کاغذ مکانیکی

کاغذ مکانیکی از انواع کاغذ چاپ است. این کاغذ با ترکیب چوب و درصد اندکی موادشیمیایی ساخته می‌شود. جنس این کاغذ نسبت به کاغذ روزنامه بهتر و مستحکم‌تر است. در خمیر آن از مواد شیمیایی استفاده می‌کنند تا رنگ کاغذ را سفید و شفاف کنند. از کاربردهای مهم کاغذ مکانیکال به استفاده در صنعت چاپ مجله، طراحی کاتالوگ و اغلب کاغذهایی که نیاز به ماندگاری بالا ندارند، می‌توان اشاره کرد.

کاغذ مکانیکی چیست؟ (What is Mechanical paper) از کاغذ مکانیکی چه استفاده‌هایی می‌شود؟ کاربرد کاغذهای مکانیکی چیست؟ کاغذ مکانیکی یعنی‌چه؟ کاغذ مکانیکی ازچه چیزی تشکیل می‌شود؟ برای پاسخ به‌تمامی سؤالات با استودیو سلام گرافیک همراه باشید.

این کاغذ از انواع کاغذ چاپ است. کاغذ مکانیکال از ترکیب چوب و خمیر شیمیایی ساخته می‌شود. مقدار چوب استفاده شده در آن نسبت به خمیر شیمیایی بیشتر است. در تهیه آن از برق زیادی استفاده می‌شود. جنس آن از کاغذ روزنامه بهتر و محکم‌تر است. درصد کمی خمیر شیمیایی در ترکیبات آن بکار گرفته می‌شود. ماده شیمایی که در خمیر وجود دارد به‌منظور سفید شدن و شفاف شدن رنگ کاغذ استفاده می‌شود.

از کاغذهای پرکاربرد در صنعت چاپ به کاغذهای مکانیکی هم می‌توان اشاره کرد. همانند کاغذ الوان در تولید مجله، کاتالوگ و برخی سررسیدها کاربرد دارد. قیمت نسبتا ارزانی دارد، زیرا در ترکیبات آن بیشتر از چوب استفاده می‌شود.

مشخصات کاغذ مکانیکی

یک کاغذ خوب دارای ویژگی‌ها و مشخصات ایده‌آلی است که ارزش خرید کاغذ را بالا می‌برد. کاغذ مکانیکال هم از این قاعده مستثنا نیست. این کاغذ توسط درصد زیادی چوب و ترکیب آن با خمیر شیمیایی تولید می‌شود. وجود درصد بالای چوب باعث کدر شدن رنگ کاغذ می‌شود. برای ازبین‌بردن کدری و القای شفافیت به کاغذ در خمیر آن از مواد شیمیایی استفاده می‌کنند. این مواد شیمایی نقش سفیدکننده را دارند. باعث روشن شدن و شفافیت رنگ کاغذ می‌شوند.

البته میزان درصد به‌کارگیری مواد شیمیایی در خمیرکاغذ به کاربرد و جنس کاغذ بستگی دارد. جنس آن نسبت به کاغذ الوان و کاغذکاهی مرغوب‌تر است. سطح نسبتاً صافی دارد و رنگ سفید و شفاف آن از ویژگی‌های بارز این کاغذ به‌حساب می‌آید. این ویژگی‌ها باعث شده تا استفاده از آن در صنعت چاپ روزنامه و مجله افزایش پیدا کند.

Mechanical paper3

انواع خمیرکاغذ مکانیکی

خمیرسازی مکانیکی فرایندی است که برای جداسازی الیاف بدون افزودن مواد شیمیایی استفاده می‌شود. این فرایند خمیری به دست می‌دهد که عموماً با بازده بالا مشخص می‌شود که از حدود 92 تا 96 درصد متغیر است و حجم، سفتی، کدری و نرمی بالایی دارد.

زیرمجموعه‌های اصلی روش خمیرسازی مکانیکی عبارت‌اند از خمیرسازی SGW، خمیرسازی مکانیکی پالایشی RMP، خمیرسازی ترمومکانیکی TMP، CTMP و خمیرسازی با فشار چوب زمینیPGW. فرایندهای خمیرسازی مکانیکی انرژی الکتریکی زیادی دارند و بیشترین مصرف برق را به خود اختصاص می‌دهند.

 استفاده از خمیرهای مکانیکی عمدتاً به کاغذهای غیر دائمی مانند کاغذ روزنامه و کاغذ کاتالوگ محدود می‌شود. خمیرهای مکانیکی 20 تا 25 درصد تولید جهانی را تشکیل می‌دهند و این به دلیل بازده بالای فرایند و افزایش رقابت برای منابع فیبر در حال افزایش است. علاوه بر این، پیشرفت‌های تکنولوژیکی، خمیرهای مکانیکی را به طور فزاینده‌ای مطلوب کرده است.

خمیرسازی مکانیکی در مقایسه با خمیرهای شیمیایی، بازده بالاتری دارد اما این خمیرها استحکام کمتری دارد. بهبودها دائماً در حال انجام است و دستاوردهای قابل‌توجهی در تطبیق انواع مختلف چوب و اشکال مختلف چوب (خاک‌اره در مقابل تراشه) با خمیر مکانیکی از طریق تکنیک‌های پیشرفته صورت می‌گیرد.

کاربرد کاغذ مکانیکی

این خمیر به‌طورکلی برای ساخت روزنامه، کتاب و مجلات استفاده می‌شود. استفاده از خمیرسازی مکانیکی به دلیل بازده بالای فرایند و همچنین رقابت فزاینده برای منابع فیبر در سراسر جهان در حال افزایش است.

برای کاغذهای درجه پایین‌تر مانند کاغذ روزنامه استفاده می‌شود و تنها فرایندی است که برای کاغذ بازیافتی استفاده می‌شود. با این اوصاف چون جنس آن کمی ضعیف است و ماندگاری آن پایین است، در حال حاضر برای مصارف کم‌هزینه و با ماندگاری پایین استفاده می‌شود.

Mechanical paper2

قیمت کاغذ مکانیکی

نرخ یک کاغذ باتوجه‌به فرایند تولید آن، مواد به‌کارگیری شده در ساخت آن و جنس کاغذ بستگی دارد. این کاغذ از متریال مرغوب‌تری تولید شده است. با اینکه جنس ضعیفی دارد اما در صنعت چاپ و طراحی کاتالوگ پشت و رو بکار گرفته می‌شود، زیرا هم هزینه کمتری دارد هم برای استفاده کوتاه‌مدت مناسب است. درصد کم مواد شیمیایی در ترکیبات آن یک مزیت است، چون از صدمه رساندن به محیط‌زیست جلوگیری می‌کند.

فرایند تولید این کاغذ در جهان افزایش‌یافته است. با وجود تمام این موارد، قیمت مناسبی روی این کاغذ گذاشته شده است. از آن به‌صورت بسته‌های A4 هم می‌توانید برای پرینترهای خانگی تهیه کنید. رول‌های کیلویی آن نیز برای چاپخانه هم قابل‌استفاده است. سلام گرافیک در تلاش است تا با راهنمایی و مشورت‌های مناسب شما را در تهیه کاغذ مورد نظرتان راهنمایی کند.

مقوا اشتنباخ

کاغذ کتان

مقوا ایندربورد

مقوا کارتی

کاغذ گلاسه

مقوا چیست؟

کاغذ گیپور

کاغذ پوستی

کاغذ مومی

کاغذ سولفات

کاغذ پشت طوسی

کاغذ پشت سفید

کاغذ کاربن

کاغذ پلاستیکی

کاغذ پشت چسب دار

کاغذ گلاسه مات

کاغذ گلاسه براق

کاغذ پشت کرم

کاغذ فانتزی

کاغذ تحریر

کاغذ بالکی

کاغذ شیمیایی

کاغذ کرافت

تفاوت کاغذ مکانیکی و کاغذ شیمیایی چیست؟

میزان درصد به‌کارگیری مواد شیمایی از تفاوت‌های اصلی این دو کاغذ است.

کاغذ روزنامه همان کاغذ مکانیکی است؟

کاغذ مکانیکی کاغذی مرغوب‌تر از کاغذ روزنامه است.

4.3/5 - (10 امتیاز)
Picture of مجتبی ملاکی
مجتبی ملاکی
مجتبی ملاکی هستم؛ کارشناس ارشد طراحی گرافیک و مدیر استودیو طراحی گرافیک سلام گرافیک، 8 سالی است که در حوزه طراحی گرافیک مشغول به فعالیت هستم و تا به حال در حوزه‌های طراحی بسته بندی، طراحی لوگو، طراحی پوستر، طراحی کاتالوگ و... کار به صورت حرفه‌ای انجام داده‌ام.
مقالات مرتبط بخوانید!

3 پاسخ

      1. سلام خانم افخمی عزیز. بله از کاغذ مکانیکی و انواع دیگر کاغذها میشه در طراحی بسته بندی محصولات استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب این مقاله