« در بسته بندی داروها از چه فلزی استفاده می‌شود؟ » این سوالی بود که از کلاس ششم دبستان پرسیده می‌شد. همینطور که می‌دانید بسته بندی ورقه‌های کپسول‌های دارویی در داروسازی بسیار حائز اهمیت است و اینکه از چه روکشی برای ساخت آن‌ها استفاده می‌کنیم در حفاظت از دارو در برابر تغییر خواص فیزیکی آن تاثیر دارد. در نتیجه در بسته بندی داروها باید از فلزی استفاده شود که از مواد ناپایدار درون داروها در برابر اکسید شدن محافظت کند.

پس انتخاب اینکه از چه فلزی در بسته بندی کپسول دارویی استفاده کنیم، اهمیت بسیار بالایی دارد. با تیم خدمات طراحی سلام گرافیک همراه باشید تا به اهمیت بسته بندی داروها و پاسخ سوال پراهمیت و پرتکرار از کدام فلز در بسته بندی روکش قرص‌ها استفاده میشود، بپردازیم.

از چه فلزی در بسته بندی ورقه‌های فلزی دارو استفاده می‌کنند؟

در داروسازی برای بسته بندی داروها و ساخت روکش قرص‌ها و کپسول‌ها از فلز آلومینیوم استفاده می‎‌‌شود. فلز آلومینیوم از دارو در برابر تغییر خواص فیزیکی مثل تغییر رنگ، تغییر در بو و طعم داروها محافظت کرده و از دارو در برابر فاسد شدن جلوگیری می‌کند. فویل‌های آلومینیومی که در روکش قرص‌ها به کار می‌روند، مانع از اکسید شدن مواد سازنده داروها می‌شوند. این فویل‌های آلومینیومی تنها در بسته بندی روکش قرص‌ها و کپسول‌ها به کار نمی‌روند بلکه در بسته بندی پودرهای دارویی یا بهداشتی، لوسیون‌های بدن و شربت‌ها و داروهای مایع مورد استفاده قرار می‌گیرند و در عین ظاهر مناسب و بهداشتی، آن‌ها را از نور و اشعه‌ها، رطوبت محیط، باکتری‌ها و انواع آلودگی‌ها حفظ می‌کند.

 فویل‌های آلومینیوم به کار رفته در بسته بندی داروها، مقاومت شیمیایی بسیار بالایی داشته و ظاهر و کیفیت بسته بندی آن‌ها را نیز بهتر می‌کند. فویل‎ آلومینیومی ساختاری ساختاری کریستالی و متراکم دارد. همین ساختار متراکم مانع از نفوذ هرگونه گاز، بخار آب و نور که دارو را فاسد می‌کند شده و سلامت مصرف کنندگان را تضمین می‌کند.

اهمیت بسته بندی قرص‌ها

می‌دانیم که طراحی بسته بندی محصول یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که می‌توان برای یک محصول انجام دارد، با این کار می‌توان گفت که محصول به خوبی به نمایش گذاشته می‌شود. کپسول‌ها و قرص‌ها مورد استفاده‌ترین نوع داروها هستند. این داروها چون مصرف خوراکی دارند، در سلامت افراد نقش بسیار مهمی دارد و باعث بالا بردن میزان اهمیت بسته بندی داروها می‌شوند پس در مراحل تولید و بسته بندی آن‌ها باید دقت و حساسیت بالایی به کار گرفته شود. در بسته بندی قرص‌ها و کپسول‌ها، مهم‌ترین عامل محافظت از آن‌ها در برابر آلودگی‌های خارجی و اشعه‌ها است.

ورود هرگونه از آلودگی به داخل آن‌ها بسیار خطرناک بوده و ممکن است منجر به  اتفاق‌های ناگوار و عواقب جبران ناپذیری شود. بسته بندی مناسب روکش قرص‌ها و کپسول‌ها پیش از هرچیز، میزان ماندگاری آن‌ها را بالا برده و مانع از اکسید شدن آن‌ها در برخورد با هوا یا آلوده شدن می‌شود. در نتیجه بسته بندی داروها باید علاوه بر حفاظت از داروها در برابر هوازدگی و آلودگی‌ها، حاوی اطلاعات کامل دارو، شرکت تولیدکننده، نام و مقدار دوز دارو و اطلاعات از این دست چاپ شده باشد.

بسته بندی مناسب منجر به جلب اعتماد مشتریان شده و از این رو اهمیت بالایی دارد. چه بسا داروهایی که از کیفیت بالایی برخوردارند اما بسته بندی نامناسب آن‌ها باعث بی‌اعتمادی مصرف کنندگان شده و شرکت سازنده را با مشکلات زیادی رو به رو می‌کند. متاسفانه این شکل از بی‌اعتمادی بین خریدار و تولیدکننده‌ها در شرکت‌های داروسازی ایرانی به وفور دیده می‌شود.

توجه داشته باشید که به دلیل محدودیت‌های خاص در طراحی بسته بندی دارو، ما معمولا از کاراکتر روی بسته بندی دارو استفاده نمی‌کنیم.

 در کل هر دارویی که بسته بندی مناسب نداشته باشد فاقد اعتبار بوده و ممکن است برای سلامت افراد مشکل ساز شود، به همین دلیل هم بسته بندی روکش داروها اهمیت بسیار زیادی داشته و باید مورد توجه قرار بگیرد.

چرا در بسته بندی مواد غذایی از گاز نیتروژن استفاده می‌شود.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *