رنگ و فونت مناسب برای چاپ بسته بندی

استفاده از فونت و رنگ مناسب از دیگر نکات مهم در طراحی بسته‌بندی محصولات است که اهمیت زیادی برای جذابیت و فروش بیش‌تر محصول دارد. بسیاری از مجموعه‌ها از رنگ سازمانی خود برای طراحی ظاهری بسته‌بندی محصولات استفاده می‌کنند. نکته دیگر در استفاده از رنگ‌ها حس القا شده از سوی آن‌ها است. رنگ می‌تواند ارتباط حسی قوی میان مشتریان و بسته‌بندی مواد ایجاد کند. به طور کلی استفاده از هر رنگی می‌تواند احساسات گوناگونی را در مخاطبان برانگیزد. به همین دلیل هم توصیه می‌شود که در انتخاب رنگ مناسب به روانشناسی رنگ‌ها نیز توجه داشته باشید.

استفاده از فونت مناسب برای نوشته‌ها به گونه‌ای که مخاطبان بتوانند به راحتی مطالب درج شده را بخوانند نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. علاوه بر این تفاوت در رنگ پس‌زمینه و رنگ متن نیز می‌تواند به خوانا بودن نوشته‌ها کمک کند. به طور مثال استفاده از رنگ مشکی برای متن‌ها بر روی پس زمینه تیره مانند سرمه‌ای انتخاب مناسبی نخواهد بود.

تاثیر رنگ بندی در بسته بندی

یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین بخش‌های بسته‌بندی انتخاب ترکیب رنگی مناسب است. رنگ نه تنها نقش مهمی در افزایش جذابیت محصول و در نتیجه افزایش میزان فروش آن ایفا می‌کند، بلکه می‌تواند پیام تبلیغاتی شما را نیز به مصرف‌کنندگان انتقال دهد. اما چگونه می‌توانیم بهترین رنگ را برای بسته‌بندی محصول خود انتخاب کنیم؟ استفاده از روانشناسی رنگ‌ها می‌تواند همه چیز را درباره تاثیر هر رنگ بر ذهن، احساسات، و رفتار مشتریان به شما بگوید. ترکیب رنگی که برای محصولات خود انتخاب می‌کنید باید با لوگوی شما مرتبط باشد. هیچگاه رنگ مورد علاقه خود را بدون بررسی پیام انتقالی آن انتخاب نکنید؛ زیرا ممکن است با وجود زیبا بودن برای اهداف و ارزش‌های کسب و کار شما مناسب نباشد. برای آن که بتوانید بهترین رنگ را برای بسته‌بندی انتخاب کنید سوالات زیر را از خود بپرسید:

  1. محصول شما برای چه کسانی مناسب است؟ مشتریان چه انگیزه‌ای برای خرید محصول شما دارند؟ رده سنی مشتریانتان در چه محدوده‌ای است؟ شرایط اقتصادی و میزان تحصیلات مشتریانتان چقدر است؟
  2. با عرضه محصول خود قصد ارسال چه پیامی به مشتریانتان دارید؟ آیا پیام شما حرفه‌ای و مهم است؟ آیا پیام شما به حل مشکلات مشتریان کمک خواهد کرد؟ آیا پیام مورد نظرتان حس خوبی برای مصرف‌کننده ایجاد می‌کند؟
  3. سطح فرهنگی بازار هدف شما چگونه است؟ مشتریان شما از نظر فرهنگی به دنبال چه چیزهایی هستند؟

رنگ‌ها هر یک بیان‌کننده یک پیام خاص هستند و جذابیت مخصوص به خود را دارند. شما می‌توانید با در نظر گرفتن پیام مورد نظر خود رنگ‌های مناسب را با نسبت لازم با یکدیگر ترکیب کنید. هر نوع کالایی نیازمند رنگ مناسب است و طراح می‌تواند با تکیه بر دانش فنی و تجربیات خود بهترین رنگ را انتخاب کند. در ادامه برخی از نکات لازم برای انتخاب رنگ مناسب بسته‌بندی را بررسی خواهیم کرد:

روانشناسی رنگ‌ها در بسته‌بندی

همانطور که گفته شد بهره‌گیری از روانشناسی رنگ‌ها روشی عالی جهت انتخاب ترکیب رنگی مناسب برای بسته‌بندی است. هر رنگ می‌تواند بیانگر پیامی خاص به مخاطبان خود باشد. در ادامه برخی از پراستفاده‌ترین رنگ‌ها در صنعت طراحی و چاپ بسته‌بندی را معرفی کرده و ویژگی‌های هر یک را بررسی خواهیم کرد:

بسته‌بندی قرمز کالا

رنگ قرمز می‌تواند نشان‌دهنده قدرت و توانایی باشد. با استفاده از این رنگ می‌توانید توجه اطرافیانتان را به محصولاتتان جلب کرده و فروشتان را افزایش دهید. این رنگ می‌تواند احساس حرفه‌ای و لوکس بودن را در مخاطبان ایجاد کند. برخی از معانی رنگ قرمز عبارت است از:

بسته‌بندی آبی محصول

طراحان زمانی که به رنگی خنثی نیاز داشته باشند و یا بخواهند احساس اطمینان و اعتماد را در مخاطبان ایجاد کنند از رنگ آبی استفاده می‌کنند. این رنگ هم مورد علاقه آقایان و هم بانوان است. معمولاً از آبی تیره برای انتقال پیامی جدی استفاده می‌شود. از آبی روشن برای القاء حس خلاقیت و سرزندگی استفاده می‌شود. برخی از معانی رنگ آبی عبارت است از:

بسته‌بندی سبز محصولات

سبز نمادی از سلامت، طراوت، و محیط زیست است و می‌تواند احساس خشنودی را در مشتریان ایجاد کند. معمولاً از این رنگ برای القاء حس طراوت و تازگی استفاده می‌شود. برخی از معانی رنگ سبز عبارت است از:

بسته‌بندی زرد محصولات

رنگ زرد به عنوان رنگی قدرتمند شناخته می‌شود که می‌تواند توجه بسیاری از مخاطبان را به خود جلب کند. با این وجود استفاده از این رنگ ریسک بالایی دارد، زیرا می‌تواند به هنگام ترکیب با دیگر رنگ‌ها برای نمایش هویت برند چالش‌زا باشد. استفاده از این رنگ به ویژه در محصولات مخصوص کودکان و نوجوانان عالی خواهد بود. برخی از معانی رنگ زرد عبارت است از:

بسته‌بندی صورتی

رنگ صورتی از دیگر رنگ‌های جذاب برای بسته‌بندی محصولات است که معمولاً برای محصولات مخصوص بانوان از آن استفاده می‌شود. استفاده از این رنگ علاوه بر زیبایی و جذابیت، احساس آرامش و لطافت را نیز به مخاطبان القا خواهد کرد. برخی از معانی رنگ صورتی عبارت است از:

بسته‌بندی بنفش

بنفش را می‌توان رنگ ثبات و حق امتیاز دانست که می‌تواند به محصول شما اعتبار دهد. از این رنگ برای القاء حس ثروت، تجمل، شکوه، و سلطنت نیز استفاده می‌شود. برخی از معانی این رنگ عبارت است از:

بسته‌بندی طلایی

رنگ طلایی نمایانگر ثروت و شجره است و می‌تواند ارزش و لوکس بودن محصول شما را به خوبی نشان دهد. از این رنگ معمولاً برای محصولات گران‌قیمت استفاده می‌شود. برخی از معانی این رنگ عبارت است از:

بسته‌بندی مشکی

رنگ مشکی رنگی کاملاً متنوع است که می‌تواند هیجان‌انگیز یا آرامش‌بخش، و مدرن یا سنتی باشد. بسته‌بندی مشکی می‌تواند محصول را گران‌تر و سنگین‌تر جلوه دهد. معمولاً این رنگ با دیگر رنگ‌های مناسب برای القاء پیام مورد نظر ترکیب می‌شود. برخی از معانی این رنگ عبارت است از:

بسته‌بندی نارنجی

نارنجی رنگی انرژی‌بخش است که می‌تواند احساس اطمینان را به مشتری القاء کند. البته استفاده بیش از حد از این رنگ می‌تواند مخاطبان را دلزده کند. به همین دلیل هم بهتر است نارنجی را با رنگ‌های خنثی از جمله سفید ترکیب کنید. برخی از معانی رنگ نارنجی عبارت است از:

Rate this page