کاغذ تحریر

کاغذ تحریر از انواع کاغذهای چاپ محسوب می‌شود. این کاغذ به کاغذ روزانه نیز معروف است. از این کاغذ برای استفاده‌های روزانه مانند روزنامه، دفتر، سررسید و... استفاده می‌شود. اغلب جلدهای کتاب‌ها با کاغذ تحریر تهیه و تولید می‌شود. رنگ خمیر این کاغذ سفید است که آن را برای چاپ مناسب کرده است. استحکام این کاغذ نسبتا بالا است و در برابر صدمات مقاومت خوبی دارد. نسبت به ویژگی‌ها و کیفیتی که ارائه می‌دهد قیمت مناسبی دارد.

کاغذ تحریر چیست؟ به چه کاغذی تحریری می‌گویند از کاغذ تحریر برای چه‌کارهایی استفاده می‌شود؟ ویژگی یک کاغذ تحریر مرغوب چیست؟ کاغذ تحریر چگونه ساخته می‌شود؟ کاغذ تحریر ساخت کدام کشور است؟ فرق کاغذ تحریر و گلاسه در چیست؟ سال‌های طولانی است که کاغذ از ابزار مهم در صنعت چاپ و تحریر و حتی نوشتار بوده و هست. کشور اصلی ساخت این کاغذ اندوزی است.

 ایران نیز به تولید این کاغذ پرداخته است. کاغذ تحریر(writing paper) از کاغذهای روزمره‌ای است که شما اغلب آن را مشاهده می‌کنید. این کاغذ در چاپ کتاب، روزنامه و مجله بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد. این کاغذ برخلاف کاغذ گلاسه سطحی بافت‌دار است که جوهر را به‌خوبی در کل سطح جذب می‌کند. کیفیت و ماندگاری این کاغذ نسبت به دیگر کاغذهای چاپی بیشتر است.

 خمیر این کاغذ در سطح و کیفیت آن نقش مهمی دارد. قیمت کاغذ تحریر بسته به نوع و جنس آن متفاوت است. محبوبیت آن در چاپ، خصوصاً طراحی جلد کتاب، چاپ کتاب و طراحی مجلات و طراحی کاتالوگ زبانزد است.

ویژگی‌های کاغذ تحریر

این کاغذ مانند دیگر کاغذهای چاپ از ویژگی‌های مناسبی برخوردار است. مزیت‌های آن باعث شده تا در صنعت‌های مختلف از آن بکار گیرند.

خمیر این کاغذ در تولید نوع آن نقش اساسی دارد. خمیر سفید کاغذی سفیدرنگ تولید می‌کند که برای چاپ کتاب مناسب است، زیرا از خوانایی مطلوبی بهره می‌برد. هرچه خمیر آن تیره‌تر شود برای چاپ روزنامه و مجله مناسب‌تر می‌شود. ازآنجایی‌که فرایند چاپ روی استحکام کاغذ تأثیر مستقیم دارد.

 در ترکیبات این کاغذ از خمیر شیمیایی استفاده می‌شود که باعث بالارفتن استحکام و مقاومت کاغذ در حین چاپ می‌شود. سطح بافت‌دار کاغذ از پخش‌شدگی جوهر جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود جوهر به‌صورت یکنواخت روی کاغذ پخش شود. از دیگر ویژگی‌های آن مقاومت بالای آن است که در نگهداری اسناد و مدارک مهم استفاده می‌شود.

با اینکه سطح آن بافت‌دار است اما بسیار روان بوده و لذت نوشتن را به مخاطب القا می‌کند.

Writing paper3

کاربرد کاغذ تحریر

یکی از پرفروش‌ترین و پرمصرف‌ترین کاغذهای امروزه در بازار همین کاغذ است. علت استفاده بالا از آن در استحکام و مقاومت کاغذ است. این کاغذ کاربردهای متنوعی دارد. ازجمله این کاربردها به چاپ کتاب، روزنامه، مجله، سررسید و کاغذهای یادداشت می‌توان اشاره کرد.

 همچنین از کاغذ الوان که نوعی از کاغذهای تحریر است در صنعت بروشورهای تبلیغاتی و تراکت‌ها استفاده می‌کنند. این کاغذهای الوان همان کاغذهای رنگی سبز و صورتی و یا آبی هستند که بیشتر در تراکت‌های تبلیغاتی آنها را مشاهده می‌کنیم.

 جنس این کاغذ برای چاپ مناسب و مرغوب است. رنگ سفید آن از خوانایی بالایی بهره می‌برد که موجب محبوبیت در بین ناشران و چاپخانه‌ها شده است.

فرق کاغذ تحریر و گلاسه

کاغذگلاسه و تحریر از نظر جنس و کاربرد باهم تفاوت‌هایی دارند. عموم کاغذهای استفاده شده در زندگی‌های روزمره کاغذهای تحریر هستند. اما نوع دیگری که در کنار این کاغذ بسیار استفاده می‌شود کاغذگلاسه است.

این کاغذ که اصطلاحاً کاغذ روغنی هم به آن می‌گویند، سطحی صاف و براق دارد. این کاغذ در چاپ و پوستر تبلیغاتی خلاقانه و طراحی تراکت کاربرد دارد. عمده‌ترین تفاوت میان آن دو، در سطح و جنس آنهاست.

 کاغذهای تحریر سطح بافت‌دار دارند که باعث جذب کامل جوهر می‌شود. چاپ روی این کاغذها به‌صورت افست و جوهرافشان انجام می‌شود.

 جذب کامل جوهر در بافت‌های کاغذ باعث می‌شود تا چاپ روی آن مقداری کدر شود. کاغذ گلاسه برعکس آن دارای سطح صافی است که جوهر در بافت آن جذب نمی‌شود و روی سطح می‌نشیند. این امر باعث شفافیت بیشتر و کیفیت چاپ بالا روی کاغذ می‌شود.

Writing paper1

قیمت کاغذ تحریر

قیمت این کاغذ به موارد متعددی بستگی دارد. برخی از این موارد مانند سایز کاغذ، گرماژ کاغذ و یا نوع کاربرد کاغذ هستند. سایز A4 آن که معمولاً برای نوشتن و یا چاپ پرینترهای خانگی استفاده می‌شود، از قیمت ورقی 3000 هزار تومان شروع می‌شود. این قیمت بسته به تعداد و جنس و رنگ کاغذ متفاوت است.

هرچه رنگ کاغذ تیره‌تر باشد از قیمت پایین‌تری برخوردار است. رنگ تیره‌تر آن جنس نازک‌تری دارد که کاربردش با رنگ سفید آن فرق می‌کند. همچنین باید گفت که این کاغذ به‌صورت رول‌های کیلویی هم موجود است. نوع استفاده تعیین‌کننده مدل خرید کاغذ است.

انتخاب نوع کاغذ و ارتباط آن با کاربردش در کیفیت خروجی کار نقش مهمی دارد. با خرید و استفاده از کاغذ مناسب می‌توانید بهترین کیفیت را در پروسه کاری خود به ارمغان آورید.

مقوا اشتنباخ

کاغذ کتان

مقوا ایندربورد

مقوا کارتی

مقوا چیست؟

کاغذ گیپور

کاغذ کاهی

کاغذ پوستی

کاغذ مومی

کاغذ سولفات

کاغذ پشت طوسی

کاغذ پشت سفید

کاغذ کاربن

کاغذ پلاستیکی

کاغذ پشت چسب دار

کاغذ گلاسه مات

کاغذ گلاسه براق

کاغذ پشت کرم

کاغذ فانتزی

کاغذ بالکی

کاغذ مکانیکی

کاغذ شیمیایی

کاغذ کرافت

کاغذ تحریر یعنی چه؟

کاغذ تحریر کاغذ چاپ است که برای چاپ انواع مختلفی از کتاب، مجله و روزنامه بکار گرفته می‌شود.

ویژگی کاغذ تحریر نسبت به دیگر کاغذهای چاپ چیست؟

استحکام و قابلیت جذب بالا از ویژگی‌های بارز کاغذ تحریر است.

       

4.5/5 - (4 امتیاز)
Picture of مجتبی ملاکی
مجتبی ملاکی
مجتبی ملاکی هستم؛ کارشناس ارشد طراحی گرافیک و مدیر استودیو طراحی گرافیک سلام گرافیک، 8 سالی است که در حوزه طراحی گرافیک مشغول به فعالیت هستم و تا به حال در حوزه‌های طراحی بسته بندی، طراحی لوگو، طراحی پوستر، طراحی کاتالوگ و... کار به صورت حرفه‌ای انجام داده‌ام.
مقالات مرتبط بخوانید!

4 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب این مقاله