قالب کاتالوگ

قالب طراحی کاتالوگ یکی از موارد مهم در طراحی و تنظیم یک کاتالوگ به شمار می‌رود. استفاده از قالب برای تنظیم صفحات و انسجام آن‌ها است که باعث می‌شود ظاهر کاتالوگ موردپسند و توجه کاربر قرار گیرد. قالب‌ها یکی از المان‌های فوق العاده جذاب و دیدنی در طراحی کاتالوگ محسوب می‌شوند. با بکارگیری از یک سبک و فرمت خاص می‌توانید به شناسایی و برندسازی محصول خود بپردازید و در عرصه بازار معروف و محبوب شوید.
قالب طراحی کاتالوگ چیست؟

قالب کاتالوگ چیست؟ (What is the catalog format?) قالب کاتالوگ یکی از سبک‌ها و روش‌های طراحی صفحه‌های کاتالوگ است. کاتالوگ یکی از ابزارهای مهم در صنعت تبلیغات به شمار می‌رود. از کاتالوگ برای معرفی محصول، خدمات و یا برندها استفاده می‌کنند. کاتالوگ ابزار مهمی است که امروزه بسیار پرکاربرد شده است. ازاین‌رو توجه و اهمیت به طراحی آن برای طراح کاتالوگ بالا رفته است. طراحی کاتالوگ به عوامل متعددی بستگی دارد. درواقع باید گفت المان‌های زیادی در طراحی یک کاتالوگ نقش دارند. استفاده صحیح از این المان‌ها در رعایت اصول طراحی کاتالوگ نقش بسزایی دارد. یکی از این المان‌های مهم در طراحی یک کاتالوگ قالب کاتالوگ است.

با وجود دنیای آنلاین و طراحی کاتالوگ دیجیتال، بکارگیری از انواع قالب‌ها بسیار بااهمیت شده است. قالب یا فرمت کاتالوگ عبارت است از سبکی که برای طراحی و صفحه‌بندی یک کاتالوگ استفاده می‌شود.

کاتالوگ‌ها انواع مختلفی از قالب‌ها را دارا هستند. قالب‌های آماده نیز از نمونه‌هایی هستند که کار طراح را آسان کرده و میزان طراحی آن‌ها را کم می‌کند. اغلب از قالب‌های آماده برای کاتالوگ‌ صنعت‌های کوچک استفاده می‌شود.

یکی دیگر از انواع قالب‌ها قالب‌های لایه باز هستند. این قالب‌ها به صورتی طراحی می‌شوند که امکان تغییرات را برای طراحی دیگر به وجود می‌آورند. کاربرد قالب‌های لایه باز در کاتالوگ‌های دیجیتال بیشتر است.

قیمت قالب آماده کاتالوگ و طراحی قالب کاتالوگ باهم متفاوت است. اما باید گفت هزینه قالب‌بندی بالا نیست و معمولاً روی کل طراحی حساب می‌شود. برای آشنایی بیشتر با فرمت کاتالوگ همراه مجله سلام گرافیک باشید.

ویژگی‌های قالب کاتالوگ

ویژگی‌های قالب کاتالوگ در زیبایی طراحی مؤثر است. یک فرمت کاتالوگ با ویژگی‌هایی که دارد می‌تواند طراحی را خاص‌تر و زیباتر کند. قالب‌ها بر اساس نوع محصولی که باید کاتالوگ آن طراحی شود، مشخص می‌شوند. هرچه این اصول و ویژگی‌ها در طراحی کاتالوگ بیشتر رعایت شود، بازخورد خروجی کار در بین مخاطبان آن بیشتر می‌شود.

ویژگی‌هایی که در طراحی قالب یک کاتالوگ نقش دارد عبارت‌اند از:

  • نوع محصول
  • سبک و تم طراحی
  • رنگ‌بندی و تعداد صفحات
  • اهمیت متن و یا عکس در کاتالوگ

نوع محصول از مواردی است که تعیین‌کننده سبک کاتالوگ است. وقتی طراح از اهمیت کاتالوگ معرفی محصول باخبر باشد، از قالبی استفاده می‌کند تا مشتری بیشتر متوجه اهمیت و کاربرد محصول شود. بعد از آن باتوجه‌به سلیقه کارفرما و فرمتی که می‌خواهد کاتالوگش از آن بهره ببرد، قالب‌بندی صفحات را تعیین می‌کند.

رنگ‌بندی و تعداد صفحات نیز در فرمت کاتالوگ نقش دارند. هرچه تعداد صفحات یک کاتالوگ بیشتر باشد طراحی قالب آن از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود.

و در آخر یکی از ویژگی‌های مهم فرمت کاتالوگ، میزان اهمیت متن یا عکس در آن است. طراح با علم بر این موضوع از قالبی باید استفاده کند که بیشتر موردی که نیاز به توجه دارد توی دید مخاطب قرار گیرد. هرچند باید گفت رعایت این ویژگی‌ها خود دارای استانداردهایی است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

استانداردهای قالب کاتالوگ

هر فرمت و قالبی در کاتالوگ نیازمند به رعایت استانداردهایی است که موجب خلق اثری خلاقانه و هوشمند شود. به طور مثال رنگ‌بندی قالب از موارد مهم است که باید به استانداردهای آن توجه کرد. قالب در طراحی یک کاتالوگ تشکیل می‌شود از نحوه قرارگیری عکس‌ها و متون به همراه طراحی برای جلوه زیبایی به آن.

حال این رنگ‌ها باید طبق اصول رنگ‌شناسی همراه با طیف رنگی متناسب با موضوع کاتالوگ استفاده شوند. یعنی به زبان ساده‌تر در کاتالوگ محصولات آرایشی از رنگ‌های روشن و گرم در کنار رنگ سفید استفاده شود تا توجه بیننده به اهمیت کیفیت و ظرافت محصولات جلب شود.

بعد از رنگ‌شناسی و اهمیت آن باید به نحوه قرارگیری عکس‌ها و متن‌ها در کاتالوگ توجه شود. در یک کاتالوگ هرچه کیفیت عکس‌ها بیشتر باشد، خواننده علاقه بیشتری به بررسی آن نشان می‌دهد. یا باید گفت از متونی در کاتالوگ استفاده شود که گاهی کوتاه، مختصر و جامع و کامل باشد. در واقع باید هدف اصلی به طور واضح برای مشتری روشن شود و از به‌کارگیری کلمات سخت که ذهن مخاطب را درگیر می‌کند خودداری شود.

مادامی که این استانداردها در طراحی یک کاتالوگ بکار گرفته می‌شود بازخورد خروجی کار مطابق میل کارفرما صورت می‌گیرد. با وجود این برخی قالب‌های آماده نیز وجود دارند که کارفرما از پیش می‌تواند آن را انتخاب کند و محتوای محصولش را در آن جای‌گذاری کند.

قالب آماده کاتالوگ

قالب آماده کاتالوگ از آن دسته مواردی است که برای تسریع بخشیدن در کار مورداستفاده قرار می‌گیرد. کارفرما می‌تواند با مشاهده نمونه قالب‌های که از قبل طراحی شده‌اند برای محصول خود یک نمونه را انتخاب کند. قالب‌های آماده به این صورت که هرکدام مختص به موضوعی هستند به طور ساده طراحی شده‌اند و فقط نیاز به جای‌گذاری محتوای کاتالوگ در آن‌ها است.

انواع قالب کاتالوگ

قیمت قالب کاتالوگ

طراحی انواع قالب کاتالوگ

قالب‌ها چگونه طراحی می‌شوند؟

قالب‌ یک کاتالوگ در ابتدا روی کاغذ باید پیاده‌سازی شود تا اشکالات و ایرادات آن گرفته شده و سپس با استفاده از نرم‌افزارهای گرافیکی طراحی شوند.

چرا نیاز به استفاده از قالب در کاتالوگ داریم؟

برای بازخوردی مثبت از کاتالوگ باید آن را به‌گونه‌ای طراحی کنید که مخاطب در نگاه اول متوجه موضوع آن شود. اهمیت موضوع و هدف کاتالوگ باید به زبان ساده به مخاطب منتقل شود که برای الهام بخشیدن به این موضوع نیاز به استفاده از قالب در طراحی کاتالوگ داریم.

5/5 - (2 امتیاز)
فاطمه نوذری
فاطمه نوذری
فاطمه نوذری هستم، کارشناس تولید محتوا.
مقالات مرتبط بخوانید!
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب این مقاله