ساک دستی چیست؟

ساک دستی تبلیغاتی چیست و چه کاربردی دارد؟ ساک دستی تبلیغاتی که به آن شاپیینگ بگ (shopping bag)، ساک فروشگاهی، بگ تبلیغاتی، ساک خرید، بگ شاپ و نایلون تبلیغاتی نیز گفته می‌شود، یک ساک یا بگ از جنس‌های مختلف است که محصولات فروشگاهی داخل آن قرار گرفته و به دست مشتری داده می‌شود. انواع شاپیینگ بگ جنس‌های مختلفی دارند که عبارتنداز:

 • ساک دستی تبلیغاتی پارچه ای
 • ساک دستی کاغذی
 • ساک دستی گلاسه
 • ساک دستی پلاستیکی یا نایلکس تبلیغاتی

ضمن چاپ ساک دستی فروشگاهی مواردی چون نام برند، لوگو فروشگاه و راه‎‌های ارتباطی با فروشگاه مذکور از قبیل آدرس و شماره تماس بر روی این ساک دستی چاپ می‌شود؛ به همین خاطر به این ساک‌ها، بگ تبلیغاتی گفته می‌شود. طراحی شاپیینگ بگ با اهداف گوناگونی صورت می‌گیرد که تبلیغات مهم‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود.

 از انواع نایلون تبلیغاتی می‌توان برای بسته بندی محصول یا اهدای هدایای تبلیغاتی استفاده کرد. در گذشته فروشندگان از نایلون‌های ساده و بدون طراحی استفاده می‌کردند و اینطور به نظر می‌رسید که طراحی بگ تبلیغاتی اقدامی پرهزینه و فقط مناسب فروشگاه‌ها و برندهای لوکس است. در صورتی که امروز شاهد طراحی شاپیینگ بگ های تبلیغاتی حتی از سوی فروشگاه‌های کوچک و کمتر شناخته شده هم هستیم. این موضوع به خوبی نشان می‌دهد که تمامی فروشگاه‌ها به تاثیر چاپ ساک دستی در میزان فروش خود پی برده‌اند.

انواع شاپیینگ بگ تبلیغاتی

بگ شاپ‌ها از نظر جنس، سایز و ابعاد انواع متفاوتی دارند. به هنگام چاپ ساک دستی تبلیغاتی، توجه به محصولی که قرار است در آن قرار بگیرد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است چراکه جنس ساک خرید باید با محتویات درون آن مطابقت داشته باشد. برای مثال اگر محصول مورد نظر پوشاک باشد، معمولا از ساک دستی تبلیغاتی پارچه ای یا نایلونی استفاده می‌شود.

 برای محصولات لوکس‌تر یا کالاهایی که به کیسه‌های مقاوم‌تر نیاز دارند (مانند بسته بندی ساعت یا جواهرات) اغلب فروشنده‌ها ترجیح می‌دهند از ساک دستی برزنتی استفاده کنند. در ادامه با انواع کیسه خرید تبلیغاتی آشنا می‌شوید.

طراحی و چاپ نایلون تبلیغاتی

یکی از رایج‌ترین بگ شاپ‌هایی که در اغلب مغازه‌ها و فروشگاه‌ها به چشم می‌خورد، ساک‌های دستی نایلونی هستند که به آن‌ها نایلکس تبلیغاتی هم گفته می‌شود. نایلون‌های خرید از تنوع بسیار بالایی برخوردار هستند به همین خاطر رنج قیمتی متفاوتی هم دارند. این موضوع سبب شده است که فروشندگان از چاپ نایلون و نایلکس فروشگاهی استقبال بیشتری داشته باشند. ضخامت نایلون‌‌های تبلیغاتی با یکدیگر متفاوت است و همچنین در رنگ‌های براق، مات و کدر تولید و چاپ می‌شوند.

همان‌طور که شاهد هستید، برخی از فروشگاه‌ها مانند فروشگاه‌های پوشاک از نایلکس‌هایی با ضخامت بیشتر استفاده می‌کنند درحالی‌که در میوه فروشی‌ها، سوپرمارکت یا هایپرمارکت‌ها شاهد نایلون‌هایی با ضخامت کمتر هستیم. انواع ساک دستی نایلونی عبارت است از:

 • نایلکس ساده دسته دار
 • نایلون مشکی
 • نایلون راه راه
 • نایلون شیری

طراحی و چاپ ساک دستی کاغذی

یکی دیگر از انواع شاپیینگ بگ‌های کاربردی، بگ‌شاپ‌های کاغذی هستند که در بسیاری از مراکز خرید از آن‌ها استفاده می‌شود. ساک دستی کاغذی نیز خود دارای انواع متفاوتی است. تنها نکته‌ای که به هنگام انتخاب این نوع کیسه خرید باید به آن توجه داشته باشید این است که آیا این ساک دستی توان تحمل وزن محتویات درون خود را دارد؟ بسیار مهم است که ساک دستی تبلیغاتی قرار است برای بسته بندی چه نوع محصولی مورد استفاده قرار بگیرد.

از شاپپینگ بگ کاغذی آنلاین شاپ‌ها برای بسته بندی و ارسال محصولات خود استفاده زیادی می‌کنند چراکه این ساک‌های دستی به شرط اینکه حرفه‌ای طراحی شده باشند، ظاهر شیکی دارند. انواع بگ تبلیغاتی کاغذی عبارت است از:

 • پاکت کرافت یا ساک‌های کاغذی قهوه‌ای ساده
 • بگ‌های کاغذی پستی
 • ساک‌های کاغذی اروپایی
 • ساک‌های SOS
 • بگ‌شاپ‌های کاغذی خرید
 • کیسه‌های کاغذی نان
 • شاپیینگ بگ‌های هدیه کاغذی
 • کیسه‌های کاغذی پایین جمع شو

برای دسته این شاپیینگ‌بگ‌ها معمولا از روبان، کاغذهای تا شده تا بندهایی از جنس کتان استفاده می‌شود. جنس دسته کیسه‌های خرید کاغذی باید متناسب با سایز و تحمل وزنی آن‌ها انتخاب شود. چگونگی چاپ ساک دستی کاغذی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. اگرچه اغلب کیسه‌های خرید کاغذی موجود در بازار ساده و  بدون طراحی هستند اما می‌توانید با درج نام برند، لوگو، شماره تماس یا دیگر راه‌های ارتباطی خود بر روی این ساک‌های خرید تبلیغاتی، یک شاپیینگ بگ شکیل و زیبا داشته باشید.

ساک دستی تبلیغاتی پارچه ای

شاپیینگ بگ پارچه‌ای نوعی دیگری از انواع ساک فروشگاهی تبلیغاتی هستند که جزو کیسه‌های خرید اقتصادی به شمار می‌روند. بگ پارچه‌ای تنوع بالایی دارد به همین خاطر استقبال نیز از آن بیشتر است. این نمونه ساک دستی تبلیغاتی در انواع سایز، ابعاد و رنگ قابل طراحی و چاپ هستند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این نوع از ساک دستی قابلیت شستشو و سازگار بودن آن با محیط زیست است. ساک دستی پارچه ای خود دارای انواع متفاوتی است:

 1. ساک دستی برزنتی
 2. شاپیینگ بگ سوزنی
 3. بگ‌های پارچه‌ای از جنس کتان و متقال

هر یک از انواع شاپیینگ بگ‌های فوق ویژگی‌های خاص خود را دارند. انتخاب مناسب‌ترین نوع شاپیینگ بگ تبلیغاتی پارچه‌ای، باید مطابق با محتیویات درون این بگ‌ها صورت بگیرد. برای مثال بگ‌های پارچه ای برزنتی از مقاومت بیشتری برخوردار بوده و توان تحمل وزن بیشتری را دارند.

کاربرد چاپ ساک دستی

تمامی مشاغل و فروشندگانی که محصولی برای ارائه به مشتری دارند، در صورتی که به یک کیسه خرید یا ساک دستی نیاز داشته باشند؛ می‌توانند از انواع شاپیینگ بگ استفاده کنند. علاوه بر این شما نیز می‌توانید با خرید ساک فروشگاهی از آن‌ها برای اهدای هدایای خود استفاده کنید؛ برای نمونه انواع شاپیینگ بگ کرافت یا ساک‌های کاغذی گلاسه برای قرار دادن هدیه داخل آن‌ها بسیار مناسب هستند. مشاغلی که می‌توانند از ساک دستی تبلیغاتی استفاده کنند عبارتنداز:

 • کتاب‌فروشی‌ها
 • فروشگاه‌های زیورآلات، جواهرات، ساعت و…
 • فروشگاه‌های پوشاک، کفش و
 • غرفه‌های نمایشگاهی
 • فروشگاه‌های نان فانتزی
 • فروشگاه‌های لوازم التحریر و…

یک شاپیینگ بگ تبلیغاتی در دست مشتری برای برند شما همانند یک بیلبورد متحرک عمل می‌کند! بنابراین نحوه طراحی و چاپ ساک دستی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بگ شاپ‌های تبلیغاتی زمانی کاربردی هستند که به درستی طراحی شده باشند.

اقتصادی‌ترین ساک دستی خرید کدام است؟

قیمت ساک دستی به مواردی چون جنس، ابعاد، سایز و نوع طراحی و چاپ آن بستگی دارد. اما بطور کلی می‌توان گفت بگ‌های کاغذی کرافت ساده و بدون طراحی جزو ارزان‌ترین انواع ساک دستی خرید هستند. همین ساک‌های کرافت اگر در ابعاد بزرگ‌تری تولید شده و دارای طراحی باشند، قیمتشان بیشتر خواهد شد.

اگر به دنبال گرانترین ساک دستی تبلیغاتی هستید باید بگوییم که شاپیینگ بگ‌های گلاسه جزو پرهزینه‌ترین انواع ساک دستی خرید به شمار می‌روند. چنانچه به دنبال مقاوم‌ترین بگ خرید هستید، بهتر است بگ‌های پارچه‌ای به ویژه ساک دستی خرید برزنتی را انتخاب کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
Picture of کاوه ملاکی
کاوه ملاکی
کاوه ملاکی‌ام؛ مشاور سئو، سئو یعنی موفقیت کسب و کار با سرعت چند برابری، از سال 90 به صورت تخصصی در حوزه محتوا و سئو فعالیت می‌کنم. دیدن نتایج رشد کسب و کارها جان تازه‌ای برای ادامه مسیر بهم می‌ده!
مقالات مرتبط بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب این مقاله