چاپ بسته بندی (Packaging printing) به فرآیند پیاده سازی بسته بندی پس از ارائه طرح بسته بندی گفته می‌شود. نوع چاپ بسته بندی تاثیر زیادی در کیفیت نهایی بسته بندی دارد. در حالت کلی دو نوع چاپ بسته بندی از لحاظ روش چاپ وجود دارد، چاپ بسته بندی دیجیتال و چاپ بسته بندی افست. اولین موردی که برای چاپ هر بسته بندی نیاز داریم، گسترده بسته بندی است.

وابسته به نوع نیاز شما، می‌تواند روند چاپ بسته بندی متفاوت باشد. توجه به علائم روی جلد بسته بندی از جمله مواردی است که باید به آن توجه کافی داشت، هر چه به این قوانین و علائم توجه بیشتری شود، روند چاپ در ساده‌ترین شکل ممکن و بدون مشکل پیش خواهد رفت. فرقی ندارد که نیاز به چاپ بسته بندی قهوه دارید یا بسته بندی زعفران، سلام گرافیک با شماست.

چاپ بسته بندی

روش‌های چاپ انواع جعبه محصول

روش‌های مختلفی برای پرینت بسته بندی وجود دارد که هر روش وابسته به کاربردی که دارد می‌تواند تاثیر مستقیمی در هزینه بسته بندی و همچنین کیفیت نهایی بسته بندی داشته باشد.

چاپ افست بسته بندی

در چاپ افست از ورقه‌های آغشته به جوهر مرطوب استفاده می‌شود. در این روش چاپ، هرچه میزان رنگ مورد استفاده بیشتر باشد، هزینه پرینت بسته بندی بیشتر خواهد بود. در روش چاپ افست، هر رنگ یک ورقه رنگی جداگانه دارد. عموما زمانی که تیراژ کار بسته بندی بالاس از چاپ افست استفاده می‌شود.

چاپ فلکسو گرافی بسته بندی

این روش چاپ جعبه محصول عموما برای چاپ بگ‌های نایلونی استفاده می‌شود. همچنین می‌توانید رد پای این نوع از چاپ را روی جعبه‌های آکاردئونی ببینید. عموما از این روش زمانی استفاده می‌شود که بخواهیم به صورت دقیق هزینه هر تک بسته را محاسبه کنیم و تعداد بسته زیاد باشد چرا که در این روش قیمت چاپ بسته بندی خیلی کمتر از دیگر روش‌ها است. اگر نیاز به اطلاعات بیشتر در رابطه با چاپ فلکسو گرافی دارید مقاله لینک شده را بخوانید.

چاپ دیجیتال بسته بندی

چاپ دیجیتال بسته بندی برای محصولاتی عموما کاربرد دارد که قرار است در تیراژ کم چاپ شود و کیفیت چاپ آنچنان از اهمیت بالایی برخوردار نیست. عموما نمونه‌های اولیه بسته بندی، جعبه‌های آکاردئونی محصول، کارتن‌هایی تاشونده، بسته بندی‌های نازک و… از این مدل چاگ استفاده می‌کنند. در چاپ دیجیتال، هزینه چاپ و زمان چاپ بسیار کم است.

چاپ روتوگراور جعبه محصول

چاپ هلیورگراور یا همان چاگ روتوگراور اصولا برای ساخت و چاپ کیسه‌های ایستاده مورد استفاده قرار می‌گیرد. نمونه‌های این مدل چاپ را می‌توانید در کارتن‌های تاشو مشاهده کنید.

چاپ سیلک اسکرین جعبه محصولات

این روش بهترین روش برای چاپ روی تی شرت چاپ روی ماگ و نمونه بسته بندی است. در روش چاپ سیلک هزینه تنظیم دستگاه چاپ نسبتا ارزان است و برای چاپ با میزان حجم کم می‌تواند مناسب باشد.

روند چاپ بسته بندی به چه صورتی است؟

قدم صفر داشتن یک بسته بندی خوب، نیاز سنجی و شناسایی هدف بسته بندی است. اولین قدم برای چاپ و در اختیار داشتن بست بندی، اقدام به طراحی بسته بندی است. بسته بندی‌ها عموما نیاز به بسته بندی ثانویه و بسته بندی اولیه دارند.

قوانین و مقررات مختلفی برای چاپ یک بسته بندی خوب وجود دارد که اگر متخصص طراح بسته بندی به آن توجه نداشته باشد، می‌تواند روند چاپ را با مشکل رو به رو کند.

به عنوان نمونه 100 کردن عدد رنگ مشکی در فرآیند چاپ یکی از این قوانین است، در مقاله قوانین طراحی بسته بندی در رابطه با این قوانین اطلاعات کاملی بیان کرده‌ایم که خواندن آن خالی از لطف نخواهد بود. با ما در شرکت سلام گرافیک همراه باشید.

بهترین شرکت‌های چاپ بسته‌بندی

شرکت‌های مختلفی در ایران وجود دارد که کار چاپ را انجام می‌دهند، پارامترهای گوناگونی وجود دارد که به واسطه آن بتوان اقدام به انتخاب یک شرکت چاپ کننده بسته بندی انتخاب کند.

از جمله شرکت‌های حرفه‌ای در زمینه پرینت بسته بندی می‌توان به شرکت‌های زیر اشاره کرده.

  1. شرکت سلام گرافیک
  2. شرکت چاپ بسته بندی اینپک
  3. شرکت آوین پک
  4. شرکت چاپ ایرانیان
  5. شرکت آسان پک
  6. و…

توجه داشته باشید که هر استودیو یک نوع جنس کار می‌کند عموما، مثلا در یک شرکت شاید بسته بندی کود به نوع جنس بسته بندی پلاستیک است، کار نشود.

چه مواردی در قیمت چاپ بسته بندی تاثیر گذار است؟

پارامترهای گوناگونی وجود دارد که در زمان چاپ یک بسته بندی باعث افزایش یا کاهش قیمت نهایی چاپ بسته بندی می‌شود از جمله این موارد می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد.

بسته بندی‌های مختلفی داریم، از جمله این انواع بسته بندی می‌توان به بسته بندی زعفران، بسته بندی بستنی، بسته بندی ادویه و… اشاره کرد.

دیجیتال یا افست بودن کار چاپ خانه یکی از عوامل تاثیرگذار در قیمت نهایی چاپ است.

کیفیت کاری چاپخانه یکی از مهم‌ترین مواردی است که می‌تواند قیمت یک چاپ بسته بندی را به میزان زیادی افزایش دهد.

جنس متریالی که قرار است چاپ بر روی آن صورت بگیرد نیز بر قیمت نهایی اثرگذار است. آیا می‌دانید کاغذ شفاف چیست و چه کاربردی در بسته بندی دارد؟

برخی از محصولات مانند بسته بندی لوازم التحریر نیاز دارند که دو بسته بندی یکی برای هولدر و دیگری برای خود محصول ساخته شود.

قیمت خود محصول:

قیمت خود محصول روی قیمت نهایی چاپ تاثیر دارد. مثلا در بسته بندی موبایل و لوازم الکتریکی که کالا گران است هزینه چاپ بیشتر محاسبه می‌شود به دلیل حساسیت بالای چاپ این مدل بسته‌ها.

بهترین شرکت‌های چاپ بسته بندی شهر مشهد

مشهد به عنوان یکی از شهرهای فعال در حوزه دیجیتال و گرافیک، چاپخانه‌های متعددی را توانسته است که در خود جای دهد. از جمله چاپخانه‌های مهم بسته بندی مشهد را می‌توان موارد زیر را نام برد.

برای چاپ بسته‌بندی چه اصولی باید رعایت شود؟

کدام چاپخانه بسته بندی مناسب است؟

وابسته به نوع چاپ، می‌توانید از چاپخانه‌های گوناگونی استفاده کنید، چاپ خانه طلوع یکی از بهترین چاپخانه‌های ایران است.

اولین قدم چاپ بسته بندی

طراحی اصولی و ساخت بسته بندی حرفه‌ای در نرم افزار اولین قدم برای داشتن یک بسته بندی مناسب است.

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *