تاثیر رنگ آبی در طراحی گرافیک

آیا از تاثیر رنگ آبی در طراحی گرافیک (The effect of blue color in graphic design) آگاهی دارید؟ روان شناسی رنگ آبی چه فوایدی دارد؟ طراحان گرافیک برای طراحی‌های خود از رنگ‌های متنوعی استفاده می­کنند. هرکدام از این رنگ‌ها تاثیرات متفاوتی روی افراد می­گذارند. صحبت از تاثیر رنگ آبی در طراحی گرافیک به این معناست که این رنگ چه تاثیراتی روی روان بیننده طرح می­گذارد. سلام گرافیک به شما در زمینه شناخت رنگ­ها و اثربخشی آن­ها کمک می­کند.

رنگ آبی در طراحی لوگو

برای طراحی لوگو، نیاز به مهارت­های بصری برای طراحی گرافیک یک نقش است. کاربران معمولا رنگ­ها را بیشتر از خود طرح، به‌خاطر می­سپارند. در برخی لوگوها مشاهده می­کنید که فقط از رنگ آبی استفاده شده و درعین‌حال در ذهن مخاطب نقش خود را به‌درستی ایفا می­کند.

پس متناسب با طرحی که در ذهن وجود دارد، می‌توان برای طراحی نشان تجاری از رنگ اثربخش و تاثیرگذار آبی استفاده کرد تا حس اعتماد بیننده نسبت به آن را افزایش دهد.

استفاده از رنگ آبی در طراحی بسته‌بندی 

در دسته‌بندی رنگ­ها، رنگ­های سرد شامل سبز، آبی و بنفش هستند. آبی، مهم‌ترین و اصلی­ترین رنگ در این طیف است که برای ایجاد رنگ­های دیگر می­توان آن را با رنگ­های گرم ترکیب کرد. ازآنجایی‌که این رنگ نشان از آب و آسمان دارد، معمولاً برای بسته بندی­هایی که به‌منظور انتقال مفهوم مسئولیت و آرامش هستند، کاربرد دارد.

چرا از رنگ آبی در کاتالوگ استفاده می‌کنیم؟

نیمی از رنگ‌ها را، رنگ­های سرد در بر می­گیرند. در یک کاتالوگ، معمولاً بسته به اجزای تشکیل‌دهنده آن، رنگ­های متنوعی را مشاهده می­کنید که هرکدام به معنا و مفهوم خاصی اشاره دارند. رنگ آبی، گرمای طراحی یک کاتالوگ را گرفته و آرامش و سردی را به آن تزریق می­کند و این می­تواند تاثیر زیادی در به‌خاطر سپردن طراحی ­های کاتالوگ در ذهن بیننده داشته باشد.

کاربرد رنگ آبی در طراحی گرافیک

گرافیست­ها در طراحی ­های خود، بسته به نقش و جایگاه شیء در طراحی، رنگ متناسب با آن را انتخاب می­کنند. اغلب از این آبی برای آسمان، آب، دریا، اشیا، رنگ چشم افراد و… استفاده می­شود که البته می­تواند در مفاهیم انتزاعی نیز کاربرد داشته باشد.  

اصول روان شناسی رنگ آبی در طراحی و چاپ

تاثیر رنگ آبی در طراحی گرافیک، می­تواند برآمده از قالب­ها و قوانین روان شناسی باشد. با توجه به مفهوم دریا، می­توان به موج­های آبی آن رسید که از فواصل دور، قابل مشاهده است. به همین دلیل رنگ چراغ فرود هواپیما، به رنگ آبی است تا از فاصله­های دور، برای خلبان قابل مشاهده باشد.

در روان شناسی گفته می­شود که برای نوشتن مطالب روی کاغذ و به‌خاطر سپردن در ذهن، از مداد و خودکار آبی استفاده شود. در طراحی­ها، هرچه رنگ آبی، کم‌رنگ و روشن‌تر باشد، حس صمیمانه­، آرامش، سلامتی و درک و هرچه تیره­تر باشد، حس اعتماد، اطمینان، قدرت و دانش بیشتری به بیننده منتقل می­کند.   

برندهایی که از رنگ آبی در هویت بصری خود استفاده کرده‌اند

از گذشته، شاهد لوگوهای شبکه­های تلویزیونی بودیم که اکثر آنها در قالب یک رنگ طراحی شده بودند. لوگوی شبکه­های یک، چهار، خبر، پرس تی­وی، شبکه استانی همدان، قزوین، کیش، زاگرس، گیلان، اردبیل، آبادان و برنامه تلویزیونی ماه عسل، همگی به رنگ آبی طراحی شده­اند.

همچنین در خیلی از برندهای مربوط به دنیای دیجیتال و عصر امروز مشاهده می­کنید که از رنگ آبی به طور کافی و خاص در لوگوی خود استفاده کرده­اند. مانند hp، Paypal، Dell، Samsung، توییتر، فیس‌بوک، ویندوز 10 و 8، intel و…

اهمیت رنگ آبی در طراحی گرافیک

وقتی به طبیعت نگاه می­کنیم، درک مفهوم رنگ­ها برای ما آسان‌تر است. قطعاً مثال­های عینی از انواع رنگ آبی را در جنگل و طبیعت اطراف خود مشاهده کردید؛ بنابراین به دلیل آشنا بودن این رنگ در فکر و ذهن بیننده، به‌کاربردن آن در طراحی­ها بسته به روان­شناسی رنگ­ها، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اهمیت رنگ آبی در طراحی گرافیک را می­توان در لوگوها و کاتالوگ­ها و طراحی­های گرافیکی دیگر نیز مشاهده کرد.

رنگ‌های مکمل رنگ آبی

رنگ آبی در طیف­های رنگی سورمه­ای، آبی نفتی، کاربنی، فیروزه­ای، روشن، آسمانی، متالیک، کلاسیک و لاجوردی یا همان نیلی دیده می­شود. درصورتی‌که بتوان از ترکیب دو رنگ سرد و گرم، یک رنگ خنثی (سیاه، سفید، خاکستری) به دست آورد، به این دو رنگ، رنگ­های مکمل گفته می­شود.

ازآنجایی‌که آبی، در دستة رنگ­های سرد قرار دارد، رنگ مکمل آن از دستة رنگ­های گرم است. رنگ­های مکمل رنگ آبی، نارنجی، زرد و قرمز هستند که در اثر ترکیب طیف نور این رنگ­ها با هم (نه رنگ­های معمولی) رنگی خنثی به دست می­آید.

رنگ‌های متضاد رنگ آبی

رنگ­های متضاد، همان رنگ­های مکمل هستند که در تضاد با هم استفاده می­شوند. مانند زرد و آبی تیره یا نیلی، علاوه بر اینکه مکمل یکدیگر هستند، در تضاد شب و روز قرار می­گیرند. به همین دلیل است که باید از تاثیر رنگ آبی در طراحی گرافیک آگاه بود تا طرح­هایی با بازخوردهای بالا و مثبت برای بیننده به نمایش گذاشت.

آیا از رنگ آبی می‌توان برای تمام کاتالوگ گرافیکی خود استفاده کرد؟

به طور کلی در طراحی کاتالوگ از رنگ‌های گوناگونی استفاده شده. پس بهتر است از رنگ‌های مکمل آبی هم استفاده شود.

استفاده از رنگ آبی در طراحی گرافیک، تاثیر زیادی در روان بیننده دارد؟

بله. با توجه به قوانین روانشناسی، رنگ آبی حس اعتماد و اطمینان و آرامش را در بیننده طرح ایجاد می‌کند.

5/5 - (13 امتیاز)
ساجده نخعی زاده
ساجده نخعی زاده
ساجده نخعی زاده هستم، کارشناس تولید و محتوا و سئو استودیو سلام گرافیک، در حال حاضر دانشجوی ترم چهار رشته نرم افزار هستم و سعی می‌کنم اینجا مقالاتی برای خونده شدن منتشر کنم.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب این مقاله