پرچم چیست؟

پرچم که به آن در اصطلاح لغوی درفش یا بیرق نیز گفته می‌شود، نمادی عموما از جنس پارچه است که برای نشان دادن هویت و اسم‌ورسم یک کشور، حکوکت، سازمان، یک گروه خاص و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. پرچم‌ها از نظر شکل ظاهری و متریال ساخت انواع بسیار متفاوتی دارند اما از نظر کاربرد و چاپ پرچم می‌توان آن‌ها را در 3 دسته بندی کلی جای داد:

  1. پرچم‌‎ تشریفاتی یا پرچم اهتزاز
  2. پرچم‌ رومیزی یا پرچم‌های بیزینسی
  3. پرچم‌ بادبانی یا پرچم ساحلی

پرچم‌های ملی مانند پرچم ایران، پرچم‌های دینی یا مذهبی جزو پرچم‌های تشریفاتی یا اهتزاز هستند. پرچم‌های رومیزی پرچم‌هایی در مقیاس‌های کوچک‌تر بوده که جنبه تبلیغاتی در ادارات و سازمان‌ها دارند. پرچم‌های بادبانی نیز کاربرد تبلیغاتی دارند اما از نظر شکل ظاهری و ابعاد با پرچم‌های رومیزی تفاوت دارند.

پرکاربردترین شکل پرچم، نوع رومیزی یا بیزینسی آن است که توسط شرکت‌ها، سازمان‌ها و ادارات مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای دیزاین پرچم در انواع مختلف می‌توانید از گرافیست‌های تیم سلام گرافیک کمک بگیرید.

کاربرد پرچم چیست؟

کاربرد پرچم به نوع آن وابسته است. برای مثال اگر پرچم رومیزی باشد، هدف از طراحی و ساخت آن معمولا تبلیغات است. پرچم رومیزی یک نوع پرچم است که به صورت تزئینی بر روی میز قرار می‌گیرد. این نوع پرچم‌ها معمولاً کوچکتر از پرچم‌های ملی یا سازمانی هستند و برای تزئین میزهای کار، میزهای تحصیلی، میزهای جشنواره‌ها، مراسم رسمی و سایر مکان‌ها استفاده می‌شوند. پرچم رومیزی ممکن است حاوی نمادها، نشان‌ها، لوگوها، شعارها یا تصاویری از شخصیت‌ها، مکان‌ها یا تیم‌های ورزشی باشند.

پرچم بیزینسی یکی از پرطرفدارترین انواع پرچم‌هاست. یک نمونه پرچم‌ رومیزی معمولاً شامل لوگوها، نام و شعار شرکت و سایر المان‌های سازمانی است. پرچم بیزینسی می‌تواند در مکان‌های عمومی مانند دفاتر، کارگاه‌ها، نمایشگاه‌ها، نمایندگی‌ها و سایر محل‌های تجاری نصب شده و نشان دهنده برند و هویت شرکت به مشتریان، کارمندان و عموم مردم باشد.

5/5 - (2 امتیاز)
Picture of کاوه ملاکی
کاوه ملاکی
کاوه ملاکی‌ام؛ مشاور سئو، سئو یعنی موفقیت کسب و کار با سرعت چند برابری، از سال 90 به صورت تخصصی در حوزه محتوا و سئو فعالیت می‌کنم. دیدن نتایج رشد کسب و کارها جان تازه‌ای برای ادامه مسیر بهم می‌ده!
مقالات مرتبط بخوانید!

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب این مقاله