آموزش طراحی بسته بندی 

بهترین آموزش طراحی بسته بندی چیست؟ قیمت بسته بندی چقدر است؟ قرارداد طراحی بسته بندی شامل چه مواردی می‌شود؟ امروزه یکی از تکنیک‌های بسیار موثری که می‌تواند تاثیر زیادی بر میزان فروش محصولات سازمان‌ها و شرکت‌ها داشته باشد بسته بندی است. ممکن است تصور کنید که طراحی بسته بندی تنها برای محافظت از محصول است؛ این در حالی است که این تکنیک به عنوان یکی از روش‌های قدرتمند برای بازاریابی توسط بسیاری از کسب و کارهای بزرگ در سرتاسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما می‌توانید با استفاده از بهترین دوره اموزش طراحی بسته بندی به راحتی بسیاری از اصول این کار را فراگرفته و از ان‌ها استفاده کنید. طراحی بسته بندی چیست و چه کارکردی دارد؟ در این کارگاه با این موارد آشنا خواهید شد.

توجه داشته باشید که در اموزش طراحی بسته بندی تنها نرم‌افزارهای گرافیکی لازم برای این کار معرفی نمی‌شوند؛ بلکه تمامی اصول، تکنیک‌ها، و ترفندهایی که می‌توانند مهارت شما را در این زمینه افزایش دهند بیان خواهند شد. شما همچنین می‌توانید با استفاده از خدمات مشاوره طراحی بسته بندی در شرکت طراحی گرافیک سلام گرافیک با اصول این کار و همچنین بهترین اموزش‌های موجود اشنایی بیشتری پیدا کنید. دوره اموزش طراحی بسته بندی به شما کمک می‌کند که بهترین بسته بندی‌ها را برای انواع محصولات در اندازه‌ها و شکل‌های گوناگون طراحی کنید.

آموزش طراحی بسته بندی شامل چه مواردی می‌شود؟ چگونه می‌توانیم طراحی بسته بندی را فرا گرفته و به درستی از تکنیک‌های آن استفاده کنیم؟ چرا طراحی بسته بندی اهمیت زیادی در تجارت دارد؟ در گذشته محصولات با بسته بندی‌های ساده و معمولی ارائه می‌شدند. اما با گذشت زمان و افزایش آگاهی، تولیدکنندگان و کارفرمایان متوجه اهمیت بالای بسته بندی شده‌اند. بنابراین اگر می‌خواهید به یک طراح بسته بندی حرفه‌ای تبدیل شوید، بهتر است از همین حالا آموزش طراحی بسته بندی را شروع کنید. بسته بندی نه تنها از محصول محافظت می‌کند، بلکه می‌تواند ظاهر مناسبی را نیز برای آن ایجاد کرده و بدین وسیله تمایز محصول را از دیگر محصولات مشابه نشان دهد. با توجه به اهمیت بالای بسته بندی حرفه‌ای طراحان زیادی در این زمینه آغاز به کار کرده‌اند. شما نیز می‌توانید با کمی آشنایی با نرم‌افزارهای گرافیکی به راحتی اصول و نکات مربوط به طراحی جعبه محصول را یافته و از آن‌ها استفاده کنید.

طراحی بسته بندی جوراب مراحل گوناگونی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به انتخاب بهترین نرم‌افزار طراحی، طراحی قالب بسته بندی، طراحی گرافیکی بسته بندی، و آماده‌سازی برای چاپ اشاره داشت. نرم‌افزارهای زیادی وجود دارند که می‌توانید برای اموزش طراحی بسته بندی از آ‌ن‌ها استفاده کنید. از جمله محبوب‌ترین نرم‌افزارهای گرافیکی برای طراحی بسته بندی می‌توان به ایلوستریتور و فتوشاپ اشاره داشت. اگر زمان کافی برای مطالعه مقاله‌های اموزش طراحی بسته بندی را ندارید می‌توانید این کار را به همکاران ما در سلام گرافیک بسپارید. در ادامه برخی از مواردی که باید در مسیر طراحی بسته بندی حرفه‌ای به ان‌ها توجه داشته باشید را بررسی می‌کنیم. با سلام گرافیک همراه شوید.

چرا آموزش طراحی بسته بندی مهم است؟

همانطور که می‌دانید تمام محصولاتی که در بازارهای داخلی و بین‌المللی ارائه می‌شوند دارای بسته بندی‌های منحصر به فردی هستند که آن‌ها را از دیگر محصولات متمایز می‌کند. بسته بندی‌ها بنا بر شکل و جنس محصول ممکن است در قالب‌ها و متریال‌های متفاوتی ارائه شوند. به طور کلی هدف اصلی و اولیه از بسته بندی‌ محصولات حفاظت از محصول است. اما در سال‌های اخیر ظاهر بسته بندی اهمیت بسیار بیش‌تری در دنیای تجارت پیدا کرده است. به شکلی که محصولاتی که با بسته بندی مناسبی ارائه نشوند به هیچ وجه عملکرد خوبی در بازار نخواهند داشت.

اهمیت بسته بندی تا آنجا پیش رفته است که برخی از کشورها صنعت بسته بندی مخصوص خود را راه‌اندازی کرده و محصولات خریداری شده از دیگر کشورها را با بسته بندی‌های حرفه‌ای با نام خود ارائه می‌دهند. خوشبختانه با افزایش اهمیت طراحی بسته بندی طراحان زیادی نیز در این زمینه آغاز به فعالیت کرده‌اند. اگر شما نیز قصد یادگیری طراحی بسته بندی را دارید می‌توانید همین امروز دست به کار شده و راهنمای آموزش طراحی بسته بندی را در این مقاله مطالعه کنید. در ادامه برخی از دلایل مهمی که اهمیت بالای آموزش طراحی بسته بندی را برای رسیدن به اهداف بسته بندی نشان می‌دهند را بررسی می‌کنیم:

تبلیغات خاموش

بسیاری از بازاریابان طراحی بسته بندی را به عنوان ابزاری برای تبلیغات خاموش می‌شناسند. زمانی که محصولات شما تمام روز را در قفسه‌های فروشگاه‌ها در معرض نمایش هستند می‌توانید از این فرصت برای تبلیغ برند خود نیز استفاده کنید. بسته بندی هوشمندانه می‌تواند به منزله یک بنر تبلیغاتی عمل کرده و برند شما را در ذهن مخاطبان ثبت کند.

زیبایی ظاهری محصول

از دیگر مواردی که اهمیت بالای بسته بندی را نشان می‌دهد می‌توان به زیبایی ظاهری محصول اشاره داشت. اگر بسته بندی طراحی شده کاملاً مناسب و حرفه‌ای باشد می‌توانید محصول خود را در شکلی جذاب و زیبا به مشتریان ارائه کنید. به طور قطع مشتریان به هنگام استفاده از محصولاتی که بسته بندی زیباتری دارند احساس بهتری خواهند داشت.

جذب مخاطبان و افزایش فروش محصول

هدف مهم از طراحی حرفه‌ای و خلاقانه بسته بندی ادویه یا دیگر انواع محصولات و کالاها جلب توجه مخاطبین، افزایش بازدید، و همچنین افزایش تعداد مشتریان است. بسته بندی‌های حرفه‌ای با زیبایی خاص خود نظر مخاطبان را جلب کرده و آن‌ها را به خرید محصول تشویق می‌کنند. بدین ترتیب طراحی بسته بندی به افزایش فروش محصولات شما کمک خواهد کرد.

بهترین نرم‌افزار طراحی بسته بندی

یکی از مراحل طراحی بسته بندی انتقال طراحی‌ها و اتودهای اولیه به نرم‌افزارهای طراحی است. نرم‌افزارهای گوناگونی برای طراحی گرافیکی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها برای طراحی بسته بندی استفاده کنید. از جمله این نرم‌افزارها می‌توان به فتوشاپ، ایندیزاین، ایلوستریتور، و کورل اشاره داشت. در ادامه جزئیات مربوط به بهترین نرم‌افزارهای آموزش طراحی بسته بندی را بررسی می‌کنیم:

آموزش طراحی بسته بندی با فتوشاپ

ادوبی فتوشاپ (Adobe Photoshop) از جمله نرم‌افزارهای بسیار محبوب شرکت ادوبی است که به صورت وسیع توسط بسیاری از طراحان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نرم‌افزار با ابزارهای قدرتمند و قابلیت‌های منحصر به فرد خود به یکی از بهترین نرم‌افزارهای طراحی بسته بندی تبدیل شده است. طراحی بسته بندی با فتوشاپ جزو رایج‌ترین کارهایی است که امروزه تمام طراحان انجام می‌دهند. شما نیز می‌توانید برای آموزش طراحی بسته بندی از این نرم‌افزار محبوب استفاده کنید.

آموزش طراحی بسته بندی با ایلوستریتور

ادوبی ایلوستریتور (Adobe Illustrator) از دیگر نرم‌افزارهای گرافیکی محبوب شرکت ادوبی است. این نرم‌افزار نیز از ابزارها و امکانات بسیار قدرتمندی برخوردار بوده و می‌تواند برای طراحی بسته بندی محصولات مورد استفاده قرار گیرد. تفاوت ایلوستریتور با فتوشاپ در این است که در این نرم‌افزار می‌توانید تصاویر بر پایه وکتور طراحی کنید. اینگونه تصاویر با تغییر اندازه کیفیت خود را از دست نداده و می‌توانید از آن‌ها در هر اندازه و هر شرایطی استفاده کنید.طراحان گرافیک طراحی بسته بندی با ایلاستریتور را پیشنهاد می‌کنند.

آموزش طراحی بسته بندی در کورل

کورل دراو (CorelDraw) یکی از قدرتمندترین نرم‌افزارها برای طراحی گرافیکی است. با استفاده از این نرم‌افزار نیز می‌توانید وکتورهای کاملاً حرفه‌ای و خلاقانه طراحی کرده و ایده بسته بندی مورد علاقه خود را به واقعیت تبدیل کنید. ابزارهای قدرتمند این نرم‌افزار در زمینه ویرایش تصاویر، کار با فونت‌ها و رنگ‌ها، طراحی وبسایت، و… به شما برای طراحی بهترین و خلاقانه‌ترین بسته بندی کمک خواهند کرد. بسیاری از طراحان طراحی حرفه‌ای بسته بندی با کورل را انجام می‌دهند.

آموزش طراحی سه بعدی بسته بندی

برخی از طراحان به منظور درک بهتر بسته بندی و زیبایی آن اقدام به طراحی سه بعدی بسته بندی با استفاده از نرم‌افزارهای گرافیکی حرفه‌ای می‌کنند. با این شیوه بسته بندی می‌توانید تمام زوایای طراحی را به خوبی به نمایش گذارید تا هیچ ابهامی برای کارفرما ایجاد نشود. از جمله نرم‌افزارهای محبوبی که برای طراحی سه بعدی بسته بندی مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌توان به IC3D SUITE، Esko ArtiosCad، KaseMake، EngView و Impact اشاره داشت.

مراحل طراحی بسته بندی

اگر اولین بار است که می‌خواهید طراحی بسته بندی را آغاز کنید قطعا این کار دشوار و مبهم به نظر می‌رسد. اما با کمی تجربه و مطالعه‌ی بیش‌تر و همچنین با کمک دیدگاه سه بعدی می‌توانید این کار را به راحتی انجام دهید. برای آنکه بتوانید بهترین بسته بندی را برای محصولات خود طراحی کنید باید با مراحل این کار به خوبی آشنایی داشته باشید. اگر نمی‌خواهید زمانی برای مطالعه مقاله‌های اموزش طراحی بسته بندی صرف کنید می‌توانید طراحی حرفه‌ای و خلاقانه بسته بندی محصولات خود را به استودیو سلام گرافیک بپردازید. در ادامه به شرح و بررسی مختصر هر یک از مراحل لازم برای طراحی بسته بندی خواهیم پرداخت:

بهترین نرم‌افزار طراحی را انتخاب کنید

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم نرم‌افزارهای زیادی برای طراحی بسته بندی وجود دارند. بسیاری از طراحان از نرم‌افزارهای برداری مانند ایلوستریتور استفاده می‌کنند. اما اگر با فتوشاپ یا دیگر نرم‌افزارها آشنا دارید می‌توانید از آن‌ها برای طراحی بسته بندی استفاده کنید. بسیاری از نرم‌افزارهای طراحی برای ساخت تصاویر دوبعدی ساخته و ارائه شده‌اند؛ از این رو دیدگاه سه بعدی می‌تواند کمک زیادی در این زمینه به شما کند. البته می‌توانید افزونه‌هایی را نیز برای طراحی سه بعدی یافت کرده و مورد استفاده قرار دهید. از جمله این افزونه‌ها می‌توان به اسکو اشاره داشت که به شما برای مشاهده بسته بندی به صورت سه بعدی کمک خواهد کرد.

قالب بسته بندی را طراحی کنید

همانطور که می‌دانید هر بسته بندی نقشه خاصی دارد که مشخص می‌کند در جه نقاطی باید خط تا، برش، و یا سوراخ ایجاد شود. در طرح قالب بسته بندی این خطوط با تغییر رنگ و یا با استفاده از نقطه‌چین مشخص می‌شوند. می‌توانید قالب بسته بندی را خودتان طراحی کنید و یا از قالب‌های آماده موجود در اینترنت استفاده کنید. اگر نمی‌توانید اندازه‌های واقعی بسته بندی را تصور کنید می‌توانید ابعاد و اندازه‌های یک جعبه واقعی را محاسبه کنید تا به درک بهتری از قالب بسته بندی برسید.

ذهن خود را برای انواع بسته بندی باز کنید

یکی از نکاتی که باید در اموزش طراحی بسته بندی به آن توجه داشته باشید این است که بسته بندی‌ها تنها به شکل جعبه و باکس نخواهند بود. انواع بسیار زیادی از بسته بندی‌ها با اهداف گوناگون وجود دارند. طراحی سه بعدی بسته بندی‌های خلاقانه می‌تواند به شما و کارفرما برای درک بهتر سطوح خمیده و غیرمسطح کمک کند. سعی کنید در طراحی بسته بندی از قالب‌های خلاقانه و به روز استفاده کنید؛ زیرا این مورد نیز از جمله نکاتی است که می‌تواند توجه مخاطبان را جلب کند.

یک طراحی بی‌نقص داشته باشید

طراحی گرافیکی بسته بندی باید با رعایت اصول و نکات زیادی انجام شود تا تاثیرگذاری مناسبی داشته باشد. اولین نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید آن است که برند خود را پرجلوه و واضح کنید. علاوه بر این بهتر است طراحی خود را کاملاً واضح و شفاف کنید. در غیر اینصورت مشتری به آن توجهی نخواهد داشت. این نکته را به خاطر داشته باشید که طراحی بسته بندی را تنها برای مشتری انجام می‌دهید. در این مسیر باید نیازها و سلایق مخاطبان را در نظر داشته باشید تا بتوانید موفق عمل کنید.

نمادها و متن‌ها را درج کنید

زمانی که شروع به طراحی بسته بندی می‌کنید باید فضای کافی برای درج نمادها و متن‌های لازم در نظر داشته باشید. علاوه بر این باید فضای سفیدی را نیز در نظر در نظر داشته باشید که فروشنده در صورت تمایل بتواند قیمت و تاریخ تولید و انقضای محصول را در آن قسمت چاپ کند. برای طراحی بسته بندی مناسب باید دقیقاً بدانید که چه مطالبی بر روی آن درج می‌شوند تا بتوانید طراحی را به خوبی انجام دهید.

بخش‌های اصلی شروع طراحی بسته بندی

در ابتدای یادگیری دیزاین بسته بندی‌های مختلف باید بدانید که دو بخش اساسی در این روند تاثیرگذار است. با در نظر گرفتن این دو بخش فرایند طراحی و دیزاین خود را به بهترین شکل انجام دهید.

  1. بخش ایده پردازی و خلاقیت
  2. بخش تکنیک و پیاده سازی

در بخش اول باید این نکته را در نظر داشت که برای یادگیری اصولی طراحی بسته و جعبه محصولات، به کارگیری ایده‌های جدید و خلاقانه بسیار اهمیت دارد. ایده پردازی در ابتدای شروع هر طراحی کلیدی‌ترین نقش را ایفا می‌کند. در ابتدای کار شما باید با روان‌شناسی رنگ‌ها و زیبایی شناسی و حتی طراحی تصویرسازی آشنا باشید تا بتوانید سربلند از این بخش بیرون بیاید. در روند آموزش طراحی بسته بندی مفصل به توضیح این بخش پرداخته می‌شود.

بخش دوم تکنیک و پیاده سازی است که بعد از ایجاد ایده‌های به روز و به کارگیری هنر و خلاقیت، بسیار اهمیت دارد. پیاده سازی طرحی که برای آن ایده اولیه چیده‌اید، قدم بزرگی است که باید برای ریدن به هدف اصلی بردارید. اگر بخواهید طراحی بسته بندی اولیه و بسته بندی ثانویه هر محصول را انجام دهید، پیاده سازی این دو بخش بسیار ضروری است.

 

https://justcreative.com/best-packaging-design-courses-online/

https://www.ebaqdesign.com/blog/packaging-design-courses

https://www.skillshare.com/en/browse/packaging-design

https://www.udemy.com/course/product-packaging-labels/

بله. با وجود آن که هر بسته بندی اصول و نکات مربوط به خود را دارد، این خلاقیت و نوآوری است که می‌تواند طرح شما را از دیگر طرح‌ها متمایز کند. اگر در تلاش برای یادگیری طراحی بسته بندی هستید سعی کنید خلاقیت خود را نیز در مسیر افزایش دهید.

نرم‌افزارهای زیادی برای طراحی بسته بندی وجود دارند. اما بهترین نرم‌افزار تنها به انتظارات و توانایی‌های شما بستگی خواهد داشت. بسیاری از طراحان از ایلوستریتور برای طراحی بسته بندی استفاده می‌کنند.

4.2/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *