شرکت طراحی گرافیک سلام گرافیک

مقوا اشنتباخ چیست؟

مقوای اشتنباخ چیست؟

مقوا اشتنباخ چیست (Ashtonbach cardboard) و در چه زمینه‌ای از آن استفاده می‌شود؟ طراحان بسته بندی در زمان طراحی و چاپ بسته بندی از این نوع کاغذ استفاده می‌کنند؟ انواع مقوای اشتنباخ چیست و هر یک چه کاربردی دارند؟ این نوع مقوا چه ویژگی‌ خاصی دارد؟ مقوای اشتنباخ از جمله انواع مقوا است که توسط بسیاری از افراد به ویژه هنرمندان و طراحان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع مقوا به دلیل ویژگی‌های خاصی که دارد برای نقاشی سیاه قلم به ویژه با مداد ذغالی گزینه بسیار مناسبی است. البته Steinbach Paper در انواع گوناگون تولید و عرضه می‌شود که هر یک خصوصیات مخصوص به خود را داشته و کاربرد خاصی دارند. از جمله انواع مقواهای اشتنباخ می‌توان به مقوای روغنی، مقوا بدون بافت، و مقوای بدون اسید اشاره داشت. معمولاً برای چاپ المان‌های تبلیغاتی از جمله انواع کارت ویزیت، سربرگ، و بروشور از مقوای اشتنباخ بدون اسید استفاده می‌شود. برای کارهای هنری و نقاشی با رنگ روغن نیز از نوع روغنی این مقوا استفاده می‌شود.

مقوای اشتنباخ در وزن‌ها، طرح‌ها، اندازه‌ها، جرم‌ها و گرماژهای گوناگونی تولید و به بازار عرضه می‌شود. این مقوا را می‌توانید در وزن‌های 150، 200، و همچنین 250 در ایران یافت کنید. البته در ایران بسیاری از افراد از مقوای اشتنباخ با وزن 150 برای کارهای هنری استفاده می‌کنند. این مقوا همانطور که از نامش پیداست در کشور آلمان تولید می‌شود. از دیگر کشورهای تولیدکننده مقوای اشتنباخ می‌توان به کشورهای ترکیه، هلند، و ایران اشاره داشت. در ادامه قصد داریم به بررسی بیش‌تر مقوا اشتنباخ و ویژگی‌های منحصر به فرد آن بپردازیم. با شرکت طراحی گرافیک سلام گرافیک همراه شوید.

مقوا اشتنباخ چیست؟

اشتنباخ یعنی چه؟ بافت مقوای اشتنباخ از چیست؟ مقوای اشتنباخ چیست؟ همانطور که می‌دانید مقوا در واقع همان کاغذی است که از کاغذ معمولی ضخامت بیش‌تری داشته و از توانایی تغییر شکل کم‌تری برخوردار است. از جمله انواع بسیار رایج و پراستفاده مقوا می‌توان به مقوای اشتنباخ (Steinbach Paper) اشاره داشت. این مقوا اصالتاً در کشور آلمان ابداع و ساخته شده است. مقوای اشتنباخ را می‌توانید در انواع ابعاد، وزن‌ها، و رنگ‌های سفید، نارنجی، سبز روشن، و قرمز یافت کرده و مورد استفاده قرار دهید.

مقوای اشتنباخ در وزن‌ها و گرماژهای گوناگونی تهیه و تولید می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به وزن 150، 200، و 250 اشاره داشت. در ایران نوع 150 گرمی ان بیش‌تر مرسوم بوده و توسط بسیاری از افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد. مقوای اشتنباخ علاوه بر کشور آلمان در کشورهای هلند، ترکیه، و ایران نیز تولید و عرضه می‌شود. برای تشخیص پشت و روی مقوای اشتنباخ باید توجه داشته باشید که کدام سطح آن پرزدار و کدام یک کاملاً صاف است. همچنین در گوشه مقوا نیز باید کلمه اشتنباخ به آلمانی (Steinbach) وجود داشته باشد.

کاربرد مقوا اشتنباخ چیست؟

کاربرد کاغذ اشتنباخ چیست؟ استفاده از مقوای اشتنباخ برای سیاه قلم را می‌توان یکی از رایج‌ترین موارد استفاده از این نوع مقوا دانست. بسیاری از مردم مشتاق هستند که تصویر پرتره خود را بر روی این نوع مقوا داشته باشند. مقوای اشتنباخ از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و توجه بسیاری از هنرمندان و دانشجویان را به خود جلب کرده است. از این مقوا به ویژه برای نقاشی با ذغال یا مداد ذغالی استفاده می‌شود.

علاوه بر این مقوای اشتنباخ برای طراحی با مداد و نقاشی با آبرنگ نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. از دیگر کاربردهای این نوع مقوا می‌توان به کاربردهای چاپی و طراحی اشاره داشت. یکی از ویژگی‌های مهم Steinbach Paper قدرت بالای آن در جذب آب است که موجب محبوبیت آن نزد هنرمندان شده است. هر چند کابرد مقوای اشتنباخ بیشتر است.

انواع مقوای اشتنباخ را بشناسید

مقواهای اشتنباخ در انواع گوناگونی تولید می‌شوند که هر یک ویژگی‌های خاص خود را داشته و برای کارهای خاصی مناسب هستند. هر یک از انواع این مقوا دارای جرم مشخص و درصد کتان خاصی هستند که استفاده از ان‌ها را برای کارهای مختلف مناسب می‌کند. از جمله انواع رایج Steinbach Paper می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

  • مقوا اشتنباخ رنگ روغنی: این نوع مقوا گزینه‌ای مناسب برای کارهای هنری به ویژه نقاشی‌های رنگ روغنی است.
  • مقوا اشتنباخ بدون اسید: این نوع مقوا بافت ریزی داشته و برای کارهایی مانند طراحی و چاپ کارت ویزیت، چاپ بروشور، چاپ سربرگ، و همچنین تمامی کارهای هنری مناسب است. برای چاپ بر روی این مقوا می‌توان از پرینتر لیزری و جوهرافشان استفاده کرد. علاوه بر این برای نقاشی با گواش و آبرنگ نیز از همین نوع مقوا استفاده می‌شود.
  • مقوا اشتنباخ بدون بافت: از این نوع مقوا نیز برای کارهای هنری و نقاشی با آبرنگ استفاده می‌شود.

تشخیص پشت و روی مقوا اشتنباخ

روش‌های گوناگونی برای تشخیص پشت و روی مقوا اشتنباخ وجود دارد که در ادامه به بررسی روش‌های مختلف شناسایی پشت و روی کاغذ اشتنباخ خواهیم پرداخت.

تشخیص به وسیله برش روی کاغذ

شرکت‌های تولید کننده کاغذ اشتنباخ عموما برای شناسایی بهتر کاغذ اشتنباخ یک برش روی کاغذ ایجاد می‌شود. استفاده کننده پس از خریداری با دست کشیدن روی کاغذ شاهد لبه دار بودن کاغذ می‌شوید.

چاپ نوشته روی کاغذ اشتنباخ و روش آسان تشخیص پشت و روی کاغذ

شرکت‌های چاپ کننده در حال حاضر با چاپ کردن عباراتی روی کاغذ اشتنباخ را به مخاطب به راحتی نشان می‌دهند.

پشت و روی کاغذ اشتنباخ

نکته مهم در رابطه با کاغذ اشتنباخ آن است که از این کاغذها (هر دو روی آن) می‌توان استفاده کرد.

عکس مقوای اشتنباخ

در زیر عکس مقوای اشتنباخ قابل مشاهده است.

قیمت مقوای اشتنباخ

هزینه کاغذ اشتنباخ وابسته به برند کاغذ یا همان شرکت طراحی کننده می‌تواند متفاوت باشد.

بهترین کاربرد مقوای اشتنباخ چیست؟

مقوای اشتنباخ در انواع گوناگونی تولید می‌شود که هر یک کاربردهای مخصوص خود را دارد. اما به طور کلی از این نوع مقوا برای کارهای هنری با آبرنگ و سیاه قلم و همچنین چاپ کارت ویزیت، سربرگ، بروشور، و دیگر المان‌های تبلیغاتی استفاده می‌شود.

قیمت مقوای اشتنباخ چقدر است؟

مقوای اشتنباخ را می‌توانید در انواع وزن‌ها، جرم‌ها، و اندازه‌های مختلف از سایت‌های ایرانی خریداری کنید. قیمت این نوع مقوا با توجه به فاکتورهای گفته شده مشخص خواهد شد. اما به طور کلی قیمت پایه آن از 2 یا 3 هزار تومان شروع می‌شود.

4.2/5 - (6 امتیاز)
محمد معین
محمد معین
محمد معین هستم، طراح کاراکتر هستم. تقریبا 7 سالی می‌شه که توی حوزه طراحی سه بعدی و کاراکتر مشغول به فعالیت هستم. در حال حاضر در استودیو طراحی گرافیک سلام گرافیک به عنوان طراح ارشد کاراکتر مشغول به فعالیت هستم. اینجا در رابطه با علایقم می‌نویسم.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب این مقاله