با انواع تصویرسازی (illustration-types) آشنا هستید؟ طراحی تصویرسازی را می‌توان از چند بخش مختلف تقسیم‌بندی کرد. ابتدا باید مشخص کنید که از چه لحاظی قصد دارید انواع تصویر سازی را بررسی کنید. برای مثال در حوزه تکنیک‌های سنتی به چوب تراشی، حکاکی فلز، مداد، زغال، اکریلیک و … تقسیم‌بندی می‌شود. تکنیک‌های مدرن شامل وکتور یا فری هند است. در طراحی تصویر سازی کتاب‌های درسی، مبانی تصویرسازی را بر اساس دیگری تقسیم‌بندی کرده‌اند. این تصویرسازی از وجه دیگری به انواع آن نگاه می‌کند و شامل تصویر سازی ادیتوریال، تصویرسازی آموزشی، تصویرسازی صنعتی، تصویرسازی پزشکی و … است.

انواع تصویر سازی

عکس انواع تصویرسازی‌ها را می‌توانید در ادامه مقاله مشاهده کنید. تصاویر انواع تصویرسازی‌ها زیر نظر کارشناسان تصویرسازی سلام گرافیک پیاده‌سازی شده است.

انواع تصویر سازی بر اساس تکنیک

همان‌طور که در فوق گفتیم، تصویر سازی بر اساس تکنیک شامل تصویرسازی سنتی و تصویرسازی مدرن است. در سال‌های اخیر، علاقه‌مندان به هنر با ابزارهایی مانند کاغذ و رنگ و مداد تصویرسازی را انجام می‌دادند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و عصر دیجیتال، هنرمندان به سمت ابزارهای دیجیتال رفته‌اند و از نرم‌افزارهایی مانند فتوشاپ یا 3dmax استفاده می‌کنند. فعالیت‌های نرم‌افزاری جزء دسته تصویر سازی مدرن است.

توجه داشته باشید که نوع تصویر سازی در قیمت تصویر سازی تاثیر گذار است.

تصویرسازی سنتی

هنرمندان در تصویر سازی سنتی از ابزارهای مختلفی کمک می‌گیرند. امروزه هنوز هم از این روش برای پیاده‌سازی تصویر استفاده می‌شود و خواهان خاص خود را دارد. انواع تصویر سازی سنتی شامل موارد زیر است:

تصویر سازی سنتی با چوب تراشی: از قدیمی‌ترین تکنیک‌های تصویرسازی می‌توان به چوب تراشی اشاره کرد. تکنیک چوب تراشی بیشتر در قرون وسطا مورداستفاده قرار می‌گرفت. تراشیدن چوب و پیاده کردن تصویر، مناطق تاریک و روشن را به‌خوبی جدا می‌کند.

تصویرسازی سنتی با حکاکی فلز: برای تصویرسازی بر روی فلز، اصولاً از آهن، مس یا روی استفاده می‌شود که در برابر مشکلاتی مانند اسید، مقاوم باشد. در حکاکی روی فلز، تصویرسازی با استفاده از سوزن‌های به‌خصوص انجام می‌شود.

تصویرسازی سنتی با مداد: تکنیک تصویرسازی با مداد، بسیار رواج دارد. مزیت تصویرسازی با مداد این است که سایه‌های نرم و دقیق را به‌خوبی پیاده‌سازی می‌کند.

تصویرسازی با زغال: تصویرسازی پیاده شده با زغال، به‌اندازه مداد یا خودکار دقیق درنمی‌آید. به همین خاطر کسانی که در این حوزه کار می‌کنند تصویرسازی‌های فانتزی یا آزاد پیاده می‌کنند. خطوطی که با زغال در کاغذ رها می‌شوند اصولاً پهن‌تر هستند.

خواندن مقاله تصویر سازی چیست به شما کمک می‌کند با دید بهتری تصویر سازی را درک کنید.

تصویرسازی مدرن         

امروزه فناوری روبه‌رشد است. طبیعتاً در حوزه تصویرسازی هم تکنولوژی رشد می‌کند و به سمت‌وسوی دیجیتال می‌رود. امروزه اکثر هنرمندان با استفاده از دستگاه و سیستم‌های رایانه‌ای تصویرسازی انجام می‌دهند. این سیستم‌های رایانه‌ای، قلم مخصوصی دارد تا بتوانند راحت‌تر  طرح خود را پیاده کنند. انواع تصویرسازی مدرن شامل:

تصویرسازی مدرن دیجیتال فری هند: تصویرسازی با استفاده از فری هند به شما این امکان را می‌دهد تا خطوط و سایه‌های نرمی را بکشید. همچنین جزئیات ظریف بیشتر در معرض دید هستند و می‌توانید بادقت بالاتری آنها را رفع کنید. در نتیجه کار تمیزتری خواهید داشت. اصولاً این تصویرسازی‌ها در قالب شطرنجی انجام می‌شوند. نکته قابل‌توجه این است که چاپ تصویر، در اندازه‌ای مشخصی صورت می‌گیرد و با بزرگ‌تر شدن کیفیت خود را از دست خواهد داد. پس توجه داشته باشید که در ابتدا اندازه طرح خود را دقیق اطلاع دهید.

تصویر سازی مدرن
تصویر سازی مدرن

تصویر سازی وکتور گرافیک: تصویرسازی‌هایی که با استفاده از وکتورگرافیک انجام می‌شود، مشکلی در ازبین‌رفتن کیفیت نخواهد داشت. البته انتقال سایه‌های نرم با وکتور کمی سخت‌تر است. 

انواع تصویر سازی در تولید محصولات

محققین و علاقه‌مندان به هنر، تصویرسازی را از لحاظ دیگری هم تقسیم‌بندی کرده‌اند. این تقسیم‌بندی بیشتر در نحوه ارائه و تصویرگری آن اشاره می‌کند.

آموزش طراحی تصویر سازی

تفاوت تصویر سازی با نقاشی

تکنیک‌های تصویر سازی

سفارش طراحی کاراکتر

طراحی تصویر سازی دو بعدی

طراحی تصویر سازی سه بعدی

طراحی تصویر سازی بسته بندی

طراحی تصویر سازی تبلیغاتی

طراحی تصویر سازی مجله

طراحی تصویر سازی کتاب کودک

طراحی تصویر سازی کتاب نوجوان

طراحی تصویر سازی بزرگسال

انواع تصویر سازی

قرارداد طراحی تصویر سازی

آیا نمونه کارهایی در انواع مختلف تصویرسازی دارید؟

بله، کارشناسان تصویرسازی سلام گرافیک در حوزه‌های فوق دارای نمونه کارهای مطلوبی هستند.

کدام یک از انواع تصویرسازی مناسب‌تر است؟

هرکدام از تصویرسازی‌های مدرن یا سنتی مزایای خاص خود را دارند. سبکی را انتخاب کنید که مناسب برند یا پرسونای شماست.

4.4/5 - (5 امتیاز)