معرفی انواع روش های بسته بندی

بسته بندی روش های مختلفی دارد که در این مقاله به آن اشاره کرده ایم. معرفی انواع روش های بسته بندی به شما کمک می کند تا بدانید برای کسب و کار یا محصول خود، کدام بسته بندی مناسب تر است.

انواع طراحی بسته بندی 

 با انواع طراحی بسته بندی آشنا هستید؟ چند نوع بسته بندی داریم؟ آیا برای هر محصول نیاز به یک بسته بندی خاص داریم؟ نیاز به بسته بندی چه محصولی دارید؟ استودیو خلاق سلام گرافیک متخصص طراحی انواع بسته بندی، آماده همکاری با شما است. سفارش طراحی بسته بندی خود را در کمتر از 5 دقیقه نهایی کنید و بهترین نوع دیزاین بسته بندی را تحویل بگیرید. با ما انواع بسته بندی را با هر شیوه طراحی را حرفه‌ای بخواهید. سلام گرافیک متخصص انواع طراحی بسته بندی در خدمت شماست.  

اطلاع از انواع بسته بندی یکی از مواردی است که باید یک کارشناس طراحی بسته بندی بداند. بسته‌بندی ایده اولیه برای روند فروش و بازریابی محصول است. بسته‌بندی انواع مختلفی دارد که برخی از آنها عبارت‌است از: بسته‌بندی فلزی،‌ بسته‌بندی چوبی، بسته‌بندی کاغذی و بسته‌بندی پلاستیکی.

نوع و جنس بسته بندی در کیفیت و اهمیت محصول نقش مهمی دارد. بسته‌بندی یک کالا اولین چیزی است که خاصیت و کاربرد اصلی محصول را بیان می‌کند.

امروزه اهمیت روش‌های بسته‌بندی در بازار محصولات بیشتر شده است. بسته‌بندی علاوه بر رساندن مفهوم و کارایی محصول، نقش محافظ در برابر آن را دارد. لازم به ذکر است هر محصول روش خاصی برای بسته‌بندی دارد. به‌طور مثال برای دارو از بسته‌بندی‌های آلومینیومی، پلاستیکی و یا مقوایی استفاده می‌کنند. در ادامه برای معرفی روش‌های مختلف بسته‌بندی همراه سلام گرافیک باشید.

بسته‌بندی محصولات به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که معمولاً توسط دستگاه‌های اتوماتیک انجام می‌شود. اهداف بسته بندی بسیار برای پیشرفت و توسعه کسب و کار اهمیت دارد و در طول زمان دستخوش تغییراتی برای بهبود شده است و کسب کارها تمرکز زیادی روی این صنعت دارند.

کیفیت و نوع بسته‌بندی یکی از مهم‌ترین مواردی است که توجه مشتریان را به خود جلب می‌کند. طراحی پکیج محصولات از مهم‌ترین قیمت‌های تولید محصول است و چهره سازمان در بازار فروش است. بسته بندی محصولات بر اساس روش‌های مختلفی دسته‌بندی می‌شود که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

بسته بندی بر اساس کاربرد

بسته بندی محصولات در حالت کلی شامل سه مرحله است. بسته بندی اولیه، بسته بندی ثانویه و بسته بندی ثالثیه که هرکدام باهدف خاص خودشان انجام می‌گیرد و از اهمیت خاصی برخوردار هستند. مرحله اول شامل قراردادن محصول در اولین لایه از بسته بندی است. سپس محصول دربسته بندی دوم قرار می‌دهند که معمولاً شامل طرح‌های جذاب، اطلاعات محصول و شرکت است و در نهایت چندین نمونه از این بسته بندی‌ها را درون پک گذاشته که برای نگهداری و حمل و نقل ساده است.

بسته بندی بر اساس مواد اولیه

ممکن است بسته بندی را با توجه به محصولات جدا کنند اما صحیح‌ترین و کلی‌ترین حالت ممکن طراحی بسته بندی، بر اساس متریال مصرف شده است. اینکه محصولات از چه جنسی ساخته شده اند از اهمیت زیادی برخوردار است. به طور کلی بسته بندی محصولات بر اساس جنس بسته بندی به دسته‌های شیشه‌ای، بسته بندی فلزی، بسته بندی مقوایی، بسته بندی کاغذی تقسیم‌بندی می‌شود.

بسته بندی شیشه‌ای

بسته بندی شیشه‌ای از قدیمی تری روش‌های بسته بندی است که به دلیل ویژگی‌های خوبی که دارد هنوز هم در بسته بندی اولویت دارد. شیشه از نظر شیمیایی خنثی است و باعث تغییر در طعم و رنگ مواد غذایی نمی‌شود. همچنین شیشه غیرقابل‌نفوذ است و بو ندارد و از استحکام بالایی برخوردار است. از مهم‌ترین دلایل محبوبیت این نوع از بسته بندی، شفافیت است که مشتری می‌تواند محصول داخل آن را رویت کند.

از بسته‌بندی شیشه‌ای برای نوشیدنی‌ها و شربت‌ها بکار می‌گیرند. این روش بسته‌بندی روشی کاملا بهداشتی به‌حساب می‌آید. استفاده از بسته‌بندی شیشه‌ای برای نوشیدنی‌ها بسیار مناسب است، زیرا باعث تغییر مزه و آسیب به محتویات درون آن نمی‌شود. وزن بالای شیشه باعث افزایش وزن حمل و نقل می‌شود. همین امر باعث بالا رفتن هزینه بسته‌بندی شیشه‌ای می‌شود. این روش معایبی هم به همراه دارد. برخی از این معایب مثل حساسیت در برابر حرارت و آسیب هستند. احتمال شکستن شیشه و آسیب به محصول نسبت به دیگر روش‌های بسته‌بندی بیشتر است.

از بسته بندی شیشه‌ای در بسته بندی نوشیدنی، بسته بندی عرقیات، بسته بندی لوازم آرایشی بهداشتی و … استفاده می‌شود.

بسته بندی فلزی

بسته بندی فلزی بر اساس نوع محصولی که قرار است استفاده شود از جنس‌های مختلفی مانند آلومینیوم، قلع، آهن، نیکل، روی، سرب استفاده می‌شود. این مواد به‌صورت خام هستند و در طی فرایندی به بهره‌برداری می‌رسد. به‌عنوان‌مثال با ترکیب آلومینیوم، آهن و روی برای تهیه ظروف آشپزخانه استفاده می‌شود که مقاومت زیادی در برابر پوسیدگی و زنگ زدی دارد. همچنین بسته بندی فلزی در برابر ضربه، درجه حرارت، نفوذ آب، رطوبت، نور و اکسیژن بسیار مقاوم است. این بسته بندی در صورتی که دچار خوردگی شود می‌تواند آسیب‌زننده باشد.
از بسته بندی فلزی در بسته بندی مواد غذایی، بسته بندی سوهان ، بسته بندی رب و … استفاده می‌شود.

بسته بندی پلاستیکی

بسته بندی پلاستیکی یکی از رایج‌ترین مواد مصرفی در صنعت بسته بندی است. آن هم به دلیل منعطف بودن و قابیلت های خوبی که دارد. پلاستیک بر اساس جنس و طریقه ساخت آنها به دودسته تقسیم می‌شود.

بسته بندی پلاستیکی با ترموپلاست

ترموپلاست ها موادی هستند که انجام فرایندی تبدیل به اجسام سختی می‌شود. این مواد در برابر ضربه؛ کشش، سایش، خراش مقاوم است و در بسته‌بندی‌های متفاوتی مورداستفاده قرار می‌گیرد و از این نوع بسته بندی پلاستیکی در ساخت جعبه‌های شفاف، بطری‌های بادی، ساخت بشکه برای مواد غذایی، بسته بندی روغن‌ها، بسته بندی نوشابه، بسته بندی شامپو و … مورداستفاده قرار می‌گیرد.

بسته بندی پلاستیکی ترموست‌ها

این نوع پلاستیک‌هایی که پس از ذوب شدن در دمای بالا می‌سوزند. این مواد مقاومت بالایی دارند و بسیار شفاف و بی بوهستند و در بسته بندی کوتاه مدت مانند بسته بندی آب معدنی، بسته بندی دارو و… مورداستفاده قرار می‌گیرد.

بسته بندی مقوایی

بسته بندی مقوایی یا بسته بندی کارتن یکی از روش‌های رایج در بسته بندی است که معمولاً برای بسته بندی ثانویه و در ابعاد بزرگ برای بسته بندی ثالثیه مورداستفاده قرار می‌گیرد. این جنس بسته بندی از مقاومت بالایی برخوردار است و برای حمل‌ونقل و امنیت محصولات بسیار مناسب است.

4.4/5 - (5 امتیاز)
فاطمه نوذری
فاطمه نوذری
فاطمه نوذری هستم، کارشناس تولید محتوا.
مقالات مرتبط بخوانید!

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید