جنس بسته بندی (package design material) همان متریال و جنسی است که طراح بسته بندی از آن برای ساخت بسته بندی استفاده می‌کند. به نسبت محصول پیاده سازی شده متفاوت است و هر محصول نیاز به نوعی بسته بندی دارد. برای مثال جنس بسته بندی قوطی‌های برف شادی یا مواد گازی باید از نوعی خاص حلب باشد تا بتواند فشار گاز درون را تحمل کند. به طبع پیاده سازی طرح بسته بندی این نوع جنس هم تفاوت‌هایی دارد. اما دیگر قوطی‌ها مانند قوطی‌های رنگ از حلب یا فلزهای معمولی هم می‌توان استفاده کرد. پس می‌توان به این رسید که جنس بسته‌بندی با طراحی جعبه بسته بندی رابطه‌ای مستقیم دارد و طراحی بسته بندی به نسبت جنس بسته بندی متغیر است. جنس بسته بندی باید متناسب با محتویات درون آن انتخاب شود. برای مثال در نمونه طراحی بسته بندی ماکارونی می‌توان از انواع بسته بندی‌های نایلونی و پلاستیکی استفاده کرد.

انواع جنس بسته بندی

جنس‌های بسته بندی به انواع مختلفی تقسیم بندی می‌شود که هرکدام گستردگی خاص خود را دارند. جنس‌های بسته بندی به نسبت نوع محصول مشخص می‌شود. نکاتی در تعیین جنس بسته بندی وجود دارد که باید طبق نظر کارشناس‌های طراحی بسته بندی سلام گرافیک جنس مورد نظر را انتخاب کنید. در ادامه به چند جنس بسته بندی اشاره می‌کنیم که توسط طراح‌های بسته بندی استودیو گرافیک دیزاین سلام گرافیک جمع‌آوری شده است.

جنس کاغذی و مقوایی

جنس‌های بسته بندی کاغذی و مقوایی برای محصولات معمولی مانند کف پوش یا پارکت مورد استفاده قرار می‌گیرد که می‌توانید در نمونه کارهای طراحان گرافیک مشاهده کنید. جنس‌های کاغذی و مقوایی در زیرمجموعه خود مدل‌های متنوعی را پوشش می‌دهد. از انواع جنس‌های بسته بندی کاغذی و مقوایی می‌توان به مقوا بافت دار، کاغذ گلاسه، کاغذ پوستی، کاغذ مومی، مقوای کرافت و … اشاره کرد.

جنس فلزی

جنس بسته بندی فلزی بیشتر برای بطری و قوطی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع جنس‌های فلزی شامل جنس آلومینیومی، جنس آهنی، جنس فولادی و … است. جنس‌های فلزی گستردگی زیادتری دارند که به نسبت محصول شما (رنگ – اسپری – برف شادی و …) تغییر می‌کند. برای بسته بندی ورقه های کپسول های دارویی از چه فلزی استفاده می‌کنند؟

جنس متالایز

جنس متالایز از سری مواردی است که برای داخل بسته بندی طراحی می‌شود. این بسته بندی برای برخورد نکردن محصول با جعبه طراحی می‌شود و داخل جعبه جای گذاری می‌شود. جنس متالایز علاوه بر این موارد برای محصولاتی مانند چیپس تأثیر دارد.

جنس صدفی

جنس صدفی از سری جنس‌هایی است که قابلیت چاپ پذیری بالا داشته و رنگ شیری دارد. این جنس بیشتر برای اجناسی که قصد دیده شدن و شفافیت است مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال استفاده از این جنس برای نمک مناسب است.

جنس نایلونی

بسته بندی نایلونی یکی از پرطرفدار ترین نوع بسته بندی‌ها به ویژه برای بسته بندی ادویه و محصولاتی از این قبیل است. جنس محصولات نایلونی به چند مدل مختلف تقسیم بندی می‌شود. برخی از این مدل‌ها شامل رول سلفون حرارتی براق و برخی رول سلفون استرچ هستند که به نسبت محصول مورد نظر، جنس آن مشخص است.

جنس پلاستیکی

جنس بسته بندی پلاستیکی شامل محصولات بسیار گسترده و زیادی می‌شود که می‌توانید به نسبت محصول خود با کارشناس طراحی بسته بندی، جنس مورد نظر را انتخاب کنید. جنس پلاستیکی شامل مدل‌های مختلفی می‌شود که می‌توان به جنس ترموپلاست ها و ترموست ها اشاره کرد. هر کدام از ترموپلاست ها و ترموست ها به مدل‌های بیشتری تقسیم می‌شود که نیازی به اطلاع از آنها نخواهید داشت. تنها لازم است با کارشناس‌های طراحی بسته بندی سلام گرافیک در ارتباط باشید تا جنس مورد نظر محصول خود را بیابید. پلاستیک در مواردی مانند بسته بندی جوراب کاربرد زیادی دارد.

4.1/5 - (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *