شرکت طراحی گرافیک سلام گرافیک

اهمیت فونت در کاتالوگ

اهمیت فونت در کاتالوگ از مواردی است که یک طراح باید آن را مورد بررسی قرار دهد. ازآنجاکه مقدار متن به‌کاررفته در کاتالوگ ممکن است کم باشد، باید هماهنگی در میزان سایز و سبک فونت بامحتوا انجام شود. متن یک کاتالوگ باید در عین داشتن معنا و مفهوم، واضح و خوانا باشد. همچنین سایز فونت نباید زیاد بزرگ و یا کوچک باشد تا مخاطب از آن سرسری رد نشود.

در یک طراحی کاتالوگ اصول و قواعدی باید رعایت شود تا خروجی با بازخورد مثبت به همراه باشد. این قواعد شامل انتخاب نوع فونت درست، انتخاب رنگ و نوع طراحی و همچنین جنس کاغذ و قطع کاتالوگ می‌شود. اهمیت فونت در کاتالوگ یکی از موارد کلیدی است که باید در طراحی به آن توجه شود. از آنجاکه بیشتر محتوای یک کاتالوگ از متن تشکیل می‌شود باید فونت مناسبی برای آن انتخاب شود.

 انتخاب نوع فونت برعهده طراح کاتالوگ است. یک طراح باید با آنالیز کردن میزان محتوا، فونتی انتخاب کند تا خوانایی آن برای مخاطب راحت باشد. برای آشنایی با فونت‌های مناسب برای طراحی کاتالوگ همراه مجله سلام گرافیک باشید.

در ظاهر فونت به‌اندازه سبک طراحی و تصویر قابل اهمیت نیست، اما لازم نباید فراموش کرد که محتوا می‌تواند مشتری را ترغیب به خرید کند. هرچند ممکن است میزان متن در کاتالوگ کوتاه باشد، اما برای مخاطب به‌عنوان راهنما عمل می‌کند.

اگر فونت با طراحی کاتالوگ همخوانی نداشته باشد، هم باعث به‌هم‌ریختن ترکیب کاتالوگ می‌شود و هم انسجام کاتالوگ را از بین می‌برد. هماهنگی متن و تصاویر در ناخودآگاه مخاطب تأثیر می‌گذارد و هدف طراح را به او منتقل می‌کند.

اندازه فونت

به‌طورکلی اندازه فونت بستگی به سایز و ابعاد کاتالوگ دارد. این به این معنی نیست که هرچه سایز کاتالوگ بزرگ‌تر باشد باید سایز فونت هم بیشتر شود. اندازه فونت باید به‌گونه‌ای باشد که مخاطب در نگاه اول از آن رد نشود. نه بسیار ریز که به‌آسانی خوانده نشود و نه بسیار بزرگ که مانع توجه مخاطب شود.

انتخاب فونت مناسب برای کاتالوگ

فونت باید با ترکیبات به‌کاررفته در کاتالوگ هماهنگی داشته باشد. امروزه فونت‌های مرسومی هستند که بیشتر در طراحی بروشورهای تبلیغاتی مورداستفاده قرار می‌گیرند و کاتالوگ‌ها هم از آن مستثنی نیستند.

فونت‌های سری B نظیر(byekan,bmitra,bzar,…) جزء فونت‌های پیش‌فرض هستند که بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرند. برخی فونت‌ها هم هستند که دارای لایسنس‌اند و باید خریداری شود که در هزینه کاتالوگ تأثیرگذارند.

فونت ایران سنس از فونت‌های محبوب و پرکاربرد در طراحی است.

فونت گرافیکی

فونت‌های گرافیکی فونت‌هایی با ظاهری پر پیچ‌وخم و اصطلاحاً طرح‌دار هستند. این فونت‌ها برای کاتالوگ پیشنهاد نمی‌شوند. خوانایی این فونت‌ها نسبتاً دشوار است، به همین دلیل کمتر مورداستفاده قرار می‌گیرند.

کاربرد فونت‌های گرافیکی برای طراحی جلد مجلات و کاتالوگ‌ها است.

طراحان استفاده ازاین‌قبیل فونت‌ها را پیشنهاد نمی‌کنند، زیرا از مفهوم و محتوای متن کاسته و نظر مخاطب را جلب نمی‌کند. تنها در زمانی به‌کارگیری از این فونت‌ها مناسب که به‌عنوان بخشی از طراحی جلد یا نام برند باشد.

ضخامت فونت در کاتالوگ

در طراحی یک صفحه از کاتالوگ باید از ضخامت‌های متفاوتی استفاده شود. اگر به متون کاتالوگ‌ها دقت کنید در برخی از قسمت‌ها مانند تیترها یا مطالب مهم ضخامت متن بیشتر است. این ضخامت هم حکم جداکننده تیتر یا محتوای مهم از بقیه متن را دارد و هم باعث خوانایی بهتر می‌شود.

رعایت این نکته در طراحی صفحات کاتالوگ در میزان تأثیرگذاری آن روی مخاطب اثر مثبتی دارد.

استفاده از فونت ایتالیک یا ساده

یکی دیگر از نکاتی که در طراحی کاتالوگ استفاده می‌شود، سبک فونت است. از فونت ایتالیک برای جلب‌توجه روی مطالب مهم استفاده می‌کنند، اما استفاده مکرر از آن باعث خسته شدن نگاه مخاطب می‌شود. باید به‌موازات از فونت ایتالیک و ساده در کنار هم به کار گرفته شود. استفاده صحیح از این دو سبک فونت توسط طراح باید تعیین شود.

انتخاب رنگ فونت

رنگ فونت از مواردی است که نیاز به‌دقت بالایی دارد. باید به این موضوع توجه کرد که رنگ نمایشی در سیستم و رنگی که چاپ می‌شود ممکن است با یکدیگر تفاوت داشته باشد.

استفاده از رنگ فونت باید با مضمون صفحه و محتوا تناسب داشته باشد. همچنین استفاده از رنگ‌های روشن موجب ناخوانا شدن متن می‌شود و حتی چشم خواننده را اذیت می‌کند.

رنگ‌های تیره نسبتاً برای فونت مناسب‌ترند اما باید دقت کرد که با ترکیب چند رنگ‌به‌رنگ تیره مناسبی دست‌یافت تا هنگام چاپ بیش از حد پررنگ نشود.

رعایت تمامی این نکات مستلزم یادگیری و بررسی نمونه کارهای موجود است. طراح باید آشنایی کامل با سبک یک طراحی ایدئال داشته باشد و طی رعایت اصول دست به طراحی کاتالوگ ببرد.

کاتالوگ باید علاوه بر طراحی و محتوای مفهومی از ترکیب رنگ‌ها و فونت‌های مناسبی تشکیل شود. آنگاه خروجی کار بازخورد مثبت خود را گرفته و تأثیر عمیقی در نگاه مخاطب می‌گذارد.

ازچه فونتی بهتر است در کاتالوگ استفاده شود؟

انتخاب نوع فونت بسته به نظر طراح دارد تا هماهنگی بین محتوا و طراحی ایجاد شود. درکل استفاده از فونت‌های ساده و واضح در طراحی کاتالوگ پیشنهاد می‌شوند.

فونت در طراحی کاتالوگ چه اهمیتی دارد؟

فونت باعث جذب نگاه مخاطب می‌شود و میزان تأثیر هدف کاتالوگ را مخاطب می‌گذارد.

Rate this post
فاطمه نوذری
فاطمه نوذری
فاطمه نوذری هستم، کارشناس تولید محتوا.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب این مقاله