معرفی رشته طراحی گرافیک

رشته طراحی گرافیک چیست؟ چطور می‌توان از این رشته به درآمد رسید؟ کار با نرم‌افزارهای گرافیکی و طراحی‌های تخصصی و همچنین رسیدن به جایگاه‌های مناسب نیاز به یادگیری اصولی گرافیک دارد. سلام گرافیک در این مقاله شاخه‌های رشته طراحی و مزایا و معایب شغلی این رشته و... را برای افزایش اطلاعات شما شرح می‌دهد.
معرفی رشته گرافیک،دروس،توانایی ها،بازار کار

رشته طراحی گرافیک (graphic design course) یکی از رشته های فنی حرفه ای است که در هنرستان و دانشگاه ها تدریس می شود. رشته طراحی گرافیک تنوع و زیرشاخه های مختلفی دارد که هرکدام نیاز به خلاقیت و استعداد خاص خود را دارند. رشته طراحی گرافیک یکی از رشته هایی است که نیاز به زبان تصویری و استفاده از اشکال دارد. اگر قصد انتخاب و تحصیل در رشته هنر گرافیک را دارید، باید خلاقیت و هنر بالایی را خرج کنید. البته نگرانی نداشته باشید زیرا همه چیز به صورت اصولی در مدارس و دانشگاه به شما آموخته می شود. کارشناس های سلام گرافیک قصد دارند تا به معرفی رشته گرافیک رایانه بپردازند.

جالب است بدانید حوزه گرافیک تنها یکی از شاخه های هنر است و رشته های طراحی بسته بندی، رشته طراحی تصویر سازی، رشته انیمیشن و … از دیگر زیرشاخه های هنر است. رشته تحصیلی گرافیک حوزه های بیشتری از خلاقیت و طراحی را در بر می گیرد.

برای آشنایی با رشته گرافیک بهتر است همراه سلام گرافیک باشید تا اطلاعات بیشتری را در زمینه رشته گرافیک به شما بگوییم. کارشناس های طراحی گرافیک مجموعه سلام گرافیک همگی در رشته گرافیک رایانه، تصویرسازی، کاراکتر و … تحصیل کرده اند و اطلاعات کافی را برای رفع سوال های شما دارند.

تاریخچه رشته گرافیک

بازارکار رشته تحصیلی گرافیک

دانشجویانی که از رشته طراحی گرافیک فارغ التحصیل می شوند، موقعیت های شغلی زیادی را می توانند پیدا کنند. حوزه گرافیک و طراحی، حوزه ای است که نیاز به جمع آوری نمونه کار و پیاده کردن هنر  خلاقیت بر روی آن است. سعی کنید با ساختن یک رزومه خوب وارد بازارکار شوید. حوزه طراحی گرافیک در ایران به چند بخش تقسیم می شود. یکی از این بخش ها چاپ و دیگری گرافیک است. حوزه چاپ بیشتر بر زمینه های تصویرسازی، صفحه آرایی، طراحی پوستر، طراحی بروشور یا طراحی کاتالوگ فعالیت دارند.

حوزه گرافیک بیشتر بر بخش های طراحی لوگو، طراحی ست اداری یا طراحی هویت بصری دخالت دارند. درآمد رشته گرافیک بسیار می تواند متفاوت باشد و به نسبت حرفه ای تر شدن شما رو به افزایش باشد. طراحان مجموعه های مختلف حقوق پایه 4 میلیون تومان به بالا دارند. البته شرط استخدام یا قبولی در این شرکت ها، داشتن رزومه خوب و نمونه کار های متعدد است. پس برای حرفه ای شروع کردن عجله نکنید و گام به گام پیش بروید. درآمد رشته گرافیک می تواند علاوه بر حقوق ماهیانه، حقوق پروژه ای هم باشد. یعنی در ازای پیاده سازی و طراحی یک پروژه مبلغی مشخص (درصد) برای شما در نظر گرفته شود.

انواع شاخه‌های رشته طراحی گرافیک

دروس رشته طراحی گرافیک

مزایا و معایب شغلی رشته گرافیک

از مزایا و معایب رشته طراحی گرافیک چه می دانید؟ در اینجا قصد بر این است تا با راهنمایی کارشناس های طراحی گرافیک به بررسی مزایا و معایب شغلی رشته طراحی گرافیک بپردازیم. شرکت ها و سازمان های کسب و کاری بزرگی هستند که برای کار تبلیغات خود نیاز به طراح گرافیک دارند. البته از مزایای شغلی رشته گرافیک می توان به این موضوع اشاره کرد که فعالیت کاری آن ها به صورتی است که پروژه های دورکار یا فریلنسری را هم می توانند دریافت کنند. در صورتی که تایم حضور در شرکت خود را مدیریت کنند، می توانند به پیاده سازی پروژه های فریلنسری خود بپردازند.

رشته طراحی گرافیک بازارکار مطلوبی دارد؟

طراحی گرافیک، تبلیغات، لوگو، ست اداری و تمام زیرشاخه ها از نیاز های کسب وکارها است. پس نمی توان بازارکار آن را محدود جلوه داد.

برای تحصیل در رشته طراحی گرافیک باید چه کرد؟

در هنرستان یا دانشگاه شهر خود پرس جو کنید. در صورتی که رشته طراحی گرافیک موجود باشد می توانید اقدام به ثبت نام کنید.

4/5 - (4 امتیاز)
کاوه ملاکی
کاوه ملاکی
کاوه ملاکی‌ام؛ مشاور سئو، سئو یعنی موفقیت کسب و کار با سرعت چند برابری، از سال 90 به صورت تخصصی در حوزه محتوا و سئو فعالیت می‌کنم. دیدن نتایج رشد کسب و کارها جان تازه‌ای برای ادامه مسیر بهم می‌ده!
مقالات مرتبط بخوانید!

4 پاسخ

 1. ایا ادیت ویدیو بخشی از کار طراحی هستش یا کلا به یک رشته دیگه مربوط هست ؟ تولید موشن گرافیک هم بخشی از کار های حوضه گرافیک هست ؟

  1. سلام روزتون بخیر
   خیر.ادیت ویدیو بخشی از کار طراحی محسوب نمیشه و رشته جدایی داره.
   موشن گرافیک از کارهای حوزه گرافیک محسوب میشه.

  1. سلام به شما
   اگر در کنار یادگیری، برای دریافت مدرک تحصیلی میخواید این رشته رو انتخاب کنید، بهتره از طریق هنرستان فنی حرفه ای و بعد هم دانشگاه های فنی در این رشته تحصیل کنید. اما برای یادگیری به صورت آزاد هم میتونید به آموزشگاه ها هم مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب این مقاله