معرفی ابزار های تصویر سازی

تصویرسازی به 2 روش سنتی و مدرن انجام می‌شود که در هرکدام ابزار های متفاوتی دارد. ابزار هایی کهدر تصویر سازی سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد کاغذ و قلم است اما در تصویر سازی مدرن از تکنولوژی پیشرفته تر مانند کامپیوتر و نرم افزار های کامپوتری مورد استفاده قرارمی‌گیرد که هرکدام از این نرم افزار ها کارایی متفاوتی دارد.
ابزار تصویرسازی

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، تصویرسازی دو بخش سنتی و مدرن دارد. ابزار های تصویر سازی (illustration-tools) سنتی و مدرن با هم متفاوت هستند. ابزارهای تصویر سازی سنتی شامل انواع کاغذ و رنگ مداد و روغن است. تصویر سازی دیجیتال، ابزارهای گسترده تر و حرفه ای تری دارد. ابزار های تصویر سازی شما باید ابزارهایی باشد که احساس راحتی با آن داشته باشید و رنگ و لعاب ان روح شماهارا تازه کند. به علت پیشرفته شدن تکنولوژی، تصویر سازی به سمت دیجیتال رفته است. سلام گرافیک با استفاده از تمام ابزار های تصویر سازی، پروژه های درخواستی شمارا پیاده سازی می کند.

ابزار های تصویر سازی

ابزار های تصویر سازی سنتی

تصویرسازی با مداد: کلاسیک‌ترین نوع تصویرسازی، تصویر سازی با مداد است که بسیاری از علاقه‌مندان هنر با این ابزار شروع به کار می‌کنند. تصاویر با استفاده از مدادهای خاص بر روی کاغذ کشیده می‌شود و سایه‌های نرم و واضح ایجاد می‌شود. مدادهای تصویر سازی متنوع هستند و نسبت به نیاز طراح انتخاب می‌شود. اموزش طراحی تصویر سازی با مداد امروزه بسیار رواج دارد. البته توجه داشته باشید که تصویر سازی با مداد معمولی و مدادرنگی امکان‌پذیر است.

تصویر سازی با آبرنگ: شاید تا کنون نشنیده باشید که تصویرسازی با استفاده از آبرنگ هم صورت می‌گیرد. تصویر سازی با آبرنگ در کتاب‌های کودک بسیار استفاده می‌شود. آبرنگ می‌تواند تصاویر بسیار زیبا و رنگارنگی را برای کودک خلق کند. تصویر سازی کتاب کودک با استفاده از آبرنگ طرفدار زیادی دارد.

ابزار و روش‌هایی که برای تصویر سازی سنتی استفاده می‌شود، بسیار متنوع و زیاد هستند. به‌طورکلی می‌توان گفت که برای تصویرسازی سنتی نیاز به ابزاری مثل کاغذ یا بوم برای پیاده‌سازی طرح و مداد، آبرنگ، زغال و… برای اجرای طرح داریم.

ابزارهای تصویر سازی مدرن

تصویرسازی با تبلت‌های گرافیکی: برای تصویر سازی دیجیتال نیاز به یک تبلت گرافیکی خواهید داشت. تبلت‌های گرافیکی سطح طراحی و قلم‌های متفاوتی دارند. قلم دیجیتال تصویر سازی به‌عنوان همان موس عمل می‌کند.

ابزار های تصویر سازی مدرن علاوه بر تبلت و قلم نیازمند به یک برنامه گرافیکی است. تصویرسازی دیجیتال با کمک نرم‌افزار هایی مانند نرم‌افزار 3dmax، نرم‌افزار ایلاستریتور، نرم افزار فتوشاپ و نرم افزار مایا انجام می‌شود.

تصویر سازی دو بعدی و تصویر سازی سه بعدی بیشتر با استفاده از همین نرم افزار ها و قلم دیجیتال طراحی می شود.

به نظر شما چرا بهتر است از تبلت گرافیکی برای تصویر سازی دیجیتال استفاده کنیم؟ لازمه پیاده‌سازی یک پروژه گرافیکی و تصویرسازی فوق‌العاده، ابزارهای حرفه‌ای است. یک تبلت گرافیکی خوب، به طراحی تصویر سازی مطلوب کمک می‌کند.

در مورد تاریخچه ابزارهای تصویر سازی چه می‌دانید؟ ابزارهای تصویر سازی سنتی از قدیم شامل سنگ، چوب، فلز و… بوده است که امروزه هم در برخی پروژه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. البته لازم است بدانید بیشتر افرادی که تصویر سازی سنتی انجام می‌دهند از مداد، خودکار، آبرنگ و … استفاده می‌کنند. ابزار های تصویر سازی مدرن تاریخچه خاصی ندارند و امروزه با پیشرفت تکنولوژی در حال رواج‌پیداکردن هستند.

استفاده از هرکدام ابزار های تصویر سازی، نسبت به قرارداد تصویر سازی متفاوت است.

آموزش ابزار های تصویرسازی  

در کلاس‌های آموزش طراحی تصویر سازی سلام گرافیک، به طور کامل و جامع با ابزارهای تصویر سازی آشنا می‌شوید.

طراح تصویر ساز کیست

ویژگی یک تصویر سازی خوب

تفاوت تصویر سازی با نقاشی

تصویر سازی چیست

تکنیک‌های تصویر سازی

طراحی تصویر سازی وکتور

طراحی تصویر سازی مد

طراحی تصویر سازی کاراکتر

طراحی تصویر سازی بسته بندی

طراحی تصویر سازی تبلیغاتی

طراحی تصویر سازی مجله

طراحی تصویر سازی کتاب نوجوان

طراحی تصویر سازی بزرگسال

طراحی تصویر سازی کتاب

انواع تصویر سازی

قیمت طراحی تصویر سازی

تصویر سازی در فتوشاپ

تصویر سازی در ایلاستریتور

تصویر سازی با کورل

نمونه طراحی تصویر سازی

امروزه کدام نوع از ابزارهای تصویر سازی بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرد؟

 قطعاً هنرمندان از ابزار های تصویر سازی مدرن بیشتر استفاده می‌کنند. اما نمی‌توان گفت که تصویر سازی با استفاده از ابزار های تصویر سازی سنتی منسوخ شده است.

استفاده از کدام نوع از ابزار های تصویر سازی بهتر است؟

انتخاب ابزار تصویر سازی بستگی به پروژه کارفرما (مشتری) دارد. یک طراح تصویر ساز حرفه‌ای باید بداند که در هر پروژه بهتر است از کدام نوع  ابزار تصویر سازی استفاده کند.

4.8/5 - (5 امتیاز)
سمیرا خادم
سمیرا خادم
سمیرا خادم هستم طراح گرافیک و کارشناس طراحی گرافیک از دانشگاه بجنورد، مدت 2 سال است که فعالیت خودم را توی استودیو طراحی گرافیک سلام گرافیک شروع کرده‌ام. در حال حاضر به عنوان تصویر سازی و طراحی تصویرسازی بسته بندی در شرکت طراحی گرافیک سلام گرافیک مشغول به فعالیت هستم.
مقالات مرتبط بخوانید!

5 پاسخ

    1. سلام بهتره برای شروع از مداد استفاده بشه که مهارت لازم رو برای استفاده از دیگر ابزار ها کسب کنید.

  1. تصویر سازی سنتی برای تبلیغات استفاده میشود ؟ استفاده تصویر سازی سنتی این روزه ها در چیست ؟

    1. سلام بله بیشتر در محصولات اصیل ایرانی و سنتی مثل زعفران و یا دمنوش هاو… از تصویرسازی سنتی استفاده میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب این مقاله