تصویرسازی با آبرنگ چیست؟ یکی از انواع روش‌های تصویرسازی، تصویر سازی با آبرنگ (Illustration with watercolor) است. درگذشته افراد برای طراحی تصویر سازی از تکنیک‌های متفاوتی استفاده می‌کردند که بیشتر حول تصویرسازی با کاغذ، رنگ و قلم بود. اما باگذشت زمان و تغییر نیاز بشر، ابزارهای تصویر سازی دیجیتال جایگزین ابزارهای فیزیکی شد و حتی هنرمندان سنتی، علاقه‌مند به یادگیری این ابزارها شدند. بااین‌حال افراد زیادی هنر تصویرسازی را روی کاغذ ادامه دادند .

تکنیک‌های تصویرسازی متفاوتی برای پیاده‌سازی هنر روی کاغذ و مانیتور وجود دارد که یکی از محبوب‌­ترین آن‌ها، تکنیک تصویرسازی با آبرنگ نام دارد. برای تصویرسازی با آبرنگ بر روی کاغذ، انتخاب جنس کاغذ از اهمیت زیادی برخوردار است. برای مثال نمی‌توان از کاغذ پوستی برای تصویرسازی استفاده کرد! تصویرسازی با آبرنگ موردتوجه بسیاری از گرافیست‌ها قرار گرفته است. این تکنیک را می‌توان با ابزار گرافیکی فتوشاپ نیز به زیبایی بکار برد. کارشناسان سلام گرافیک، تصویر سازی را با آبرنگ هم انجام می دهند.

تصویرسازی با آبرنگ چگونه است؟

روش‌های زیادی برای تصویرسازی با این تکنیک وجود دارد که با تمرین و یادگیری آنها می‌توان به مهارت‌هایی دست پیدا کرد. این‌گونه نیست که کار با این تکنیک سخت باشد؛ اما با تمرین و خلاقیت، می‌توان به نتایج خوبی رسید. در واقع ما باید توانایی همراه کردن قلم و رنگ با آب را داشته باشیم. در ادامه، قبل از شروع یادگیری مراحل تصویرسازی با آبرنگ، بهتر است کمی در مورد هنر تصویرسازی اطلاعات کسب کنیم .

What is watercolor painting like

هنر تصویرسازی

یکی از شاخه‌های گرافیک، تصویرسازی نام دارد که امروزه توجه بسیاری از علاقه‌مندان به این حوزه را به خود جلب کرده است. یک طراح گرافیست واقعی، به خوبی از هنر تصویرسازی آگاهی دارد و می‌داند با طرح خود چطور در فکر و نگاه بیننده اثر بگذارد.

تصویرسازی در واقع راهی برای انتقال مفهوم یک موضوع یا یک مطلب خاص به بیننده است که گرافیست‌ها، طراحان، نقاشان، معلم ­ها، روان شناسان و خیلی از افراد از آن برای تاثیر روی مخاطب هدف خود استفاده می‌کنند. معمولاً درک افراد از تصاویر بصری، بیشتر از مفهوم کلمات در متن و نوشته است. درعین‌حال تصویر نهایی باید قابل‌درک برای مخاطب باشد تا بتوان بازخورد مناسب را از آن‌ها دریافت کرد.

تصویرسازی کتاب کودک با آبرنگ

مهم‌ترین بخش یک کتاب کودک، تصاویر موجود در آن است. در حقیقت کودکان با تصاویر کتاب‌ها ارتباط زیادی برقرار می‌کنند و پس از باز کردن یک کتاب، ابتدا به دنبال تصاویر آن می‌گردند تا با آنها، داستان کتاب را برای خود شرح دهند. هرچه این تصاویر دارای رنگ‌های بیشتری باشد، کودک ارتباط بیشتری با کتاب برقرار می‌کند؛ بنابراین تصویرسازی کتاب کودک نیاز به مهارت کافی در حوزه‌ی تصویرسازی دارد. ازآنجاکه تصویرسازی و رنگ‌آمیزی با آبرنگ می‌تواند تصاویر حرفه‌ای به بیننده ارائه دهد، پس هرچقدر این تصاویر زنده‌تر باشند، تأثیر آن روی مخاطب به‌مراتب بالاتر می‌رود .

همچنین انواع تصویرسازی وجود دارد که گرافیست با فرا گرفتن یک یا چند نوع از آن‌ها می‌تواند اثربخشی خود را روی طرح‌ها و نقاشی‌های خود بگذارد. علم روان‌شناسی کودک با خلق آثار در حوزه‌‌ی کودک ارتباط مستقیم دارد؛ یعنی برای ایجاد یک اثر، باید با روحیات کودکان مختلف آشنایی داشت و سپس اقدام به پیاده سازی طرح اولیه روی کاغذ نمود.

تصویرسازی با آبرنگ حرفه‌ای

قطعاً تمرین و تکرار در هر کاری، موجب می‌شود که شما درک کامل‌تر و حرفه‌ای‌تری از کار را کسب کنید. در زمینه تصویرسازی هم باید علاوه بر تمرین و تکرار، خلاقیت خود را بهبود ببخشید تا بتوانید طراحی‌های حرفه‌ای‌تری به بیننده ارائه دهید.

برای حرفه‌ای شدن در زمینه تصویرسازی با آبرنگ، نیاز است که تمرکز خود را بیشتر روی طرح موجود در ذهنتان بگذارید. چون برخلاف طراحی و نقاشی با مداد، در تکنیک آبرنگ، شما هیچگاه نمی‌توانید به عقب برگردید و کار خود را اصلاح کنید؛ عملاً کنترل قلم و رنگابه، از دست طراح خارج است و کنترل بیش از حد آن، فقط کار شما را خراب‌تر می‌کند. پس فقط با دست خود همراه شوید تا بتوانید طرح و ایده خود را پیاده‌سازی کنید.

illustration with professional watercolor

چرا نباید رنگابه و قلم خود را کنترل کنیم؟   

   هیچگاه دو نقاشی با آبرنگ مانند هم کشیده نمی‌شوند و عملاً شما نمی‌توانید از یک نقاشی آبرنگی، درست مانند همان، کپی‌برداری کنید. پس کنترل قلم و رنگابه در تکنیک آبرنگ، فقط ذهن شما و حواس شما را از طرح اصلی دور می‌کند.

یادگیری مهارت‌های کار با آبرنگ، به طراحی حرفه‌ای‌تر طرح اولیه در ذهن کمک می‌کند و باعث پدید آمدن اثر بهتر با رننگابه و قلم می‌شود.

 تصویر سازی با آبرنگ در فتوشاپ

یک گرافیست حرفه‌ای پس از کسب اطلاعات از نرم‌افزارهای تصویرسازی، اقدام به یادگیری تکنیک‌های آنها می‌کند. فتوشاپ جزو نرم‌افزارهای پیشرفته در زمینه تصویرسازی محسوب می‌شود که می‌توان با استفاده از قابلیت‌های آن، هرگونه تغییری به عکس‌های خود اعمال کرد. در فتوشاپ می‌توان تصاویر به حالت آبرنگی تبدیل کرد که اینکار نیاز به مهارت و یادگیری به خصوصی دارد.

با مراجعه به صفحه آموزش فتوشاپ می‌توانید از آموزش‌های رایگان استودیو سلام گرافیک استفاده کنید.

آیا تصویرسازی با آبرنگ می‌تواند تاثیر لازم را روی مخاطب قرار دهد؟

تکنیک‌های مختلفی در تصویرسازی با آبرنگ وجود دارد که با فراگیری هر کدام می‌توانید تاثیرات موثری روی مخاطب هدف خود قرار دهید.

تصویرسازی با آبرنگ بیشتر در چه جاهایی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

برای ایجاد محتواهای مربوط به کودکان و نوجوانان، تصاویر دیجیتال، تصاویر کاغذی و تقریبا برای هر نوع اثری می‌توان از آبرنگ استفاده کرد.

4.9/5 - (17 امتیاز)

2 پاسخ

  1. من از بچگی با آبرنگ نقاشی میکشیدم و میدونم با تکنیک آبرنگ میشه طرح های زیبایی رو بدست آورد. ممنون از توضیحات خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *