شرکت طراحی گرافیک سلام گرافیک

قطع کاتالوگ

در مراحل طراحی و تولید یک کاتالوگ نیاز به انتخاب قطع کاتالوگ دارید. قطع کاتالوگ باتوجه‌به محتوا و مدل تصویرسازی و کاربرد کاتالوگ باید انتخاب شود. قطع‌های مختلفی برای چاپ کاتالوگ وجود دارد که هرکدام برای مدل خاصی از کاتالوگ مناسب است. قطع در واقع همان ابعاد کاغذ برای چاپ است. ابعاد و اندازه کاغذ کاتالوگ هم در طراحی و هم در هزینه چاپ کاتالوگ تأثیرگذار است. سلام گرافیک انواع قطع‌های مناسب طراحی را برای شما معرفی کرده است.

برای معرفی و تبلیغ یک برند، کسب‌وکار و یا محصول استفاده از بروشور، تراکت و کاتالوگ گزینه‌های مناسبی است. همان‌طور که در مقالات قبلی توضیح داده‌ایم، طراحی کاتالوگ دارای قواعد و اصولی است که طراح کاتالوگ باید آن‌ها را رعایت کند تا خروجی دلخواه و با کیفیت به کارفرما ارائه شود. همچنین انتخاب قطع کاتالوگ در کیفیت آن تاثیر دارد.

قطع چیست؟ قطع در چه مواردی استفاده می‌شود؟ چه کسی نوع قطع را برای کاتالوگ انتخاب می‌کند؟ تمام این‌ها سؤالاتی است که در ادامه سلام گرافیک خدمت شما ارائه می‌دهد.

اگر انتخاب شما برای معرفی محصولتان کاتالوگ است، نیاز به انتخاب قطع کاتالوگ دارید. انتخاب قطع کاتالوگ یک موضوع اختیاری است و بستگی به نظر کارفرما دارد. انتخاب سایز کاغذ چاپ برای کاتالوگ بستگی به نوع استفاده از کاتالوگ دارد.

اگر انتخاب قطع درست متناسب با کاربرد کاتالوگ باشد تأثیر کاتالوگ روی مخاطب چندبرابر افزایش پیدا می‌کند. همچنین اگر هزینه برای شما مهم باشد نوع قطع در کاهش هزینه مؤثر است. می‌توانید با هزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه کاتالوگی جذاب طراحی کنید.

آشنایی با قطع کاتالوگ

در سفارش طراحی کاتالوگ اولین موردی که باید به آن توجه کرد انتخاب قطع کاتالوگ است. قطع کاتالوگ عبارت است از اندازه طول و عرض هر صفحه از کاتالوگ. اندازه صفحه در نوع طراحی به‌کاررفته در آن تأثیر دارد. قطع کاتالوگ می‌تواند عمودی یا افقی باشد.

معمولاً از کاتالوگ‌های قطع افقی برای معرفی مبلمان، لوازم منزل و یا دکوراسیون داخلی استفاده می‌کنند. از قطع عمودی بیشتر برای پوشاک، لوازم آرایشی و بهداشتی و گالری‌های هنری بکار می‌گیرند.

کارفرما می‌تواند به طور سلیقه‌ای نوع قطع کاتالوگش را انتخاب کند؛ اما یک انتخاب درست و اصولی در میزان کاربرد و استقبال از کاتالوگ تأثیرگذار است.

در ادامه به معرفی انواع قطع‌های قابل‌استفاده در طراحی کاتالوگ می‌پردازیم.

قطع رقعی

یکی از پرکاربردترین و محبوب‌ترین قطع‌های مناسب برای چاپ مجله و کاتالوگ قطع رقعی است. این قطع در ابعادی به طول 22 سانتی‌متر در 17 سانتی‌متر است. همچنین در چاپ سررسید و مجله هم از این قطع معروف استفاده می‌کنند. این قطع به‌عنوان قطع استاندارد در چاپ کاتالوگ شناخته شده است.

در چاپ کاتالوگ اگر بخواهید از کاتالوگ عمودی استفاده کنید می‌توانید کمی طول قطع را بیشتر کنید. همچنین اگر از کاتالوگ افقی استفاده کنید عرض آن می‌تواند کمی بیشتر شود. بازهم انتخاب قطع بستگی به کاربرد کاتالوگ دارد.

قطع وزیری

قطع وزیری نوع دیگر از انواع قطع‌های مناسب برای چاپ است. این قطع همانند قطع رقعی است با این تفاوت که کمی از آن بزرگ‌تر است. دارای اندازه 24 در 17 سانتی‌متر است. این قطع جزء قطع‌های گران در زمینه چاپ محسوب می‌شود، چون اندازه آن بزرگ است. استفاده از کاتالوگ با قطع وزیری نسبت به قطع رقعی از هزینه بیشتری برخوردار است.

قطع رحلی

قطع رحلی بزرگ‌ترین اندازه در صنعت چاپ دارد. اندازه این قطع 34 در 24 سانتی‌متر است. البته شایان به ذکر است قطع رحلی در سایزهای دیگری هم تولید می‌شود. یکی از پرکاربردترین سایزهای قطع رحلی سایز 30 در 21 یا همان سایز A4 است. قطع رحلی سایز بزرگی دارد و اغلب در طراحی پوستر از آن استفاده می‌کنند.

سایز A4 قطع رحلی در استفاده برای کاتالوگ مناسب است و اغلب برای کاتالوگ‌های خاص و پرهزینه از این قطع استفاده می‌شود.

قطع خشتی

اگر کاغذی به ابعاد 60 در 45 را 6 مرتبه تا بزنید به قطع خشتی می‌رسد. این قطع به قطع مربعی معروف است که در تهیه بروشور و کاتالوگ برای کارهای تبلیغاتی مناسب است.

قطع جیبی

قطع جیبی ابعاد کوچک‌تری دارد و برای چاپ کاتالوگ مناسب نیست. این قطع در چاپ کتاب‌های جیبی و یا دفترچه استفاده می‌شود که دو نوع جیبی کوچک و جیبی بزرگ دارد.

قطع جیبی کوچک 14 در 10 سانتی‌متر است.

قطع جیبی بزرگ 17 در 12 سانتی‌متر است.

قطع پالتویی

از نام این قطع مشخص است که برای استفاده در جیب پالتو مناسب است. این قطع ابعاد مناسبی دارد و حتی می‌توان تا طول 35 سانتی‌متر نیز آن را چاپ کرد. این قطع برای کاتالوگ‌های تصویری و با حجم کم مناسب هستند.

قطع سلطانی

قطع سلطانی در ابعاد 49 در 34 تهیه و تولید می‌شود. درگذشته از این قطع بیشتر استفاده می‌کردند. امروزه اغلب برای چاپ کتاب‌های نفیس از قطع سلطانی استفاده می‌کنند.

برخی دیگر از قطع‌های چاپ عبارت‌اند از:

  • قطع بغدادی کاتالوگ
  • قطع بازو بندی کاتالوگ
  • قطع بیاضی کاتالوگ
  • قطع جانماز کاتالوگ
  • قطع نیم ربعی کاتالوگ
  • قطع حمایلی کاتالوگ

در آخر پس از انتخاب قطع کاتالوگ که باید باتوجه‌به محتوا و تصاویر و طراحی کاتالوگ باشد، نیاز به صحافی کاتالوگ است. صحافی کاتالوگ همان جلد کردن و چسباندن ورق‌های کاتالوگ به ترتیب کنار یکدیگر است. این مرحله آخرین مرحله از طراحی کاتالوگ است و بعد از آن کاتالوگ شما قابل‌استفاده است.

چه قطعی مناسب برای کاتالوگ است؟

انتخاب قطع بسته به کاربرد کاتالوگ دارد، اما قطع پالتویی و وزیری در زمینه کاتالوگ پرکاربردتر هستند.

قطع پالتویی برای کاتالوگ بهتر است یا قطع جیبی؟

اندازه قطع جیبی نسبت به پالتویی کوچک‌تر است و کاربرد قطع پالتویی برای کاتالوگ بهتر و مناسب‌تر است.

4.5/5 - (4 امتیاز)
فاطمه نوذری
فاطمه نوذری
فاطمه نوذری هستم، کارشناس تولید محتوا.

4 پاسخ

    1. سلام علی عزیز! این موضوع بستگی به نوع کاتالوگ شما داره. می تونی برای پاسخگویی سریع با ما تماس بگیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب این مقاله