کاغذ گلاسه براق

کاغذ گلاسه براق نوعی کاغذ است که در دسته کاغذهای مقوایی قرار می‌گیرد. این کاغذ با الیاف چوب و ترکیب موادی چون نشاسته و پلاستیک ساخته می‌شود. وجود نشاسته موجب می‌شود سطح این کاغذ برای چاپ هموار شده و تمامی سطوح آن به‌طور یکنواخت جوهر را جذب کند. پلاستیک نیز باعث خاصیت ضد آبی در کاغذ گلاسه می‌شود. این کاغذ دو نوع براق و مات دارد. هر کدام از انواع آن در صنعت‌های خاص خود کاربرد دارند.

کاغذ گلاسه براق (Coated paper) جز انواعی از کاغذها است. این کاغذ نسبتاً ضخیم و در دسته کاغذهای مقوایی قرار می‌گیرد. کاغذ گلاسه در دو مدل براق و مات ارائه می‌شود. این کاغذ در صنعت چاپ و دیگر صنایع کاربردهای بسیاری دارد. این کاغذ از الیاف چوبی و خمیرکاغذ ساخته شده و روی آن روکشی براق قرار دارد تا سطح آن را یکدست و هموار کند. کاغذ گلاسه براق دارای پلاستیک و نشاسته است. وجود نشاسته این کاغذ را برای چاپ بسیار مفید کرده، زیرا سطح کاغذ هموار است و جوهر به‌خوبی و به طور یکنواخت جذب آن می‌شود. وزن آن هرچه سنگین‌تر باشد برای چاپ بهتر است، زیرا گرماژ آن بالاتر است. از کاربردهای آن به چاپ مجلات و کتاب‌ها و چاپ عکس اشاره کرد. قیمت نسبتاً بالایی دارد زیرا از جنس مقاومی برخوردار است. استودیو طراحی گرافیک سلام گرافیک در ادامه شما را با کاربردهای این کاغذ آشنا می‌کند.

کاغذ گلاسه براق چگونه تولید می‌شود؟

این کاغذ با ترکیب نشاسته و پلاستیک و خمیرکاغذ تهیه و تولید می‌شود. روی سطح آن پوششی براق برای وضوح کیفیت قرار می‌گیرد. این کاغذ به دو صورت یک رو گلاسه یا دورو گلاسه تولید می‌شود که هرچه گرماژ آن بیشتر باشد جنس آن ضخیم‌تر می‌شود.

کاربرد کاغذ گلاسه براق

این کاغذ به‌خاطر جنس و مواد بکار رفته در آن در صنایع مختلفی کاربرد دارد. جنس ضخیم و براق، آن را در صنعت چاپ عکس محبوب کرده است. براقی آن وضوح و کیفیت چاپ را بالا می‌برد. همین امر برای چاپ‌های رنگی و مرغوب بسیار مفید و کاربردی است. از دیگر کاربردهای آن به طراحی کارت ویزیت، طراحی جلد کتاب و مجله، تصویرسازی کتاب و منوی رستوران‌ها و… اشاره کرد. جنس براق آن بر ای خوشنویسی مناسب و کاربردی است. استفاده از لایه پوششی براق روی آن، از ورود رطوبت جلوگیری می‌کند. پلاستیک موجود در آن باعث خاصیت ضدآبی آن شده است.

ویژگی کاغذ گلاسه براق

این کاغذ ویژگی‌های بارز و متعددی دارد که برخی از مهم‌ترین‌های آن را برای شما بازگو می‌کنیم.

مهم‌ترین ویژگی آن مواد بکار رفته در تهیه آن است. همان‌طور که گفتیم نشاسته و پلاستیک دو جز مهم در ترکیبات این کاغذ به‌حساب می‌آید. نشاسته برای پخش شدن و هموار شدن یکدست جوهر در تمام سطوح کاغذ بکار می‌رود. وجود نشاسته این کاغذ را برای چاپ مناسب گردانده است. چاپ روی آن با وضوح و کیفیت بالا و شفافیت رنگ‌ها به همراه است. پلاستیک به آن خاصیت ضدآبی می‌افزاید. همچنین پلاستیک از پارگی زودهنگام و نازکی کاغذ جلوگیری می‌کند. از دیگر ویژگی‌های آن، سطح صاف کاغذگلاسه است. سطح آن صاف و یکدست و کاملاً صیقلی است.

قیمت کاغذ گلاسه براق

کاغذ گلاسه براق در دسته کاغذ و مقواهای گران‌قیمت قرار می‌گیرد. جنس آن و قدرت چاپ آن ارزش و اعتبار آن را بالا برده است. همچنین این کاغذ به دلیل کاربرد فراوان در صنعت چاپ، پرفروش و از محبوبیت خاص خود برخوردار است. بسته به نوع استفاده، می‌توانید آن را از بازار تهیه کنید. کاغذهای گلاسه براق به صورت‌های برش خورده و برش نخورده عرضه می‌گردند. مدل برش خورده آن برای چاپ عکس معمولاً کاربردی و مناسب است. از مدل برش نخورده آن در صنعت چاپ کتاب و مجلات یا بروشورهای تبلیغاتی بیشتر استفاده می‌کنند. نمونه برش خورده آن به‌صورت بسته‌ای به فروش می‌رسد. لازم به ذکر است جنس آن هرچه ضخیم‌تر باشد قیمت آن بیشتر می‌شود. بسته‌بندی‌های آن به‌صورت A3،A4،A5 قرار دارد. گرماژهای آن از 135 گرم شروع می‌شود.

بسته‌های A4 آن که از گرماژ 135 گرم برخوردار است، دارای 100 عدد کاغذ به قیمت 90 هزار تومان است. یعنی هر برگ A4 آن 900 تومان است.

اگر از آن دسته افرادی هستید که در صنعت چاپ کیفیت برایتان حائز اهمیت است، پیشنهاد ما به شما استفاده از این کاغذ است. براقی آن وضوح و کیفیت چاپ را چندین برابر می‌کند و ارزش باورنکردنی به محصول شما می‌دهد.

مقوا اشتنباخ

کاغذ کتان

مقوا ایندربورد

مقوا کارتی

مقوا چیست؟

کاغذ گیپور

کاغذ کاهی

کاغذ پوستی

کاغذ مومی

کاغذ سولفات

کاغذ پشت طوسی

کاغذ پشت سفید

کاغذ کاربن

کاغذ پلاستیکی

کاغذ پشت چسب دار

کاغذ گلاسه مات

کاغذ پشت کرم

کاغذ فانتزی

کاغذ تحریر

کاغذ بالکی

کاغذ مکانیکی

کاغذ شیمیایی

کاغذ کرافت

از کاغذگلاسه براق چه استفاده‌هایی می‌شود؟

از کاغذ گلاسه براق برای صنعت چاپ مجلات، کتاب‌ها و چاپ عکس استفاده می‌شود.

چه نوع کاغذ گلاسه‌ای برای چاپ مناسب‌تر است؟

کاغذ گلاسه براق از وضوح و کیفیت بیشتری به‌منظور چاپ برخوردار است.

4.3/5 - (6 امتیاز)
فاطمه نوذری
فاطمه نوذری
فاطمه نوذری هستم، کارشناس تولید محتوا.
مقالات مرتبط بخوانید!

4 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید