پوشش جلد کاتالوگ

همان‌طور که می‌دانیم کاتالوگ ابزاری برای تبلیغات است. این ابزار در دسترس عموم مردم قرار دارد و حجم زیادی از اطلاعات محصولات را در اختیار آنها قرار می‌دهد. به همین منظور کاتالوگ باید جنس محکم و ضخیمی داشته باشد تا در اثر حوادث و استفاده مکرر آسیب نبیند. پوشش جلد کاتالوگ یکی از مواردی است که در انتخاب نوع و جنس آن باید دقت کافی به عمل آید. این کاور یا پوشش جلد کاتالوگ دارای انواع گوناگونی است که هرکدام برای یک نوع کاتالوگ کاربرد دارند.
جلد پوششی و کاور کاتالوگ

پوشش جلد کاتالوگ چیست؟ (What is the catalog cover?) اغلب ما با کاتالوگ آشنایی داریم. اگر مایلید تا بیشتر درباره کاتالوگ بدانید می‌توانید مقاله کاتالوگ چیست؟ را در وب‌سایت سلام گرافیک بخوانید. کاتالوگ ابزاری برای تبلیغات است. طراحی کاتالوگ دارای قاعده و قانونی است که به میزان کیفیت و جذابیت کاتالوگ کمک می‌کند. یکی از المان‌های مهم در طراحی کاتالوگ جلد آن است. بهتر است پوشش جلد هم طبق اصول طراحی کاتالوگ پیاده سازی شود. آیا ایده برای طراحی کاتالوگ یا به عبارتی ایده برای پوشش جلد کاتالوگ خود دارید؟

پوشش جلد کاتالوگ عبارت است از پوششی محکم و ضخیم برای سازماندهی، نظم و محافظت از کاتالوگ. طراح کاتالوگ با درنظرگرفتن تمامی المان‌های یک کاتالوگ معرفی محصول اقدام به طراحی آن می‌کند. المان‌هایی چون طراحی صفحات، عکس‌ها و متن‌ها و جنس ورق‌های کاتالوگ در انتخاب نوع پوشش جلد برای یک کاتالوگ تأثیرگذارند. نقش عکس در کاتالوگ بسیار قابل اهمیت است.

به‌طورکلی باید گفت اگر کاغذهایی که برای چاپ کاتالوگ استفاده می‌شوند، ضخیم و دارای قطر زیاد باشند کاتالوگ نیاز به پوششی ضخیم دارد و به‌تبع هزینه آن هم بالا می‌رود. برای نگهداری از حجم زیاد کاغذ پوشش‌های ضخیم مناسب‌تر هستند. از سری خصوصیت های کاتالوگ حرفه ای با پوشش جذاب، می توان به طراحی مناسب، جنس مرغوب و … اشاره کرد.

اهمیت جلد کاتالوگ

همان‌طور که گفته شد پوشش جلد کاتالوگ در چاپ و طراحی آن اهمیت ویژه‌ای دارد. طراحی کاور کاتالوگ باید بسیار خلاقانه و حرفه‌ای باشد و برای این کار می‌توان از نرم افزار طراحی کاتالوگ استفاده کرد.

جنس کاوری که برای کاتالوگ انتخاب می‌شود اهمیت زیادی دارد؛ چون نقش محافظ را برای آن ایفا می‌کند. این محافظ باتوجه‌به سلیقه شخصی می‌تواند جنسی ضخیم یا معمولی داشته باشد. همچنین باید گفت اگر ماندگاری و طول عمر کاتالوگ حائز اهمیت باشد باید جلدی ضخیم برای آن استفاده شود. هر یک از انواع جنس مقوا در کاتالوگ در طراحی و چاپ آن تاثیر می‌گذارد. سطح این جلد هم باید صاف باشد تا جوهر چاپ روی آن به‌خوبی پخش شود و چاپ روی تمام سطوح آن به‌صورت یک‌دست انجام گیرد.

انواع روکش کاتالوگ

همانطور که کاتالوگ ها به انواع مختلفی مانند کاتالوگ تبلیغاتی، کاتالوگ دیجیتال، کاتالوگ صنعتی تقسیم بندی می شود. انواع روکش کاتالوگ در طراحی آن نقش دارد. کاتالوگ‌ها در صنعت چاپ جنس‌های متفاوتی دارند. این جنس‌ها بر اساس سلیقه و کاربرد کاتالوگ توسط طراح یا کارفرما انتخاب می‎‌شود. انتخاب نوع روکش به عواملی چون نوع طرح چاپی روی جلد، طول عمر کاتالوگ، خاصیت ضد آب بودن و… بستگی دارد.

می توانید با مشاهده نمونه های کاتالوگ، انواع روکش های مختلف را مشاهده کنید. ازآنجاکه کاتالوگ یک ابزار تبلیغاتی ماندگاری است، طول عمر آن با همان کیفیت اولیه برای کارفرما اهمیت بالایی دارد. تاثیر کاتالوگ بر بازاریابی یکی از اثرات مثبت بر روی محصولات و فروش آنها است. انواع پوشش جلد کاتالوگ وجود دارند که هرکدام برخی از این ویژگی‌هایی که ذکر کردیم را دارا هستند.

دقت کنید در حین اینکه به پوشش جلد کاتالوگ و اصول های انتخاب آن دقت می کنید، توجه به قالب کاتالوگ و فرم بندی کاتالوگ داشته باشید.

به‌طورکلی پوشش جلد کاتالوگ به سه دسته تقسیم می‌شود:

  1. سلفون
  2. یووی (UV)
  3. ورنی

پوشش سلفون برای جلد کاتالوگ

سلفون یکی از پوشش‌های مناسب برای جلد کاتالوگ است. جنس آن ضخیم بوده و دارای لایه نازکی است که روی سطح کار قرار می‌گیرد. سلفون خود به سه دسته مات، براق و طرح‌دار تقسیم می‌شود. روند استفاده از سلفون‌ها به این صورت است که روی سطح به‌صورت ماشینی، اتوماتیک و نیمه اتوماتیک کشیده می‌شود.

مدل اتوماتیک آن نیز دارای دو روش حرارتی و ساده است. مدل حرارتی آن کاربرد بیشتری دارد؛ زیرا به طور کامل و بدون هیچ ایرادی روی سطح کار می‌چسبد. مدل ساده آن هم توسط چسب روی سطح کار چسبانده می‌شود. سلفون لایه‌ای پوششی و پرکاربرد در صنعت چاپ است؛ زیرا نسبتاً کم‌هزینه است و محافظت کاملی از سطح کار دارد. البته در قرارداد طراحی کاتالوگ به تمامی این موارد اشاره خواهد شد.

این لایه از ترک‌خوردگی و آسیب‌دیدگی‌های احتمالی که ممکن است برای کاغذ به وجود آید، جلوگیری می‌کند. همان‌طور که قبل‌تر گفتیم سلفون مدل‌های گوناگونی دارد. اغلب از سلفون براق برای طراحی‌هایی با رنگ تیره و از سلفون مات برای طراحی‌های رنگ روشن استفاده می‌کنند. جنس مات سطح کاتالوگ رنگ روشن و جنس براق سطح کاتالوگ تیره را با وضوح بیشتری نشان می‌دهد. با توجه به مواردی که در این بخش ذکر شد از اهمیت رنگ در کاتالوگ هم مطلع شده اید. علاوه بر رنگ، اهمیت فونت در کاتالوگ هم بسیار زیاد است.

پوشش یووی برای جلد کاتالوگ

یووی یکی از انواع پوشش جلد کاتالوگ است. این پوشش به سبک روش ماورای بنفش خشک می‌شود. جنس این پوشش هم به‌صورت مات و هم براق می‌تواند در چاپ یک کاتالوگ صورت گیرد. یووی سطح کاتالوگ را برجسته می‌کند. برجستگی که به سطح کاتالوگ می‌دهد باعث جذابیت بیشتر متن‌ها و طرح روی جلد می‌شود. این روش از روش‌های چاپ کاتالوگ حرفه‌ای نیز محسوب می‌شود. انواع قطع کاتالوگ هم می‌تواند در طراحی کاتالوگ با این پوشش تاثیر داشته باشد.

پوشش ورنی برای جلد کاتالوگ

یکی دیگر از پوشش‌های کاتالوگ استفاده از پوشش ورنی است. پوشش ورنی دو نوع گرم و سرد دارد که هرکدام به‌موازات با یکدیگر تفاوت دارند. پوشش ورنی از آن دسته‌ای است که به استحکام و طول عمر کاتالوگ کمک زیادی می‌کند.

ورنی گرم به روش سیلک اسکرین روی مواد چاپ می‌شود. یکی از معایب این روش وجود مواد نفتی در آن است. کاتالوگ‌های با استفاده از ورنی گرم‌پوشش دهی می‌شوند بوی نامطلوبی دارند. امروزه برای ازبین‌بردن این بو اسانس‌های خوشبوکننده به آن می‌زنند.

ورنی سرد به ورنی چاپ هم معروف است. از چاپ افست برای چاپ این پوشش استفاده می‌شود. جوهر روی آن به‌خوبی جذب شده و درخشندگی روی سطح آن وجود ندارد.

تعرفه طراحی جلد کاتالوگ

اطلاعات روی جلد کاتالوگ

برای اطلاع از تفاوت کاتالوگ و بروشور می توانید مقاله لینک شده را مطالعه کنید.

از چه پوششی برای جلد کاتالوگ‌های ضد آب استفاده می‌شود؟

پوشش سلفون و گلاسه برای استفاده در کاتالوگ‌های ضدآب کاملاً کاربردی و مناسب هستند.

قیمت کاور کاتالوگ چگونه محاسبه می‌شود؟

کاور کاتالوگ که هنگام انتخاب کاغذ و در زمان چاپ کاتالوگ تعیین می‌شود، بعد از چاپ هزینه آن مشخص می‌شود. قیمت طراحی کاتالوگ به جنس و تعداد تیراژ کاتالوگ بستگی دارد.

3.5/5 - (2 امتیاز)
فاطمه نوذری
فاطمه نوذری
فاطمه نوذری هستم، کارشناس تولید محتوا.
مقالات مرتبط بخوانید!

4 پاسخ

  1. درود بر شما
    برای تیراژ بالا و مقدار زیاد اگه نخاهیم حتما پوشش کاتالوگ ضد اب باشه (برای کاهش هزینه) از چه جنسی باید استفاده کرد ؟

    1. سلام وقت بخیر شما میتونید از انواع پوشش های سلفونی استفاده کنید ولی ضد اب نیست دیگه فقط از رنگ محافظت میکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب این مقاله