لباس فرم چیست

لباس فرم یکی از مهم‌ترین ضروریاتی است که هر ارگان و یا سازمانی برای کارمندان، کارکنان و مشغولان خود در نظر می‌گیرد. لباس فرم معمولا برای هر اداره و یا سازمانی، فرم خاصی دارد. در این محتوا از سایت سلام گرافیک قصد داریم در مورد اهمیت خدمات طراحی لباس فرم و ارزش آن توضیحاتی را با شما در میان بگذاریم با ما همراه باشید.

منظور از لباس فرم چیست؟

لباس فرم، یک سری لباس یا یونیفرم متحدالشکل است که اعضای یک سازمان، دانش آموزان، کارمندان و … می‌پوشند و باعث می‌شود که بتوان به راحتی آن‌ها را از افراد دیگر تشخیص و تفکیک داد.

امروزه اکثر سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی مثل نظامیان، نیروهای امنیتی، بازیکنان یک تیم، کارگران، دانش‌آموزان و … برای بالا بردن میزان نظم و هماهنگی در سازمان خود و همچنین رعایت الزامات قانونی و بهداشت کار خود، از لباس فرم استفاده می‌کنند.

استفاده از لباس فرم برای پوشش کارکنان و مشغولان در یک ارگان، مزیت‌های زیادی دارد که در اینجا به چند مورد اشاره خواهیم کرد

  • بالا رفتن میزان نظم و هماهنگی در سازمان

پوشیدن لباس فرم علاوه بر اینکه زیبایی ظاهری به سازمان می‌بخشد، باعث ایجاد نظم و هماهنگی می‌شود و همین باعث ایجاد همبستگی بین پرسنل شده و در نهایت به تقویت روحیه کارگروهی و افزایش درآمد منجر می‌شود.

  • تأثیر مناسب روی ارباب رجوع و مشترکین

پوشیدن لباس فرم در هر اداره و ارگان نشان دهنده میزان ارزش و احترامی است که کارکنان نسبت به سازمان خود دارند. یکی از مسائلی که در نظر مردم عادی و مشتریان و ارباب رجوع‌ یک سازمان، زیبا و جذاب به نظر می‌آید و به این ترتیب احتمال جذب مشتری و بیشتر می‌شود.

  • قابلیت تفکیک و تمایز کارمندان در یک با کمک پوشش

پوشیدن لباس فرم باعث می‌شود که به راحتی بتوان کارکنان و مشغولان در یک سازمان را از دیگران متمایز کرد و همین امر میزان سردرگمی مراجعین را کاهش داده و بازدهی کاری را بالا می‌برد.

لباس فرم مدرسه چیست؟

لباس فرم مدرسه که به انگلیسی School Uniform خوانده می‌شود، به عنوان بخش جدایی ناپذیر آموزش، محسوب می‌شود که برای دانش آموزان یک مدرسه در نظر گرفته می‌شود و در دوره‌های مختلف ابتدایی و متوسطه با هم متفاوت است.

خرید لباس فرم مدرسه یکی از مسائلی مهمی است که اغلب خانواده‌ها در بدو سال تحصیلی درگیر آن هستند. این فرهنگ که از قرن 16 در انگلستان، وارد مدارس شده است، به عقیده افراد زیادی باعث ایجاد وحدت و تاثیرات روحی روانی مناسب بر روی بچه‌ها در مدارس می‌شود

اگر بخواهیم به طور خلاصه در مورد این پوشش که در سطح جهانی در مدارس رعایت می‌شود صحبت کنیم باید گفت یک ست مناسب و استاندارد است که دانش‌آموز در زمان رفتن به مدرسه از آن استفاده کرده و به این ترتیب یاد می‌گیرد که در جامعه و محیط آموزشی به صورت مرتب و با نظم و انضباط وارد شود. چگونگی طراحی ممکن است بر روی هزینه طراحی یونیفرم تاثیرگذار باشد.

اهمیت استفاده از لباس فرم مدرسه

استفاده از یک نمونه لباس فرم مدرسه اهمیت و مزیت‌های زیادی دارد از جمله اینکه:

  • به بچه‌ها یاد می‌دهد که به صورت مرتب و هوشمندانه لباس بپوشند.
  • مرتب بودن و منظم بودن را از کودکی به آن‌ها یاد می‌دهد.
  • پوشیدن لباس فرم به آن‌ها یاد می‌دهد تا با مدرسه خود ارتباط صمیمانه برقرار کنند.
  • احساس تعلق داشتن به یک سازمان و یا مدرسه را در کودک رشد می‌دهد.
  • قانونمند بودن و احترام گذاشتن را به آنها یاد می‌دهد.

مزایت‌هایی که پوشیدن لباس فرم مدرسه توسط بچه‌ها برای جامعه دارد

استفاده از فرم مدرسه، برای جامعه نیز اهمیت‌های زیادی دارد که در اینجا به چند مورد اشاره خواهیم کرد:

  • افزایش تمرکز دانش‌آموز و یادگیری دروس

 پوشیدن لباس فرم مدرسه باعث می‌شود که در کلاس درس، دانش‌آموزان از نظر ظاهر شبیه به همدیگر باشند و به این ترتیب چیزی برای پرت شدن حواس آن‌ها وجود نداشته باشد به این ترتیب میزان تمرکز آن‌ها سر کلاس درس بالا می‌رود و سطح یادگیری دروس رشد می‌کند.

  •  کاهش فاصله طبقاتی بین دانش‌آموزان

از مهم‌ترین تاثیرات مثبتی که پوشیدن لباس فرم مدرسه دارد این است که تمامی دانش‌آموزان چه آن‌هایی که وضعیت مالی خوبی دارند و چه آن‌هایی که نسبتا ضعیف هستند، از یک پوشش استفاده می‌کنند به این ترتیب می‌تواند باعث کاهش فاصله طبقاتی بین دانش آموزان شود.

نکات مهم انتخاب لباس فرم مدرسه که باید به آن‌ توجه داشته باشیم

لباس فرم مدرسه یکی از مهمترین ملزومات و ضروریات برای یک مدرسه و سال تحصیلی است بنابراین باید با هوشیاری کامل انتخاب شود. نکته مهمی که باید در نظر داشته باشیم این است که سرعت رشد کودکان بسیار بالا است و ممکن است در طول سال تحصیلی مجبور باشند که لباس فرم بزرگتر تهیه کنند بنابراین مدیران باید با در نظر گرفتن سطح درآمد خانواده‌ها، لباسی را برای فرم مدرسه انتخاب کنند که هزینه زیادی برای آن‌ها نداشته باشد.

یکی دیگر از نکاتی که باید مد نظر قرار دهیم این است که در طول روز به مدت 5 الی 6 ساعت کودکان از این لباس‌ها استفاده می‌کنند بنابراین تا جایی که امکان دارد از لباس‌هایی با رنگ تیره‌تر انتخاب شود که کثیف نشود و یا با خوردن غذاهای مختلف توسط کودکان لکه دار نشود. برای چاپ بر روی لباس فرم با ما در سلام گرافیک تماس بگیرید.

5/5 - (2 امتیاز)
Picture of مجتبی ملاکی
مجتبی ملاکی
مجتبی ملاکی هستم؛ کارشناس ارشد طراحی گرافیک و مدیر استودیو طراحی گرافیک سلام گرافیک، 8 سالی است که در حوزه طراحی گرافیک مشغول به فعالیت هستم و تا به حال در حوزه‌های طراحی بسته بندی، طراحی لوگو، طراحی پوستر، طراحی کاتالوگ و... کار به صورت حرفه‌ای انجام داده‌ام.
مقالات مرتبط بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب این مقاله