کاغذ کاربن چیست؟

کاغذ خود کپی چیست؟  (carbon paper) در این مقاله همراه سلام گرافیک باشید. کاغذ کاربن لس یا (NCR)، نوعی کاغذ نازک است. از این کاغذ برای کپی استفاده می‌شود. درگذشته از کاربن بین برگه‌ها برای کپی متن بکار گرفته می‌شد.  این روش زیاد موردپسند قرار نمی‌گرفت زیرا موجب پس دادن جوهر به برگه زیرین و یا جوهری شدن دست افراد می‌شد. همچنین متن به طور واضح و خوانا کپی نمی‌شد. در ظاهر شما هیچ کاربنی مشاهده نمی‌کنید. آن‌ها همانند کاربن عمل می‌کنند، اما با این تفاوت که برگه زیری را جوهری نکرده، و در مصرف برگه صرفه‌جویی می‌شود. این کاغذها دارای نسخه سه‌تایی هستند. با استفاده از آنها شما می‌توانید نسخه دوم و سوم را کپی کنید.  این صرفه‌جویی به محیط‌زیست کمک فراوانی می‌کند. این کاغذها با ترکیب صفحات کاربن لس (بدون کاربن) با کپسول‌های میکروسکوپی باعث ایجاد رنگ روی برگه می‌شوند. در لایه زیرین صفحه اول آنها پوششی از کپسول‌های رنگی وجود دارد که با فشار آوردن و نوشتن روی کاغذ، این کپسول‌ها آزاد شده و با کپسول‌های برگه زیرین ترکیب شده، رنگ موردنظر را تولید می‌کند. معمولاً رنگ‌های آن مشکی، قرمز، سبز یا آبی است.

انواع کاغذ کاربن لس

این کاغذ دارای سه رنگ یا در واقع سه نسخه است. سه رنگ سبز، قرمز و آبی برای این کاغذ موجود است. ازآنجایی‌که استفاده از این کاغذ آسان بوده و موجب پس دادن جوهر می‌شود، به‌خوبی کپی متن را انجام می‌دهد. از همین رو می‌توان برای تعداد کپی بیشتر بدون استفاده از کاغذ اضافی از سه نسخه آن برای گرفتن کپی از نسخه دوم و سوم کمک گرفت. با نوشتن متن و فشار آوردن خودکار به روی کاغذ کپسول‌های رنگ‌دانه آن می‌ترکد و عمل کپی را انجام می‌دهد.

نحوه استفاده از کاغذ کاربن

استفاده از کاغذهای خود کپی بسیار آسان است. آن را روی برگه موردنظر قرار داده و منطبقش می‌کنید. این کاغذها که دارای کپسول‌های میکروسکوپی هستند، با کوچک‌ترین فشار به آنها کپسول‌ها آزاد شده و با کپسول‌های لایه زیرین ترکیب شده و باتوجه‌به رنگ کپسول (مشکی، آبی و گاهی سبز یا قرمز) در صفحه زیرین، کپی ایجاد می‌شود.

مشخصات کاغذ کاربن

این کاغذها بسته به تاریخ مصرفشان انقضا دارند. یعنی اگر از زمان مصرف آنها تا موعد تعیین شده بگذرد خاصیت خودشان را از دست می‌دهند. کاغذهای کاربن لس به ‌صورت‌های دوبرگی و سه‌برگی در بازار موجود هستند که بسته به نوع نیاز مشتری به فروش می‌رسند. معمولاً ابعاد این کاغذها به‌صورت A3، A4،A5 در بازار به‌صورت بسته‌ای موجود است. اما سفارش‌های کوچک‌تر هم پذیرفته می‌شود، که می‌توانید به شرکت‌های چاپ سفارش دهید.

کاربرد کاغذ کاربن لس

کاغذ خود کپی از گرماژ 40 تا 240 گرم تولید می‌شود. کاربرد اصلی آن در ادارات و مؤسسات است. همچنین در بازارهای آزاد هم از محبوبیت خوبی برخوردار است. استفاده مهم آن در چاپ فاکتورها، قراردادها و حتی فرم‌های اداری است. در تنظیم قراردادهای سازمانی که نیاز به نسخه کپی هست، استفاده از این کاغذها موردتوجه مدیران و کارمندان قرار می‌گیرد. در بازارهای آزاد هم برای چاپ فاکتورها از کاغذهای خود کپی بکار گرفته می‌شود.

قیمت کاغذ کاربن لس

باتوجه‌به اهمیت کاغذ خود کپی در تکنولوژی این روزها، قیمت آن معقول است. در دسته کاغذهای ارزان‌قیمت قرار نمی‌گیرد، اما نمی‌توان گفت که قیمت بالایی دارد. نسبت به کارایی آن قیمت مناسبی دارد. قیمت آن باتوجه‌به نسخه آن متفاوت است. دارای دو نسخه ایرانی و اندونزی است. قیمت نسخه ایرانی آن به طبع کمتر از نسخه خارجی‌اش است. وجود کپسول رنگ در این کاغذها، آنها را بسیار نازک کرده است. همین امر موجب پارگی زودهنگام کاغذ می‌شود. نسخه ایرانی آن ضخیم‌تر بوده، اما از کیفیت ضعیف‌تری بهره می‌برد.

این کاغذها به‌صورت بند یا بسته‌های آماده برش خورده فروخته می‌شود. بندهای 70*100 آن از 600 هزار تومان شروع می‌شود. بسته‌های A4 500 ورقی نیز از 120 هزار تومان شروع می‌شوند. البته باتوجه‌به تعداد نسخه‌های آن (نسخه دوبرگی یا نسخه سه‌برگی) قیمت آنها با هم تفاوت دارد.

این کاغذها هم دارای مزایا وهم معایبی هستند. مزایای آنها بدون کاربن بودنشان است. از پس‌زدگی جوهر و ایجاد لکه جلوگیری می‌کنند. مصرف کاغذ را هم کاهش داده و باعث صرفه‌جویی می‌شوند. اما از داشتن معایب مستثنی نیستند. به طور مثال اگر فشار وارده هنگام نوشتن کم باشد کیفیت چاپ پایین می‌آید.

هرچند که دارای معایبی است اما در صنعت چاپ بسیار موردتوجه قرار گرفته است و استفاده آن برای شرکت‌ها و بازار آزاد خالی‌ازلطف نیست. 

5/5 - (1 امتیاز)
ابوالفضل ملاکی
ابوالفضل ملاکی
ابوالفضل ملاکی‌ام؛ مشاور سئو، سئو یعنی موفقیت کسب و کار با سرعت چند برابری، از سال 90 به صورت تخصصی در حوزه محتوا و سئو فعالیت می‌کنم. دیدن نتایج رشد کسب و کارها جان تازه‌ای برای ادامه مسیر بهم می‌ده!
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب این مقاله