آیا با طراحی گرافیک محیطی و اهمیت آن آشنایی دارید؟ گرافیک محیطی چیست؟ طراحی گرافیک محیطی (Environmental graphic design) ، نوعی از طراحی گرافیک است که کار آن ارتباط برقرار کردن بین محیط و گرافیک است. در طراحی گرافیک محیطی المان‌‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند که هر کدام از این المان‌ها با توجه به محیط، کارایی آن محیط و همچنین مخاطب هدف آن محیط مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در ساختار پیاده سازی گرافیک محیطی استفاده از قابلیت‌هایی که محیط می‌تواند تحت پوشش قرار دهد، اهمیت ویژه‌‌ای دارد. طراح گرافیک باید در رشته دیزاین گرافیک تحصیل کرده و کاملا با این ساختار آشنا باشد تا بتواند طرح‌های منحصربه‌فرد گرافیکی را خلق کند.

استفاده از گرافیک محیطی در همه شرایط و همه محیط‌ها در حال حاضر اجرایی و مورد نیاز است. بیمارستانی را تصور کنید که خطوط راهنمای نداشته باشد، شرکت را در نظر بگیرید که استیکر یا المان‌‌هایی برای مشخص شدن هر اتاق نداشته باشد! طراحی گرافیک محیطی دقیقا همان چیزهایی است که در حال حاضر از لحاظ بصری در محیط‌های گوناگونی در حال مشاهده آن‌ها هستیم.این نوع گرافیک در طراحی گرافیک تجاری و طراحی تبلیغات گرافیکی نقش اساسی دارد.

گرافیک محیطی چیست؟

طراحی گرافیک محیطی چیست؟ در این مقاله از سری مقالات آموزشی وب سایت سلام گرافیک به این موضوع می‌پردازیم. طراحی گرافیک محیطی نوعی از طراحی گرافیک است که هدف آن جذب مخاطب است. اگر بخواهیم طراحی گرافیک محیطی را تعریف کنیم، باید بگوییم که گرافیک محیطی همان طراحی‌هایی است که در محیط‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. در دنیای امروز هرکسی که صاحب کسب و کار باشد، حتما به سفارش طراحی گرافیک نیاز پیدا می‌کند. از آنجایی‌که گرافیک محیط اهمیت بسیار زیادی دارد، حتما به دنبال طراحان حرفه‌ای باشید. بهتر است پیش از هرگونه سفارش، مفاد قرارداد طراحی گرافیک را مطالعه کنید.

تعریف گرافیک محیطی

گرافیک محیطی همان عناصر بصری و هویتی در محیط‌اند که وظیفه اطلاع رسانی، تبلیغات و مواردی از این دست را در محیط بر عهده دارند. رایج‌ترین انواع طراحی گرافیک در طراحی گرافیک محیطی می‌توانیم ببینیم، گرافیک محیطی بیمارستان‌ها است. در بیمارستان‌ها هر آنچه از تابلو، المان‌های بصری، خطوط راهنما و… وجود دارد در دسته گرافیک محیطی جای می‌گیرند.

عکس گرافیک محیطی

در ادامه چند نمونه عکس گرافیک محیطی اجرا شده توسط استودیو دیجیتال مارکتینگ میانبر با همکاری استودیو طراحی گرافیک سلام گرافیک را مشاهده می‌کنید. سلام گرافیک ریدیزاین طراحی را نیز انجام می‌دهد. برای آشنایی بیشتر با طرح‌های مختلف گرافیک محیط از مشاوره دیزاین گرافیک کمک بگیرید.

انواع گرافیک محیطی

گرافیک مورد استفاده در محیط در انواع مختلفی طراحی و پیاده سازی می‌شود که از جمله این موارد می‌توان به انواع زیر اشاره کرد.

 تاریخچه گرافیک محیطی

تاریخچه استفاده از گرافیک محیطی را می‌توان به دوره‌های ابتدایی تاریخ نسبت داد؛ به زمانی که حتی گرافیک تنها خلاصه می‌شد در دیوار نوشته‌های غارها و حکاکی روی دیوارهای غارها!

تاثیر گرافیک محیطی در ارتباطات شهری

یکی از کارهایی که عموما شهرداری‌ها بر عهده دارند، استفاده از المان‌های گرافیک محیطی برای سرزنده بودن محیط است. با استفاده از عناصر گرافیک محیطی با کیفیت و مناسب، می‌توان پیام‌های گوناگون و دلخواه را به افراد حاضر در آن محیط ارسال کرد. تعرفه طراحی گرافیک هم بر اساس میزان اثربخشی طرح متفاوت است. هرچه میزان سختی کار بیشتر باشد، درامد طراح گرافیک متفاوت خواهد بود. البته دیزاینر برای آنکه بتواند تاثیر گرافیک محیطی را بیشتر کند باید از اصلی‌ترین ابزارهای گرافیک و سیستم مناسب طراحی کمک بگیرد.

شرکت‌های مختلفی در حال حاضر در زمینه ساخت گرافیک محیطی شهری و اتود گرافیکی مشغول به فعالیت هستند که از جمله این شرکت‌ها می‌توان به شرکت سلام گرافیک اشاره کرد. شرکت سلام گرافیک خدمات طراحی گرافیک محیطی گسترده‌ای ارائه می‌دهد که از جمله این خدمات می‌توان به طراحی بیلبورد، طراحی استرابورد، بنر، طراحی تندیس و… اشاره کرد. می‌توانید با مراجعه به سایت ما و دیدن نمونه‌کار طراحی گرافیک طرح دلخواه خود را سفارش دهید.

گرافیک محیطی در ایران

ایران هم مانند دیگر کشورها از گرافیک محیطی، برای تاثیرگذاری در فرهنگ، ارتباطات و… استفاده می‌کند و در محیط‌های مختلف می‌توان استفاده از گرافیک محیطی را به خوبی مشاهده کرد. کسی که بداند هدف از گرافیک چیست و طراحی گرافیک چیه، به راحتی می‌تواند برای تمام محصولات و خدمات در ایران کار طراحی گرافیک محیطی را انجام دهد. این گرافیک در ایران به شکل گسترده‌ای درحال پیشرفت است و از این رو شرکت‌ها و مجموعه‌های زیادی به دنبال دیزاینرهای ماهر می‌گردند و آگهی استخدام طراح گرافیست ثبت می‌کنند.

طراحی گرافیک تبلیغات محیطی

یکی از انواع کاربردهای طراحی‌های محیطی، ساخت تبلیغات محیطی است. طراحی گرافیکی تبلیغات دارای مزایای فراوانی است و می‌تواند به تمام کسب و کارها برای معرفی تجارت و محصول کمک کند. این یکی از رایج‌ترین روش‌های کسب درامد از گرافیک است.

منظور از طراحی گرافیک محیطی چیست؟

هرگونه طرح گرافیکی در محیط اطراف که نگاه شما را به خود جذب کند و جنبه بصری و گرافیکی جذابی داشته باشد، گرافیک محیطی است که انواع مختلفی دارد.

انواع طراحی گرافیک محیطی در چه جاهایی کاربرد دارد؟

زمانی که بخواهید برای محصول یا خدمتی کار تبلیغ انجام دهید و آن را به شکلی خاص به عموم مردم با هر سن و سال معرفی کنید، استفاده از هر یک از انواع دیزاین گرافیکی محیطی به کار شما می‌آید.

3.3/5 - (9 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *