کاغذ فانتزی

کاغذ فانتزی از آن دسته کاغذهایی است که در طراحی‌ها و تزئینات استفاده می‌شود. جنس این کاغذ ضخیم است و در دسته کاغذهای مقوایی قرار می‌گیرد. این کاغذ به‌صورت‌های رنگی و طرح‌دار تولید می‌شود. به‌همین منظور در صنعت‌های طراحی و تزئین خیلی کاربردی است. از جمله کاربردهای آن به استفاده در طراحی پوسترها و امور تبلیغاتی می‌توان اشاره کرد. این کاغذ در انواع مختلفی عرضه می‌گردد که هرکدام در حوزه مشخصی استفاده می‌شود.

کاغذ فانتزی چیست؟ (Fancy paper)  به چه کاغذهایی فانتزی می‌گویند؟ از کاغذ فانتزی در کجا استفاده می‌شود؟ ویژگی و کاربرد مقوای فانتزی چیست؟ اگر شما هم به دنبال جواب این سؤال‌ها می‌گردید، با شرکت طراحی گرافیک سلام گرافیک همراه باشید.

کاغذ فانتزی یا مقوای فانتزی نوعی کاغذ ضخیم است که در دسته انواع کاغذ و مقواها قرارمی گیرد. انواعی کاغذ و مقوای فانتزی وجود دارد که با ظاهر متفاوت و فانتزی آنها در برخی صنعت‌ها استفاده می‌شوند. این کاغذ در کشورهای مختلف ازجمله هند تولید می‌شود. ظاهر این مقواها شکیل و قابل‌توجه هستند. برخی از آنها برای امور مختلفی همانند تبلیغات و پوسترهای مدرن بکار می‌روند. در این مقاله قصد داریم با کاربرد برخی از این مقواهای فانتزی آشنا شویم. ظاهر این کاغذها مهم‌ترین ویژگی آنها برای جلب نظر مخاطب به شمار می‌رود. مقواهای فانتزی انواع گوناگونی دارند. مقواهای صدفی، کتان و گالینگور از این نوع هستند. با اینکه ظاهر منحصربه‌فرد این کاغذها آنها را خاص کرده، اما از قیمتی معقول برخوردار هستند.

انواع کاغذ فانتزی

همان‌طور که اشاره کردیم، کاغذهای فانتزی از انواع مختلفی برخوردار هستند. هر نمونه از آن کاربرد و مزیت خاص خود را دارد. مقواها و کاغذهای فانتزی جای بسته‌بندی‌های چوبی را در بازار گرفته‌اند، زیرا از هزینه کمتری برخوردار هستند و کیفیت بهتری را ارائه می‌دهند. مقواهای زری، فولوتی، فابریانو، صدفی و گالینگور و کتان نمونه‌هایی از مقواهای فانتزی هستند. امروزه استفاده از کاغذ در صنعت چاپ و بسته‌بندی و یا حتی خدمات طراحی پوستر، تبلیغات و… بسیار حائز اهمیت شده است. هرچه تنوع در نوع کاغذها و کاربرد آنها بیشتر می‌شود، استفاده از آنها نیز به‌مراتب افزایش پیدا می‌کند. کاغذهای فانتزی از قبیل کاغذهایی هستند که بنا به شکل ظاهری‌شان، بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرند. استفاده از آنها چه در صنعت بسته‌بندی و چه در صنعت چاپ و تبلیغات، جذابیت و زیبایی خیره‌کننده‌ای را به همراه دارد.

Fancy paper3

کاربرد کاغذ فانتزی

هرکدام از انواع کاغذهای فانتزی در صنعت مختلفی کاربرد دارند. جنس آنها با یکدیگر متفاوت است. همین باعث شده که هرکدام در یک حوزه مورداستفاده قرار بگیرند. کاربرد آنها بسته به نوع و جنس و ضخامت آنها باهم متفاوت است. در اینجا کاربرد بعضی از مقواهای فانتزی را بیان می‌کنیم:

مقوای گالینگور

این کاغذ ساخت کشور چین است. جنس نسبتاً مرطوبی دارد و از یک‌لایه کاغذ روغنی و یک‌لایه کاغذ پلاستیکی تشکیل شده است. پلاستیکی که در آن بکار رفته باعث شده از جذب رطوبت جلوگیری کند. کاغذ گالینگور اغلب از طرح چوب ساخته می‌شود. باتوجه‌به جنس آن بیشتر در جاهای مرطوب استفاده می‌شود. روکش کابینت‌ها و یا تزئینات آشپزخانه با استفاده از این کاغذ صورت می‌گیرد. همچنین از این جنس کاغذ برای طراحی جلد سررسید هم استفاده می‌شود. این کاغذ از طرح‌های متنوعی برخوردار است که موجب محبوبیت خاص آن در بین کاغذهای فانتزی شده است.

کاغذ صدفی

یکی دیگر از مقواهای فانتزی، مقوای صدفی است. این مقوا همانند صدف از رنگ سفید تشکیل شده و روی آن طرح‌های متنوعی نقش بسته است. استفاده مکرر از این کاغذ در چاپ کارت‌های عروسی و کارت‌پستال است. کشور تولیدکننده آن هند است.

کاغذ کتان

مقوا یا کاغذ کتان ساخت کشور چین است. همانند کتان در ساخت آن از الیاف و غبار پارچه استفاده می‌کنند. بافت این کاغذ بسیار نرم و سبک است. این کاغذ در بین کاغذهای فانتزی از محبوبیت ویژه‌ای بهره می‌برد. کاغذ و مقوای کتان هر دو مانند هم هستند، با این تفاوت که گرماژ آنها با یکدیگر متفاوت است. چاپ کاغذهای یادداشت و یا سربرگ با استفاده از کاغذ کتان صورت می‌پذیرد.

کاغذ زری

از اسم آن مشخص می‌شود که رنگ این کاغذ طلایی است. رنگ طلایی آن  از بافت این کاغذ می‌آید. در بافت آن از الیاف و کاغذ به همراه هم استفاده می‌کنند. کاربرد آن تقریباً شبیه به مقوای صدفی است. در طراحی کارت‌پستال و کارت عروسی بسیار موردپسند واقع شده است.

کاغذ فولوتی

کاغذ فولوتی در اصل ساخت کشور چین است. به کاغذ کارتن پلاس هم معروف است. پشت آن همانند فنر است که در بسته‌بندی برای لوازم حساس و شکننده بسیار استفاده می‌شود. از دیگر کاربردهای آن به طراحی در بسته‌بندی‌های فانتزی نیز می‌توان اشاره کرد.

Fancy paper2

کاغذ فابریانو

این کاغذ به دو صورت کاغذ و مقوا تولید می‌شود. کشور سازنده آن آلمان است. از این کاغذ علاوه بر استفاده‌های فانتزی، در ماکت‌سازی و یا تصویرسازی با گواش و تصویرسازی با آبرنگ هم استفاده می‌شود.

قیمت کاغذ فانتزی

ازآنجاکه انواع مختلفی از کاغذهای فانتزی در بازار موجود است، قیمت هرکدام بسته به جنس و گرماژ کاغذ متفاوت است. معمولاً رول‌های کیلویی از مدل‌های آن در بازار موجود است. رول‌های آن در کارخانه‌های چاپ و بسته‌بندی و یا جعبه‌سازی استفاده می‌شوند. برخی از مقواهای فانتزی اما به‌صورت بسته‌های A4 موجود هستند. مقواهایی مانند فابریانو از ورقی 14000 هزار تومان شروع می‌شود.

بنا بر استفاده و نوع نیازتان می‌توانید از بین کاغذهای فانتزی کاغذ موردنظرتان را انتخاب کنید.

مقوا اشتنباخ

کاغذ کتان

مقوا ایندربورد

مقوا کارتی

کاغذ گلاسه

کاغذ گیپور

کاغذ کاهی

کاغذ پوستی

کاغذ مومی

کاغذ سولفات

کاغذ پشت طوسی

کاغذ پشت سفید

کاغذ کاربن

کاغذ پشت چسب دار

کاغذ گلاسه مات

کاغذ گلاسه براق

کاغذ پشت کرم

کاغذ تحریر

کاغذ بالکی

کاغذ مکانیکی

کاغذ شیمیایی

کاغذ کرافت

کاغذ فانتزی چه کاربردی دارد؟

از کاغذهای فانتزی برای چاپ کارت‌پستال، روپوش کابینت و یا طراحی جعبه‌سازی و تصویرسازی استفاده می‌شود.

کاغذ فانتزی چیه؟

کاغذ یا مقوای فانتزی کاغذهای طرح‌دار، ضخیم و نازکی هستند که در طراحی‌های فانتزی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

4.5/5 - (6 امتیاز)
Picture of مجتبی ملاکی
مجتبی ملاکی
مجتبی ملاکی هستم؛ کارشناس ارشد طراحی گرافیک و مدیر استودیو طراحی گرافیک سلام گرافیک، 8 سالی است که در حوزه طراحی گرافیک مشغول به فعالیت هستم و تا به حال در حوزه‌های طراحی بسته بندی، طراحی لوگو، طراحی پوستر، طراحی کاتالوگ و... کار به صورت حرفه‌ای انجام داده‌ام.
مقالات مرتبط بخوانید!

4 پاسخ

    1. درود! در صورتی که کسب و کار شما نیاز داشته باشه با در نظر گرفتن یک سری شرایط انجام می شه. البته باز هم بهتره از به صورت تلفنی با مشاوران سلام گرافیک در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب این مقاله