طراح بسته بندی

طراح بسته بندی کیست؟ چه زمانی می‌توان به یک طراح بسته بندی اعتماد کرد؟ بسته‌بندی محصولات از جمله فرایندهای پیچیده و مهم در روند تولید و پخش یک محصول است. برای درک مخاطب از نوع کالا و جلب اعتماد و افزایش فروش، باید طراحی مناسبی برای بسته و جعبه محصول ارائه داد و انجام این‌کار بر عهده‌ی یک طراح بسته‌بندی حرفه‌ای است. برای اطلاعات بیشتر با تیم طراحی گرافیک سلام گرافیک همراه باشید.

طراح بسته بندی (Packaging designer) چه کسی است؟ طراح بسته بندی به شخصی گفته می‌شود که فرآیند طراحی بسته بندی را پیگیری می‌کند. یک طراح بسته بندی وابسته به آن که چه مهارت‌‌هایی دارد، قیمت طراحی بسته بندی را می‌تواند متفاوت در نظر بگیرد.

شخص طراح بسته بندی وظایف و مهارت‌‌هایی باید داشته باشد که به واسطه‌ی آن بتواند به بهترین نحو بسته بندی را پیاده سازی کند.

طراح بسته بندی یا همان پکیج دیزاینر به فردی گفته می‌شود که کار بسته بندی محصولات را به صورت تخصصی انجام می‌دهد. شرکت‌های مختلفی در حال حاضر کار بسته بندی انجام می‌دهند، یک شرکت بسته بندی باید توانایی این را داشته باشد که با استفاده از طراحان حرفه‌ای بسته بندی خود کار بسته بندی را به صورت حرفه‌ای پیش ببرد. در ادامه با سلام گرافیک همراه باشید.

طراح بسته بندی
مجتبی ملاکی طراح بسته بندی

طراح بسته بندی کیست؟

طراح بسته بندی یا فرد پکیجینگ دیزاینر به شخصی گفته می‌شود که کار و فرآیند طراحی بسته بندی را به صورت حرفه‌ای برای یک محصول انجام می‌دهد. شخص طراح جعبه باید به مهارت‌های گوناگونی مسلط باشد که از جمله این مهارت‌ها می‌توان به آشنایی با رنگ‌ها، آشنایی با نرم افزارهای گرافیکی و… اشاره کرد.

مجتبی ملاکی و سمیرا خادم به عنوان دو نیروی طراحی بسته بندی شرکت سلام گرافیک در شهر مشهد، در حال حاضر توانسته‌اند بسته بندی‌ها متنوعی برای مجموعه‌های گوناگون ارائه دهند، از جمله این بسته بندی‌ها می‌توان طراحی بسته بندی زعفران، طراحی بسته بندی خشکبار، طراحی بسته بندی پسته و… است.

طراح بسته بندی کیه؟
طراح بسته بندی کیست؟

وظایف طراح بسته بندی چیست

درصد بالایی از محصولاتی که از فروشگاه‌ها تهیه می‌کنید بسته‌بندی شکیلی دارند که متناسب با ارزش‌ها و هویت برند مربوطه طراحی شده‌اند.

این طراحی‌ها توسط طراحان گرافیست که در حوزه طراحی بسته‌بندی فعالیت دارند خلق می‌شوند. بسیاری از افراد به هنگام خرید از فروشگاه‌ها به ظاهر محصولات و بسته‌ها توجه زیادی دارند.

طراحان بسته‌بندی در واقع تلاش می‌کنند که محصول را در بهترین حالت خود نمایش داده تا بتوانند نظر مشتریان بیش‌تری را به محصول مورد نظر جلب کنند.

معمولاً طراح بسته‌بندی علاوه بر ظاهر گرافیکی بسته‌بندی، شکل و اندازه آن را نیز مشخص می‌کند. طراحان بسته‌بندی حرفه‌ای و باتجربه با صنعت چاپ و کاغذهای چاپ نیز آشنا هستند. زیرا طراح بسته‌بندی همانند دیگر طراحان گرافیکی باید به ظاهر نهایی محصول اهمیت دهد تا نتیجه‌ی دلخواه کارفرما حاصل شود.

طراحان بسته‌بندی با اعضای تیم مارکتینگ و دیزاین ارتباط نزدیکی دارند تا بتوانند بهترین ایده‌ها برای پاسخ به نیازهای مشتریان را خلق کنند.

علاوه بر این طراحان بسته‌بندی باید دانش مناسبی در زمینه انواع متریال‌های بسته‌بندی و ویژگی‌های هر یک داشته باشند.

بسیاری از افرادی که در این زمینه مشغول به کار هستند با تکنیک‌های تبلیغاتی و بازاریابی محصولات نیز آشنایی کافی دارند و می‌توانند ترندهای مارکت و نیازهای مشتریان را به خوبی شناسایی کنند. به همین دلیل است که کار طراحی تبلیغات و طراحی تراکت و طراحی لوگو از اصلی‌ترین کارهای یک طراح گرافیک است.

مهارت‌های پکیچ دیزاینر

در مقاله بسته بندی چیست به این که یک بسته بندی چیست و چه مزیت‌هایی دارد اشاره کردیم.

تسلط به نرم افزارهای گرافیکی

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در قدم اول هر طراح بسته بندی به آن توجه داشته باشد، تسلط کامل و تمام به ابزار طراحی بسته بندی و نرم افزارهای گرافیکی است. نرم افزارهای گرافیکی مختلفی وجود دارد که از جمله این نرم افزارها می‌توان به نرم افزارهای زیر اشاره کرد.

 • فتوشاپ (photoshop)
 • ایلاستریتور (illustrator)
 • ایندیزاین (indesign)
 • کورل دراو (corel drew)
مهارت‌های طراح بسته بندی چیست؟
مهارت‌های طراح بسته بندی

شناسایی رنگ‌ها و ترکیب‌های آن

شناسایی رنگ‌ها و آشنایی با روانشناسی رنگ‌ها از جمله مواردی است که یک سازنده بسته بندی باید به آن به صورت حرفه‌ای مسلط باشد. هر رنگ در گرافیک و طراحی یک بسته‌بندی معنا و مفهوم متفاوتی دارد و تاثیرات روانی هر رنگ بسته به طریقه‌ی به‌کار بردن طراح گرافیست در طراحی عملکرد خاص خود را دارد. یک طراح باید از اثربخشی رنگ‌ها به‌خصوص سیاه و سفید اطلاعات لازم و کافی را داشته باشد. در مقالات تاثیر رنگ سیاه در طراحی و تاثیر رنگ سفید در طراحی گرافیک به بررسی بیشتر این دو رنگ پرداختیم.

شرکت‌های مختلفی در حال حاضر اقدام به طراحی بسته بندی می‌کنند و ترکیب‌های مناسبی از تناژهای گوناگون رنگی برای بسته بندی ارائه می‌دهند، تسلط طراح به رنگ‌ها و شناسایی هر رنگ و تاثیر آن در در گرافیک می‌تواند باعث افزایش قدرت طراح بسته بندی شود.

آشنایی با استراکچرها

آشنایی با استراکچر بسته بندی از جمله مهارت‌های یک طراح بسته بندی است که باید به راحتی بتواند با آن کار خود را پیش ببرد. منظور از استراکچر بسته بندی همان فایل گسترده بسته بندی است.

حقوق یک طراح بسته بندی چقدر است؟

حقوق طراح بسته بندی وابسته به میزان تخصص و همچینن نوع کارایی که انجام می‌دهد می‌تواند متفاوت در نظر گرفته شود. در حالت کلی می‌توان گفت که حقوق یک طراح بسته بندی چیزی بین 5.000.000 تومان تا 10.000.000 تومان است.

توجه داشته باشید که عوامل مختلفی می‌تواند در میزان حقوق دریافتی یک پکیج دیزاینر تاثیر داشته باشد که از جمله این موارد می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد.

 • میزان تجربه
 • نوع و سبک کاری طراح بسته بندی
 • میزان خلاقیت طراح
 • نمونه کارهای بسته بندی
 • ابزارهای مورد استفاده
 • و…

چه کسانی به کمک طراح بسته‌بندی احتیاج دارند؟

اگر هر فروشگاهی که تا کنون در آن حضور داشته‌اید را در نظر بگیرید متوجه می‌شوید که محصولات و کالاهای گوناگون با انواع بسته‌بندی‌ها و برچسب‌ها عرضه می‌شوند. حتی برچسبی کوچک که از محصولی آویزان شده است هم توسط یک طراح بسته‌بندی طراحی شده است.

هر شرکتی که قصد تولید محصولی را داشته باشد به احتمال زیاد به کمک یک طراح حرفه‌ای بسته‌بندی برای آماده‌سازی محصول خود جهت حضور در قفسه فروشگاه‌ها نیاز دارد. پس در واقع شمار زیادی از کسب و کارها به کمک طراحان بسته‌بندی نیاز دارند.

برخی از طراحان به صورت اختصاصی تنها برای یک شرکت یا مجموعه کار می‌کنند و به تمام نیازهای بسته‌بندی توسط آن‌ها و کمک تیم طراحی پاسخ داده می‌شود.

برخی دیگر از طراحان در یک آژانس‌ یا استودیو طراحی فعالیت کرده و برای انواع کسب و کارها بسته‌بندی مورد نظر را طراحی می‌کنند.

برخی از طراحان ممکن است با نام تجاری و دیگر وظایف طراحی گرافیکی محصول نیز سر و کار داشته باشند. بسیاری از مجموعه‌ها برای طراحی بسته‌بندی، تعیین برند، طراحی گرافیکی، و… به استودیوهای طراحی مراجعه می‌کنند.

به طور کلی طراحان بسته‌بندی پیش از هر چیز بر روی برند و هویت کسب و کار تمرکز دارند و وظایف ان‌ها در محدوده گسترده‌ای اعم از طراحی بسته‌بندی‌ها پراکنده می‌شود.

طراح بسته بندی
پکیج دیزاینر

طراح بسته بندی کیه؟

طراح بسته بندی یا پکیج دیزاینر به فردی گفته می‌شود که با استفاده از مهارت‌های گرافیکی خود اقدام به طراحی انواع بسته بندی برای محصولات مختلف می‌کند.

طراح بسته بندی به چه مهارت‌هایی نیاز دارد؟

یک طراح بسته بندی در مرحله اول باید آشنایی مناسبی با گسترده بسته بندی داشته باشد. برای کسب مهارت‌های موردنیاز باید از منابع اطلاعاتی زیادی استفاده کرد و سطح دانش طراحی را بالا برد.

4.2/5 - (12 امتیاز)
کاوه ملاکی
کاوه ملاکی
کاوه ملاکی‌ام؛ مشاور سئو، سئو یعنی موفقیت کسب و کار با سرعت چند برابری، از سال 90 به صورت تخصصی در حوزه محتوا و سئو فعالیت می‌کنم. دیدن نتایج رشد کسب و کارها جان تازه‌ای برای ادامه مسیر بهم می‌ده!
مقالات مرتبط بخوانید!

2 پاسخ

  1. سلام دوست عزیز. یک طراح بسته بندی نیاز داره که با نرم افزارهای گرافیکی آشنایی داشته باشه. ازجمله نرم افزارهایی که یک طراح بسته بندی برای کار طراحی استفاده می‌کنه، میشه به فتوشاپ، ایلاستریتور و کورل دراو اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید