سربرگ چیست؟

سربرگ (Letter Head) یک کاغذ در سایزهای A4،A5  یا سایزهای کوچک‌تر است که در قسمت بالای صفحه اطلاعاتی نظیر اسم شرکت، آدرس، شماره تماس یا لوگو درج شده و از آن برای نگارش نامه‌های اداری یا یادداشت‌های مهم سازمانی استفاده می‌شود. سربرگ شرکت، به نوعی اعتبار یک سازمان و نشانی از رفتار حرفه‌ای شماست و یکی از مهم‌ترین اجزای هویت بصری به شمار می‌رود. برای مثال تصور کنید می‌خواهید برای همکاران یا مشتریان خود نامه یا یادداشتی ارسال کنید؛ ترجیح  می‌دهید این نامه را در یک کاغذ معمولی بنویسید یا یک کاغذ سربرگ‌دار که هویت شما بر روی آن چاپ شده است؟

بی‌شک دیزاین سربرگ می‌تواند شما را در نگاه مخاطبان، یک سازمان حرفه‌ای و مورد اعتماد جلوه دهد. به همان اندازه که استفاده از سربرگ طراحی شده در مکاتبات رسمی و اداری امتیاز مثبت محسوب می‌شود، استفاده از سربرگ‌های خام می‌تواند به هویت و اصالت برندتان لطمه وارد کند. برای طراحی سربرگ زیبا و ارزان نیاز به راهنمایی بیشتری دارید؟ طراحی سربرگ را به تیم حرفه‌ای سلام گرافیک بسپارید. گرافیست‌های سلام گرافیک در سریع‌ترین زمان ممکن بهترین و متناسب‌ترین سربرگ با بیزینستان را برای شما طراحی خواهند کرد.

کاربرد سربرگ

اصلی‌ترین کاربرد طراحی و چاپ سربرگ، رسمی‌تر کردن مکاتبات و نامه‌نگاری‌های یک سازمان یا شرکت است. به عنوان یک برند یا کسب‌وکار زمانی که می‌خواهید با دیگران ارتباط برقرار کنید، باید به نوعی برند خود را به آن‌ها معرفی کنید که در همان لحظه اول حس اعتماد آن‌ها را جلب کنید. سربرگ‌ها نشان از حرفه‌ای بودن سازمان‌ها دارند.

کاغذبازی‌های اداری و مکاتبات رسمی باید در قالبی رسمی و حرفه‌ای صورت بگیرند در غیر این صورت ممکن است بیزینس شما به عنوان یک کسب‌وکار غیر حرفه‌ای در نظر دیگران ظاهر شود. برای پیشگیری از این امر، به تمامی سازمان‌ها و کسب‌وکارهای اداری و شرکتی توصیه می‌شود طراحی هویت بصری را دست کم نگیرند. فراموش نکنید که سربرگ‌ها یکی از مهم‌ترین اجزای هوینت بصری به شمار می‌روند.

مزایای طراحی سربرگ

با طراحی سربرگ این فرصت را دارید که در حافظه مخاطب خود بیشتر باقی بمانید. زمانی که یک نامه اداری دریافت می‌کنید، قسمت بالای صفحه و اطلاعاتی که در این قسمت درج شده است، احتمالا اولین چیزی است که توجه شما را به خود جلب می‌کند. اگر به عنوان یک شرکت یا سازمان نام سازمانی، نشان واره، آدرس یا شماره تماس خود را در قسمت سربرگ چاپ کنید، می‌توانید اطمینان داشته باشید که توانسته‌اید این اطلاعات را در حافظه مخاطب ثبت کنید. توجه داشته باشید که هرچه طراحی یک سربرگ جذاب‌‎تر باشد، تاثیری که بر روی مخاطب می‌گذارد بیشتر خواهد شد.

معایب طراحی سربرگ

ساخت سربرگ اگر طراحی آن اصولی و حرفه‌ای صورت گرفته شده باشد، معایبی نخواهد داشت. اما موضوعی که باید به آن توجه داشته باشید این است که وقتی اقدام به طراحی سربرگ کرده و لوگوی رسمی و اطلاعات تماس خود را بر روی آن چاپ می‌کنید، یعنی یک سربرگ اختصاصی می‌سازید که از حالا به بعد یکی از اسناد رسمی سازمان شما محسوب می‌شود. پس از طراحی سربرگ باید مراقب سواستفاده‌های احتمالی از این برگه‌ها باشید چراکه افراد سودجو می‌توانند با یک نمونه سربرگ اختصاصی از سازمانتان دست به اقدام‌های سودجویانه کنند.

عناصر قابل چاپ بر روی سربرگ           

  • اسم سازمان
  • لوگوی سازمان
  • اطلاعات تماس
  • آدرس
  • نشانی شبکه‌های اجتماعی
  • شماره پیوست
  • تاریخ
  • شماره ثبت

قیمت طراحی سربرگ به مواردی چون عناصر قابل طراحی، سایز برگه سربرگ، جنس کاغذ و تیراژ چاچپ بستگی دارد. برای اطلاع دقیق از هزینه ساخت سربرگ از طریق شماره‌های موجود در سایت با کارشناسان سلام گرافیک تماس بگیرید.

Rate this post
Picture of کاوه ملاکی
کاوه ملاکی
کاوه ملاکی‌ام؛ مشاور سئو، سئو یعنی موفقیت کسب و کار با سرعت چند برابری، از سال 90 به صورت تخصصی در حوزه محتوا و سئو فعالیت می‌کنم. دیدن نتایج رشد کسب و کارها جان تازه‌ای برای ادامه مسیر بهم می‌ده!
مقالات مرتبط بخوانید!

2 پاسخ

  1. سلام با توجه به معایبی که در مورد سربرگ ذکر کردید خرید اونو برای شرکت توصیه میکنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب این مقاله