مقوا کارتی چیست

مقوا کارتی نوعی از انواع مقوا است. نام دیگر این مقوا مقوای شومیزی است، تفاوت مقوای کارتی با دیگر انواع مقوا را می‌توان در ضخامت این مقوا و گرماژ بالای این مقوا در نظر گرفت. مقوای کارتی یا همان مقوای شومیز در دو نوع مات و براق طراحی و پیاده سازی شده است که وابسته به نیاز خود می‌توانید از مقوای مناسب استفاده کنید. رایج‌ترین نوع استفاده از مقوای کارتی را می‌توان به عنوان جداکننده بخش‌های زونکن در نظر گرفت. از این نوع از مقوا به عنوان کاغذ چاپ کارت ویزیت، جلد کاتالوگ و دیگر موارد استفاده می‌شود. در این مقاله هر آنچه در رابطه با مقوای کارتی یا همان مقوا شونیز نیاز دارید را به دست خواهید آورد.

مقوا کارتی (index board) چیست و چرا از آن استفاده می‌شود؟ مقوای شومیز چه تفاوتی با جلد گالینگور دارد؟ خرید مقوای کارتی با چه هدفی انجام می‌شود؟ مقوای کارتی از جمله انواع مقوا است که با نام مقوای شومیزی نیز شناخته می‌شود. مقوای کارتی نسبت به دیگر انواع مقواها از ضخامت و گرماژ کم‌تری برخودار است؛ اما در عین حال نسبت به کاغذهای تحریر و معمولی مقاومت بیش‌تری داشته و انعطاف‌پذیرتر است. این نوع مقوا را می‌توانید در بازار از گرماژ 135 به بالا یافت کنید. مقوای شومیز (Chemise‎) هم در نوع مات و هم در نوع براق تولید  عرضه می‌شود. آیا در طراحی بسته بندی از مقوا کارتی استفاده می‌شود؟

معمولاً برای چاپ بر روی مقوای کارتی از پرینترهای لیزری و جوهرافشان استفاده می‌شود. شما می‌توانید این نوع مقوا را در گرماژ‌های مختلف با رنگ‌های گوناگون یافت کنید. مقواهای کارتی به دلیل داشتن ویژگی های متفاوتی از جمله ضخامت مقوای کارتی، وزن مقوای کارتی و راحتی در برش؛ کاربردهای گوناگونی داشته و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور مثال یکی از رایج‌ترین کاربردهای این نوع مقوا تولید انواع بسته بندی است. هم‌چنین مقواهای کارتی نسبت به کاغذهای تحریر و چاپی و دیگر کاغذهای معمولی توانایی بیش‌تری برای حفظ شکل دارند.

مقوای کارتی به دلیل داشتن قیمت مناسب در نوع معمولی آن برای مصارف آموزشی در مدارس و دروس عملی مثل انواع کاردستی ها کاربرد دارد. در این مقاله قصد داریم به بررسی بیش‌تر مقوای کارتی (index board) و کاربردها و مزایای آن بپردازیم. پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیش‌تری درمورد مقوای کارتی تا انتهای این مقاله با شرکت طراحی گرافیک سلام گرافیک همراه باشید.

ویژگی های مقوای کارتی

مقوای کارتی نوعی کاغذ ضخیم است که توانایی حفظ شکل بیش‌تری نسبت به کاغذ داشته و برای کاربردهای گوناگون از جمله بسته بندی، کاردستی، و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. مقوای کارتی (index board) از جمله انواع مقوا است که به آن مقوای شومیز (Chemise‎) نیز گفته می‌شود. شومیز (Chemise‎) کلمه‌ای فرانسوی است که برای اشاره به انواع مقوای کارتی به کار برده می‌شود. یکی از رایج‌ترین کاربردهای مقوای شومیز طراحی و چاپ جلد انواع کتاب است. معمولاً مقوای شومیز را با استفاده از چسب بر روی کتاب نگه می‌دارند. این نوع مقوا نسبت به کاغذهای معمولی که برای نوشتن مورد استفاده قرار می‌گیرد کمی ضخیم‌تر و بادوام‌تر است.

مقواهای کارتی ضخامت کم‌تر و انعطاف بیش‌تری نسبت به انواع دیگر مقواها داشته و به همین دلیل است که شکل پذیری بیش‌تری نسبت به کاغذهای معمولی و کاغذهای تحریر و چاپی برای حفظ شکل دارند. مقواهای شومیز بافت متالیک و گلاسه داشته و هم به صورت مات و هم براق تولید و عرضه می‌شوند. برای چاپ بر روی این مقوا می‌توانید از پرینترهای لیزری و جوهرافشان استفاده کنید. یکی از مزیت‌های مقوای کارتی تنوع بالای آن در رنگ است.

کاربردهای مقوا کارتی

مقواهای کارتی در دو نوع معمولی و مرغوب تولید می‌شوند. که هر کدام با توجه به ویژگی های‌شان، کاربردهای متفاوتی دارند. به عنوان مثال از مقوای کارتی نوع معمولی برای جداسازی بخش‌ها در زونکن‌ها استفاده می‌شود و مقوای کارتی نوع مرغوب در چاپ کارت ویزیت کاربرد دارد.

هم‌چنین مقوای کارتی به دلیل مقاومت بیش‌تر نسبت به کاغذ معمولی برای چاپ کارت ویزیت و جلد کاتالوگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع مقوا در عین برخورداری از مقاومت مناسب قیمت بسیار پایینی نسبت به دیگر متریال‌های مورد استفاده برای چاپ دارد و به همین دلیل یکی از پرطرفدارترین انواع مقوا به شمار می‌رود.

از مقوای کارتی در بسته بندی نیز استفاده می‌کنند؛ البته نمی‌توانید از بسته‌ بندی‌های تولید شده از مقوای کارتی انتظار مقاومت بالایی داشته باشید. معمولاً از مقوای شومیز برای بسته بندی انواع جعبه‌های ساده و کوچک مانند جعبه پماد و داور استفاده می‌شود. بسیاری از کسب و کارها از انواع مرغوب مقوای شومیز برای طراحی و چاپ کارت ویزیت استفاده می‌کنند. استفاده از این نوع مقوا برای امور تبلیغاتی و برندسازی می‌تواند هزینه‌های شما را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. از مقوای شومیز هم‌چنین برای طراحی و چاپ جلد کتاب نیز استفاده می‌شود. توجه داشته باشید که جلد گالینگور با جلد شومیز تفاوت‌های زیادی دارد. از مقوای شومیز به دلیل انعطاف‌پذیری آن و همچنین رنگ‌های متنوع و گوناگون در مدارس و آموزشگاه‌ها برای ساخت انواع کاردستی نیز استفاده می‌شود.

مقوای شومیز کاربردهای وسیعی داشته و توسط بسیاری از افراد برای امور گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله رایج‌ترین کاربردهای مقوای کارتی می‌توان به صنعت بسته بندی، ساخت کاردستی، چاپ کارت ویزیت، تولید جلد کتاب‌ها، ساخت پوشه و فولدر، کارتکس، تولید فرم، و همچنین ساخت کارت‌های تجاری اشاره داشت. برای طراحی و چاپ کارت ویزیت با مقوای کارتی باید از نوع مرغوب این مقوا با وزن 250 گرم استفاده شود. البته کاربردهای مقوای کارتی تنها به همین موارد محدود نمی‌شود. از دیگر مزایای این نوع مقوا می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

  1. ساخت کارت پستال
  2. ساخت کارت‌های بازی
  3. جداسازی بخش‌های مورد نیاز در زونکن
  4. ساخت جلد کاتالوگ‌ها
  5. ساخت انواع جعبه‌های ساده و کوچک (مانند جعبه داروها و پمادها)

تفاوت مقوای کارتی و جلد گالینگور

در مقابل مقوای شومیز نوع دیگری از جلد کتاب نیز وجود دارد که به آن جلد سخت یا گالینگور گفته می‌شود. گالینگور در واقع نوعی صحافی است که در آن جلد کتاب با استفاده از نخ و پارچه دوخت پوشانده می‌شود. تفاوت‌های زیادی میان مقوای کارتی و گالینگور برای تولید جلد کتاب وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

کتاب‌های گالینگور پوششی کاملاً ضخیم و سخت دارند که می‌تواند به خوبی از صفحات کتاب محافظت کند. این پوشش‌ها دوام و مقاومت بیش‌تری داشته و تا زمان طولانی‌تری باقی می‌مانند. پوشش‌های گالینگور می‌توانند از کتاب در برابر گرد و غبار، سایش، پارگی، و ضربات گوناگون محافظت کنند.

پوشش شومیز وزن کم‌تری داشته و با گذشت زمان مستعد چین خوردن، تا خوردن، و خم شدن است.

کتاب‌های با پوشش گالینگور به دلیل فرایندهای مختلف و مواد مورد استفاده گران‌تر هستند.

صفحات کتاب‌هایی که از پوشش مقوای کارتی در آن‌ها استفاده شده است به هم چسبانده شده و دوباره به ستون فقرات می‌چسبند.

از پوشش گالینگور اغلب برای کتب دانشگاهی، تجاری، کتاب‌های مرجع، و دیگر کتب باارزش و پرفروش استفاده می‌شود.

از پوشش شومیز اغلب برای نسخه‌های موفق یا جدید، چاپ مجدد کتاب، و یا کتاب با حاشیه سود کم استفاده می‎شود. بسیاری از ناشران برای افزایش سود کتاب از مقوای کارتی برای پوشش جلد استفاده می‌کنند.

معمولاً چاپ اول کتاب‌های باارزش ابتدا با پوشش گالینگور، و در چاپ‌های بعدی با پوشش مقوای کارتی انجام می‌شود.

ضخامت مقوای کارتی و وزن مقوا کارتی

به صورت کلی مقوا ازچندلایه متفاوت تولید میشود که تعداد لایه های استفاده شده به صورت مستقیم برروی ضخامت و وزن مقوای تولید شده تاثیر میگذارد. مقوای کارتی نیز به دلیل داشتن کاربری های متفاوت در ضخامت های مختلفی تولید میشود. به عنوان مثال ضخامت مقوای کارتی برای استفاده آن در چاپ کارت ویزیت کمتر از نوع دیگر آن است که در بسته بندی کاربرد دارد.

هم‌چنین مقوای کارتی در وزن‌ها و گرماژهای گوناگون تولید و عرضه می‌شود. این نوع مقوا را می‌توانید از گرماژ 135 تا گرماژهای بالاتر با وزن‌های بیش‌تر در بازار یافت کنید.

ابعاد مقوای کارتی در بازار

مقوای کارتی با توجه به کارکردهای متفاوتی که دارد در ابعاد مختلفی در بازار به فروش میرسد. کوچکترین ابعاد آن که به صورت معمول در بازار موجود است دارای طول و عرض 210*297 mm (A4) و بزرگترین قطعه ارائه شده در بازار برای مقوای کارتی؛ 841*1189mm (A0) است.

قیمت مقوای کارتی
مقوای کارتی برای نقاشی
مقوای کارتی حرارتی

شرکت سلام گرافیک با گردهم آوردن تیمی کاربلد و با تجربه؛ خدماتی مختلفی برای مشتریان خود در نظر دارد که از جمله آن ها می‌توان به مشاوره رایگان طراحی بسته بندی اشاره کرد. برای ارتباط با کارشناسان ما از طریق سایت اقدام کنید.

مقوا اشتنباخ

کاغذ کتان

مقوا ایندربورد

کاغذ گلاسه

کاغذ گیپور

کاغذ کاهی

کاغذ پوستی

کاغذ مومی

کاغذ سولفات

کاغذ پشت طوسی

کاغذ پشت سفید

کاغذ کاربن

کاغذ پلاستیکی

کاغذ پشت چسب دار

کاغذ گلاسه مات

کاغذ گلاسه براق

کاغذ پشت کرم

کاغذ فانتزی

کاغذ تحریر

کاغذ بالکی

کاغذ مکانیکی

کاغذ شیمیایی

کاغذ کرافت

چاپ مقوا کارتی چه مزیتی دارد؟

از مقوای کارتی به دلیل مقاومت بیش‌تر نسبت به کاغذ معمولی برای چاپ کارت ویزیت و جلد کاتالوگ استفاده می‌شود. این نوع مقوا در عین برخورداری از مقاومت مناسب قیمت بسیار پایینی نسبت به دیگر متریال‌های مورد استفاده برای چاپ دارد.

از مقوای کارتی برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

مقوای کارتی کاربردهای گوناگون دارد که از جمله مهم‌ترین و رایج‌ترین آن‌ها می‌توان به طراحی و تولید بسته بندی، چاپ کارت ویزیت، جلد کتاب، جلد کاتالوگ، و ساخت انواع فولدر و پوشه اشاره داشت. شما می‌توانید برای کاهش هزینه‌های کسب و کار خود و در عین حال دریافت بهترین نتیجه از این نوع مقوا استفاده کنید. هم‌چنین اشاره به این نکته ضروری است که برای به کارگیری از متریال‌های متناسب با کاربری های متفاوت لازم است با انواع متریال و کاربردهای آن‌ها آشنا باشید. پیشنهاد ما به شما گرفتن مشاوره از طراحان متخصص است.

4.5/5 - (6 امتیاز)
Picture of مجتبی ملاکی
مجتبی ملاکی
مجتبی ملاکی هستم؛ کارشناس ارشد طراحی گرافیک و مدیر استودیو طراحی گرافیک سلام گرافیک، 8 سالی است که در حوزه طراحی گرافیک مشغول به فعالیت هستم و تا به حال در حوزه‌های طراحی بسته بندی، طراحی لوگو، طراحی پوستر، طراحی کاتالوگ و... کار به صورت حرفه‌ای انجام داده‌ام.
مقالات مرتبط بخوانید!

2 پاسخ

    1. سلام شیرزاد عزیز، وابسته به این که نوع کارت ویزیت شما چیست و این که قرار است چه طرحی برای کارت ویزیت خود انتخاب کرده‌اید، نوع کاغذ می‌تونه متفاوت باشه، اما کاغذ پشت طوسی هم برای کار کارت ویزیت مورد استفاده قرار می‌گیره ولی کاغذ کارتی رایج‌تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب این مقاله