قرارداد طراحی موشن گرافیک کمک می‌کند که در صورت هر گونه اهمال کارفرما یا تیم طراحی از مشکلات و اختلافات آتی ممانعت به‌عمل آید. با وضع قرارداد هر دو طرف به تعهدات خود پایبند می‌مانند. حال چنانچه مشتری یا شرکت گرافیکی مسئولیت‌های محوله را به خوبی انجام ندهند، باید مطابق با جریمه‌های ذکر شده در قرارداد طراحی عمل نمایند. در یک پیمان نامه رسمی برای ساخت موشن گرافی، در رابطه با نرم افزارهای طراحی موشن گرافی، مدت زمان، نوع موشن گرافی، 3 بعدی بودن موشن گرافیک و… صحبت به میان می‌آید.

در شرکت طراحی گرافیک سلام گرافیک قبل از آغاز پروژه طراحی موشن گرافیک قراردادی با توافق دو طرف  بسته می‌شود. سپس مواردی همچون دستمزد گرافیست، مدت زمان تحویل پروژه، تعهدات کارفرما و… به طور کامل در قرارداد مکتوب درج می‌شود. با تیم طراحی گرافیک سلام گرافیک همراه باشید.

بندهای قرارداد طراحی موشن گرافیک

قرارداد موشن گرافی هم مانند قرارداد لوگو موشن است و تفاوتی با یکدیگر ندارند. قرارداد طراحی موشن گرافی باید به گونه‌ای باشد که از تضییع حقوق کارفرما و شرکت گرافیکی جلوگیری کند و در عین حال هر دو طرف تعهدات خود را به نحو احسن انجام دهند. پیشنهاد می‌کنم بار دیگر مقاله موشن گرافیک چیه و چه کاربردی دارد را پیش از ادامه بخوانید. حتما نمونه کارهای موشن گرافیک طراحی شده شرکت را قبل از بستن قرارداد ببینید.

بندهای مهم و ضروری در قرارداد طراحی موشن گرافیک به شرح ذیل است:

موضوع قرارداد

قبل از هرکاری باید موضوع قرارداد به طور کامل مشخص شود. برای مثال کاملا واضح در اوراق بیاید که قرارداد مربوط به طراحی موشن گرافیک است.

مشخصات طرفین

معمولاً قراردادهای طراحی موشن گرافیک بین شرکت ارائه دهنده خدمات طراحی و صاحبان کسب و کارها منعقد می‌شود. حال ممکن است که صاحب کسب و کار خود یک شخصیت حقوقی مثل یک سازمان یا اداره باشد. لازم است که مشخصات شناسنامه‌ای دو طرف به طور کامل و دقیق همراه با شماره تلفن و آدرس آن‌ها در قرارداد طراحی موشن گرافیک گنجانده شود.

مدت قرارداد

هر قراردادی برای مدت معینی اعتبار دارد؛ لذا باید این زمان به طور کامل و دقیق در اوراق مربوطه نوشته شده باشد. در بعضی از شرکت‌های گرافیکی مدت زمان قرارداد در دو گام مشخص می‌شود. یعنی در وهله اول طرفین مدتی را برای عرضه اتودهای اولیه طراحی موشن گرافیک درنظر می‌گیرند. چنانچه کارفرما طرح را تایید نماید، گام دوم یعنی بازه زمانی طراحی اصلی معین می‌شود.

تعهدات مجری طرح یا همان شرکت گرافیکی

این بند از قرارداد طراحی موشن گرافیک به تعهدات و وظایف شرکت ارائه دهنده خدمات گرافیکی اختصاص دارد. برای مثال تیم گرافیکی متعهد می‌شوند که اتودهای اولیه را به رویت کارفرما برسانند و در صورت تایید نکردن وی اقدامات لازم را برای ویرایش طرح به عمل آورند. همچنین در مورد تاریخ تحویل پروژه از جانب شرکت طراحی و نوع دیزاین مدنظر کارفرما مطالبی در قرارداد نوشته می‌شود.

اطلاعات مربوط به بعضی از شرکت‌ها و سازمان‌ها خصوصی و محرمانه هستند. به همین دلیل شرکت‌های گرافیکی در این بند متعهد می‌شوند که اطلاعات کارفرما را تحت هیچ شرایطی افشا نکنند. علاوه‌برآن تیم گرافیکی حق ندارد که ویدئوی مشتری خود را تا زمان عرضه عمومی در اختیار اشخاص ثالث قرار بدهد.

تعهدات کارفرما

در این بخش از قرارداد طراحی موشن گرافی به تعهدات کارفرما در قبال پروژه پرداخته می‌شود. برای مثال مشتری موظف است که حقوق گرافیست‌ها را طبق زمان‌بندی اعلام شده در قرارداد واریز کند. همچنین مشتری باید اطلاعات و داده‌هایی را که برای دیزاین تصاویر متحرک لازم است، در اختیار تیم طراحی قرار دهد. پس در صورت اهمال در این رابطه مسئولیتی متوجه شرکت گرافیکی نخواهد بود.

مبلغ قرارداد

در این بند ضروری است که مبلغ مشخصی به ازای هر دقیقه ساخت ویدئوی مربوط به موشن گرافیک درج شود. در برخی از شرکت‌های گرافیکی مقداری از این مبلغ به‌عنوان بیعانه قبل از آغاز پروژه اخذ می‌گردد.

ارائه راه‌کار برای اختلافات پیش آمده

گاهی در طول مدت انجام پروژه طراحی موشن گرافیک بین مشتری و تیم گرافیکی اختلافاتی پیش می‌آید که در این بند به راه‌کارهای رفع آن‌ها اشاره می‌شود. برای مثال ممکن است که ارجاع مسئله به افراد ثالث (داور) به‌عنوان راه حل در این قسمت بیاید.

فسخ قرارداد

در این بند موارد فسخ قرارداد طراحی موشن گرافیک ذکر می‌شود. ممکن است یکی از طرفین تعهد و وظیفه خود را انجام ندهد و به موجب آن حق فسخ قرارداد برای طرف مقابل پیش بیاید.

فسخ قرارداد می‌تواند به دلایل مختلفی پیش آید که از جمله این موارد می‌توان به سناریوی بد موشن گرافیک، نریشن نامناسب، اضافه هزینه طراحی موشن گرافیک، عدم بیان تمام موارد در جلسه مشاوره موشن گرافیک و… .

تنظیم قرارداد طراحی موشن گرافیک در بهترین شرکت طراحی

آژانس تبلیغاتی سلام گرافیک قبل از شروع فرآیند دیزاین اقدام به انعقاد قرارداد طراحی موشن گرافی با کارفرمایان می‌کند. در این قرارداد تمام بندهای لازم ذکر می‌شود تا هر دو طرف به حقوق خود برسند. چنانچه در این زمینه نیاز به راهنمایی دارید می‌توانید روی مشاوره حرفه‌ای کارشناسان سلام گرافیک حساب کنید.

نیاز موشن گرافیک در مشهد یا موشن گرافیک در تهران می‌خواهید با ما تماس بگیرید.

5/5 - (3 امتیاز)