طراحی بسته بندی در عربستان

طراحی بسته بندی در عربستان به چه صورتی است؟ از سال‌ها پیش، عربستان سعودی نه تنها مقصدی مهم در سفرهای زیارتی‌ ایرانیان به حساب می‌آمد، بلکه صادرات به این کشور نیز بسیار پر سود بود. حال آن که با کاهش چشمگیر سفرهای مسلمانان به عربستان، صادرات نقش پررنگ‌تری در روابط اقتصادی ایران و عربستان داشته است. حتی در برخی موارد، افرادی که اصلا تمایلی به صادرات محصولات خود به این کشور نداشته‌اند، با مشاهده رشد قیمت ریال عربستان به قیمت حدودی هشت هزار تومان(!) به این کار روی آورده‌اند. اما خب، عربستان هم مانند سایر کشورهای حوزه خلیج فارس، از قوانین و استانداردهای خاص بسته بندی محصولات معتبر بازار خورده فروشی پیروی می‌کند. شما به عنوان یک صادر کننده موفق، نیاز دارید این اطلاعات را به درستی بدانید. شرکت طراحی بسته بندی در خدمت شماست، برای دریافت بهترین بسته بندی با بهترین شرکت ارائه دهنده خدمات گرافیک همراه شوید.

0

0

قواعد تجاری عربستان

به طور کلی اگر یک محصول تجاری بخواهد اعتبار کافی برای عرضه در بازار خرده فروشی عربستان را داشته باشد باید از استانداردهای عربستان تحت عنوان SASO پیروی کنید. SASO یک نهاد دولتی در عربستان است که وظیفه هماهنگ‌سازی استانداردهای محصولات ارائه شده در این کشور را دارد. هدف اصلی برپایی این نهاد، داشتن نظارت مستقیم بر کنترل کیفیت مواد اولیه هر محصول، چه به صورت وارداتی و چه به صورت تولید شده در کشور است. این سازمان با مراجع استاندارد بین‌المللی نیز همکاری دارد که یکی از آ‌ن‌ها ISO است. بنابراین اگر می‌خواهید برای تجارت به عربستان دچار چالش نشوید، بهتر است که بندهای اجرایی این سازمان را به دقت بدانید. در حال حاضر مفاد ذکر شده در این نهاد در سایت رسمی SASO قابل دسترسی است.

درباره عربستان

عربستان سعودی با نام رسمی پادشاهی عربی سعودی بزرگ‌ترین کشور آسیای غربی است که بخش عظیمی از آن به شبه جزیره عربستان اختصاص دارد. زبان رسمی این کشور عربی است اما برخی از مردم نیز به زبان انگلیسی تسلط دارند. از بین حدودا 35 میلیون نفر جمعیت موجود در پادشاهی عربستان، نزدیک به یک سوم جمعیت را مهاجران به خود اختصاص داده‌اند. بد نیست بدانید که از بزرگ‌ترین یا به نوعی غول‌های تولید و صادرات نفت خام در جهان است.

قوانین برچسب گذاری روی بسته‌ بندی محصول در عربستان

از مهم‌ترین لیبل‌های روی بسته بندی محصولات صادراتی به عربستان رعایت موارد زیر است:

 1. نام کشور مبدا (به زبان عربی و انگلیسی)
 2. وزن خالص
 3. آرم حلال
 4. تاریخ تولید و انقضا
 5. شرایط نگهداری
 6. نحوه استفاده
 7. محدودیت‌های مصرفی
 8. عوارض جانبی (برای مواد بهداشتی و دارویی)
 9. مواد تشکیل دهنده

البته برای محصولات دخانیات باید هشدارهای مصرفی مثل “مصرف سیگار عامل اصلی سرطان است” نیز باید بر روی بسته بندی لحاظ شود.

زبان روی بسته بندی محصولات عربستان

زبان بازاریابی محصولات، یعنی چیزی که روی بسته بندی نوشته می‌شود (همان شرح کلی و برند محصول)، یا باید به زبان عربی، یا انگلیسی و یا ترکیبی از هر دو زبان باشد. البته که ارائه زبان‌های دیگر بلامانع است، اما توصیه می‌شود به دو زبان اکتفا کنید چرا که جز شلوغ کردن طراحی بسته بندی محصول، فایده‌ای نخواهد داشت.

البته که اطلاعات مهم مثل همه علائم مربوط به هشدارها و دستورالعمل‌های ایمنی باید به زبان عربی یا به زبان عربی و انگلیسی باشد. همچنین بروشورهای همراه محصول باید حتما به زبان عربی بوده و زبان انگلیسی به عنوان دومین زبان می‌تواند همراه کننده باشد.

ممنوعیت‌های بسته بندی در عربستان

 • کالاهایی که دارای تصاویر برهنه یا دارای صلیب و تصاویری ناسازگار با اخلاق اسلامی هستند ممنوع است.
 • ·         توصیه اکید می‌شود که هیچ عبارت قرآنی یا اسلامی روی بسته‌ها نوشته نشود، به جز ترجمه مستقیم محتویات محصول.
 • اگر پیکره های انسان روی بسته ها نشان داده می شود ، باید استانداردهای اسلامی رعایت شده باشد.
 • از عکس‌ها یا تصاویر خوک یا بسته بندی‌های شبیه سازی کننده پوست خوک باید اجتناب شود.
 • ·         برای اجناس دارای نشان عربستان سعودی که شامل شمشیرهای ضربدری و نخل است‌، باید رسما اجازه گرفته شود.
faq

سلام گرافیک از بهترین شرکت‌های حاضر در زمینه طراحی بسته بندی است که از تخصص کافی برخوردار بوده و علاوه بر ارائه خدمات طراحی بسته بندی خدماتی دیگری نیز به مشتریان ارائه می‌کنند.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *