کارت دعوت نامه چیست؟

کارت دعوت نامه چیست؟ کارت دعوت چه کاربردی دارد و در دیزاین دعوت نامه به چه مورادی باید توجه کرد؟ سفر به خارج از کشور بایستی دارای برنامه‌ریزی و طبق چهارچوب و قوانین خاصی انجام شود. برخورداری از دعوت‌نامه، فرآیند دریافت ویزا جهت سفر به سایر کشورها با هدف‌های مختلف را آسان می‌نماید. اما دعوت‌نامه یعنی چی؟ در این مقاله شما را با انواع دعوت‌نامه و کاربرد آن‌ها آشنا می‌کنیم. بهترین خدمات گرافیک را در دفتر گرافیک سلام گرافیک تجربه کنید.

معنی کارت دعوت‌نامه چیست؟

به یک نامه‌ی رسمی که به وسیله‌ی آن فرد و یا گروهی برای یک مراسم، تفریح، مصاحبه کاری و یا سایر فعالیت‌ها توسط یک شخص مقیم در کشور مورد نظر دعوت‌شده، دعوت‌نامه می‌گویند.
در دعوت‌نامه رسمی کلیه‌ی هزینه‌های مربوط به زندگی و برگشت شخص مهمان بر عهده‌ی شخص حقیقی و یا حقوقی تعهد دهنده است.
در این نوشته‌ی رسمی باید اطلاعات مرتبط با مهمان و میزبان، مدت اقامت، هدف سفر و تاییدیه تمکن مالی ذکر شود.
البته شرایط و محتوای دعوت‌نامه‌ها بستگی به کشور و نوع ویزای مورد نظر متفاوت است.
دریافت هر نوع ویزا دارای سختی‌های خاص و فرآیندی سخت و دشوار است. اثبات قصد اقامت قانونی در کشور مقصد به سفارت مربوطه، مهم‌ترین مرحله‌ی این فرآیند به حساب می‌آید.
بهره‌مندی از دعوت‌نامه‌هایی همانند شینگن، دعوت‌نامه از آلمان، کانادا و سایر کشورها در این زمینه کمک شایانی می‌نماید. به این ترتیب کاربرد دعوت‌نامه در سهولت اخذ ویزا می‌باشد.

انواع کارتهای دعوت‌نامه

پس از درک مباحثی همچون دعوت‌نامه یعنی چه و کاربرد آن، نوبت به آشنایی با انواع این نامه‌ی رسمی می‌رسد.
با توجه به وجود دلایل زیاد و متفاوت افراد جهت سفر به سایر کشورها، شاهد انواع گوناگونی از دعوت‌نامه‌ها هستیم. به این معنی که بر اساس شرایط فرد متقاضی و شخص ارسال‌کننده و شرایط ارسال، نوع دعوت‌نامه‌ها با یکدیگر متفاوت است.
همچنین به منظور حمایت از هدف سفر، برای هر نوع دعوت‌نامه به یکسری مدارک خاص و ویژه نیاز است. مسافران در صورت عدم ارائه مدارک لازم با رد درخواست خود از سوی سفارت روبه‌رو می‌شوند. انواع دعوت نامه بر هزینه خدمات طراحی کارت دعوت تاثیرگذار است.
انواع دعوت‌نامه به شرح زیر است:

کارت دعوت کاری

افراد مایل به انجام کار در یک کشور خارجی نیازمند دریافت دعوت‌نامه کاری از سوی کارفرمای مقیم در کشور مقصد هستند. به این ترتیب امکان کار و زندگی در مکان مورد نظرشان فراهم می‌شود.
امکان ارسال دعوت‌نامه کاری در صورت نیاز برای کارفرمای مقیم در کشور مقصد با توجه به‌ مهارت و تخصص فرد مورد نظر وجود دارد.

کارت دعوت تجاری

در صورت تمایل افراد به سفر به سایر کشورها با اهداف تجاری از قبیل برگزاری جلسه با شرکای تجاری و ایجاد سرمایه‌گذاری، وجود یک نامه رسمی تحت عنوان دعوت‌نامه تجاری از طرف شرکت میزبان اهمیت بالایی دارد.
ذکر نوع رابطه کاری شخص مسافر با شرکت میزبان، مدت زمان اقامت و شرح فعالیت تجاری هر دو شرکت در این نوع از دعوت‌نامه‌ها امری ضروری محسوب می‌شود.
علاوه بر این، بایستی جزئیات شغلی شخص مسافر از قبیل موقعیت شغلی، تاریخ استخدام، حقوق و دلیل سفر به کشور مقصد از طریق نامه‌ای از سوی کارفرمای شخص مسافر در کشور مبدا، به دعوت‌نامه پیوست گردد.

کارت دعوت خویشاوندی

ملاقات با دوستان و آشنایان از جمله رایج‌ترین دلایل سفر به خارج از کشور به حساب می‌آید. بنابراین اغلب نویسنده و ارسال‌کننده‌ی این مدل از دعوت‌نامه‌ها از اقوام درجه یک فرد متقاضی است.
ذکر یکسری از اطلاعات مانند علت و طول مسافرت و همچنین محل اقامت مهمان امری ضروری می‌باشد. ارائه مدارک هویتی جهت اثبات نوع نسبت خانوادگی و شرح وضعیت مالی باید به دعوت‌نامه خویشاوندی پیوست شود.
در صورت عدم وجود رابطه‌ی فامیلی میان شخص دعوت‌کننده و متقاضی، بایستی از طریق عکس‌های قدیمی و یا سایر مدارک مانند مدرک تحصیلی، اقدام به اثبات آشنایی میان دو طرف نمود.

کارت دعوت توریستی

کارت دعوت توریستی یک نمونه دعوتنامه دیگر است که ممکن است مشاهده کنید. در اخذ ویزای توریستی الزامی به بهره‌مندی از دعوت‌نامه نیست. اما وجود چنین نامه‌ای هم خالی از لطف نمی‌باشد.
به علت امکان ارسال دعوت‌نامه توریستی از سوی یکی از آشنایان شاهد وجود شباهت میان این دعوت‌نامه با نوع خویشاوندی هستیم. بنابراین ارائه همان مدارک به سفارت ضرورت دارد.

کارت دعوت تحصیلی

تحصیل در یکی از دانشگاه‌های خارجی از دیگر اهداف مهم افراد برای سفر به خارج از کشور به شمار می‌رود. بهره‌مندی از دعوت‌نامه‌ی تحصیلی یکی از مدارک مهم و اصلی به منظور دریافت ویزا می‌باشد.
جهت دریافت این نوع دعوت‌نامه ابتدا بایستی از دانشگاه مورد نظر پذیرش گرفته و سپس نامه‌ی مربوطه از سوی دانشگاه و یا مراکز علمی و آموزشی معتبر صادر و ارسال گردد.
در دعوت‌نامه‌ی تحصیلی باید مواردی از قبیل مدت زمان لازم برای تحصیل، نام رشته تحصیلی، چگونگی تامین مالی، محل سکونت و غیره ذکر شود.

کارت دعوت نامه درمانی

در صورت نیاز به سفر به یک کشور خارجی جهت معالجه بیماری و یا انجام عملی خاص نیازمند صدور دعوت‌نامه درمانی از سوی پزشک معالج خود هستید.
به منظور انجام این کار بایستی اقدام به ایجاد ارتباط با یک پزشک در کشور مورد نظر نمایید.
 در متن چنین دعوت‌نامه‌ای به نکاتی از جمله وضعیت پزشکی بیمار، علت نیاز به مراجعه به آن بیمارستان خاص، تاریخ حضور، مدت زمان لازم برای درمان، چگونگی پرداخت هزینه معالجه‌ی بیمار و پرداخت آن توسط چه شخصی اشاره می‌گردد. پیوست مدارک پزشکی بیمار به دعوت‌نامه درمانی امری الزامی است.

کارت‌های دعوت نامه اسپانسر

حضور در سمینار، کنفرانس، همایش‌ها و نمایشگاه‌های خارجی را می‌توان از دیگر دلایل رایج سفرهای خارجی افراد و شرکت‌ها دانست.

 در دعوت‌نامه اسپانسری، کلیه‌ی هزینه‌های مرتبط با سفر شخص دعوت‌شونده مانند اقامت و غذا بر عهده‌ی فرد و یا شرکت برگزارکننده رویداد مورد نظر است.

در این دعوت‌نامه مواردی همچون رابطه اسپانسر با متقاضی، هزینه‌های تحت پوشش، برنامه سفر، تاریخ رویداد، محل اقامت و سایر موارد مورد نیاز ذکر می‌گردد.
جهت اثبات وجود و هویت حامی و پشتیبان دعوت‌نامه و رویداد مربوطه، اسنادی نیز باید پیوست شود.

شخص متقاضی سفر بایستی دعوت‌نامه‌ی اسپانسر را به همراه سایر مدارک لازم، زمان مراجعه به سفارت مربوطه برای انجام مصاحبه به افسر کنسولی تحویل دهد.

میزان اعتبار انواع کارت‌های دعوت‌نامه

دعوت‌نامه‌ها بر اساس نوع هدف، دارای اعتبارهای متفاوتی هستند. به عنوان مثال افراد دارای دعوت‌نامه‌ی تحصیلی با توجه به دوره و مقطع تحصیلی خود از اجازه‌ی اقامت و تحصیل برخوردار هستند.

صاحبان دعوت‌نامه‌های کاری نیز بسته به مدت زمان قراردادشان با کارفرمای مربوطه، اجازه حضور در کشور مقصد را دارند.

نکته‌ی قابل ذکر اینکه برخی از دعوت‌نامه‌ها امکان تمدید نیز دارند.

سهولت اخذ ویزا با دعوت‌نامه

همانطور که بیان شد، اخذ ویزا دارای فرآیند سخت و پیچیده‌ای است. اما وجود انواع مختلف دعوت‌نامه به روند هر چه آسان‌تر این فرآیند کمک بسزایی می‌نماید.

 بنابراین با برخورداری از دعوت‌نامه متناسب با هدف سفر خود روند سریع‌تری را در دریافت ویزا تجربه می‌کنید.

در صورت تمایل به کسب آگاهی بیشتر و دریافت مشاوره در خصوص چاپ دعوت‌نامه با مشاورین با تجربه شرکت سلام گرافیک تماس باشید.

5/5 - (1 امتیاز)
Picture of مجتبی ملاکی
مجتبی ملاکی
مجتبی ملاکی هستم؛ کارشناس ارشد طراحی گرافیک و مدیر استودیو طراحی گرافیک سلام گرافیک، 8 سالی است که در حوزه طراحی گرافیک مشغول به فعالیت هستم و تا به حال در حوزه‌های طراحی بسته بندی، طراحی لوگو، طراحی پوستر، طراحی کاتالوگ و... کار به صورت حرفه‌ای انجام داده‌ام.
مقالات مرتبط بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب این مقاله