو بیشترین استفاده رو در این حوزه دارن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب این مقاله