پاکت نامه چیست

از گذشته تا به امروز مکاتبات اداری، نامه‌ها و هر آنچه که از طریق صفحات کاغذی باید منتقل می‌شد با استفاده از پاکت نامه بسته بندی می‌گردید و از این طریق با رعایت نظم و ظاهر آراسته به مقاصد مورد نظر می‌رسید. اگرچه امروزه تکنولوژی سراسر جهان را فراگرفته و باعث شده بسیاری از مکاتبات به صورت الکترونیکی منتقل شوند اما هنوز نامه‌های فیزیکی بسیاری وجود دارد که باید در پاکت نامه قرار بگیرد و ارسال شود. ماندگاری این جز از اقلام ست اداری باعث شده که اهمیت تولید با کیفیت آن دو چندان شود. اگر می‌خواهید بدانید معنی پاکت نامه چیست و چرا طراحی و ساخت پاکت نامه مهم است، تا پایان این مطلب در کنار ما باشید.

پاکت نامه چیست (What is an envelope)؟

پاکت نامه در انگلیسی “envelope” بیان می‌شود. یکی از مهم‌ترین اقلام اداری پاکت‌های نامه هستند. این جز مهم و جدایی ناپذیر دارای انواع مختلفی است که افراد، شرکت‌ها و موسسات می‌توانند با توجه به نیاز خود هر نوعی از پاکت نامه را استفاده کنند. مهم‌ترین فاکتور که انواع پاکت نامه را بر اساس آن دسته بندی می‌کنند اندازه است. پاکت‌ها دارای اندازه A4 و A5 هستند. سایز دیگری نیز وجود دارد که اختصارا به آن پاکت ملخی می‌گویند. کاربرد پاکت نامه چنان مهم و گسترده است که در طول سالیان، این کالای اداری جایگاه خود را به درستی حفظ کرده است.

 با استفاده از پاکت نامه می‌توان مراسلات مورد نظر را بدون هیچ گونه آسیبی به مقاصد مربوطه فرستاد و از سلامت فیزیکی و حتی امنیت محتوای پاکت‌ها آسوده خاطر بود. پاکت‌های نامه به مکاتبات رسمی شما ظاهری شکیل می‌دهند که اعتبار شرکت و کسب و کار شما را دو چندان می‌کنند. همچنین با وجود گستردگی و پیشرفت روز افزون حوزه گرافیک شاهد این موضوع هستیم که این کالا به تازگی توانسته است جنبه تبلیغاتی نیز داشته باشد.

انواع پاکت نامه

همانطور که پیش از این اشاره کوچکی به موضوع اندازه پاکت نامه شد می‌توان گفت که مهم‌ترین فاکتور در دسته بندی انواع پاکت نامه سایز آن‌هاست. پاکت نامه‌هایی با سایز A4 و A5 وجود دارد که معمولا برای بسته بندی کاغذهایی استفاده می‌شود که نمی‌خواهیم تا بخورند. قراردادها معمولا در این نوع از پاکت قرار می‌گیرند. رنگ و گرم این پاکت‌ها را می‌توانید شخصی سازی کنید اما معمولا کاغذهایی برای تولید این پاکتها به کار می‌رود که گرماژ بالای ۱۰۰ دارند. تمامی این موارد بر هزینه طراحی پاکت نامه و هزینه چاپ آن تاثیرگذار است.

پاکت نامه ملخی

 یکی از انواع پاکت نامه پاکت‌های ملخی هستند. طول این مدل پاکت برابر با عرض کاغذ A4 است اما عرض آن یک سوم کاغذ A4 می‌باشد. با توجه به این مسئله روشن است که نامه مورد نظر شما برای قرارگیری در پاکت ملخی باید تا بخورد. رنگ و گرم این پاکت نیز می‌تواند با توجه به سلیقه و انتخاب شما طراحی و تولید شود.

پاکت نامه پنجره دار

بر روی این پاکت نامه سوراخی تعبیه شده که معمولا پوشش پلاستیکی شفافی روی آن قرار گرفته است. با استفاده از این پاکت نامه نسبتا می‌توانید در زمان خود صرفه جویی کنید، چرا که دیگر نیازی به پشت نویسی آدرس و… بر روی پاکت نیست. این پاکت نامه برای نامه‌های رسمی یا صورتحساب‌ها می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

پاکت نامه پوشش دار

یکی از پاکت نامه‌هایی که طراحی و تولید آن کمک شایانی به حمل مراسلات مسافت‌های طولانی کرد پاکت نامه‌های پوشش‌دار بود. این نوع پاکت دارای لایه محافظی بوده که معمولا از جنس پلاستیک است و مانع از ورود رطوبت و… به داخل پاکت می‌شود. با وجود چنین پاکتی می‌توانید با خیالی آسوده نامه‌ها و مرسوله‌ها را به مناطق دارای آب و هوای مرطوب و شرجی ارسال کنید.

پاکت نامه حباب دار

این مدل پاکت نامه دارای استحکام بالایی است چرا که وجود فضاهای پلاستیکی پر شده از هوا به عنوان ضربه گیر در این پاکت می‌تواند به خوبی از محتویات درون آن محافظت کند. این مدل پاکت نامه از پارگی، تاشدگی‌های اتفاقی و… مکاتبات رسمی شما ممانعت می‌کند. همچین متریال پلاستیکی که در این پاکت استفاده شده در برابر رطوبت و نم نیز عایق بسیار خوبی است. در کنار تمام این‎ها، چنین پاکت نامه‌ای به وفور برای ارسال کالاهای حساس و شکننده استفاده می‌شود.

پاکت نامه تبلیغاتی چیست؟

امروزه با پیشرفت چشمگیر حوزه گرافیک و چاپ، شاهد طراحی و چاپ پاکت نامه‌های بسیار شکیل و چشم نوازی هستیم. بدین سبب می‌توان گفت که نمونه پاکت نامه‌های جدید و امروزی تحت چنین شرایطی می‌توانند جنبه تبلیغاتی نیز داشته باشند. شرکت‌ها، موسسات و سایر ارگان‌ها می‌توانند با خلاقیت و نوآوری خود اقدام به شخصی سازی پاکت‌های نامه کنند.

 در این حالت نام، لوگوی اختصاصی، آدرس و شماره تماس روی پاکت‌ها به زیبایی درج می‌شود و باعث اعتبار بخشی به حوزه فعالیت شما می‌گردد. این روش تبلیغاتی اگرچه ساده و مقرون به صرفه است اما تاثیر بسیاری بر روی اصالت کسب و کار شما دارد.

جزئیات ظاهری پاکت نامه

عناصر مختلفی وجود دارند که باید بر روی پاکت‌های نامه درج شوند تا فرایند ارسال، دریافت، بایگانی و دسته بندی نامه‌ها به درستی صورت بگیرد. از مهم‌ترین المان‌ها می‌توان به شماره، پیوست و تاریخ اشاره نمود. این سری از المان‌ها در بایگانی و نظم نامه‌ها پس از دریافت کاربرد چشمگیری دارد. بخش دیگری از جزئیات ظاهری پاکت نامه‌ها نام، لوگوی شرکت، آدرس و سایر راه‌های ارتباطی با شرکت است که جنبه تبلیغاتی پاکت‌ها را در این بخش به خوبی می‌توان مانور داد چرا که بسیار چشمگیر است.

طراحی درست پاکت نامه نیازمند داشتن تخصص در این زمینه است که طبیعتا سپردن این امر مهم به افراد متخصص در این زمینه می‌تواند نتیجه بهتری را به ارمغان آورد. دلیل این مسئله رعایت نکات به خصوصی است که عموم افراد اطلاعی از آن ندارند. به عنوان مثال لوگوی اختصاصی مورد نظر شما باید در گوشه بالا، سمت چپ درج شود.

 این موضوع برای تمام پاکت‌ها نامه به جز پاکت ملخی صدق می‌کند. در پاکت ملخی لوگوی مورد نظر شما می‌بایست در یکی از گوشه‌های پایین پاکت درج شود. همچنین در گوشه بالا سمت راست نیز باید فضای خالی لحاظ شود تا تمبرهای پستی در این قسمت الصاق شوند. چنین مواردی اگر چه ساده و بدیهی به نظر می‌رسند اما از دیدگاه بصری بسیار مهم و حائز اهمیت‌ هستند.

5/5 - (1 امتیاز)
Picture of مجتبی ملاکی
مجتبی ملاکی
مجتبی ملاکی هستم؛ کارشناس ارشد طراحی گرافیک و مدیر استودیو طراحی گرافیک سلام گرافیک، 8 سالی است که در حوزه طراحی گرافیک مشغول به فعالیت هستم و تا به حال در حوزه‌های طراحی بسته بندی، طراحی لوگو، طراحی پوستر، طراحی کاتالوگ و... کار به صورت حرفه‌ای انجام داده‌ام.
مقالات مرتبط بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب این مقاله