قیمت چاپ سه بعدی (3D printing price) در استودیو سلام گرافیک معمولا به صورت ساعتی و با نرخ 10 تا 30 هزار تومان محاسبه می‌شود.

عنواننوع چاپزمان اجراقیمت
چاپ سه بعدی درجه 1با ضخامت لایه 100 میکرون
و دانسیته 30%
1 تا 3 روز کاری10.000 تومان
چاپ سه بعدی درجه 2با ضخامت لایه 200 میکرون
و دانسیته 20%
1 تا 3 روز کاری20.000 تومان
چاپ سه بعدی درجه 3با ضخامت لایه 300 میکرون
و دانسیته 10%
1 تا 3 روز کاری30.000 تومان

کیفیت مواد استفاده شده برای چاپ و نوع پرینتر سه بعدی مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در محاسبه قیمت پرینت سه بعدی به صورت ساعتی هستند. ممکن است برخی از چاپخانه‌ها نرخ‌ کمتری اعلام کنند. برای مثال چاپ سه بعدی با قیمت ساعتی 8 هزار تومان قاعدتا نتیجه چندان مطلوبی نخواهد داشت! محاسبه تعرفه چاپ سه بعدی از طریق فاکتورهایی چون:

نیز صورت می‌گیرد. در این روش محاسبه قیمت پرینت سه بعدی، چاپخانه براساس مدت زمانی که دستگاه پرینتر برای چاپ محصولات شما مشغول به فعالیت بوده است، میزان مواد مصرفی برای چاپ و وزن آن‌ها قیمت می‌دهد. به این تعرفه بخشی به عنوان دستمزد نیز افزوده خواهد شد. برای مشخص شدن زمان مورد نیاز برای چاپ سه بعدی، وزن آن و همچنین میزان مواد مصرفی ابتدا باید فایل طرح اولیه را به چاپخانه تحویل دهید تا اپراتور دستگاه پرینتر سه بعدی با بررسی مولفه‌های فوق قیمت نهایی پرینت سه بعدی را به شما اعلام کند.

عوامل تاثیرگذار در قیمت چاپ سه بعدی

عوامل تاثیرگذار در قیمت چاپ سه بعدی عبارتنداز:

تمام قیمت های طراحی در سلام گرافیک به صورت به صرفه تعیین شده اند. برای مثال قیمت دیزاین پارچه به میزان اقتصادی در نظر گرفته شده است.

همان‌طور که در مقدمه مطلب ذکر شد، قیمت چاپ سه بعدی ده تا سی هزار تومان به ازای هر ساعت محاسبه می‌شود. اختلاف قیمت میان چاپخانه‌ها به فاکتورهای فوق بستگی دارد. کیفیت مواد مصرفی پرینتر همه چاپخانه‌ها یکسان نیست بنابراین طبیعی است که شاهد رنج قیمتی متفاوتی هستیم.

طراحی چاپ سه بعدی امروزه کاربرد بسیاری در ساخت انیمیشن، ساخت تابلوهای فروشگاهی، انواع گیم‌های رایانه‌ای و… دارد. فاکتورهای مختلفی نرخ طراحی چاپ 3D را تحت تاثیر قرار می‌دهند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم. تیم سلام گرافیک یکی از تیم‌های فعال و باتجربه در حوزه ارائه خدمات چاپ 3 بعدی است. برای دریافت این خدمات از مشاوران ما کمک بگیرید. به دنبال چاپ سه بعدی در مشهد هستید؟ همین حالا با سلام گرافیک تماس بگیرید.

نوع مواد مصرفی پرینتر سه بعدی

فیلامنت، چسب نواری، چسب ماتیکی و حلال جزو اصلی‌ترین مواد مصرفی پرینترهای سه بعدی محسوب می‌شوند. فیلامنت‌ها که رشته‌هایی نازک از جنس پلیمر هستند، اصلی‌ترین مواد مورد نیاز برای چاپ سه بعدی هستند. انواع مختلفی از فیلامنت در بازار موجود است که از نظر کیفیتی تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. انواع این رشته‌های پلیمری عبارتنداز:

 1. فیلامنت Flexible
 2. فیلامنت PLA
 3. فیلامنت ABS
 4. فیلامنت کامپوزیتی

برای چاپ سه بعدی محصولات مختلف، براساس جنس و ماهیت آن‌ها از فیلامنت‌های متفاوتی استفاده می‌شود. تفاوت در قیمت انواع این رشته‌های پلیمری موجب تفاوت در قیمت چاپ سه بعدی خواهد شد. علاوه بر

وزن محصول

از دیگر موارد تاثیرگذار در نرخ چاپ سه بعدی، وزن و ابعاد طرحی است که قرار است چاپ شود. مسلما هرچه وزن و ابعاد کار بزرگ‌تر باشد، میزان مواد مصرفی نیز افزایش یافته و در نهایت هزینه چاپ سه بعدی نیز افزایش می‌یابد. البته مولفه وزن زمانی حائز اهمیت است که چاپخانه قیمت را براساس وزن و مواد مصرفی اعلام کرده باشد. اگر چاپخانه هزینه چاپ 3D را براساس میزان ساعت مورد نیاز برای چاپ اعلام کند، دیگر تفاوتی ندارد که وزن آن چقدر است.

زمان مورد نیاز برای چاپ

همان‌ط.ر که تاکنون متوجه شدید برخی از چاپخانه‌ها هزینه چاپ سه بعدی را براساس میزان ساعتی که دستگاه مشغول به چاپ طرح شماست اعلام می‌کنند. برای مثال اگر چاپخانه اعلام کرده باشد قیمت چاپ سه بعدی ساعتی 20 هزار تومان است و دستگاه 5 ساعت برای چاپ روشن باشد، شما باید هزینه را در ازای 5 ساعت پرداخت کنید. اما اگر چاپخانه هزینه را براساس مولفه‌هایی چون زمان، وزن، میزان مواد مصرفی و دستمزد اعلام کند، قطعا هرچه زمان چاپ بیشتر شود، هزینه‌ای که باید بپردازید نیز بیشتر خواهد شد.

توان مالی کارفرما

یکی از فاکتورهای موثر در قیمت طراحی چاپ سه بعدی توان مالی و بودجه‌ای است که کارفرما برای این کار درنظر گرفته است. بعضی از کارفرمایان توان مالی پایینی دارند و متناسب با آن یک طرح ساده و معمولی می‌خواهند که در چنین شرایطی قیمت به نسبت کاهش پیدا می‌کند.

از طرف دیگر ممکن است که کارفرما محدودیتی در بودجه نداشته باشد و بخواهد که تمام توقعات او به طور کامل پوشش داده شود. در این حالت گرافیست وقت زیادتری صرف طراحی می‌کند و مسلما نیاز به پرداخت هزینه بیشتری است. در این مورد در صفحه قیمت انجمن طراحان گرافیک به خوبی توضیح داده‌ایم.

مهارت گرافیست و کیفیت طرح

دانش طراح و تسلط او به امور گرافیکی در کنار به کار بردن ایده‌های خلاقانه در نرم افزارهای طراحی باعث می‌شود که کیفیت کار بسیار افزایش یابد. معمولاً گرافیست‌هایی که نمونه کارهای چاپ سه بعدی خود را در سطح کیفی بالا ارائه می‌دهند، دستمزد گران‌تری در مقایسه با سایرین دارند.

نوع طرح درخواستی

 تعرفه طراحی و چاپ 3D با توجه به هدف کارفرما متفاوت است. برای مثال قیمت طراحی سه بعدی لوازم خانگی با دیزاین سه بعدی لوگو متفاوت است. طراحی آرم تجاری پیچیدگی‌هایی دارد که درمواردی نرخ نهایی را افزایش می‌دهد.

شهر و استان

شهر و استانی که چاپخانه در آن مستقر است نیز تا حدودی بر قیمت نهای چاپ تاثیر می‌گذارد چراکه هزینه خدمات در شرهای مختلف با یکدیگر متفاوت است. برای مثال نرخ چاپ سه یعدی در تهران ممکن است نسبت به سایر شهرهای دیگر کمی بالاتر باشد.

Rate this page

3 پاسخ

 1. سلام
  وقت شما بخیر
  برای چاپ سه بعدی
  در هر مورد ۱تا۳روز کاری محاسبه کردید
  یعنی کل فرآیند هر طرحی ارائه بشه سه روزه است نهایتا درسته
  ای کاش در مورد حداقل کار های انجام شده که تصویرش هست قیمت کلی ارائه می کردید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *