کاغذ گلاسه چیست؟

کاغذ گلاسه را می‌توان یکی از اصلی‌ترین کاغذهایی در نظر گرفت که در صنعت چاپ کاربرد و استفاده بسیار زیادی دارد. از این کاغذ به دلیل صاف و سیقلی بودن سطح آن استفاده زیادی می‌شود.

کاغذ گلاسه (glossy-paper) چیست؟ رایج‌ترین و پراستفاده‌ترین کاغذ مورد استفاده در سرتاسر دنیا کاغذ تحریر است که برای چاپ کتاب، مجله، روزنامه، و… از آن استفاده می‌شود. کاغذ تحریر قیمت بسیار پایین‌تری نسبت به کاغذ گلاسه داشته و می‌تواند جوهر را به خوبی جذب کند. این ویژگی آن را برای چاپ کتاب و دیگر محصولات تیراژ بالا بسیار مناسب کرده است. این نوع کاغذ سطحی بافت‌دار دارد و به علت جذب بالای جوهر، رنگ‌ها به داخل بافت‌های کاغذ نفوذ کرده و شفافیت خود را از دست می‌دهند. از این رو این کاغذ برای چاپ تصاویر و عکس‌های درخشان و رنگی مناسب نیست. در ادامه سلام گرافیک اطلاعات بیشتری را در مورد این کاغذ پرکاربرد بیان می‌کند.

گرماژ کاغذ گلاسه یا کاغذ گلاسه سبک و سنگین

 کاغذ گلاسه در انواع گوناگون و با گرماژ‌های مختلف تولید و عرضه می‌شود. از جمله انواع کاغذهای گلاسه می‌توان به کاغذ تک‌رو، دورو، براق، و مات اشاره داشت. هر یک از انواع کاغذ گلاسه در زمینه‌ای خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما باید با توجه به طرحی که قصد چاپ آن را دارید و همچنین هدف خود بهترین نوع کاغذ را با مناسب‌ترین گرماژ مورد استفاده قرار دهید.

برای چاپ کاتالوگ از گلاسه با چه گرماژی استفاده می‌شود؟

کاغذ گلاسه در گرماژ‌های گوناگون از جمله 80، 90، 100، 118، 135، 148، 170، 200، 250، 280، 300 و 350 تولید و عرضه می‌شود. معمولاً برای چاپ کاتالوگ از کاغذ با گرماژ 170 استفاده می‌شود. البته شما می‌توانید از هر نوع گلاسه با هر گرماژی برای سفارش خود استفاده کنید.

انواع کاغذ گلاسه از نظر گرماژ

اگر نمی‌دانید گرماژ کاغذ چیست، گرماژ یک کاغذ گلاسه در واقع همان میزان سنگینی و سبکی آن است که هرچقدر مقدار گرماژ گلاسه بیشتر باشد، وزن آن سنگین‌تر می‌شود و به مراتب قیمت آن هم افزایش پیدا می‌کند.

گرماژ کاغذهای گلاسه معمولا بر اساس نظر مشتری قابل تغییر خواهد بود؛ اما معمولا پرکاربردترین گرماژ کاغذ گلاسه، عددی بین 80 و 350 است.

انواع کاغذ گلاسه از نظر پوشش

  • کاغذ گلاسه یک رو (تک رو ) : در این نوع فقط یک روی کاغذ بصورت گلاسه ( صاف و سیقلی ) درامده است و روی دیگر آن بصورت کاغذ معمولی می‌باشد.
  • کاغذ گلاسه دورو  : در این نوع هر دو روی کاغذ بصورت (گلاسه coat ) یعنی صاف و سیقلی است.

کاغذ چاپ با پوشش دورو، کیفیت بالا، سطح بالا، و کمی سنگین را کاغذ گلاسه می‌نامند. این نوع کاغذ به دلیل داشتن پوشش روکش‌دار و براق سطحی کاملاً صاف و هموار داشته و از مقاومت بیش‌تری برخودار است. یکی از دلایل استفاده‌ی بسیاری از مشتریان از این نوع کاغذ جذب یکنواخت جوهر در آن است.

What is glossy paper2

در زمانی که کیفیت رنگ و تصویر در چاپ اهمیت بالایی دارد، استفاده از کاغذ گلاسه به دلیل سطح صاف و صیقلی بهترین گزینه خواهد بود. کاغذ گلاسه به دلیل داشتن سطح صاف و صیقلی و نداشتن بافت، مرکب و رنگ را به داخل جذب نکرده و باعث می‌شود که مرکب بر روی سطح کاغذ باقی بماند. براق بودن سطح کاغذ گلاسه نیز موجب شفافیت رنگ‌‌ها و بالا رفتن کیفیت چاپ می‌شود.

در صنعت چاپ برای چاپ و تکثیر تصاویر چندرنگ به کاغذی احتیاج است که سطح ان یکدست و صاف بوده و جوهر را به صورت یکنواخت جذب کند. کاغذ گلاسه بهترین نوع کاغذ در این موارد است. این نوع کاغذ را می‌توان مرغوب‌ترین نوع کاغذ در صنعت چاپ دانست که هر اندازه سنگین‌تر باشد (گرماژ بیش‌تری داشته باشد) کیفیت چاپ روی آن نیز بهتر خواهد بود. به طور معمول کارهای رنگی و اعلاء را بر روی کاغذ گلاسه چاپ می‌کنند. هر اندازه که تعداد رنگ‌ها و مقدار آن‌ها در چاپ بیش‌تر باشد باید از کاغذ گلاسه سنگین‌تری استفاده می‌شود.

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم از کاغذ گلاسه به دلیل داشتن سطحی براق و درخشنده استفاده می‌شود. این کاغذ به دلیل نداشتن بافت مرکب را به طور کامل جذب نکرده و می‌تواند ظاهری براق و شفاف ایجاد کند. از این رو از این نوع کاغذ برای چاپ تصاویر رنگی و کارهای اعلاء استفاده می‌شود. کاغذ گلاسه در دو نوع براق و مات تولید و عرضه می‌شود. از کاغذ گلاسه براق برای چاپ تصاویر تک‌رنگ با کیفیت بالا استفاده می‌شود. به ویژه اگر هدف شما فعالیت‌های تبلیغاتی باشد می‌توانید برای جلب توجه بیش‌تر مخاطب از کاغذ گلاسه براق استفاده کنید.

کاغذ های گلاسه از لحاظ پوشش و سطح ، انواع مختلفی دارند. که شامل تفاوت در گرماژ، از لحاظ براقی و درخشندگی و کاغذ های مات.

مواد تشکیل دهنده کاغذ گلاسه

برای گلاسه کردن کاغذ از چه ماده‌ای استفاده می‌شود؟ کاغذهای گلاسه را با مواد خاصی میسازن که بعضی از انها تفاوت بسیار زیادی با کاغذ تحریر دارد. در هرنوع کاغذ از مواد تشکیل دهنده مختفی استفاده شده، که ما به مواد همگانی ان (که در همه نوع استفاده میشود) میپردازیم.

 در تهیه کاغذ گلاسه از پلاستیک و نشاسته استفاده می‌کنند. کارکرد پلاستیک در برگه گلاسه، برای ضد آب بودن این کاغذ است و نشاسته به کار رفته در کاغذ باعث جذب مناسب جوهر در کاغذ می‌شود که به این کار گلاسه یا براق کردن کاغذ گفته می‌شود.

در تولید کاغذ گلاسه مات از مواد پوشاننده کم‌تری استفاده شده است و نسبت به گلاسه براق سطح خشن‌تر و زبرتری دارد. این تفاوت را می‌توانید با لمس کردن کاغذ ببینید. به هنگام چاپ روی کاغذ گلاسه مات باید توجه داشته باشید که دو ورق کاغذ گلاسه مات روی هم قرار نگیرند تا جوهر کاغذها روی هم کشیده نشود.

کاغذهای گلاسه موجود در بازار را می‌توان بر اساس موارد خاصی دسته بندی کرد.

انواع برگه گلاسه از نظر براقی و ماتی

برترین نوع کاغذ گلاسه وابسته به نوع کارکردی که در نظر دارید می‌تواند متفاوت باشد. شما از میان برگه‌های گلاسه مات، براق، یک رو گلاسه، دو رو گلاسه می‌توانید نمونه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

کاغذهای گلاسه را می‌توان بر اساس ماتی و براقی به دو دسته برگه‌های گلاسه مات و برگه‌های گلاسه براق دسته بندی کرد.

کاغذ گلاسه براق

این نوع از برگه‌های گلاسه سطح براق و بسیار درخشنده‌ای دارند که برای کاربردهای خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا برای چاپ تصاویری با کیفیت بالا و با جزئیات مهم و رنگ‌های خاص از این نوع استفاده می‌شود و متقاضی‌های زیادی دارد. سطح براق و درخشان آن باعث شده است تا در صنعت تبلیغات محصولات هم نقش موثری داشته باشد.

کاغذ گلاسه مات

این نوع از گلاسه‌ها بر عکس مدل قبل، هیچگونه براقی و درخشندگی با خود به همراه ندارند، به همین دلیل به کاغذهای گلاسه مات معروف شده‌اند و بیشتر برای چاپ‌های معمولی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاغذ گلاسه UV

یو وی نوعی پوشش سلفونی است که بر روی چاپ ها قرار می گیرد و علاوه بر زیبایی که به چاپ می دهد، باعث خشک شدن و ثابت شدن رنگ های چاپی نیز می شود. زمانی که یووی بر روی یک سطح چاپ شده قرار می گیرد، رنگ ها از حالت مات به شکل براق درآمده و در نتیجه تصویر چاپ شده زیباتر نمایش داده می شود.

برند های معروف کاغذ گلاسه

سه برند معروف و به نام در ایران فعالیت دارند که از جمله کاغذهای گلاسه شناخته شده بازار هستند.

  1. برگه گلاسه نویا
  2. برگه گلاسه هانسول
  3. برگه گلاسه موریم
What is glossy paper

چه کاغذ گلاسه‌ای برای من مناسب است؟

برای انتخاب بهترین نوع کاغذ گلاسه باید به نوع چاپ و هدف خود از آن توجه داشته باشید. بسته به سفارشی که دارید می‌توانید از کاغذ گلاسه تک‌رو یا دورو و یا گلاسه براق یا مات با گرماژ مناسب استفاده کنید.

قیمت کاغذ گلاسه

به طور کلی قیمت کاغذ گلاسه وابسته به گرماژ ان که یک رو و یا دورو بودن ان متفاوت است. اما نرخ آن از 100 هزار تومان (با گرماژ های مختلف) شروع شده و تا 400 هزار تومان با همان ابعاد ادامه پیدا میکند. در حالی که کاغذ تحریر با همان اندازه و همان گرم بین 20 تا 30 درصد ارزان تر از کاغذ گلاسه است.

از دیگر خدماتی که می‌توانید از نرخ آن آگاه شوید، طراحی لوگو ارزان است.

اثر اب و دما برو روی کاغذ گلاسه

 دما و رطوبت زمانی اهمیت بسیار زیادی پیدا میکنند که مشکلات و چالش های چاپی مانند سایه دادن ، درست ترکیب نشدن رنگ ها ، لول شدن و یا چروک شدن اتفاق بیفتد . مشخص است که این چنین موارد بیشتر در فصولی با شرایط شدید آب و هوایی گرم و یا سرد ایجاد می شوند.

چه روش هایی برای چاپ بر روی کاغذ گلاسه وجود دارد؟

همانطور که گفته شد یکی از اصلی ترین کاربرد های کاغذ گلاسه، چاپ تصاویر و عکس‌های باکیفیت و رنگی است. هراندازه که میزان رنگ ها و جزئیات عکس و یا تصویر بیشتر باشد، به کاغذ گلاسه با گرماژ بالاتر نیاز دارید.

برای چاپ بر روی کاغذ گلاسه می‌توانید هم از چاپ دیجیتال و هم چاپ افست استفاده کنید. اگر سرعت چاپ برای شما پر اهمیت است بهتر است از چاپ دیجیتال استفاده کنید. اما اگر کیفیت چاپ برای شما اهمیت دارد، بهتر است از چاپ افست استفاده کنید. با چاپ افست می‌توانید انواع بروشورها و کاتالوگ ها و یا کارت ویزیت ، مجله ، منو رستوران، سررسید و … را با کیفیت بسیار بالا، روی کاغذ گلاسه چاپ کنید.

برای چاپ گلاسه نیاز به چه تجهیزاتی داریم؟

برای چاپ کاغذ گلاسه ما نیاز به دستگاه های خاص و تجهیزات منحصر بفرد دیجیتال داریم.

1.    دستگاه چاپ اکوسالونت (Ecosalonet)

دستگاه چاپ اکوسالونت گلکسی با تکنولوژی اپسون قابلیت چاپ بر روی متریال های زیر را دارد : بنر، فلکسی، استیکر، بوم نقاشی، چرم مصنوعی، مش، کاغذ دیواری.

2.    دستگاه پلاتر(Pelater)

این دستگاه چاپ که از مرکب دایاستفاده میکند قابلیت چاپ بر روی انواع متریال زیر را دارد: مقوای کوتد، مقوای فتوگلاسه مات و براق، بکلایت، بوم نقاشی، کاغذ پ‌پ، تحریر.

3.    دستگاه تکثیر رنگی  (Color printing)

دستگاه چاپ ورقی دیجیتال توانایی چاپ تا حداکثر ابعاد 31 در100 سانتیمتر دو رو را روی انواع مختلف کاغذ و مقواهای زیر را دارد: تحریر، گلاسه براق در گرم های مختلف، کوت و کتان، لیبل های مات و براق، لیبل شیشه ای و طلق نسوز.

دستگاه های چاپ مختلف بیشتری هم وجود دارد که در اینده اگر درخواست بیشتری داشته باشد، برای شما جمع اوری می‌کنیم.

تنظیمات چاپگر برای چاپ کاغذ گلاسه
کاغذ گلاسه پشت چسب دار

مقوا اشتنباخ

کاغذ کتان

مقوا ایندربورد

مقوا کارتی

مقوا چیست؟

کاغذ گیپور

کاغذ کاهی

کاغذ پوستی

کاغذ مومی

کاغذ سولفات

کاغذ پشت طوسی

کاغذ پشت سفید

کاغذ کاربن

کاغذ پلاستیکی

کاغذ پشت چسب دار

کاغذ گلاسه مات

کاغذ گلاسه براق

کاغذ پشت کرم

کاغذ فانتزی

کاغذ تحریر

کاغذ بالکی

کاغذ مکانیکی

کاغذ شیمیایی

کاغذ کرافت

چه کاغذ گلاسه‌ای برای من مناسب است؟

برای انتخاب بهترین نوع کاغذ گلاسه باید به نوع چاپ و هدف خود از آن توجه داشته باشید. بسته به سفارشی که دارید می‌توانید از کاغذ گلاسه تک‌رو یا دورو و یا گلاسه براق یا مات با گرماژ مناسب استفاده کنید.

برای چاپ کاتالوگ از گلاسه با چه گرماژی استفاده می‌شود؟

کاغذ گلاسه در گرماژ‌های گوناگون از جمله 80، 90، 100، 118، 135، 148، 170، 200، 250، 280، 300 و 350 تولید و عرضه می‌شود. معمولاً برای چاپ کاتالوگ از کاغذ با گرماژ 170 استفاده می‌شود. البته شما می‌توانید از هر نوع گلاسه با هر گرماژی برای سفارش خود استفاده کنید.

4.6/5 - (16 امتیاز)
مجتبی ملاکی
مجتبی ملاکی
مجتبی ملاکی هستم؛ کارشناس ارشد طراحی گرافیک و مدیر استودیو طراحی گرافیک سلام گرافیک، 8 سالی است که در حوزه طراحی گرافیک مشغول به فعالیت هستم و تا به حال در حوزه‌های طراحی بسته بندی، طراحی لوگو، طراحی پوستر، طراحی کاتالوگ و... کار به صورت حرفه‌ای انجام داده‌ام.
مقالات مرتبط بخوانید!

6 پاسخ

  1. کاغذ گلاسه یکی از کاغذهای مهم توی صنعت چاپ به نظرم به شمار میره، به نظرم اگر کاغذ گلاسه نبود کیفیت انچنانی از صنعت چاپ نمیتونیستیم ببینیم. ممنونم از مقاله ای که گذاشتین، برای چاپ جلد کتاب به نظرتون استفاده از این کاغذ مناسب هست یا نه؟

  2. متشکر از مقاله کامل و جامعتون پس پرینتر های خانگی امکان چاپ روی این نوع کاغذ رو ندارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب این مقاله