کاریکاتور چیست؟

منظور از کاریکاتور نقاشی طنزگونه‌ای است که در آن سوژه موردنظر به شکل مضحک و خنده‌دار کشیده می‌شود. در هنگام طراحی و رسم کاریکاتور، در ترسیم برخی از ویژگی‌ها اغراق و بزرگنمایی می‌شود. آیا می­دانید که کاریکاتور یعنی چه؟ کاریکاتور، نقاشی است که باعث می‌شود شخصی خنده دار یا احمق به نظر برسد. در این نقاشی، بخشی از ظاهر فرد اغراق‌آمیز ترسیم می‌شود. کاریکاتور‌ها توسط هنرمندان متخصص در این زمینه مانند “سایت سلام گرافیک” برای مجلات، رسانه‌های انلاین و روزنامه‌ها ترسیم می‌شوند.

برای سفارش طراحی کاریکاتور می‌توانید از طریق شماره‌های موجود در سایت با شرکت خدمات گرافیکی ما تماس گرفته و سفارش ساخت کاریکاتور دهید.

انواع کاریکاتور

کاریکاتور‌ها از لحاظ طراحی و شکل به چند دسته تقسیم می‌شوند. از انواع کاریکاتور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاریکاتور‌های ساده: در این مدل از کاریکاتور‌ها، هنرمند می‌تواند با طراحی‌های ساده، هماهنگی بین قسمت های مختلف بدن فرد را تغییر دهد.
  • کاریکاتور‌های کمیک: معمولاً، صفحه‌ای از مجلات به طرح‌های کاریکاتور کمیک اختصاص داده می‌شوند. هدف از طرح کاریکاتور‌های کمیک، آوردن لبخند روی لب‌های خوانندگان مجلات است.
  • کاریکاتور با طرح هجایی: کاریکاتور‌های هجایی برای رسم نقاشی‌هایی با مضامین سیاسی مورد استفاده می‌گیرند.
  • کاریکاتور‌های فانتزی: در رسم طرح‌های فانتزی، تخیل نقش زیادی دارد. طرح‌های فانتزی به کاریکاتور‌های کمیک شباهت زیادی دارند.

هنر کاریکاتور چیست؟

هنر کاریکاتور، یکی از جذاب‌ترین هنر‌ها است. هنر کاریکاتور در لیست هنر‌های تجسمی قرار می‌گیرد. کاریکاتور‌ها در مدل‌های مختلف ترسیم می‌شود. هدف از رسم یک نمونه کاریکاتور، القای خنده به خواننده‌های مجلات و مخاطبان است.

 کاریکاتور هنر چیست؟

اکنون که با معنای کاریکاتور آشنا شدید، احتمالاً هنرمندان کاریکاتور را در پارک‌های تفریحی یا جشنواره‌ها دیده‌اید و تعجب کرده‌اید که چگونه این هنر را اینقدر آسان جلوه می‌دهند. هنرمندان کاریکاتور با کشیدن طرح‌های کوچک شروع می‌کنند و یک یا دو ویژگی از فرد را اغراق‌آمیز می‌کنند. کاریکاتور، هنر ترسیمی است که برای جلب توجه مخاطبان و القای خنده به آن‌ها رسم می‌شود.

طرح کاریکاتور چیست؟

کاریکاتور، نقاشی است که یک فرد به صورت خلاقانه از افراد ترسیم می‌کند. هنرمندان با ترسیم کاریکاتور در رسم اجزای صورت و بدن افراد اغراق می‌کنند. تأکید روی هر یکی از قسمت‌های صورت و بدن افراد در هنگام رسم کاریکاتور، بیانگر نکته‌ای خاص است.

کاربرد کاریکاتور

اکنون که با معنای کاریکاتور آشنا شدید باید بدانید کاریکاتور، شناخته شده‌ترین طرحی است که توسط کاریکاتوریست‌ها برای بیان اظهارات سیاسی استفاده می شود. برخی از کاریکاتوریست‌ها تصاویری واقعی و پرتره ایجاد می کنند؛ در حالی که برخی دیگر فقط به ظاهر واقعی شخص اشاره خواهند کرد. کاریکاتور، مبتنی بر اغراق عمدی ویژگی های متمایز یک فرد مشهور است. کاریکاتوریست باید مراقب باشد که در این اغراق زیاده روی نکند. هزینه کاریکاتور بسته به کاربرد آن می‌تواند متفاوت باشد.

5/5 - (2 امتیاز)
Picture of سمیرا خادم
سمیرا خادم
سمیرا خادم هستم طراح گرافیک و کارشناس طراحی گرافیک از دانشگاه بجنورد، مدت 2 سال است که فعالیت خودم را توی استودیو طراحی گرافیک سلام گرافیک شروع کرده‌ام. در حال حاضر به عنوان تصویر سازی و طراحی تصویرسازی بسته بندی در شرکت طراحی گرافیک سلام گرافیک مشغول به فعالیت هستم.
مقالات مرتبط بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب این مقاله