تقویم چیست؟

تقویم همیشه یکی از ارکان اصلی تمدن‌ها در طول تاریخ به حساب می‌آمده که از گذشته برای محاسبه سال ماه و روزهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گرفت و تا به امروز هم همچنان کاربرد دارد. سفارش طراحی تقویم به روز اهمیت بسیار زیادی دارد و بر اساس آن می‌توانید برنامه‌های بلند مدت و کوتاه مدت خود را بچینید و بدانید که دقیقاً در چه زمان و تاریخی باید چه فعالیت‌هایی را انجام دهید یا در انتظار چه رویدادها و مناسبت‌هایی باشید. علاوه بر این موضوع، بیشتر فعالیت‌های یک جامعه و کشور هم به تقویم وابسته هستند و بر اساس آن تعیین و مشخص می‌شوند. 

در این مقاله از سایت سلام گرافیک بیشتر راجع به کاربرد، مفهوم و انواع تقویم صحبت می‌کنیم. خدمات طراحی و گرافیک را با ما تجربه کنید.

کاربرد تقویم 

به طور کلی کاربرد اصلی تقویم پیگیری رویدادهای اجتماعی، تاریخی و مناسبتی هر فرهنگ یا تمدن است که به رسمیت شناخته شده‌اند. به علاوه بر اساس تقویم و اطلاعات موجود در آن از قبیل مناسبت‌ها، تعطیلات و روزهای کاری می‌توانید برنامه‌های خودتان را برای فعالیت‌های مختلف مشخص و تنظیم کنید؛ مخصوصاً اگر صاحب کسب و کار باشید در نظر گرفتن تقویم اهمیت بسیار زیادی دارد و برایتان حیاتی است. چرا که باید برنامه‌های کاری و بیزینسی خودتان را بر اساس روزهای مختلف در هر ماه تعیین بکنید و در این فرایند تعطیلات رسمی، مناسبت‌ها و روزهای تاثیرگذار بر کسب و کار خودتان را هم در نظر بگیرید. 

معنی تقویم چیست؟ 

به طور کلی کلمه تقویم در لغت‌نامه دهخدا معانی مختلفی دارد از جمله می‌توانیم به اوراقی چند کاره که در آن حرکت کواکب یا ستارگان و تاثیر آن را می‌نویسند، محاسبه کردن اوقات، تناسب، تعدیل و ترکیب اشاره کنیم که به عنوان معنی و مفهوم کلمه تقویم آمده‌اند. 

انواع تقویم چیست؟

به طور کلی می‌توانیم انواع تقویم‌ های رایج مورد استفاده را به 2 دسته شمسی و قمری تقسیم‌بندی کنیم که هر یک از لحاظ تاریخ، زمان‌بندی، ساختار و کارکرد با یکدیگر متفاوت هستند. در ادامه بیشتر درباره هر یک از این دو نوع تقویم صحبت می‌کنیم. 

تقویم شمسی چیست؟ 

تقویم شمسی معادل با 365.25 روز است که به منظور برقراری ارتباط دقیق بین ماه‌های قمری و سال شمسی در نظر گرفته می‌شود. در واقع سال‌های قمری تقریباً ۱۱ روز از سال شمسی کوتاه‌تر هستند و به همین واسطه یکی از راه‌های برابر کردن این موضوع اضافه کردن یک ماه اضافی به سال قمری در هر دوره ۳ ساله است. به علاوه راه حل دیگر اضافه کردن سه ماه به یک دوره ۸ سال قمری است. در واقع تقویم شمسی تاریخ رایج ایران است و در داخل کشور تقریباً تمام مناسبت‌ها و رویدادهای فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و مذهبی بر اساس آن تعیین شدند. 

تقویم قمری چیست؟ 

در واقع گاه‌شماری هجری قمری نمونه‌ای از گاه‌شماری‌های قمری رایج است که در زمان اسلام بیشتر مورد استفاده قرار می‌گرفت. بر این اساس در این گاه‌شماری هر سال به ۱۲ ماه تقسیم می‌شود ولی ماه‌ها ارتباطی با فصل‌ها ندارند. همچنین هر سال قمری ۱۱ یا ۱۲ روز از یک سال خورشیدی کمتر خواهد بود. به همین واسطه با گذشته حدود ۳۳ سال قمری این روند به جای قبلی خود باز خواهد گشت. برای چاپ تقویم با ما تماس بگیرید.

تقویم لایه باز چیست؟

تقویم لایه باز یک نوع فایل تقویم است که شما می‌توانید تغییرات دلخواه خودتان را بر روی آن اعمال کنید. در واقع تقویم لایه باز یک نوع تقویم زمانی نیست؛ بلکه هر نوع تقویمی می‌تواند به صورت لایه باز تحت فرمت psd ذخیره شود تا افراد بتوانند با استفاده از برنامه‌های ادیت عکس مثل فتوشاپ هر یک از بخش‌های جزئی یا کلی آن را تغییر دهند. با استفاده از تقویم‌های لایه باز مناسبت‌های مختلفی که در هر سال متغیر هستند، مشخص می‌شوند و اصلاح خواهند شد. به علاوه ظاهر، فونت، تم رنگی و مواردی از این قبیل هم با استفاده از تقویم لایه باز قابل ویرایش و شخصی‌سازی هستند. هزینه طراحی تقویم بسته به سبک طراحی آن متغیر است.

تقویم رومیزی چیست؟ 

تقویم رومیزی هم نوعی تقویم است که مناسب قرار گرفتن بر روی میز کار، میز تحریر و … است تا فرد در صورت نیاز بتواند سریع آن را چک کند. تقویم‌های رومیزی معمولاً طراحی جمع و جوری دارند و فضای زیادی را اشغال نمی‌کنند. همچنین تقویم‌ها شامل ۱۲ برگ هستند که هر یک از این برگ‌ها یک ماه از سال را به طور کامل همراه با جزئیات تشریح کردند. تمام تاریخ‌های مهم، رویدادها و تعطیلات رسمی به طور کامل در هر چارت از تقویم مشخص شده‌اند. 

سایت سلام گرافیک با طراحی و تولید تقویم‌های رو میزی متناسب با طرح دلخواه‌تان، جلوه‌ای زیبا به میز کاری شما می‌دهد.

تقویم از چه زمانی اختراع شد؟ 

در واقع تقویم ۴۲۴۱ سال قبل از میلاد اولین بار توسط مصری‌ها اختراع شد و تقویم خورشیدی قمری نام گرفت که برای سال شماری از آن استفاده می‌کردند. بابلی‌ها با توجه ماه‌های قمری این تقویم را ۱۲ قسمت کردند که هر قسمت مربوط به یک ماه بود و در مجموع ۱۲ ماه در این تقویم وجود داشت که حدوداً در هر سه سال یک بار، ۱۳ ماه در پیش بود. 

تقویم سررسید چیست؟ 

سررسید که به آن سالنامه هم گفته می‌شود یک نوع دفتر یادداشت است که در هر یک از صفحات آن تاریخ‌های موجود در تقویم درج شده‌اند. معمولا بسیاری از شرکت‌ها و موسسات برای تبلیغات برند خود سررسید یا سالنامه چاپ می‌کنند و آن را به پرسنل یا افراد متفرقه اهدا می‌کنند. با استفاده از سر رسید می‌توانید بسته به تاریخ‌های پیش رو، مناسبت‌ها و رویدادها، تعطیلات رسمی و… برنامه‌های بلند مدت و کوتاه مدت خودتان را مکتوب کنید. 

تقویم فارسی 

یک نمونه تقویم فارسی شامل ۱۲ ماه سال است که از فروردین شروع می‌شود و تا انتهای اسفند ادامه دارد. ماه‌های نیمه اول سال ۳۱ روزه و ماه‌های نیمه دوم سال به جز اسفند ماه که ۲۹ روز است، ۳۰ روزه هستند که البته اسفند ماه هر ۴ سال یک بار که به آن سال کبیسه گفته می‌شود، ۳۰ روز خواهد بود. در هر برگ از ۱۲ برگ تقویم، یک ماه به صورت کامل همراه با جزئیات، تعطیلات رسمی، روزهای هفته و مناسبت‌ها مشخص شده اند. 

3.6/5 - (5 امتیاز)
Picture of سمیرا خادم
سمیرا خادم
سمیرا خادم هستم طراح گرافیک و کارشناس طراحی گرافیک از دانشگاه بجنورد، مدت 2 سال است که فعالیت خودم را توی استودیو طراحی گرافیک سلام گرافیک شروع کرده‌ام. در حال حاضر به عنوان تصویر سازی و طراحی تصویرسازی بسته بندی در شرکت طراحی گرافیک سلام گرافیک مشغول به فعالیت هستم.
مقالات مرتبط بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب این مقاله