کاغذ کاربن چیست؟

کاغذ کاربن لس نوعی کاغذ فاقد کاربن است. این کاغذ جایگزین کاربن در استفاده برای کپی فاکتورها شده است. این کاغذ در سه لایه تولید می‌شود و در قسمت پایین آن کپسوله‌های جوهر وجود دارد که با برخورد خودکار، باز شده و موجب کپی شدن متن می‌شود. در ظاهر شما هیچ کاربنی مشاهده نمی‌شود. آن‌ها همانند کاربن عمل می‌کنند، اما با این تفاوت که برگه زیری را جوهری نکرده، و در مصرف برگه صرفه‌جویی می‌کند.

کاغذ خود کپی چیست؟(carbon paper) در این مقاله همراه استودیو طراحی سلام گرافیک باشید. کاغذ کاربن لس یا (NCR)، نوعی کاغذ نازک است. از این کاغذ برای کپی استفاده می‌شود. درگذشته از کاربن بین برگه‌ها برای کپی متن بکار گرفته می‌شد.  این روش زیاد موردپسند قرار نمی‌گرفت زیرا موجب پس دادن جوهر به برگه زیرین و یا جوهری شدن دست افراد می‌شد. همچنین متن به طور واضح و خوانا کپی نمی‌شد. در ظاهر شما هیچ کاربنی مشاهده نمی‌کنید. آن‌ها همانند کاربن عمل می‌کنند، اما با این تفاوت که برگه زیری را جوهری نکرده، و در مصرف برگه صرفه‌جویی می‌شود. این کاغذها دارای نسخه سه‌تایی هستند. با استفاده از آنها شما می‌توانید نسخه دوم و سوم را کپی کنید.  این صرفه‌جویی به محیط‌زیست کمک فراوانی می‌کند. این کاغذها با ترکیب صفحات کاربن لس (بدون کاربن) با کپسول‌های میکروسکوپی باعث ایجاد رنگ روی برگه می‌شوند. در لایه زیرین صفحه اول آنها پوششی از کپسول‌های رنگی وجود دارد که با فشار آوردن و نوشتن روی کاغذ، این کپسول‌ها آزاد شده و با کپسول‌های برگه زیرین ترکیب شده، رنگ موردنظر را تولید می‌کند. معمولاً رنگ‌های آن مشکی، قرمز، سبز یا آبی است.

انواع کاغذ کاربن لس

این کاغذ دارای سه رنگ یا در واقع سه نسخه است. سه رنگ سبز، قرمز و آبی برای این کاغذ موجود است. ازآنجایی‌که استفاده از این کاغذ آسان بوده و موجب پس دادن جوهر می‌شود، به‌خوبی کپی متن را انجام می‌دهد. از همین رو می‌توان برای تعداد کپی بیشتر بدون استفاده از کاغذ اضافی از سه نسخه آن برای گرفتن کپی از نسخه دوم و سوم کمک گرفت. با نوشتن متن و فشار آوردن خودکار به روی کاغذ کپسول‌های رنگ‌دانه آن می‌ترکد و عمل کپی را انجام می‌دهد.

نحوه استفاده از کاغذ کاربن

استفاده از کاغذهای خود کپی بسیار آسان است. آن را روی برگه موردنظر قرار داده و منطبقش می‌کنید. این کاغذها که دارای کپسول‌های میکروسکوپی هستند، با کوچک‌ترین فشار به آنها کپسول‌ها آزاد شده و با کپسول‌های لایه زیرین ترکیب شده و باتوجه‌به رنگ کپسول (مشکی، آبی و گاهی سبز یا قرمز) در صفحه زیرین، کپی ایجاد می‌شود.

نحوه استفاده از کاغذ کاربن

مشخصات کاغذ کاربن

این کاغذها بسته به تاریخ مصرفشان انقضا دارند. یعنی اگر از زمان مصرف آنها تا موعد تعیین شده بگذرد خاصیت خودشان را از دست می‌دهند. کاغذهای کاربن لس به ‌صورت‌های دوبرگی و سه‌برگی در بازار موجود هستند که بسته به نوع نیاز مشتری به فروش می‌رسند. معمولاً ابعاد این کاغذها به‌صورت A3، A4،A5 در بازار به‌صورت بسته‌ای موجود است. اما سفارش‌های کوچک‌تر هم پذیرفته می‌شود، که می‌توانید به شرکت‌های چاپ سفارش دهید.

کاربرد کاغذ کاربن لس

کاغذ خود کپی از گرماژ 40 تا 240 گرم تولید می‌شود. کاربرد اصلی آن در ادارات و مؤسسات است. همچنین در بازارهای آزاد هم از محبوبیت خوبی برخوردار است. استفاده مهم آن در چاپ فاکتورها، قراردادها و حتی فرم‌های اداری است. در تنظیم قراردادهای سازمانی که نیاز به نسخه کپی هست، استفاده از این کاغذها موردتوجه مدیران و کارمندان قرار می‌گیرد. در بازارهای آزاد هم برای چاپ فاکتورها از کاغذهای خود کپی بکار گرفته می‌شود.

کاربرد کاغذ کاربن لس

قیمت کاغذ کاربن لس

باتوجه‌به اهمیت کاغذ خود کپی در تکنولوژی این روزها، قیمت آن معقول است. در دسته کاغذهای ارزان‌قیمت قرار نمی‌گیرد، اما نمی‌توان گفت که قیمت بالایی دارد. نسبت به کارایی آن قیمت مناسبی دارد. قیمت آن باتوجه‌به نسخه آن متفاوت است. دارای دو نسخه ایرانی و اندونزی است. قیمت نسخه ایرانی آن به طبع کمتر از نسخه خارجی‌اش است. وجود کپسول رنگ در این کاغذها، آنها را بسیار نازک کرده است. همین امر موجب پارگی زودهنگام کاغذ می‌شود. نسخه ایرانی آن ضخیم‌تر بوده، اما از کیفیت ضعیف‌تری بهره می‌برد.

این کاغذها به‌صورت بند یا بسته‌های آماده برش خورده فروخته می‌شود. بندهای 70*100 آن از 600 هزار تومان شروع می‌شود. بسته‌های A4 500 ورقی نیز از 120 هزار تومان شروع می‌شوند. البته باتوجه‌به تعداد نسخه‌های آن (نسخه دوبرگی یا نسخه سه‌برگی) قیمت آنها با هم تفاوت دارد.

در سلام گرافیک خدمات کاملی ارائه می‌شود و برای دانستن شرایط طراحی لوگو ارزان در وب سایت ما به صفحه مربوط مراجعه نمایید.

این کاغذها هم دارای مزایا وهم معایبی هستند. مزایای آنها بدون کاربن بودنشان است. از پس‌زدگی جوهر و ایجاد لکه جلوگیری می‌کنند. مصرف کاغذ را هم کاهش داده و باعث صرفه‌جویی می‌شوند. اما از داشتن معایب مستثنی نیستند. به طور مثال اگر فشار وارده هنگام نوشتن کم باشد کیفیت چاپ پایین می‌آید.

هرچند که دارای معایبی است اما در صنعت چاپ بسیار موردتوجه قرار گرفته است و استفاده آن برای شرکت‌ها و بازار آزاد خالی‌ازلطف نیست. 

مقوا اشتنباخ

کاغذ کتان

مقوا ایندربورد

مقوا کارتی

کاغذ گلاسه

مقوا چیست؟

کاغذ گیپور

کاغذ کاهی

کاغذ پوستی

کاغذ مومی

کاغذ سولفات

کاغذ پشت طوسی

کاغذ پشت سفید

کاغذ پلاستیکی

کاغذ پشت چسب دار

کاغذ گلاسه مات

کاغذ گلاسه براق

کاغذ پشت کرم

کاغذ فانتزی

کاغذ تحریر

کاغذ بالکی

کاغذ مکانیکی

کاغذ شیمیایی

کاغذ کرافت

ویژگی‌های کاغذ کاربن چیست؟

اصلی‌ترین ویژگی این کاغذ را می‌توان همان قابلیت کاربنی یا کپی شوندگی در نظر گرفت.

قیمت کاغذ کاربن چقدر است؟

قیمت این کاغذها گران نیست و می‌توان به راحتی این کاغذها را با قیمت ارزان خریداری کرد.

4.4/5 - (7 امتیاز)
Picture of مجتبی ملاکی
مجتبی ملاکی
مجتبی ملاکی هستم؛ کارشناس ارشد طراحی گرافیک و مدیر استودیو طراحی گرافیک سلام گرافیک، 8 سالی است که در حوزه طراحی گرافیک مشغول به فعالیت هستم و تا به حال در حوزه‌های طراحی بسته بندی، طراحی لوگو، طراحی پوستر، طراحی کاتالوگ و... کار به صورت حرفه‌ای انجام داده‌ام.
مقالات مرتبط بخوانید!

7 پاسخ

  1. آیا میشه به جای استامپ مهر ، از کاربن استفاده کرد؟
    مثلاً به جای اینکه مهر را روی استامپ بزنیم، روی کاغذ کاربن بزنیم ! آیا میشه و اینکه از نظر اداری ایرادی نیست؟

    1. بهتره این کار انجام نشه، چون کاربن در به مرور زمان رنگ برگردان شده روی کاغذ پاک میشه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب این مقاله