اصول طراحی کاتالوگ

یکی از روش‌های تبلیغات با بازدهی بالا استفاده از کاتالوگ است. یک کاتالوگ می‌تواند در برندسازی و معرفی یک محصول تأثیر بالایی داشته باشد. کاتالوگ به‌تنهایی نمی‌تواند بازخورد خوبی داشته باشد باید در طراحی آن نکاتی رعایت شود. رعایت اصول طراحی کاتالوگ از وظایف طراح است که باید با آن آشنایی کامل داشته باشد و به‌درستی تمام آن‌ها را رعایت کند. یک کاتالوگ می‌تواند محصول را به طور کامل به مشتری معرفی کند پس باید در طراحی آن دقت لازم را داشته باشید.

اصول طراحی کاتالوگ چیست؟ به مجموعه عملیات و فرآیندهایی که به توسط طراح کاتالوگ برای پیاده سازی یک کاتالوگو انجام می‌شود، اصول طراحی کردن کاتالوگ گفته می‌شود. رعایت کردن این اصول در زمان ساخت کاتالوگ به شما این کمک را خواهد کرد که با هزینه کمتر و در مدت زمان کوتاه‌تر بتوانید طراحی اصولی کاتالوگ را پیش ببرید. چرا به طراحی گاتالوگ نیاز داریم؟ چه نکاتی در طراحی کاتالوگ باید رعایت شود؟ چرا طراح کاتالوگ باید اصول طراحی را رعایت کند؟ اگر شماهم به دنبال رعایت اصول در طراحی کاتالوگ هستید همراه استودیو سلام گرافیک باشید.

تهیه یک محصول یا خدمت به‌تنهایی بازدهی ندارد. یک محصول در بازار باید به‌درستی معرفی شود تا نتیجه مطلوب خود را به دست آورد. یکی از برترین روش‌ها برای تبلیغات با بازدهی بالا استفاده از کاتالوگ است. اگر نیاز دارید درباره کاتالوگ بیشتر بدانید سری به مقاله کاتالوگ چیست؟ در مجله سلام گرافیک بزنید.

استفاده از کاتالوگ باید اصولی و درست انجام شود. اگر کاتالوگی بدون تجربه و رعایت نکات طراحی شود درواقع هیچ سودی برای کسب‌وکار ندارد. در هر کسب‌وکاری برای طراحی کاتالوگ معرفی محصول کارفرما باید از یک طراح باتجربه کمک گیرد. طراح باید با اصول و نکات لازمه در طراحی آشنایی کامل داشته باشد. آن‌وقت خروجی کار صحیح و همراه با بازخورد مثبت صورت می‌گیرد.

استفاده از این اصول، قطعا در قیمت طراحی کاتالوگ تاثیراتی خواهد داشت. می توانید با مشاهده نمونه طراحی کاتالوگ های مختلف سلام گرافیک به انتخاب نوع کاتالوگ مورد نظر خود بپردازید.

اصول طراحی کاتالوگ چیست؟

در حالت کلی به سلسله اقداماتی که برای طراحی و پیاده سازی اصولی یک کاتالوگ انجام می‌شود، اصول طراحی کاتالوگ گفته می‌شود. در هر طراحی اعم از طراحی پوستر، طراحی کارت ویزیت، طراحی لوگو و کاتالوگ اصولی وجود دارد. در ادامه به بررسی اصول طراحی در کاتالوگ می‌پردازیم.

استفاده از این اصول دشوار نیست فقط باید به‌درستی شناخته شده و بکار گرفته شود. برای استفاده از کاتالوگ در تبلیغات مهم‌ترین بخش، رعایت اصول طراحی کاتالوگ است. اصولی چون رعایت فهرست‌بندی، رنگ‌بندی، انتخاب فونت، سایز و قطع کاتالوگ و… در کاتالوگ باید بکار گرفته شود. تبلیغات یکی از مسائلی است که باید به آن اهمیت دهید. تاثیر کاتالوگ در بازاریابی امروزه کاملا مشهود است و در فروش محصول یا خدمات شما بسیار تاثیرگذار است.

نکاتی که در کاتالوگ استفاده می‌شود باعث خوانایی و فهم آسان کاتالوگ برای مخاطب می‌شود. قبل از پیاده سازی این نکات، باید به دنبال ایده طراحی کاتالوگ خود باشید. پس از پیدا کردن ایده موردنظر، می توانید به دنبال اصول پیاده سازی آن باشید.

تصاویری که در کاتالوگ استفاده می‌شود باید وضوح و کیفیت عالی داشته باشد. متنی که در کاتالوگ نوشته می‌شود باید فونت مناسب داشته و همخوانی با تصاویر داشته باشد. همچنین باید گفت رعایت اصول طراحی کاتالوگ حرفه ای باعث برندسازی و اعتبار نام در بین مخاطبان می‌شود. یکی از خصوصیت کاتالوگ های حرفه ای این است که طبق اصول طراحی کاتالوگ پیاده سازی می شود.

نکات مهم در طراحی کاتالوگ

رعایت یک سری نکات در طراحی کاتالوگ ضروری است. هر طراحی موظف است این نکات را به‌درستی رعایت کند تا سبک اصلی کاتالوگ حفظ شود. نکاتی چون:

  • شناسایی مخاطب
  • محتوای دقیق
  • استفاده از عکس‌های باکیفیت
  • انتخاب رنگ و نوع فونت
  • انتخاب سایز و قطع کاتالوگ
  • انتخاب جنس کاغذ چاپ کاتالوگ

شناخت مخاطب هدف در اصول طراحی کاتالوگ

یکی از نکات مهم در طراحی کاتالوگ شناخت مخاطب آن است. در ابتدا باید مخاطبی که قرار است از کاتالوگ استفاده کند شناسایی شود. یعنی سلیقه و نوع نگاه او کاملاً در نظر گرفته شود. این روش باعث می‌شود کاتالوگ بهتر به دل مخاطب بنشیند و از نگاه‌کردن به آن لذت برده و در کنار آن با مفهوم کاتالوگ آشنا شود. کاتالوگ می تواند در حوزه های مختلف پیاده سازی شود. طراحی کاتالوگ دیجیتال، طراحی کاتالوگ صنعتی، طراحی کاتالوگ تبلیغاتی و … از انواع مختلف استفاده از کاتالوگ است.

تولید محتوای صحیح برای کاتالوگ

تولید محتوای صحیح به معنای استفاده از کلمات و مطالب مهم و کلیدی در کاتالوگ است. همچنین استفاده از اطلاعاتی که نیاز است مشتری کاملاً در جریان آن قرار گیرد در کاتالوگ الزامی است. درواقع کاتالوگ باید جامع و کامل باشد تا دیگر جای سؤالی برای مشتری وجود نداشته باشد. به کار گیری محتوای درست در کاتالوگ بهتر است طبق قالب کاتالوگ و فرم بندی کاتالوگ شما انجام شود.

عکس باکیفیت در کاتالوگ

عکس از موارد مهم و تأثیرگذاری در کاتالوگ است که استفاده از آن نباید فراموش شود. در طراحی کاتالوگ چه برای محصول یا خدمات باید عکس‌های مرتبط با موضوع یا از خود همان خدمت و محصول استفاده شود تا مخاطب در جریان روند کار قرار گیرد. عکس‌هایی که در کاتالوگ استفاده می‌شود باید دارای وضوح و کیفیت بالایی باشد تا نگاه مخاطب را آزرده نکند.اهمیت عکس در طراحی کاتالوگ یکی دیگر از اصولی است که باید در طراحی کاتالوگ رعایت شود.

رنگ‌بندی و سبک فونت در کاتالوگ

رنگ‌شناسی از قواعدی است که طراح کاتالوگ باید آن را فرابگیرد. در یک کاتالوگ رنگ‌بندی آن اهمیت زیادی دارد. اگر ترکیب رنگ‌ها به‌درستی رعایت نشود کاتالوگ زیبایی خود را از دست می‌دهد. همچنین علاوه بر رنگ کاتالوگ، انتخاب فونت مناسب نیز حائز اهمیت است. فونت نباید زیاد بزرگ و یا کوچک باشد. خوانایی فونت در کاتالوگ مهم است، زیرا نباید مخاطب را سردرگم کند. اهمیت رنگ در کاتالوگ و اهمیت فونت در کاتالوگ از مواردی است که باید همیشه در اصول طراحی کاتالوگ به آنها پرداخته شود.

اهمیت سایز و قطع

یکی دیگر از اصول مهم در طراحی کاتالوگ سایز آن است. سایز کاتالوگ تعیین‌کننده قطع کاتالوگ است. این سایز بسته به نوع کاتالوگ و نظر کارفرما انتخاب می‌شود.

جنس مقوا در کاتالوگ

انتخاب جنس مقوا کاتالوگ از مواردی است که در میزان کیفیت چاپ کاتالوگ تأثیر بسزایی دارد. نوع کاتالوگ (معرفی محصول، تبلیغاتی یا خدماتی) در تعیین نوع کاغذ نقش دارد، زیرا محتوای کاتالوگ تعیین می‌کند جنس کاغذ آن براق یا مات باشد. علاوه بر جنس مقوا، پوشش جلد کاتالوگ هم موضوع قابل اهمیتی است.

اهمیت رعایت اصول در طراحی کاتالوگ

اغلب شرکت‌ها یا سازمان‌ها به دنبال کاتالوگی هستند که در جذب مخاطب مؤثر واقع گردد. هر کارفرمایی می‌خواهد کاتالوگی برای کسب‌وکار خود فراهم کند تا میزان کیفیت در کار را به مشتری نشان دهد. سعی کنید از اصولی استفاده کنید که برای پیاده سازی آن بتوانید از نرم افزار های طراحی کاتالوگ کمک بگیرید.

استفاده از اصول در طراحی یک کاتالوگ باعث رونق در کسب‌وکار می‌شود. مشتری اصلی‌ترین هدف در طراحی کاتالوگ به‌حساب می‌آید. توجه به سلایق و نیاز مشتری نیازمند به رعایت اصولی در طراحی است. طراح با استفاده از نکات و طراحی اصولی کاتالوگی ارائه می‌دهد که نتایج مطلوبی برای کارفرما به ارمغان آورد. هر حوزه ای اصول خاص خود را دارد. برای مثال اصول طراحی بروشور قطعا اصول دیگری دارد. کاتالوگ و بروشور با هم تفاوت هایی دارند. تفاوت بروشور و کاتالوگ باعث می شود تا در پیاده سازی اصول هم تفاوت هایی داشته باشند.

برای مشاهده نمونه قرارداد طراحی کاتالوگ می توانید لینک را مطالعه کنید.

اصل مهم در طراحی کاتالوگ چیست؟

ساختار و چیدمان کاتالوگ از اصول مهم در طراحی کاتالوگ است که باید به درستی رعایت شود.

چرا نیاز به رعایت اصول در طراحی کاتالوگ داریم؟

در طراحی کاتالوگ لازم است اصول را رعایت کنیم تا نتیجه مطلوبی از آن دریافت کنیم. اگر کاتالوگی بدون هیچ اصولی طراحی شود مخاطب را جذب نمی‌کند و در اصل تأثیری ندارد.

3.3/5 - (3 امتیاز)
فاطمه نوذری
فاطمه نوذری
فاطمه نوذری هستم، کارشناس تولید محتوا.
مقالات مرتبط بخوانید!
دیدگاهتان را بنویسید