نرم افزار طراحی کاتالوگ

کاتالوگ از ابزار مهم در صنعت تبلیغات به شما می‌رود. برای طراحی کاتالوگ نیاز به ابزاری است که آن را به طور منحصربه‌فرد و جذاب طراحی کنیم. در این حوزه نرم‌افزار طراحی کاتالوگ به کمک ما می‌آیند. استفاده از نرم‌افزارهای طراحی و دیزاین نظیر فتوشاپ و این‌دیزاین در طراحی به شما کمک فراوانی می‌کند این نرم‌‍افزارها با به‌کارگیری از المان‌ها و آپشن‌های مختلف امکانات بسیاری در طراحی در اختیار شما قرار می‌دهند.

نرم افزار طراحی کاتالوگ (catalog design software) چیست؟ همان‌طور که به خوبی می‌دانید کاتالوگ چیست، باید بگوییم یکی از ابزارهای مهم در صنعت تبلیغات است. از کاتالوگ در صنعت تبلیغات برای معرفی محصولات و خدمات استفاده می‌شود. دیزاین کاتالوگ یکی از حرفه‌های گرافیکی است که یک طراح کاتالوگ آن را فرا می‌گیرد و از فرق بین کاتالوگ و بروشور به‌خوبی آگاهی دارد.

یک کاتالوگ باهدف معرفی یک محصول یا خدمت و یا حتی یک شرکت طراحی و تنظیم می‌شود. در طراحی کاتالوگ باید دست طراح باز بوده و با استفاده از ابزارهای مختلف المان‌های موردنیاز را در آن پیاده‌سازی کند.

نرم افزارهای موردنیاز برای طراحی کاتالوگ

برای رعایت کردن اصول و قواعد استفاده از فونت و رنگ و… در طراحی یک کاتالوگ خاص و منحصربه‌فرد نیاز به نرم‌افزار است. یک نرم‌افزار طراحی گرافیکی باید مزیت‌ها و ویژگی‌هایی را دارا باشد تا مناسب برای طراحی کاتالوگ شود. امروزه از نرم‌افزارهای متعددی در زمینه طراحی استفاده می‌کنند. با ورود به دنیای دیجیتال و اینترنتی، اهمیت استفاده و به‌کارگیری از این برنامه‌ها روزافزون شده است.

لازم به ذکر است که بگوییم نرم افزار طراحی کاتالوگ به دودسته تقسیم می‌شود. دسته اول نرم‌افزارهایی که برای طراحی کاتالوگ‌های چاپی مورداستفاده قرار می‌گیرند. دسته دوم نرم‌افزارهایی هستند که برای کاتالوگ‌های دیجیتال طراحی شده‌اند. در ادامه همراه سلام گرافیک باشید تا با انواع نرم‌افزارهای طراحی برای کاتالوگ آشنا شوید.

نرم افزار طراحی کاتالوگ

همان‌طور که گفته شد نرم‌افزارهای متعددی برای طراحی کاتالوگ تبلیغاتی وجود دارند. برخی نرم‌افزارها کاربردهای زیادی دارند که در طراحی‌های مختلفی چون طراحی نشان تجاری، سفارش طراحی پوستر، طراحی بروشور و… استفاده می‌شوند.

اما باید گفت در مواردی چون طراحی کاتالوگ‌های دیجیتال و آنلاین، نرم‌افزارهای خاصی وجود دارد که فقط به همین منظور استفاده می‌شوند. نرم‌افزارهای کاتالوگ رابط‌های کاربری خوبی در طراحی ایجاد می‌کنند. حتی در طراحی بهتر و خلاقانه‌تر پوشش جلد کاتالوگ نیز کمک فراوانی می‌کنند.

طراح با به‌کارگیری از ابزارهایی چون فونت، قلم، پلت رنگ و… در نرم‌افزار اقدام به طراحی می‌کند که نرم‌افزار این امکان را به او می‌دهد هر طرح دلخواهی را پیاده‌سازی کند. با شناخت چند نمونه از بهترین نرم‌افزارهای طراحی کاتالوگ می‌توانید یک طراحی خاص و زیبا به همراه داشته باشید.

بهترین نرم‌افزار طراحی کاتالوگ

بهترین نرم‌افزار طراحی کاتالوگ، نرم‌افزاری است که تمامی امکاناتی که برای طراحی لازم است را در اختیار طراح قرار دهد. باید از ابزارهای طراحی بصری و سه‌بعدی هم پشتیبانی کنند. علاوه بر این‌ها باید رابط کاربری نرم‌افزار ساده باشد تا باعث گیج شدن طراحی حین طراحی نشود. همچنین میزان باگ آن باید به حداقل رسیده باشد تا به طراحی‌های انجام شده آسیبی وارد نکند.

طراح کاتالوگ با در نظر گرفتن اصول چاپ کاتالوگ اقدام به طراحی کاتالوگ با نرم افزار می‌کند. ما با معرفی چندین نمونه از نرم‌افزارهای کاربردی در طراحی شما را در این زمینه راهنمایی می‌کنیم تا با خیالی آسوده شروع به طراحی یک کاتالوگ ایده‌آل کنید.

نرم افزار Photoshop برای طراحی کاتالوگ

نرم افزار Illustrator برای طراحی کاتالوگ

نرم‌افزار Adobe InDesign برای طراحی کاتالوگ

یکی از بهترین و پرکاربردترین نرم‌افزارها در زمینه طراحی قالب کاتالوگ، نرم‌افزار این‌دیزاین است. این نرم‌افزار که از خانواده شرکت ادوبی است کاملاً مشخص است که بهترین انتخاب برای طراحی و دیزاین محسوب می‌شود. برای طراحی کاتالوگ با این‌دیزاین نیاز به کمی تصاویر و متن دارید، بقیه مراحل طراحی را به ادوب این‌دیزاین بسپارید تا بهترین نقش‌ونگار را برای شما به ارمغان بیاورد.

این نرم‌افزار مزیت‌های زیادی دارد؛ اما بارزترین آن این است که ازآنجایی‌که عضو خانواده ادوب است شما می‌توانید فایل‌هایی از نرم‌افزارهای این خانواده چون Ilustrator و Photoshop به آن ایمپورت کنید. قدرت این نرم‌افزار به‌قدری بالا است که می‌توان با آن طراحی‌هایی چون پوستر و بروشور نیز هم انجام داد.

انواع جنس مقوا در کاتالوگ می‌تواند در طراحی‌های شما تاثیرگذار باشد. اگر از جنس کاتالوگ نهایی خود آگاهی داشته باشید، می‌توانید طرح‌های دقیق‌تری با این نرم افزار به دست آورید.

نرم افزار Flipbuilder برای طراحی کاتالوگ

این نرم‌افزار یکی از برنامه‌های طراحی کاتالوگ دیجیتال محسوب می‌شود. اغلب کسب‌وکارها علاقه‌مند به طراحی کاتالوگ به‌صورت PDF هستند. یکی از برنامه‌های پیشنهادی برای این طراحی نرم‌افزار Flipbuilder است.

در واقع رعایت اصول طراحی کاتالوگ صنعتی با این نرم افزار امکان پذیر است. باید گفت که قابلیت بارگذاری در هر فضای اینترنتی را دارد و می‌توانید طراحی ساده‌ای مانند ورق زدن کتاب در آن ایجاد کنید. روند کاری آن بسیار ساده بوده به حفظ کیفیت تصاویر و ویدئوها در کاتالوگ کمک می‌کند.

نرم افزار Flip PDF برای طراحی کاتالوگ

یکی دیگر از نرم‌افزارهای مهم در طراحی کاتالوگ دیجیتال نرم‌افزار فلیپ پی‌دی‌اف است. این نرم‌افزار همانند نرم افزار طراحی کاتالوگ دیجیتال برای طراحی انواع قطع کاتالوگ رابط کاربری خیلی ساده‌ای دارد. این نرم‌افزار قابلیت خروجی آنلاین یا آفلاین برای کاتالوگ شما قرار می‌دهد. قالب‌های آماده‌ای در آن برای طراحی وجود دارد که می‌توانید به همراه عکس و فیلم در آن استفاده کنید

از آن می‌توانید خروجی HTML گرفته و کاتالوگتان را در وب‌سایتتان بارگذاری کنید. همچنین خروجی PDF آن برای بارگذاری‌های آفلاین در هر فضایی بخواهید مناسب است.

نرم افزار MyBusinessCatalog برای طراحی کاتالوگ

اگر قصد طراحی کاتالوگ معرفی محصول را دارید، پیشنهاد ما به شما استفاده از نرم‌افزار MyBusinessCatalog است. یکی از عالی‌ترین نرم‌افزارهایی که در صنعت طراحی کاتالوگ محصولات استفاده می‌شود نرم‌افزار مای کاتالوگ دیزاین است.

این نرم‌افزار هم برای طراحی کاتالوگ دیجیتال و هم کاتالوگ چاپی مناسب است. یکی از ویژگی‌های بارز این برنامه داشتن امکانات متعدد آن است. شما با طراحی یک پایگاه‌داده کاتالوگی کامل ایجاد می‌کنید. در کاتالوگ دیجیتال به‌راحتی می‌توانید آدرس وب‌سایتتان را به همراه لینک آن قرار دهید تا کاربر با کلیک روی آن مستقیم به وب‌سایتتان منتقل شود.

همچنین می‌توانید با بارگذاری محتوایتان به‌راحتی کاتالوگتان را به‌روزرسانی کنید. شما می‌توانید برای ایده طراحی کاتالوگ به سایت ما مراجعه کنید و نمونه کار کاتالوگ متخصصین را ببینید.

فرم بندی در طراحی کاتالوگ

قیمت طراحی کاتالوگ

قرارداد طراحی کاتالوگ

آیا نرم‌افزارهای طراحی کاتالوگ رایگان هستند؟

برخی از این نرم‌افزارها رایگان بوده؛ اما اگر نیاز به امکانات ویژه در طراحی کاتالوگ دارید باید نسخه‌های پریمیوم آن‌ها را خریداری کنید.

چگونه کار با نرم‌افزارهای طراحی کاتالوگ را یاد بگیریم؟

سلام گرافیک آموزش استفاده از برخی نرم‌افزارهای طراحی نظیر فتوشاپ و ایلاستریتور را در اختیار مخاطبان خود قرار داده تا با یادگیری آن، شروع به طراحی کاتالوگ کنند.

4/5 - (7 امتیاز)
Picture of مجتبی ملاکی
مجتبی ملاکی
مجتبی ملاکی هستم؛ کارشناس ارشد طراحی گرافیک و مدیر استودیو طراحی گرافیک سلام گرافیک، 8 سالی است که در حوزه طراحی گرافیک مشغول به فعالیت هستم و تا به حال در حوزه‌های طراحی بسته بندی، طراحی لوگو، طراحی پوستر، طراحی کاتالوگ و... کار به صورت حرفه‌ای انجام داده‌ام.
مقالات مرتبط بخوانید!

4 پاسخ

  1. درود بر شما کدام یک از این نرم افزار ها برای کسانی که میخاهند تازه در حوضه گرافیک شروع به کار بکنند بهتر است ؟

    1. سلام وقت بخیر برای شروع نیاز به هیچ نرم افزار ینیست ابتدا باید درک درستی از گرافیک دیزاین داشته باشید و بعد به سراغ ابزار استفاده از آن بروید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب این مقاله