طراحی بسته بندی دارو

طراحی بسته بندی دارو (Drug packaging design) و محصولات بهداشتی باید به چه صورتی انجام شود؟ محصولات بهداشتی و دارویی بخش بسیار مهمی از زندگی انسان‌های امروزی را در بر گرفته‌اند. یکی از موارد بسیار مهم در صنعت دارو بسته بندی مورد استفاده برای محصولات است که در سال‌های اخیر نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است. خوشبختانه با پیشرفت علم و تکنولوژی روش‌های مختلف و متریال‌های گوناگونی برای برای طراحی بسته بندی انواع داروها و چاپ آن‌ها مورد استفاده قرار گرفته است. اما نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که بسته بندی مواد دارویی کمی با دیگر انواع محصولات متفاوت است. در طراحی بسته بندی دارو باید اصول طراحی بسته بندی داروها و استانداردهای ملی و جهانی را مد نظر داشته باشید. علاوه بر این نکات و اصول بیش‌تری نیز وجود دارند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم. با سلام گرافیک همراه باشید.

قیمت مناسب طراحی بسته بندی دارو

تیم تخصصی سلام گرافیک با داشتن بهترین گرافیست‌ها در زمینه‌ی طراحی بسته بندی، بهترین قیمت طراحی بسته بندی را به شما پیشنهاد می‌دهد.

طراحی استاندارد بسته بندی دارو

برای افزایش فروش محصول دارو، باید بسته بندی آن استاندارد و طرح روی آن بر اساس اصول طراحی بسته بندی باشد تا به جذب بیشتر مخاطب کمک کند. 

سفارش طراحی بسته بندی دارو باکیفیت

یک محصول زمانی به بالاترین درجه محبوبیت میرسد که طراحی بسته بندی آن باکیفیت باشد. برای سفارش طراحی بسته بندی محصولات خود همین حالا با ما تماس بگیرید.

hi-graphic
چند نمونه بسته بندی دارو انجام شده

شرکت طراحی بسته بندی سلام گرافیک با داشتن بهترین و منحصر به فردترین ایده‌ها، به شما در زمینه‌ی طراحی بسته بندی‌های دارو خود کمک می‌کند. در ادامه برای سهولت در انتخاب ایده می‌توانید نمونه کارهای تیم تخصصی سلام گرافیک را مشاهده کنید.

چرا طراحی بسته بندی دارو مهم است؟

صنعت بسته‌ بندی از جمله صنایع بسیار پرسود است. بازار بسته بندی دارویی نیز حوزه‌ای جذاب برای این صنعت است. بسته بندی مواد دارویی اهمیت بسیار بالایی دارد و باید حتماً مطابق با استانداردهای جهانی و منطقه‌ای انجام شود. بهتر است اشاره داشته باشیم که هدف از بسته بندی داروها الزاماً افزایش فروش آن‌ها و جلب نظر مخاطبان نیست؛ بلکه بسته بندی باید متناسب با نوع دارو و افراد مصرف‌کننده آن انتخاب شود.

به طور مثال معمولا برای بسته بندی داروهای بیماران قلبی از رنگ‌های سرد مانند آبی یا سبز استفاده می‌شود. دلیل آن نیز تحریک‌پذیری بیماران قلبی با مشاهده رنگ‌های گرم است. با این وجود باز هم نمی‌توان گفت که تنها از این دو رنگ برای طراحی بسته بندی داروهای مربوط به قلب استفاده می‌شود. بسته بندی مناسب داروها نه تنها زیبایی و کاربردی ظاهری محصول را افزایش می‌دهد، بلکه می‌تواند موجب تسهیل روند انبار کردن و ارسال داروها نیز شود. از این رو بسته بندی داروها و طراحی آن‌ها اهمیت بسیار بالایی دارد و در آن باید به نکات و اصول زیادی توجه داشت. خوشبختانه شرکت‌های زیادی در زمینه طراحی بسته بندی محصولات گوناگون از جمله دارو فعالیت دارند که می‌توانید انجام سفارش خود را به آن‌ها بسپارید. سلام گرافیک نیز به شما اطمینان می‌دهد که نگران قرارداد طراحی بسته بندی نباشید.

طراحی بسته بندی دارو
سال تجربه طراحی
%
رضایت مشتری
%
سال بررسی و مطالعه
همکاری موفق

انواع بسته بندی دارویی

یکی از اهداف بسیار مهم در بسته بندی داروها حفاظت از محصول در مقابل شرایط جوی و محیطی و همچنین ضربه و اتفاقات گوناگون است. از این رو برای حفاظت از انواع دارو از انواع مختلف بسته بندی استفاده می‌شود. از جمله انواع بسته بندی‌های دارویی می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

از چه کارتن‌هایی برای طراحی بسته بندی دارو استفاده می‌شود؟

یکی از موارد مهمی که باید در بسته بندی داروها با جعبه‌های مقوایی و کارتن به آن توجه داشت جنس کارتن مورد استفاده است. کارتن‌هایی که برای بسته بندی مورد استفاده قرار می‌گیرند نه تنها باید در برابر رطوبت، ضربه، و نور خورشید مقاوم باشند، بلکه باید مطابق با استانداردهای سازمان بهداشت نیز طراحی و ساخته شوند. معمولاً در انواع بسته بندی‌های دارویی از مقواهایی خاص با نام ایندر برد استفاده می‌شود. این مقواها را در بازار می‌توانید با نام مقواهای بهداشتی یافت کنید که در گرماژهای مختلف تولید می‌شوند. به دلیل آنکه در اکثر مواقع دارو به دلیل استفاده از بسته بندی اولیه با مقوا تماس مستقیم ندارد، از مقوای پست طوسی برای بسته بندی دارو استفاده می‌شود. امروزه بیش‌تر از جعبه‌های لمینتی باکیفیت  که از لایه‌های کاغذ، آلومینیوم، و لایه‌های نازک‌تر پلی اتیلن ساخته شده‌اند استفاده می‌شود. استفاده از این جعبه‌ها به دلیل مقاومت بالا در برابر آب، نور، و شرایط آب و هوایی بسیار مناسب است.

souvenir

ظروف پلاستیکی

ظروف پلاستیکی از دیگر انواع بسته بندی برای محصولات دارویی هستند و طراحی بسته بندی پلاستیکی می‌تواند به فروش و جذب مشتری کمک کند. از جمله مزایای استفاده از این نوع بسته بندی می‌توان به نشکن بود و قابلیت جمع شدن آن اشاره داشت. از طرفی دیگر وزن ظروف پلاستیکی بسیار سبک بوده و حمل آن آسان است. امروزه ظروف پلاستیکی مناسب برای طراحی بسته بندی داروها در انواع شکل‌ها و رنگ‌ها و حجم‌های مختلف و مطابق با اصول بسته بندی داروها تولید و عرضه می‌شوند.

ظروف شیشه ای

از دیگر متریال‌های مورد استفاده برای بسته بندی ظروف داروها ظرف‌های شیشه‌ای است. یکی از دلایل استفاده از شیشه برای بسته بندی داروها مقاومت آن در برابر رطوبت است. طراحی بسته بندی شیشه‌ای از اهمیت بالایی برخوردار است. در بسیاری از مواقع برای محافظت دارو در مقابل نور از شیشه‌هایی با رنگ‌های تیره استفاده می‌شود. از دیگر مزایای استفاده از این نوع بسته بندی مقرون به صرفه بودن و سهولت در پر کردن است. البته توجه داشته باشید که نوع دارو نیز در انتخاب بسته بندی بسیار مهم است. با توجه به اینکه ممکن است سطح ظرف شیشه‌ای به دلیل آزادسازی قلیایی محصول را تحت تاثیر قرار دهد نمی‌توان از آن برای تمام داروها استفاده کرد.

ظروف فلزی

ظروف فلزی به دلیل نفوذناپذیری، کاهش خطرات آلودگی، و همچنین قابلیت محافظت از محصول در برابر ضربه و رطوبت گزینه بسیار مناسبی برای بسته بندی بسیاری از محصولات دارویی به شمار می‌روند. البته توجه داشته باشید که معمولاً بسته بندی داروها در دو مرحله انجام می‌شود. معمولاً بسته بندی اولیه با توجه به نوع دارو از میان فلز، پلاستیک، و شیشه انتخاب می‌شود. بسته بندی ثانویه نیز از کارتن و جعبه‌های مقوایی است. معمولاً طرح‌های گرافیکی و اطلاعات لازم برای مصرف‌کنندگان بر روی بسته بندی ثانویه چاپ می‌‌شوند. طرح‌های گرافیکی آن نیز با توجه به گروه سنی مصرف‌کننده تغییر می‌کنند. داروها برای ذخیره‌سازی و حمل و نقل در جعبه‌های بزرگ‌تر به عنوان بسته بندی سوم قرار می‌گیرند.

جعبه‌های مقوایی

از جمله رایج‌ترین روش‌های بسته بندی داروها استفاده از جعبه‌های مقوایی و کارتنی است. جعبه‌های مقوایی را می‌توان عنصر اصلی در صنعت بسته بندی به ویژه صنایع غذایی و دارویی دانست. با چاپ جعبه مناسب می‌توان محصول را به صورت کاملاً بهداشتی ارائه داده و از آن در برابر صدمات احتمالی محافظت کرد. این نوع بسته بندی‌ها ایمن و ارزان بوده و می‌توانند مقادیر زیادی از محصول مورد نظر را در خود جای دهند. علاوه بر این جعبه‌های مقوایی قابل بازیافت هستند و از این طریق به حفظ محیط زیست و کاهش هزینه‌ها نیز کمک می‌کنند. جعبه‌های دارویی در برابر تراوش مواد نیز مقاوم بوده و به هیچ وجه اجازه نمی‌دهند دارو در بسته بندی نفوذ کند. خوشبختانه بسیاری از شرکت‌های بسته‌ بندی دارویی حفاظت از محصول پس از بسته بندی را نیز تضمین می‌کنند.

با استفاده از جعبه‌های مقوایی دارو می‌توانید اطلاعات مفیدی درباره دارو نیز به مشتریان خود ارائه دهید. از جمله این اطلاعات می‌توان به نام دارو، مقدار تجویز شده، تاریخ تولید و انقضا، و همچنین تعداد داروی موجود داخل بسته اشاره داشت. با طراحی بسته بندی دارو در قالب جعبه های مقوایی می‌توانید از رنگ‌های لازم برای اعلام خطر یا هشدار نیز استفاده کرده و نوشته‌ها را نیز به صورت فونت بریل برای افراد نابینا یا کم‌بینا ارائه کنید.

نکات طراحی بسته بندی دارو

همانطور که تا کنون اشاره کردیم بسته‌ بندی دارو باید با حساسیت بالا و مطابق با اصول و استانداردهای مربوطه طراحی شود. شرکت سلام گرافیک با آگاهی کامل از نکات طراحی بسته بندی، طراحی بسته بندی در مشهد، اصفهان، تهران، یزد و… را نیز انجام می‌دهد تا به افزایش سهولت کار شما کمک کند. در ادامه برخی از نکات مهمی که بهتر است در طراحی بسته بندی دارو مد نظر داشته باشید را بررسی می‌کنیم، عموما داروخانه‌ها میزان داروی بالایی را به فروش می‌رسانند. 

بسته بندی دارو

معمولاً برای انواع داروها از دو بسته بندی اولیه و ثانویه استفاده می‌شود. در بسته بندی اولیه از ظروف پلاستیکی، فلزی، و یا شیشه‌ای استفاده می‌شود. در حالی که معمولاً بسته بندی ثانویه از جنس کارتن و مقوا است. البته مقواهای مورد استفاده برای بسته بندی‌های دارویی نیز انواع به خصوصی دارند که می‌توانند از دارو در برابر ضربه، رطوبت، و نور خورشید محافظت کنند. طراحی مناسب بسته بندی دارو می‌تواند علاوه بر ارائه اطلاعات لازم درباره محصول، جذابیت و زیبایی ظاهری ایجاد کرده و در ارتقاء روحیه مصرف‌کننده در ایام بیماری نیز موثر باشد. بهتر است برای طراحی بسته بندی دارو به متخصصان حرفه‌ای و باتجربه در این زمینه مراجعه کنید تا از کیفیت و کاربردی بودن کار نهایی اطمینان کافی داشته باشید. برای سفارش طراحی بسته بندی انواع محصولات دارویی و بهداشتی می‌توانید همین حالا با کارشناسان ما در سلام گرافیک تماس حاصل کنید تا از هزینه طراحی بسته بندی به درستی با خبر شوید.

طراحی بسته بندی دارو اول از همه باید طبق استانداردهای ملی و بین‌المللی انجام شود. موارد دیگری مانند مشخص کردن کاربرد درست رنگ‌های خاص برای اعلام هشدار خطر، استفاده از فونت بریل برای افراد نابینا، چاپ اطلاعات بر روی جعبه به هنگام عبور از دستگاه بسته بندی، استفاده از پلمپ جعبه و موارد تایید مانند برچسب اصالت کالا و برچسب‌های حرارتی،  اهمیت زیادی دارد.

مراحل چاپ بر روی بسته بندی داروها شامل طراحی، نمونه گیری، چاپ و خدمات تکمیلی می‌شود.

new faq

تصاویر در بسته بندی

معمولاً از تصاویر در بسته بندی‌ها برای نشان دادن محتویات یک بسته به شیوه‌ای واضح و با تاکید بر کیفیت مناسب آن استفاده می‌شود. البته کاملاً واضح است که هدف از بسته بندی داروها ترغیب خریدار به استفاده از محصول نیست و همین نکته این شاخه از بسته بندی را با موارد دیگر آن متفاوت کرده است. در طراحی بسته بندی داروها اگر از تصویرسازی استفاده شود، تصویرسازی‌ها بدون ساخت و ساز و دارای خطوط ساده و سطوح خلاصه شده هستند و گاهی از عکاسی نیز در ان‌ها استفاده می‌شود. به طور کلی توصیه می‌شود برای بسته بندی مواد دارویی از اشکال و رنگ‌های مرتبط و در عین حال انرژی‌بخش استفاده کنید تا بیماران نیز در ایام بیماری روحیه بهتری داشته و هم به طور کلی شکل ظاهری بسته بندی‌ها در ارتقا شکل محیط زندگی انسان تاثیرگذار باشند.

فرایند چاپ بسته بندی دارو

یکی از عوامل مهمی که موجب کند پیش رفتن فرایند چاپ و بسته بندی داروها می‌شود عدم یکپارچگی در مدت زمان چاپ است. از این رو توصیه می‌شود که در مدت زمانی که کار چاپ بسته بندی انجام می‌شود دقت داشته باشید که هیچ موردی از قلم نیفتد. پس از اتمام فرایند چاپ نیز به دقت بسته بندی‌های آماده شده را بررسی کنید تا مطمئن شوید که مشکلی در آن‌ها وجود ندارد. توجه داشته باشید که در طراحی و چاپ بسته بندی داروها نباید هیچ ورقی مفقود شده و علاوه بر این روی کارهای چاپی هیچ فونت ناخوانایی وجود نداشته باشد. یکی از تکنولوژی‌های بسیار موثر در این زمینه دوربین‌های اسکن‌کننده هستند. این دوربین‌ها قادرند تمام مراحل کار را به دقت اسکن کرده و شما را در جریان هر گونه مشکلی قرار دهند. در واقع این دوربین‌ها به منظور کنترل کیفی محصول مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید آن است که نوع دستگاه چاپ باید با توجه به رنگ‌ها و تصاویر طراحی شده برای بسته بندی مشخص شود. از جمله دستگاه‌های مورد استفاده برای چاپ بسته بندی می‌توان به دستگاه افست و فلکسو اشاره داشت. نکته دیگری که باید به خاطر داشته باشید آن است که استانداردها و قوانین مربوط به چاپ جعبه‌های دارویی ممکن است هر چند ماه یک بار تغییر کنند. در نتیجه ممکن است با چاپ در تعدادهای بسیار بالا با ضرر مواجه شوید.

طراحی بسته بندی دارو چقدر قیمت دارد؟

یکی از موارد مهمی که باید پیش از طراحی و چاپ بسته بندی دارو به آن توجه داشته باشید تعرفه انجام کار است. قیمت طراحی و چاپ بسته بندی دارو به عوامل گوناگونی بستگی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به اندازه محصول، وزن، تعداد، و همچنین نوع طراحی مورد نظر اشاره داشت. توجه داشته باشید که هزینه تمام شده برای چاپ یک عدد جعبه در تیراژ‌های پایین نسبت به تیراژ‌های بالا بیش‌تر است. با توجه به این موضوع چاپ بسته بندی در تیراژ‌های پایین مقرون به صرفه نخواهد بود. معمولاً شرکت‌های معتبر که سابقه و شهرت بیش‌تری در زمینه طراحی بسته بندی دارند هزینه بیش‌تری برای کار خود دریافت می‌کنند. البته به طور قطع کار انجام شده توسط این شرکت‌ها از کیفیت بیش‌تری نیز برخوردار خواهد بود. برای سفارش طراحی بسته بندی دارو می‌توانید همین حالا با کارشناسان ما در استودیو طراحی گرافیک سلام گرافیک تماس حاصل کنید.

دیگر خدمات

4.6/5 - (7 امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *