طراحی گرافیک محیطی، نوعی از طراحی گرافیک است که کار آن ارتباط برقرار کردن بین محیط و گرافیک است. در طراحی گرافیک محیطی المان‌‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند که هر کدام از این المان‌ها با توجه به محیط، کارایی آن محیط و همچنین مخاطب هدف آن محیط مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در ساختار پیاده سازی گرافیک محیطی استفاده از قابلیت‌هایی که محیط می‌تواند تحت پوشش قرار دهد، اهمیت ویژه‌‌ای دارد.

استفاده از گرافیک محیطی در همه شرایط و همه محیط‌ها در حال حاضر اجرایی و مورد نیاز است. بیمارستانی را تصور کنید که خطوط راهنمای نداشته باشد، شرکت را در نظر بگیرید که استیکر یا المان‌‌هایی برای مشخص شدن هر اتاق نداشته باشد! طراحی گرافیک محیطی دقیقا همان چیزهایی است که در حال حاضر از لحاظ بصری در محیط‌های گوناگونی در حال مشاهده آن‌ها هستیم.

تعریف گرافیک محیطی

گرافیک محیطی همان عناصر بصری و هویتی در محیط‌اند که وظیفه اطلاع رسانی، تبلیغات و مواردی از این دست را در محیط بر عهده دارند. رایج‌ترین مواردی که در طراحی گرافیک محیطی می‌توانیم ببینیم، گرافیک محیطی بیمارستان‌ها است. در بیمارستان‌ها هر آنچه از تابلو، المان‌های بصری، خطوط راهنما و… وجود دارد در دسته گرافیک محیطی جای می‌گیرند.

عکس گرافیک محیطی

در ادامه چند نمونه عکس گرافیک محیطی اجرا شده توسط استودیو دیجیتال مارکتینگ میانبر با همکاری استودیو طراحی گرافیک سلام گرافیک را مشاهده می‌کنید.

انواع گرافیک محیطی

گرافیک مورد استفاده در محیط در انواع مختلفی طراحی و پیاده سازی می‌شود که از جمله این موارد می‌توان به انواع زیر اشاره کرد.

 تاریخچه گرافیک محیطی

تاریخچه استفاده از گرافیک محیطی را می‌توان به دوره‌های ابتدایی تاریخ حتی نسبت داد، به زمانی که حتی گرافیک تنها خلاصه می‌شد در دیوار نوشته‌های غارها و حکاکی روی دیوارهای غارها!

تاثیر گرافیک محیطی در ارتباطات شهری

یکی از کارهایی که عموما شهرداری‌ها بر عهده دارند، استفاده از المان‌های گرافیک محیطی برای سرزنده بودن محیط است. با استفاده از عناصر گرافیک محیطی با کیفیت و مناسب، می‌توان پیام‌های گوناگون و دلخواه را به افراد حاضر در آن محیط ارسال کرد.

شرکت‌های مختلفی در حال حاضر در زمینه ساخت گرافیک محیطی شهری مشغول به فعالیت هستند که از جمله این شرکت‌ها می‌توان به شرکت سلام گرافیک اشاره کرد. شرکت سلام گرافیک خدمات گسترده‌‌ای در زمینه طراحی گرافیک محیطی ارائه می‌دهد که از جمله این خدمات می‌توان به طراحی بیلبورد، طراحی استرابورد، بنر، طراحی تندیس و… اشاره کرد.

گرافیک محیطی در ایران

ایران هم مانند دیگر کشورها از گرافیک محیطی، برای تاثیرگذاری در فرهنگ، ارتباطات و… استفاده می‌کند و در محیط‌های مختلف می‌توان استفاده از گرافیک محیطی را به خوبی مشاهده کرد.

گرافیک محیطی چیست؟

طراحی گرافیک محیطی چیست؟ در این مقاله از سری مقالات آموزشی وب سایت سلام گرافیک به این موضوع می‌پردازیم. طراحی گرافیک محیطی نوعی از طراحی گرافیک است که هدف آن جذب مخاطب است. اگر بخواهیم طراحی گرافیک محیطی را تعریف کنیم، باید بگوییم که گرافیک محیطی همان طراحی‌هایی است که در محیط‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طراحی گرافیک تبلیغات محیطی

یکی از انواع کاربردهای طراحی‌های محیطی، طراحی تبلیغات محیطی است. طراحی گرافیکی تبلیغات دارای مزایای فراوانی است و می‌تواند به تمام کسب و کارها برای معرفی تجارت و محصول کمک کند.

5/5 - (1 امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *