مقوا اشتنباخ چیست؟

مقوای اشتنباخ یکی از انواع مقواهایی است که هنرمندان از آن استفاده‌های گوناگونی انجام می‌دهند. عموما استفاده از این مقوا به دلیل قابلت نقاشی با ذغال طرفداران زیادی دارد. در بازار مقوای اشتنباخ با گرماژ مختلفی وجود دارد که وابسته به کاربردی که نیاز دارید، می‌توانید از مقوا با گرماژ مناسب استفاده کنید. در صنعت بسته بندی از مقوای اشتنباخ به وفور استفاده می‌شود.

مقوا اشتنباخ چیست (steinbach cardboard) و در چه زمینه‌ای از آن استفاده می‌شود؟ طراحان بسته بندی در زمان طراحی و چاپ بسته بندی از این نوع کاغذ استفاده می‌کنند؟ انواع مقوای اشتنباخ چیست و هر یک چه کاربردی دارند؟ این نوع مقوا چه ویژگی‌ خاصی دارد؟ مقوا اشتنباخ از جمله انواع مقوا و کاغذ طراحی است که توسط بسیاری از افراد به ویژه هنرمندان و طراحان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع مقوا به دلیل ویژگی‌های خاصی که دارد برای نقاشی سیاه قلم به ویژه با مداد ذغالی گزینه بسیار مناسبی است.

البته Steinbach Paper در انواع گوناگون تولید و عرضه می‌شود که هر یک خصوصیات مخصوص به خود را داشته و کاربرد خاصی دارند. از جمله انواع مقواهای اشتنباخ می‌توان به مقوای روغنی، مقوا بدون بافت، و مقوای بدون اسید اشاره داشت. معمولاً برای چاپ المان‌های تبلیغاتی از جمله انواع کارت ویزیت، سربرگ، و بروشور از مقوای اشتنباخ بدون اسید استفاده می‌شود. برای کارهای هنری و نقاشی با رنگ روغن نیز از نوع روغنی این مقوا استفاده می‌شود.

این مقوا همانطور که از نامش پیداست در کشور آلمان تولید می‌شود. از دیگر کشورهای تولیدکننده مقوا اشتنباخ می‌توان به کشورهای ترکیه، هلند، و ایران اشاره داشت. در ادامه قصد داریم به بررسی بیش‌تر مقوا اشتنباخ و ویژگی‌های منحصر به فرد آن بپردازیم. با شرکت طراحی گرافیک سلام گرافیک همراه شوید.

مقوا اشتنباخ چیه؟

اشتنباخ یعنی چه؟ بافت مقوای اشتنباخ از چیست؟ همانطور که می‌دانید مقوا در واقع همان کاغذی است که از کاغذ معمولی ضخامت بیش‌تری داشته و از توانایی تغییر شکل کم‌تری برخوردار است. از جمله انواع بسیار رایج و پراستفاده مقوا می‌توان به مقوای اشتنباخ (Steinbach Paper) اشاره داشت. این مقوا اصالتاً در کشور آلمان ابداع و ساخته شده است. مقوا اشتنباخ را می‌توانید در انواع ابعاد، وزن‌ها، و رنگ‌های سفید، نارنجی، سبز روشن، و قرمز یافت کرده و مورد استفاده قرار دهید.

What is Schentbach cardboard

ورق اشتنباخ در وزن‌ها و گرماژهای گوناگونی تهیه و تولید می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به وزن 150، 200، و 250 اشاره داشت. در ایران نوع 150 گرمی ان بیش‌تر مرسوم بوده و توسط بسیاری از افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد. مقوای اشتنباخ علاوه بر کشور آلمان در کشورهای هلند، ترکیه، و ایران نیز تولید و عرضه می‌شود. برای تشخیص پشت و روی مقوا اشتنباخ باید توجه داشته باشید که کدام سطح آن پرزدار و کدام یک کاملاً صاف است. همچنین در گوشه مقوا نیز باید کلمه اشتنباخ به آلمانی (Steinbach) وجود داشته باشد.

دیزاین آرم از کارهایی است که در شرکت ما با کیفیت بالایی اجرا می‌شود و سفارش طراحی لوگو را به آسانی می‌توانید ثبت کنید.

کاربرد مقوا اشتنباخ چیست؟

کاربرد کاغذ اشتنباخ چیست؟ استفاده از مقوای اشتنباخ برای سیاه قلم را می‌توان یکی از رایج‌ترین موارد استفاده از این نوع مقوا دانست. بسیاری از مردم مشتاق هستند که تصویر پرتره خود را بر روی این نوع مقوا داشته باشند. مقوا اشتنباخ از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و توجه بسیاری از هنرمندان و دانشجویان را به خود جلب کرده است. از این مقوا به ویژه برای نقاشی

با ذغال یا مداد ذغالی استفاده می‌شود. علاوه بر این مقوای اشتنباخ برای طراحی با مداد و نقاشی با آبرنگ و طراحی هویت برند نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. از دیگر کاربردهای این نوع مقوا می‌توان به کاربردهای چاپی و طراحی اشاره داشت. یکی از ویژگی‌های مهم Steinbach Paper قدرت بالای آن در جذب آب است که موجب محبوبیت آن نزد هنرمندان شده است. نقاشان به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد این مقوا، از آن برای تصویرسازی با آبرنگ حرفه‌ای و تصویرسازی با گواش و ماژیک هم استفاده می‌کنند. هر چند کاربرد مقوای اشتنباخ بیشتر است که در ادامه برای شما لیست کردیم:

 • طراحی با قلم
 • تصویرسازی سیاه قلم
 • طراحی با آبرنگ
 • نقاشی با گواش روی مقوای اشتنباخ
 • استفاده برای نقاشی با ماژیک
 • استفاده از مداد زغالی برای پرتره
 • چاپ انواع سربرگ
 • چاپ بروشور
 • تهیه دفتر نقاشی

انواع مقوای اشتنباخ را بشناسید

مقواهای اشتنباخ در انواع گوناگونی تولید می‌شوند که هر یک ویژگی‌های خاص خود را داشته و برای کارهای خاصی مناسب هستند. هر یک از انواع این مقوا دارای جرم مشخص و درصد کتان خاصی هستند که استفاده از ان‌ها را برای کارهای مختلف مناسب می‌کند. از جمله انواع رایج Steinbach Paper می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • مقوا اشتنباخ رنگ روغنی: این نوع مقوا گزینه‌ای مناسب برای کارهای هنری به ویژه نقاشی‌های رنگ روغنی است.
 • مقوا اشتنباخ بدون اسید: این نوع مقوا بافت ریزی داشته و برای کارهایی مانند طراحی و چاپ کارت ویزیت، چاپ بروشور، چاپ سربرگ، و همچنین تمامی کارهای هنری مناسب است. برای چاپ بر روی این مقوا می‌توان از پرینتر لیزری و جوهرافشان استفاده کرد. علاوه بر این برای نقاشی روی مقوای اشتنباخ با گواش و آبرنگ نیز از همین نوع مقوا استفاده می‌شود.
 • مقوا اشتنباخ بدون بافت: از این نوع مقوا نیز برای کارهای هنری و نقاشی با آبرنگ استفاده می‌شود.
Types of Stenbach cardboard

تشخیص پشت و روی مقوا اشتنباخ

روش‌های گوناگونی برای تشخیص پشت و روی مقوا اشتنباخ وجود دارد که در ادامه به بررسی روش‌های مختلف شناسایی پشت و روی کاغذ اشتنباخ خواهیم پرداخت.

تشخیص به وسیله برش روی کاغذ

شرکت‌های تولید کننده کاغذ طراحی اشتنباخ عموما برای شناسایی بهتر کاغذ اشتنباخ یک برش روی کاغذ ایجاد می‌کنند. استفاده کننده پس از خریداری با دست کشیدن روی کاغذ شاهد لبه دار بودن کاغذ می‌شود.

چاپ نوشته روی کاغذ اشتنباخ و روش آسان تشخیص پشت و روی کاغذ

شرکت‌های چاپ کننده مطالبی با فونت کوچک روی کاغذ اشتنباخ چاپ می‌کنند و با چاپ کردن این عبارات، قسمت روی مقوا را به مخاطب به راحتی نشان می‌دهند.

پشت و روی کاغذ اشتنباخ

نکته مهم در رابطه با کاغذ اشتنباخ آن است که از این کاغذها (هر دو روی آن) می‌توان استفاده کرد؛ یعنی برای انواع طراحی‌ها می‌توان از این کاغذ به‌صرفه استفاده کرد. از این رو کاغذ اشتنباخ را می‌توان به بهترین شکل در طراحی استفاده کرد. این نوع کاغذ مانند کاغذ پوستی کارایی‌های فراوانی دارد؛ اما این‌که پشت و روی اشتنباخ به‌خوبی قابل استفاده است، وجه تمایز آن را با کاغذ پوستی نمایان می‌کند.

عکس مقوای اشتنباخ

در زیر عکس مقوای اشتنباخ قابل مشاهده است. ممکن است ویژگی‌های اصلی ظاهری این کاغذ در عکس قابل مشاهده نباشد؛ اما شما می‌توانید با مراجعه به مراکز فروش لوازم تحریر، از نزدیک کیفیت کاغذ اشتنباخ اصل را ببینید.

What is Schentbach cardboard2

وزن کاغذ اشتنباخ

مقوای اشتنباخ در وزن‌ها، طرح‌ها، اندازه‌ها، جرم‌ها و گرماژهای گوناگونی تولید و به بازار عرضه می‌شود. این مقوا را به دلیل ضخامت‌های متفاوت آن می‌توانید در وزن‌های 150، 200، و همچنین 250 گرم در ایران یافت کنید. البته در ایران بسیاری از افراد از مقوای اشتنباخ با وزن 150 برای کارهای هنری استفاده می‌کنند.

تفاوت مقوای اشتنباخ و فابریانو

مقوای فابریانو یکی زیرمجموعه‌های کاغذ کتان است که کاربردهای فراوانی دارد. اصلی‌ترین تفاوت این مقوا با اشتنباخ سطوح آن است. برگه اشتنباخ سطح صاف و مسطحی دارد اما در مقابل کاغذ فابریانو دارای بافتی خاص و ناهموار است. معمولا برای طراحی و سیاه قلم از اشتنباخ استفاده می‌کنند؛ اما فابریانو به دلیل داشتن سطوح ناهموار بافت تصاویر را به زیبایی به نمایش می‌گذارد.

قیمت مقوای اشتنباخ

هزینه کاغذ اشتنباخ برای طراحی وابسته به برند کاغذ یا همان شرکت طراحی کننده می‌تواند متفاوت باشد. البته ضخامت، وزن و میزان کتان به کار رفته در آن هم در تعرفه مقوا اشتنباخ جزء پارامترهای تاثیرگذار است. هرچه ضخیم‌تر باشد، هزینه خرید آن هم بیشتر خواهد شد. مقوای اشتنباخ را می‌توان هم به صورت تک عددی هم بسته‌های چندتایی خریداری کرد. قیمت هر کاغذ اشتنباخ هم معمولا از 5000 تومان به بالا متغیر است.

مقوا ایندربورد

مقوا کارتی

کاغذ گلاسه

مقوا چیست؟

کاغذ گیپور

کاغذ کاهی

کاغذ مومی

کاغذ سولفات

کاغذ پشت طوسی

کاغذ پشت سفید

کاغذ کاربن

کاغذ پلاستیکی

کاغذ پشت چسب دار

کاغذ گلاسه مات

کاغذ گلاسه براق

کاغذ پشت کرم

کاغذ فانتزی

کاغذ تحریر

کاغذ بالکی

کاغذ مکانیکی

کاغذ شیمیایی

کاغذ کرافت

بهترین کاربرد مقوای اشتنباخ چیست؟

مقوای اشتنباخ در انواع گوناگونی تولید می‌شود که هر یک کاربردهای مخصوص خود را دارد. اما به طور کلی از این نوع مقوا برای کارهای هنری با آبرنگ و سیاه قلم و همچنین چاپ کارت ویزیت، سربرگ، بروشور، و دیگر المان‌های تبلیغاتی استفاده می‌شود.

قیمت مقوای اشتنباخ چقدر است؟

مقوای اشتنباخ را می‌توانید در انواع وزن‌ها، جرم‌ها، و اندازه‌های مختلف از سایت‌های ایرانی خریداری کنید. قیمت این نوع مقوا با توجه به فاکتورهای گفته شده مشخص خواهد شد. اما به طور کلی قیمت پایه آن از 2 یا 3 هزار تومان شروع می‌شود.

4.1/5 - (19 امتیاز)
Picture of محمد معین
محمد معین
محمد معین هستم، طراح کاراکتر هستم. تقریبا 7 سالی می‌شه که توی حوزه طراحی سه بعدی و کاراکتر مشغول به فعالیت هستم. در حال حاضر در استودیو طراحی گرافیک سلام گرافیک به عنوان طراح ارشد کاراکتر مشغول به فعالیت هستم. اینجا در رابطه با علایقم می‌نویسم.
مقالات مرتبط بخوانید!

6 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب این مقاله