عوامل تاثیرگذار در قیمت طراحی جلد کتاب

طراحی جلد کتاب در صورتی‌که حرفه‌ای باشد، نقش بسیار زیادی در افزایش فروش و جلب توجه خوانندگان دارد. عوامل مختلفی قیمت طراحی رویه کتاب را تحت تاثیر قرار می‌دهند که مهم‌ترین آن‌ها در ادامه آورده شده است.

میزان تخصص گرافیست و کیفیت طراحی

معمولاً کسانی که در زمینه طراحی جلد کتاب تخصص و تبحر لازم را دارند، از تایپوگرافی حرفه‌ای و تصویرسازی منحصربه‌فرد استفاده می‌کنند. رعایت اصول علم گرافیک باعث می‌شود کیفیت کار این افراد به شدت افزایش یابد؛ بنابراین طبیعی است که دستمزد گرافیست‌های مجرب بیشتر باشد.

در این حالت درست است که هزینه بیشتری برای دیزاین می‌پردازید؛ اما افزایش آمار فروش این هزینه را پوشش می‌دهد. بنابراین انتخاب گرافیست‌های با تجربه کار عاقلانه‌ای است و باید آن به چشم یک سرمایه گذاری نگاه کنید.

نوع نرم افزار طراحی

گاهی گرافیست‌های آماتور و غیر حرفه‌ای برای طراحی صفحه آرایی کتاب و جلد آن نرم افزارهای ساده‌ای مانند ورد را مورد استفاده قرار می‌دهند. در این حالت کیفیت خروجی کار چندان مطلوب نیست و دستمزد طراح نیز به همان نسبت کمتر می‌شود.

قطع کتاب

قطع کتاب نیز یکی از فاکتورهای موثر بر هزینه دیزاین است؛ زیرا گرافیست باید برای طراحی این قسمت نیز وقت بگذارد.

عکس جلد کتاب

در مواردی طراح عکس‌های خام را برای جلد کتاب استفاده می‌کند؛ اما گاهی نیز تصاویر روی جلد در نرم افزار‌های گرافیکی پیشرفته مانند فتوشاپ ویرایش می‌شوند. زمانی‌که عکس‌های ویرایش شده و گرافیکی به کار برده شود، قیمت طراحی رویه کتاب افزایش پیدا می‌کند.

تعداد دفعات ویرایش طرح روی جلد

این که کارفرما چند بار حق نظر دادن در مورد دیزاین را دارد، در قرارداد طراحی جلد کتاب ذکر می‌شود. حال  اگر مشتری بخواهد که تعداد ادیت پروژه از دفعات ذکر شده در قرارداد بیشتر باشد، باید هزینه زیادتری بپردازد.

Rate this page