اجزا تشکیل دهنده بیلبورد با توجه به نوع بیلبورد و محل تعبیه بیلبورد می‌تواند متفاوت باشد به هر حال بعضی از این قسمت‌ها در هر همه بیلبوردها مشترک هستند. از جمله قسمت‌های سازده بیلبورد می‌توان به فونداسیون، پایه، صفحه نمایش آگهی، رویه تابلو، نورپردازی، خود آگهی بیلبورد، نردیان هایی که برای تعویض رویه استفاده می‌شود، سپری و کلیپس بیلبورد بخش فرابیلبورد و حجمی بیلبورد و کابل‌های ایمنی، اشاره کرد. کارشناسان سلام گرافیک طراحی بیلبورد در مشهد و تمامی کلانشهرهای ایران را ارائه می‌دهند. خدمات بیلبورد تهران از خدمات اصلی شرکت سلام گرافیک ماست. ما با تمامی اجزا سازنده بیلبورد آشنایی کامل را داریم.

اجزا اصلی بیلبورد

کلیه بیلبوردهایی که در سطح شهر، معابر، آزاد‌ راه‌ها، جاده‌ها و… وجود دارند و ما بارها آن‌‌‌‌ها را دیده‌ایم دارای اجزا زیر هستند که تمام این اجزا معمولا طبق اصول و محاسبات مهندسی، طراحی و ساخته شده‌اند. همانطور که در ابتدای متن بیان کردیم این موارد در بین انواع تبلیغات بیلبورد مشترک هستند و در این بخش در نظر داریم به طور مختصر درباره چیستی بیلبورد و اجزا آن‌ صحبت کنیم.

فونداسیون

فونداسیون در واقع پایه بیلبورد محسوب می‌شود و این قسمت باید وزن سایر اجزا را نیز تحمل کند. به همین دلیل فونداسیون بیلبوردها را در زیر زمین و از بتن و میلگرد می‌سازند. به منظور پیشگیری از هرگونه اتفاقی، برای ساخت این قسمت، محاسبات مهندسی و دقیق لازم است. معمولا ابتدا به وسیله میلگرد فونداسیون را می‌بافند و سپس بر روی آن بتن می‌ریزند تا محکم شود. در قرارداد طراحی بیلبورد باید بیان شود که چه کسی وظیفه نصب بیلبورد و اجزا تشکیل‌دهنده آن را برعهده دارد.

پایه

این بخش شامل یک پایه محکم و فولادی است تابلو بیلبورد نیز بر روی آن نصب می‌شود. معمولا این قسمت از سطح زمین تا زیر صفحه اصلی بیلبورد است و به منظور استحکام بیشتر، قسمتي از آن در قسمت فونداسیون قرار  می‌گیرد وبه دلیل سنگین بودن صفحه نمایش بیلبورد، پایه بیلبورد را از فولاد ضخیم یا بتن محکم می‌سازند. در بیلبوردهایی با وزن سنگین مثل بیلبورد چرخشی وجود این جز ضروری است.

صفحه نمایش

صفحه نمایش نیز شامل یک صفحه فلزی است که طرح بیلبورد بر روی آن نصب می‌شود. از آنجایی که این قسمت  در معرض باران و برف است، معمولا صفحه نمایش را به وسیله ضد‌زنگ پوشش‌دهی می‌کنند تا دچار زنگ‌زدگی نشود. صفحه نمایش برای بیلببوردهای تبلیغاتی دیجیتالی یک عنصر ضروری محسوب می‌شود.

 سیستم‌ نورپردازی

سیستم نورپردازی نیز از جمله قسمت‌های مهم یک بیلبورد تبلیغاتی به حساب می‌آید زیرا بخش مهمی از دید بیلبورد به نوع نورپردازی آن بستگی دارد. در واقع اگر یک بیلبورد تبلیغاتی پیاده رو سیستم نورپردازی نداشته باشد، مخاطبان هنگام شب و تاریکی هوا قادر به دیدن طرح آن نیستند. در همین راستا برای نورپردازی بیلبوردها از پرژکتورهایی که نور‌دهی خوبی دارند و در عین حال، کم مصرف نیز هستند استفاده می‌شود. با بهره‌گیری از مشاوره دیزاین بیلبورد و آگهی نما می‌توانید بهترین سیستم نورپردازی را برای بیلبوردهای خود انتخاب کنید.

رویه تابلو

به بیان ساده باید گفت که رویه تابلو در واقع همان آگهی است که در فرآیند بیلبورد پرینتینگ، پرینت گرفته می‌شود و روی بیلبورد نصب می‌شود تا مخاطبان آن را ببینند و توسط طراح بیلبورد طراحی می‌شود. در گذشته این طرح را بر روی پارچه چاپ می‌کردند اما در حال حاضر به منظور دید بهتر، طرح بیلبورد را به وسیله دستگاه‌های چاپ بزرگ طرح مورد‌نظر را بر روی بر روی بنر، فلکس یا استیکر چاپ می‌کنند. حتما در بیلبوردهای سه بعدی و انواع مختلف دیگر بیلبورد شاهد این بخش بوده اید.

 کلیپس و سپری

این بخش نیز وظیفه صاف نگه داشتن بنر یا رویه را به عهده دارد و عدم وجود آن باعث چروک شدن صفحه نمایش می‌شود. به همین معمولا در چهار طرف صفحه آگهی کلیپس و سپری نصب می‌کنند‌. در گذشته از منگنه‌های بزرگ برای این کار استفاده می‌کردند اما منگنه استقامت خوبی در برابر باد و شرایط جوی نداشت. در بیلبوردهای دیواری نیز از کلیپس و سپری استفاده می‌شود.

فرابیلبورد و حجم

بیلبوردهای جدید و امروزی مثل بیلبوردهای سه بعدی معمولا دارای این قسمت هستند و به منظور خلاقانه‌تر شدن بیلبورد مورد استفاده قرار می‌گیرد. به بیان ساده‌تر می‌توان گفت که این بخش بیرون از کادر بیلبورد است.

 نردبان و راهرو

نردبان و راهرو نیز جزو اجزا مهم و ضروری بیلبورد به حساب می‌آید و کاربرد آن برای تعویض رویه است. این قسمت فرایند نصب بیلبورد را ساده‌تر می‌کند و همچنین موجب حفاظت و ایمنی بیشتر تکنسین نصب می‌شود. البته لازم به ذکر است که این بخش از بیلبورد نیز باید طبق اصول ساخته شود زیرا سهل‌انگاری در ساخت نردبان نیز ممکن است موجب سقوط افراد شود.

یک بیلبورد از چه اجزایی ساخته شده است؟

فونداسیون، پایه، صفحه نمایش، سیستم نورپردازی، رویه تابلو، صفحه نمایش، کلیپس و سپری، نردبان و… جزو اجزا اصلی یک بیلبورد به حساب می‌آیند‌

چرا در ساخت اجزا بیلبورد رعایت نکات مهندسی ضرورت دارد؟

از آنجایی که بیلبوردها وزن سنگینی دارند و در مکان‌های پر تردد نصب می‌شوند، هر گونه سهل‌انگاری در طراحی و ساخت اجزا بیلبورد باعث تخریب بیلبورد و ایجاد خسارت‌های جانی و مالی سنگین می‌شود و هدر رفت خدمات ساخت بیلبورد می‌شود.

4.7/5 - (3 امتیاز)