طراح کاتالوگ کیست؟

کسی که دارای ذهن خلاق و هنری است و می‌تواند با استفاده از ابزارها و نرم‌افزارهای گرافیکی به تهیه و تولید کاتالوگ بپردازد را طراح کاتالوگ می‌گویند. طراح کاتالوگ با داشتن مهارت‌های لازم در زمینه طراحی و تولید محتوا، کاتالوگی با مضمون خواسته شده توسط کارفرما طراحی می‌کند. طراح کسی است که به تمام ابزارهای طراحی تسلط دارد و از طبیعت برای طراحی الهام می‌گیرد. با تأثیر رنگ‌ها در طراحی آشنا است و به‌درستی از آن‌ها استفاده می‌کند.

طراح کاتالوگ کیست (who-is-the-catalog-designer)؟ وظیفه طراح کاتالوگ چیست؟ طراح کاتالوگ باید چه مهارت‌هایی داشته باشد؟ طراح کاتالوگ از چه ابزاری استفاده می‌کند؟ اگر شما هم به دنبال جواب می‌گردید، همراه استودیو گرافیکی سلام گرافیک باشید. به عنوان یک طراح کاتالوگ، آیا از تفاوت کاتالوگ و بروشور چیزی می دانید؟

طراح کاتالوگ کسی است که با استفاده از هوش و خلاقیت خود و به‌کارگیری نرم‌افزارهای گرافیکی طراحی کاتالوگ پیاده سازی می‌کند. این طراحی‌ باید پیام و مفهوم طراح را به مخاطب برساند. گاهی طراح کاتالوگ برای پیاده‌سازی ایده خود از هنر دستش کمک گرفته و به‌صورت دستی به طراحی می‌پردازد.

همان‌طور که پیش‌تر در مقاله کاتالوگ چیست؟ گفتیم، طراح کاتالوگ کسی است که کار طراحی انجام می‌دهد. یک طراح با الهام از طبیعت و دنیای پیرامون خویش شروع به طراحی با موضوعی که از سوی کارفرما تعیین می‌شود، می‌کند. طراح باید در بکارگیری از اشکال، رنگ‌ها و ویژگی‌های وسایل و ابزار مناسب خلاقیت و ایده به خرج دهد.

طراح باید علاوه بر حرفه‌ای بودن و داشتن مهارت کافی برای کار با ابزارهای گرافیکی، از ذوق هنری نیز بهره ببرد. به شکل ساده‌تر عاشق کارش باشد. طراحی که باذوق و خلاقیت شروع به طراحی کند، خروجی دلچسب و زیبایی تحویل کارفرما می‌دهد. تمام این موارد به پیاده سازی کاتالوگ حرفه ای کمک می کند. بهتر است با خصوصیت های کاتالوگ حرفه ای آشنا باشید.

از دیگر توانایی‌های یک طراح مهارت کافی برای کار با نرم‌افزارهای طراحی نظیر فتوشاپ و ایلاستریتور است. طراح باید علاوه بر تسلط به نرم‌افزارها، نسبت به دنیای امروزه به‌روز باشد. ارگ نرم‌افزار یا ابزار جدیدی برای طراحی تولید شد، فوراً کار با آن را آموزش ببیند. رعایت این نکته باعث می‌شود روزبه‌روز در کار خود پیشرفت داشته باشد.

هرچه میزان سابقه و نمونه‌کارهای طراح بیشتر باشد، بازار کار بهتری می‌تواند داشته باشد. یکی از ابزار مهم یک طراح داشتن تعدادی نمونه طراحی کاتالوگ است. این نمونه‌ها میزان دقت و ظرافت در کار طراح را برای کارفرما مشخص می‌کنند. هرچه طراح در طراحی کاتالوگ زمان بیشتری بگذارد و با دقت و ظرافت طراحی کند، ارزش و اعتبار کار آن بالاتر می‌رود

مهارت های طراح کاتالوگ چیست؟

همان‌طور که قبلاً گفتیم، یک طراح کاتالوگ معرفی محصول حرفه ای باید مهارت‌های لازم برای طراحی را داشته باشد. مهارت‌های طراح کاتالوگ حرفه ای از کلیدی‌ترین ویژگی‌های آن محسوب می‌شود. برخی از مهم‌ترین این مهارت‌ها در بالا گفته شد. طراح برای پیشرفت و بازار کار بهتر باید بتواند مهارت‌های خود را دائماً ارتقا دهد.

یک طراح کاتالوگ در کجا کار می‌کند؟

طراح‌های کاتالوگ در دفاتر و استودیوهای گرافیکی کار می‌کنند. طراح بسته به میزان حرفه‌اش می‌تواند سابقه و رزومه پرباری برای خود تهیه کند. به همین میزان پیشرفت شغلی داشته باشد. سلام گرافیک از جمله استودیوهایی است که از طراحان حرفه‌ای و متخصص برای امور خود بکار گرفته است تا خدمات‌رسانی به مشتری با بهترین کیفیت انجام شود. یک طراح کاتالوگ اگر از مهارت‌های کافی برخوردار باشد می‌تواند با طراح گرافیک همکاری موفقی رقم بزند.

طراح گرافیک و طراح کاتالوگ می‌توانند در حوزه‌هایی چون طراحی تبلیغات، طراحی لوگو، طراحی هویت بصری و… با یکدیگر همکاری کنند.

چگونه طراح کاتالوگ شویم؟

برخی با شنیدن این موضوع که درآمد طراحی بسیار بالا است، علاقه‌مند به شغل طراحی کاتالوگ و یا طراحی گرافیک می‌شوند. برخی بدون هیچ پیش‌زمینه‌ای و یا بدون هیچ ذوق و خلاقیت هنری پا به این عرصه می‌گذارند و نتیجه مطلوبی نمی‌بینند. طراح تا زمانی که ذهن خلاقی نداشته باشد، نمی‌تواند ایده و طرحی برای پیاده‌سازی داشته باشد. بهتر است قبل از هرچیزی به بررسی قالب طراحی کاتالوگ، پوشش جلد کاتالوگ یا فریم بندی طراحی کاتالوگ بپردازید.

روند پروژه طراحی کاتالوگ به چه صورت است؟

در یک پروژه طراحی نکات و مواردی شایان به ذکر است که در ادامه به بیان آن‌ها می‌پردازیم.

در ابتدا کارفرما و طراح باید درباره نوع کاتالوگ (چاپ کاتالوگ یا طراحی کاتالوگ دیجیتال) و میزان استفاده از طراحی یا تصویرسازی و همچنین میزان به‌کارگیری محتوا به توافق برسند. سپس جنس و نوع کاغذی که می‌خواهند کاتالوگ روی آن چاپ شود را تعیین می‌کنند. پس از این‌ها تمام موارد طی یک قرارداد طراحی کاتالوگ تهیه و تنظیم می‌شود و حدود هزینه طراحی کاتالوگ توسط طراح معین شده و دو طرف قرارداد آن را امضا می‌کنند.

طراح می‌بایست طرحی اولیه از کاتالوگ طراحی کند و به کارفرما ارائه دهد. پس از تأیید کارفرما می‌تواند پیاده‌سازی طرح با سیستم را شروع کند و در تاریخ تعیین شده کار را تحویل کارفرما دهد.

اگر به دنبال یک طراح باسابقه در زمینه کاتالوگ می‌گردید سری به استودیو سلام گرافیک بزنید. طراحی کاتالوگ در زمینه تبلیغات تاثیر دارد در نتیجه خواستار زیادی خواهدداشت. تاثیر کاتالوگ در بازاریابی قابل مشاهده است و می توانید در کاتالوگ های تبلیغاتی اثرات فروش بیشتر محصولات را ببینید. البته یک طراح کاتالوگ حرفه ای باید بتواند علاوه بر طراحی کاتالوگ های تبلیغاتی به طراحی کاتالوگ صنعتی هم بپردازد.

چگونه می‌توان طراح کاتالوگ حرفه‌ای پیدا کرد؟

نمونه کار و سابقه هر طراح نشان‌دهنده میزان کیفیت کار یک طراح است. شما می‌توانید از طراحان کاتالوگ استودیو سلام گرافیک برای طراحی کمک بگیرید.

طراح کاتالوگ از چه نرم‌افزاری استفاده می‌کند؟

نرم‌افزارهای طراحی بسیاری برای طراحی وجود دارد. تخصص هر طراح در نرم‌افزار متفاوت است؛ اما اغلب از فتوشاپ، ایلاستریتور و یا کورل برای طراحی استفاده می‌کنند.

3.7/5 - (6 امتیاز)
فاطمه نوذری
فاطمه نوذری
فاطمه نوذری هستم، کارشناس تولید محتوا.
مقالات مرتبط بخوانید!
دیدگاهتان را بنویسید