طراحی گرافیک چیست؟

طراحی گرافیک علمی است که به وسیله آن می‌توان پیام را به دیگران منقل کرد و اثر ماندگاری در ذهن مخاطبین داشته باشید. طراحی گرافیک توسط طراح گرافیک انجام می‌شود که با استفاده از هنر و خلاقیت خود و به کار بردن ابزار های طراحی اقدام به خلق آثار هنری می‌کند. از طراحی گرافیک در زمینه های مختلفی مانند طراحی لوگو، طراحی پوستر، طراحی بروشور، طراحی کتاب، طراحی کاتالوگ و ... انجام میشود و به وسیله آن میتوان هدف را بهتر به مخاطبین منتقل کرد.

طراحی گرافیک Graphic Design یا طراحی گرافیکی که به آن طراحی نگاشتار نیز گفته می‌شود چیست؟ علم طراحی گرافیک علمی است که شکل و شمایل جدیدی به شیوه انتقال پیام بخشیده است. طراحی گرافیکی هنر ارتباط بصری است. طراح گرافیست نیز شخصی است که با این هنر، خلاقیت و استعداد خود طرحی را خلق می‌کند که این طرح مجموعه‌ای از متن، نماد و المان‌های هنری است. این که یک طرح گرافیکی تا چه اندازه در برقراری ارتباط بصری با مخاطب موثر واقع شود به هوشمندی طراح آن بستگی دارد.

یک طراح گرافیک باهوش به خوبی می‌داند که در یک طرح مشخص چگونه و به چه اندازه باید با فضا، تصویر و رنگ‌ها بازی کند. طراحی گرافیک حوزه‌های متعددی را شامل می‌شود؛ اما رایج‌ترین کاربردهای طراحی گرافیک چیست؟ از رایج‌ترین آن‌ها را می‌توان در هویت بصری، طراحی بسته بندی محصولات یا طراحی پوسترها و بیلبوردهای تبلیغاتی دانست. می‌دانید دو هدف اصلی طراحی گرافیک چیست؟طراحی گرافیک که ممکن است آن را با نام گرافیک دیزاین نیز شنیده باشید سلسله‌ای از عوامل تصویری را با دو هدف اصلی خلق می‌کند:

  1. بیان یا انتقال یک مفهوم مشخص به مخاطب
  2. انتقال اطلاعات با هدف و در جهتی مشخص

عنصر اصلی طراحی گرافیک چیست؟

می‌خواهید بدانید عنصر اصلی طراحی گرافیک چیست؟ خلاقیت، خلاقیت و خلاقیت! تنها با خلاقیت است که می‌توان نوآوری‌های هوشمندانه‌ای را در دنیای طراحی گرافیک رقم زد. بنابراین اگر به خلق یک طرح گرافیکی منحصربه‌فرد فکر می‌کنید، باید بدانید که خلق این اثر نیازمند پیروی از اصول پیچیده‌ای نیست. تغییر زاویه دید و نگاه کردن به ساده‌ترین امور از جهتی که دیگران به آن نگاه نمی‌کنند قوه تخیل طراح گرافیست را به کار انداخته و به او کمک می‌کند یک طرح گرافیکی ایده‌آل خلق کند. هنرهای بصری، تایپوگرافی و صفحه آرایی 3 بخش مهم طراحی گرافیکی هستند که هر یک زیرشاخه‌های خود را دارند. به عنوان دیگر بخش‌ها یا زیرشاخه‌های طراحی گرافیکی می‌توان موارد زیر را نام برد:

با انواع طراحی گرافیک می‌توانید داستانی را برای مخاطب روایت کنید بی‌آنکه سخی بر لب جاری کرده باشید و این بزرگ‌ترین مزیت طراحی گرافیک است.

دنیای امروز، دنیای ارتباط از طریق تصویر و طرح است؛ نیازی که بیزینس‌های امروزی به خوبی آن را حس کرده‌اند. به همین خاطر اغلب کسب و کارها برای معرفی یا انتقال پیغام خود ترجیح می‌دهند از طرح‌های گرافیکی استفاده کنند. خدمات طراحی گرافیک گستردگی و تنوع زیادی دارد.

در یک کلام طراحی گرافیکی را می‌توان راهی برای بهتر دیده شدن و شنیده شدن هرگونه محتوایی دانست. هرچه طراحی و سختی کار بیشتر باشد، قیمت طراحی گرافیک بالا می‌رود.

هدف از طراحی گرافیک چیست؟

همان‌طور که کمی پیش نیز عنوان کردیم هدف اصلی طراحی گرافیک بیان یک مفهوم مشخص یا انتقال اطلاعات از طریق تصویر است. اما اگر از خود می‌پرسید هدف از گرافیک چیست چند ثانیه فکر کنید که در دنیای امروزی که طرح‌ها و تصاویر در جلب و نظر مخاطب حرف اول و آخر را می‌زنند، یک بیزینس بدون طراحی گرافیکی چگونه می‌تواند جایی در میان رقبای خود داشته باشد؟

تصور کنید دو محصول یکسان را مقابل شما بگذارند که یکی از آن‌ها بسته بندی شکیل و خلاقانه‌ای دارد و دیگری هیچ بسته بندی ندارد؛ شما کدام یک را انتخاب می‌کنید؟ شما می‌توانید در مورد طراحی بسته بندی در سایت سلام گرافیک بیشتر بخوانید.

این تنها یک مثال ساده از اهمیت و کاربرد طراحی گرافیک است. این روزها طرح‌های گرافیکی همه جا هستند؛ بر روی بیلبوردهای سطح شهر، بر روی تراکت‌های پخش شده بر روی زمین، بر روی کارت ویزیت‌ها و حتی سر در فروشگاه‌ها!

بنابراین نمی‌توان با نادیده گرفتن گرافیک و اهمیت آن در دنیایی که ارتباط بصری شانس اول موفقیت است، انتظار نتیجه مطلوب داشت. اگر بیزینسی دارید که به صورت مستقیم با مردم سروکار دارد اما برای ارائه و توزیع خدمات و کالاهای خود از طراحی گرافیک بهره نگیرید، مانند این است که با زبانی بیگانه سعی در برقراری ارتباط با شخصی داشته باشید که زبان شما را نمی‌فهمد. امروزه دیگر همه افراد اهمیت طراحی گرافیکی را به خوبی متوجه شده‌اند.

هدف از طراحی گرافیک چیست؟

آن‌ها حتی ارزش یک طرح گرافیکی خوب با طرحی که خلاقیتی در آن دیده نمی‌شود را می‌فهمند. بنابراین اگر می‌خواهید بدانید هدف از طراحی گرافیک چیست این نکته را به خاطر داشته باشید که طراحی گرافیکی کمک می‌کند تا با زبان ساده‌تری با دیگران ارتباط برقرار کنید.

البته خالی از لطف نیست که بدانید خود طراحی گرافیک انواع بسیار زیادی دارد و بازار کار گسترده ای دارد و هر سازمان و مجموعه ای به یک طراح گرافیک نیاز دارد. به عنوان مثال طراحی کارت ویزیت، طراحی قالب اینستاگرام، طراحی کاتالوگ، طراحی تقویم و سررسید، طراحی پوستر، طراحی تراکت و … تنها نمونه کوچکی از خانواده طراحی گرافیک است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه طراحی گرافیک چیست و چه انواعی دارد و دیدن نمونه‌کارهای دیزاین گرافیک به وبلاگ سلام گرافیک سر بزند.

4.7/5 - (6 امتیاز)
کاوه ملاکی
کاوه ملاکی
کاوه ملاکی‌ام؛ مشاور سئو، سئو یعنی موفقیت کسب و کار با سرعت چند برابری، از سال 90 به صورت تخصصی در حوزه محتوا و سئو فعالیت می‌کنم. دیدن نتایج رشد کسب و کارها جان تازه‌ای برای ادامه مسیر بهم می‌ده!
مقالات مرتبط بخوانید!

5 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید