کاغذ سولفات چیست؟

کاغذ سولفات (Sulfite Paper) در دسته انواع کاغذ و مقوا قرار می­گیرد. نام آن ذهن مخاطب را مشغول می­کند؛ اما کاغذی رایج و ساده است. برخلاف اسم آن از وزن سبکی برخوردار است. در تولید آن از خمیر چوب استفاده می­شود. سولفات در واقع روشی است که لیگنین را از تراشه‌های چوب استخراج می‌کند و الیاف سلولزی خالص تولید می‌کند. این بدان معنی است که کاغذ سولفات واقعاً یک کاغذ طراحی صاف، سفیدرنگ و مقرون‌به‌صرفه است که تقریباً در هر اتاق هنری یا فضای مدرسه خانه عالی است. همین خاصیت سلولزی بودن آن است که به طبیعت آسیبی نمی­زند و قابل بازیافت است. وزن این کاغذ نسبت به کاغذ کرافت سبک­تر است. این کاغذ در کشور روسیه و چین تولید می­شود. کاربرد آن مشابه کاربرد کاغذ پوستی است. اما در صنایع بیشتری از آن بکار گرفته می­شود. طراحی بسته­بندی، رسم الگو خیاطی، نقشه­کشی و… از کاربردهای آن محسوب می­شود. هزینه آن نیز نسبتاً معقول و مناسب است.

کاغذ سولفات برای چیست؟

از کاربرد کاغذ سولفات در صنایع زیادی می­توان نام برد. این کاغذ همانند دیگر کاغذهای مومی و پوستی، در صنایع نقشه­کشی، بسته­بندی کالا و محصولات و خیاطی کاربرد دارد. موارد استفاده از آن بدین صورت است:

مناسب و قابل‌استفاده برای بسته­بندی محصولات و یا مناسب کادو

مناسب برای بسته­بندی محصولات غذایی و فست‌فودها

مناسب برای طراحی بروشورهای تبلیغاتی (رنگ سفید آن که موجب وضوح بیشتر تصویر و رنگ‌های چاپی روی آن می­شود، برای طراحی کاتالوگ، طراحی بروشور تبلیغات و… به‌صورت لمینت بسیار کاربردی و مناسب است.)

  • مناسب برای چاپ و طراحی لوگو برند محصول
  • مناسب برای طراحی نقشه­کشی و معماری
  • مناسب برای چاپ عکس

یکی دیگر از مهم­ترین کاربردهای کاغذ سولفات برای چاپ عکس است. عکاسان پس از روتوش و ادیت عکس توسط نرم‌افزارهایی نظیر فتوشاپ نیاز به کاغذی با وضوح بالا برای چاپ عکس دارند. این کاغذ خواسته آن‌ها را برآورده می­کند. در آن می­شود وضوح و کیفیت تصویر را حس کرد.

همچنین این وضوح و کیفیت باعث شده تا در بیلبوردهای سطح شهر از این کاغذ استفاده کنند تا نظر رانندگان را حین رانندگی جلب کند.

­قیمت کاغذ سولفات

این کاغذ به دو روش در بازار عرضه می­گردد. دربسته‌های برش خورده و رول­های کیلویی. بسته­های برش خورده آن اغلب در ابعاد 70*100 قرار دارد. بااین‌حال بسته بر سایز موردنیاز شما قابل برش هستند. از بسته‌بندی‌های برش خورده معمولاً برای مواد غذایی و بهداشتی استفاده می­کنند. رستوران­ها و فست‌فودها برای دور پیچ غذا و کمک به‌سلامت و بهداشت آن از این کاغذ استفاده می­کنند. اما اگر محصول شما غیر از این­ها است، بهتر است از رول­های کیلویی خریداری کنید. رنگ این کاغذ سفید است و وضوح و شفافیت مطلوبی دارد. همین امر موجب می­شود تا با چاپ لوگو محصولتان جلوه زیباتری به بسته­بندی­هایتان بدهید. چاپ نام برند یا لوگو به معرفی برند شما کمک می­کند. بسته‌های 78 عددی آن حدود 88000 هزار تومان قیمت دارد. لازم به ذکر است رول­های آن باقیمت به‌صرفه‌تری همراه است.

کاغذ سولفات طبیعی بوده و از ماده­ای سلولزی به دست می­آید. این خاصیت طبیعی بودن آن باعث جلوگیری از آسیب رساندن به طبیعت شده است. از دیگر ویژگی‌های مثبت آن به قابل بازیافت بودن هم می­توان اشاره کرد. از این رو امروزه استفاده از این کاغذ در صنعت طراحی و تبلیغات بسیار باب شده است. باتوجه‌به قیمت مناسب آن جایگاه خود را در بازار حفظ کرده است.

5/5 - (1 امتیاز)
ابوالفضل ملاکی
ابوالفضل ملاکی
ابوالفضل ملاکی‌ام؛ مشاور سئو، سئو یعنی موفقیت کسب و کار با سرعت چند برابری، از سال 90 به صورت تخصصی در حوزه محتوا و سئو فعالیت می‌کنم. دیدن نتایج رشد کسب و کارها جان تازه‌ای برای ادامه مسیر بهم می‌ده!
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب این مقاله